Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Gangrena ,sta dalje ??
PostPoslato: Pon Jun 11, 2007 5:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 28, 2004 8:55 pm
Postovi: 6
Lokacija: Kragujevac
Cao svima ,zanima me sta ce se desiti ako se recimo gangrena uopste ne leci nego tako stoji i da kazem truli :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 11, 2007 6:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 28, 2004 8:55 pm
Postovi: 6
Lokacija: Kragujevac
To jest da dopunim pitanje da li je moguce da dodje do neke sepse ili da ta gangrena predje na kost vilice i tome slicno.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 11, 2007 6:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Nov 24, 2006 1:00 am
Postovi: 99
Gangrensko raspadanje zivca dovodi do infekta, sirenja u periapikalno tkivo ,i pojave apscesa. U sustini postoji suva i vlazna gangrena, ima tu vishe price oko toga, no receno srpskim jezikom, moze vas nesnosljivo boljeti, mozete oteci od tog zuba. Potrebno je zub otvoriti, izrednirati, cistiti i siritii kanale, ispirati ih, tretirati, ostaviti otvorenim, pa kasnije preci na zatvaranje.
AKo nista od tog ne uspijeva, vadjenje je sledece.
Nije gangrena za potcijeniti i zna biti jedan od vrlo cestih razloga vadjenja zuba. A da ne pricamo tek o komplikacijama.
U svakom slucaju, treba sanirati na vrijeme. Sretno!

_________________
dr stom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: zivo bi voleo da vidim
PostPoslato: Pon Jun 11, 2007 9:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
heroja koji ce da uspe da istrpi gangrenu duze od 1 dana. Teoretski bi moglo da ode i na mozak, i u krvotok, i da izazove upalu mozga i da te ubije. Ali gangrena vec u pocetku daje tako nesnosan i jeziv bol da ne da nema sanse da covek ne ode kod stomatologa nego bi ja zaista voleo da vidim tog heroja. Mislim teoretski moze da te ubije ali to do sada u praksi nije vidjeno. To bi znacilo da jedno par meseci trpis takve nesnosne bolove da ne znam zaista opet kazem u teoriji da ali takav pacijent jos nije vidjen.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 11, 2007 9:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 28, 2004 8:55 pm
Postovi: 6
Lokacija: Kragujevac
Hvala Puno :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 11, 2007 9:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
povlodri je napisao:
Hvala Puno :D


Jel neko planira da se unije gangrenom?
Znas nekog ko ne leci gangrenu?
Neko se kladio koliko moze da izdrzi sa gangrenom u zubu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 12, 2007 5:01 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Eh, ja sam se godinu dana mucila sa procesom (a da to nisam znala, kao ni moj tadasnji zubar :evil: ), te sam svaki cas isla na popravku, pa je bol nakon toga (onaj "zivcani" sto u mozak udara), objasnjavan "iritacijom" od busenja.....pa malo malo, ja zbog bola odem kod zubara i tako u krug....

E onda je postalo nesnosno, promenila sam zubara i ovaj mi je telefonom, kad sam zvala da zakazem, rekao da snimim taj zub pre sutrasnjeg dolaska u ordinaciju, sto sam ja i uradila, ali...........kad sam se narednog jutra probudila nisam mogla da se prepoznam u ogledalu........pojavio se otok (inace, gornja jedinica je u pitanju) koji mi je toliko otvorio nozdrvu da nisam ni znala da to moze TAKO da izgleda, oko mi je bilo potpuno zatvoreno.....ma bila sam kao covek slon!! :cry:

Naravno, onda je usledila cela procedura (gore opisana) uz podosta antibiotika pre bilo kakvog "rada" osim ciscenja kanala, a onda se iznenada nakon nekog vremena, opet pojavio otok, pa je usledila resekcija. Nakon par godina, mi je opet radjena reseckcija tog istog zuba, a sve je to radjeno i na drugoj jedinici, kao i na dvojci......... :roll:


I onda me neko pita zasto imam traume od zubara!! :roll:

Eto, ZATO!!! :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zivo bi voleo da vidim
PostPoslato: Uto Jun 12, 2007 3:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
studentbgd je napisao:
heroja koji ce da uspe da istrpi gangrenu duze od 1 dana. Teoretski bi moglo da ode i na mozak, i u krvotok, i da izazove upalu mozga i da te ubije. Ali gangrena vec u pocetku daje tako nesnosan i jeziv bol da ne da nema sanse da covek ne ode kod stomatologa nego bi ja zaista voleo da vidim tog heroja. Mislim teoretski moze da te ubije ali to do sada u praksi nije vidjeno. To bi znacilo da jedno par meseci trpis takve nesnosne bolove da ne znam zaista opet kazem u teoriji da ali takav pacijent jos nije vidjen.


Ovo uopste nije tacno da je gangrenozni proces obavezno pracen bolom.
Ja sam na gornjoj dvojci imala gangrenu koja je srecom uocena jer mi je ispala plomba iz tog zuba i kad sam otisla da je zamenim doktorica se frapirala...gangrena bez ikakvog bola i na vreme uocena pa nije doslo do otoka.
Drugi slucaj mi je jedinica... zub je samo jednog dana otekao...i nije me nista bolelo!
Iako je sanirana gangrena na oba zuba ipak mi se stvorio absces, cista ili granulom...kako koji dr voli da kaze...i morala sam operisati te procese.

I jos jednu stvar bih napomenula kad je u pitanju gangrena pracena otokom....zabluda je da ne treba otici stomatologu dok je zub pod otokom, a vidim da mnogi ljudi u to i dalje veruju pa sede kuci i piju antibiotike jer misle da im se nista ne sme raditi dok otok ne splasne.
Znaci obavezno kod doktora pa ce on proceniti sta ce raditi i koje cete antibiotike piti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 12, 2007 8:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 28, 2004 8:55 pm
Postovi: 6
Lokacija: Kragujevac
Pa recimo moj brat ima gangrenu sedmice mozda malo vise od dve godine i nije ga bolelo uopste inace je zub bio plombiran i kad je ispala plomba ostala je velika crna rupa iz koje se sirio zanosan smrad kao da je u ustima krio sve crknute kucice i macice ovoga sveta i on je tako te dve godine plaseci se da ode kod zubara cistio tu rupicu ozoseptom povremeno i stavljao u nju po malo vatice...... Dok jednog dana nije upao u trip da ce da dobije nekakvu sepsu i onda je danas resio da izvadi taj zub i otisao je kod zubara izvadio zub malo imao muke sa krvarenjem tako da su mu stavili 4 kopchice i za nedelju dana ide da mu skinu konce.... Sada ga malo boli i tako dalje i tako dalje ,umorih se............


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zivo bi voleo da vidim
PostPoslato: Sre Jun 13, 2007 7:15 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
etro je napisao:
I jos jednu stvar bih napomenula kad je u pitanju gangrena pracena otokom....zabluda je da ne treba otici stomatologu dok je zub pod otokom, a vidim da mnogi ljudi u to i dalje veruju pa sede kuci i piju antibiotike jer misle da im se nista ne sme raditi dok otok ne splasne.
Znaci obavezno kod doktora pa ce on proceniti sta ce raditi i koje cete antibiotike piti.



Meni su cistili kanale pod otokom, ali koliko znam, ne bi trebalo davati anesteziju ili vaditi zub pod otokom........ Jel za to mislis da je zabluda??!!

Meni je stomatolog rekao da uzimam antibiotik, nisam ga na svoju ruku!

Pozz, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zivo bi voleo da vidim
PostPoslato: Sre Jun 13, 2007 11:50 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
majja je napisao:
Meni su cistili kanale pod otokom, ali koliko znam, ne bi trebalo davati anesteziju ili vaditi zub pod otokom........ Jel za to mislis da je zabluda??!!


Ma ne mislim ni na kakvu konkretnu intervenciju vec generalno na sam odlazak stomatologu.
Jednom sam u prodavnici srela nekog decka koji je imao otok od zuba i na pitanje prodavacice: "Pa sto ne ides kod doktora", on odgovara:"Ma ne mogu jer mi nece "raditi" zub dok je pod otokom. Sad pijem antibiotik!"... :o ....secam se samo da sam se automatski i po duznosti svoje hipohondrije ukljucila u razgovor, pominjuci tom decku SRCE!!, MOZAK!!, KOSTI!!, ZGLOBOVE!!...eh da me je samo Hickok tada video, sad bih bila glumica :) ....nadam se da je imalo efekta na njega i da je otisao kod dr.... :roll: .

Ja ustvari ne kapiram sta je tu u pitanju........ da li je nekad stvarno bila zvanicna praksa stomatologa da takvom zubu ne prilaze, pa se sad ta prica prenosi sa kolena na koleno...verovatno i jeste bas to jer znam da sam i sama isto mislila kad mi je prvi put otekao zub (a ne znam ni odakle mi to) ali kad sam pitala svog dr da li uopste da dolazim posto sam pod otokom reakcija je bila: "MOMENTALNO!"

Znam da se ne radi vadjenje zuba pod otokom, a za anesteziju iskreno pojma nemam...ja je nisam primila ni za slucaj gangrene bez otoka...valjda ta gangrena unisti i zivac i sve unutar kanala pa samo ciscenje kanala ni ne boli toliko.

Pozzz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zivo bi voleo da vidim
PostPoslato: Čet Jun 28, 2007 10:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 23, 2007 12:34 am
Postovi: 16
Lokacija: Novi Sad
etro je napisao:
majja je napisao:
Meni su cistili kanale pod otokom, ali koliko znam, ne bi trebalo davati anesteziju ili vaditi zub pod otokom........ Jel za to mislis da je zabluda??!!


Ma ne mislim ni na kakvu konkretnu intervenciju vec generalno na sam odlazak stomatologu.
Jednom sam u prodavnici srela nekog decka koji je imao otok od zuba i na pitanje prodavacice: "Pa sto ne ides kod doktora", on odgovara:"Ma ne mogu jer mi nece "raditi" zub dok je pod otokom. Sad pijem antibiotik!"... :o ....secam se samo da sam se automatski i po duznosti svoje hipohondrije ukljucila u razgovor, pominjuci tom decku SRCE!!, MOZAK!!, KOSTI!!, ZGLOBOVE!!...eh da me je samo Hickok tada video, sad bih bila glumica :) ....nadam se da je imalo efekta na njega i da je otisao kod dr.... :roll: .

Ja ustvari ne kapiram sta je tu u pitanju........ da li je nekad stvarno bila zvanicna praksa stomatologa da takvom zubu ne prilaze, pa se sad ta prica prenosi sa kolena na koleno...verovatno i jeste bas to jer znam da sam i sama isto mislila kad mi je prvi put otekao zub (a ne znam ni odakle mi to) ali kad sam pitala svog dr da li uopste da dolazim posto sam pod otokom reakcija je bila: "MOMENTALNO!"

Znam da se ne radi vadjenje zuba pod otokom, a za anesteziju iskreno pojma nemam...ja je nisam primila ni za slucaj gangrene bez otoka...valjda ta gangrena unisti i zivac i sve unutar kanala pa samo ciscenje kanala ni ne boli toliko.

Pozzz.



Sto se tice neprilazenja zubu pod otokom, to je bila stara dogma, pogotovo u vreme dezurstava u DZ vikendom i nocu, kad nije bilo ni materijala ni zelje da se radi bilo sta, a kamoli nesto sto je iole komplikovanije.

Zub pod otokom, ukoliko je indikovan za EX, ne da moze da se vadi nego MORA, naravno potrebno je pacijenta zastititi antibiotikom, najbolje Hemomycin pola sata pre intervencije, i onda nastaviti u standardnom doziranju 2 dana na 6h. Ukoliko se proceni da zub moze da se sacuva i da moze da posluzi nakon lecenja, treba pacijenta pokriti nekim drugim antibiotikom (najcesce sami uzimaju Dovicin) i nakon smirivanja infekciji pristupiti lecenju samog zuba.

Anestezija cesto zna da ne deluje prilikom inflamacije tkiva upravo zbog procesa koji se tu desavaju i metabolizma.
Medjutim, ukoliko nerv moze da se blokira sprovodnom anestezijom uzhodno od mesta inflamacije onda ne bi trebalo da bude vecih problema.
Naravno kontraindikovano je davati anesteziju direktno u inflamirano tkivo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 14, 2007 10:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 14, 2007 8:57 pm
Postovi: 4
Pfff ja sam imao gangrenu isto...uspesno lecenu ali mi se u procesu prilikom jela okrunio deo zuba,pa se zubar bavio malo i estetikom,srecom zub je petica pa je pozadi.i da,nisam ocekivao tad da ce mi zivac vaditi bez anestetika :o
iz te petice koje su mi radili mi stalno ispada plomba,spominjali su mi neki pritisak na plombu,eventualno "sechenje" korena zuba :o kako bi onda plomba ostala.trenutno je zub bez plombe tj otvoren,ali kapiram i da nije tako strasno jer taj zub nema ni zivac pa ne zurim bas da ga zatvorim ali uskoro cu.Uglavnom ne bih pristao da mi seku koren kako bi smanjili pritisak na plombu kako bi ona ostala,nekako mi je sama ideja takve precedure zastrasujuca :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Gangrena ,sta dalje ??
PostPoslato: Sre Okt 31, 2012 8:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 31, 2012 8:34 pm
Postovi: 1
E ovako da vam ispricam i ja moju pricu ja sam pre 2 godine dobio gangrenu gornje sestice bolilo me 7 dana svih 7 noci nisam spavao znaci to su ne opisivi bolovi nista me u zivotu nije tako bolilo fazon je bio da sam to vreme bio na moru i nisam imao gde da odem kod zubara znaci to sto me je bolelo 7 dana bez prestanka to su bolovi koji paraliziraju bukvalno celu noc ja setam po kuci nmg zaspim to je strasno posle mesec dana dobijem gangrenu desne 6 i ko dbl najvci ne odm kod zubara i to me je isto bolilo jedno 4 dana manje nego prva ali bolovi joj sunce ti kako to boli to je strasno a fazon je da su mi svi ostali zubi zdravi samo te 2 sestice i ja sam njih redovno pravo ali jednostavno dali je nesto genestki ili sta njih 2 se pokvarile svi ostali mi zdravi zub u potpunosti a od 5 godine ih perem ujutro i navece proslio je 2 god od kako sam dobio gangrene desnu 6 sam izvadio ostala su 2 kruga u vilici koji ne rastu miruju niti me bole a u pocetku iz toga je izlazio gnoj tu su se pojavljivale ciste to je smrdelo strasno sad nista druga 6 stoji nit smrdi i sto je cudno ona mi je bila crna medjutim ja sam nju stalno cistio i evo sad primetim da mij pocela da beli ja sad neznam sta je ovo al pola 6 koja je bila skroz crna je pobelila i jel ima ko sta da mi kaze u vezi ove 2 ciste dal one rastu a da ja ne primetim ili posto one mi stoje tu 2 god nemam nikavi problema niti me boli nista :D moze li mi ko sta reci sta da radim :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: