Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 04, 2007 4:57 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Nova je shema uvedena pre samo mesec-dva dana. Stara shema je nebrojeno puta pogresno tumacena - po njoj su davali drugu revakcinaciju na godinu dana od povrede, a trebalo je na godinu dana od prve revakcinacije. Kao sto kaze koleginica drM, najbolje je da se savetujete sa svojim izabranim lekarom, jer on zna i sta je najbolje za pacijenta i kako se po zakonu mora. Licno, ja bih Vam savetovao da primite novi Tetalpan 14.09.2007, po pravilno tumacenoj staroj shemi, i to je to.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 04, 2007 5:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 17, 2006 4:31 pm
Postovi: 30
Dr Ivica baš rešio da te bocne :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 08, 2007 7:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 19, 2007 10:27 pm
Postovi: 7
Sad mi nista nije jasno. Redovno sam se vakcionisao u skoli. Poslednju AT vakcinu sam primio sa 18 godina. Koliko sam dugo zasticen protiv tetanusa? 10 god ili 5 god? Sa d imam 24 godine. Cesto imam sitne povrede po rukama i nogama zadobijenih na basketu ili u nekom radu. Ako zastita traje 5 god, onda je to isteklo, kako dalje da postupim? Da li ima neka redovna vakcinacija? Molim objasnjenje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 09, 2007 11:56 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 19, 2007 10:27 pm
Postovi: 7
Zbunjuje me to sto neko govori da zastita traje 5 god, a neko kaze 10 god. Imali kod nas redovna vakcinacija za odrasle, ili ljudi to sami treba da obave na svoju ruku? Ako se neko nabode na ekser odmah prima vakcinu, a ja pitam sto ga salju na zastitu ako je vec vakcinisan?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 09, 2007 12:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
ako je proslo manje od 5 godina od poslednje revakcinacije u okciru kompletnog procesa vakcinacije, ne dajemo nista. Ako je proso vise od 5 godina, dajemo samo vakcinu (tetalpan). Ako je rana izrazito (potencijalno) tetanogena ili ako je proslo vise od 10 godina, dajemo i imunoglobuline (tetabulin). Redovna revakcinacija ne postoji za punolotene.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 09, 2007 3:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 19, 2007 10:27 pm
Postovi: 7
Posto zivim blizu dispanzera, skoknuo sam do tamo da se raspitam, naravno sacekao sam kraj radnog vremena kad nema 1-2 pacijenta, da ne bih pravio guzvu. Doktorka mi je rekla da zastita (posle kompletne vakcinacije) traje 10 godina. Pomenuo sam joj da sam cuo da traje 5 god, a ona je rekla: "ne, ne, traje 10 god". Sta sad? Imam dve razlicite informacije od dva doktora?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 10, 2007 2:14 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Iskreno, u knjigama pise "od 5 do 10 godina", ali, bolje je biti oprezan, zar ne...?

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 11, 2007 10:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 3:49 pm
Postovi: 39
dr Ivice, ako nije problem da pogledate moj prethodni post na ovu temu. Ja sam pitala u ambulanti za trecu dozu vakcine i receno mi je da treba da je primim godinu dana od prve doze. Znaci primila sam 14.08.2006. tetalpan i tetabulin, pa 14.09.2006. tetalpan i po tome bih trebala da primim 14.08.2007 tetalpan. Medjutim drM je rekla da treca doza treba 14.09.2007. tj. godinu dana od revakcinacije, a u ambulanti tvrde ono prvo. Sta mi savetujete i kako je moguce da to nije jasno propisano? Hocu li biti zasticena po ovoj staroj semi jednako kao i ovi sto sada primaju 4 doze? Ako je bila dobra stara sema sto su je menjali, a ako nije, jer to znaci da sam ja ovo dzaba primala pa da preskocim ovu trecu dozi i krenem odpocetka sa novom semom? Hvala Vam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 11, 2007 6:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
DrM je u pravu, a ako neko ne zna da tumaci zakon, onda je to problem ili lose pisanog zakona, ili onoga ko ga tumaci. promena je nastupila zato sto se ovako postize sigurnija zastita, a verovatno na preporuku Svetske zdravstvene Organizacije, CDC ili neke trece medjunarodne referentne ustanove. Moj savet je da primite vakcinu bilo kada u roku od godinu dana od poslednje revakcinacije i bice u redu.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 12, 2007 8:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 3:49 pm
Postovi: 39
Nusam sigurna da li sam Vas dobro razumela. Da li treba da primim trecu dozu bilo kada do 14.09.2007.(to je tacno godinu dana od 2. doze), i zar nije bitno pridrzavati se odredjenog datuma, mislim jer ne treba tacno tada primiti? Ili ste mislili da treba da predjem na novu semu i primim trecu dozu kako mi pise u knizici 14.08.2007. pa u roku od godinu dana i cetvrtu? Ja sam skroz zakomplikovala, ali nadam se da cete mi objasniti. Hvala jos jednom na strpljenju i pomoci i vasem vremenu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 12, 2007 7:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
U bilo koje doba u roku od godinu dana od POSLEDNJEG primanja vakcine da primite revakcinu, bice u redu.

Sve najbolje!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 03, 2007 10:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 7:56 pm
Postovi: 8
Interesuje me kad se vec o ovom prica a cesto se povredjujem (posekotine,ogrebotine) koliko duboka rana je opasna i kakva rana da ne bi trcali ko neki hipondri da primamo vakcine :lol:. Kako izgledaju tetanusne rane kad se zaraze ovom bakterijom.
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: pitanje za doktora
PostPoslato: Ned Avg 16, 2009 7:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 16, 2009 7:03 pm
Postovi: 1
Danas sam povredila glavu, udarila u zardjalu ivicu metalnog prozora, tacna dg vulnus lacerocontusum cutis regio parietalis lat.sin.. Posto su me na fakultetu ucili da je svaka rana na glavi potencijalno tetanogena, zanima me da li je potrebna antitetanusna zastita, s obzirom da sam poslednji put vakcinisana sa 18 godina (redovna vakcinacija), a sada imam 25. Hirurga koji me je usio sam pitala, on je rekao da on licno ne bi primio ali da ja mogu ako mislim da treba. Sta mi je ciniti? Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ubod
PostPoslato: Čet Avg 20, 2009 3:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
S' obzirom da je u pitanju VLC ja bih primio antitetanus, pokusajte da se konsultujete jos sa nekim.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ubod
PostPoslato: Ned Avg 23, 2009 1:45 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 16, 2009 7:03 pm
Postovi: 1
Primila vakcinu za svaki slucaj, doktorka sa studentske poliklinike je htela da bude sigurna posto je glava u pitanju,a i radicu kao stomatolog pa cu se sigurno nabadati na raznorazne predmete, ovako sam 10 godina bezbedna! :D Hvala u svakom slucaju! :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot], larsfloris i 81 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: