Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Vrtoglavica, osećaj propadanja i bol u vratu i ramenima
PostPoslato: Pet Jul 17, 2015 1:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 14, 2015 11:49 pm
Postovi: 37
biljana_2005 je napisao:
Djurina, da li to znači da ti ove vežbe radiš 2x dnevno po pola sata?


Sada vise ne. Sada ih radim po potrebi, iako bi trebalo da ih radim bar 3 puta nedeljno zbog odrzavanja.

Prve godine sam ih gotovo uvek radila 2x dnevno. Po pola sata. Kasnije uvek jednom dnevno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrtoglavica, osećaj propadanja i bol u vratu i ramenima
PostPoslato: Pet Jul 24, 2015 2:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 23, 2015 12:40 pm
Postovi: 12
Evo dobila sam konačnu dijagnozu: Ispravljena vratna lordoza i početno anularno bubrenje na C segmentu kičme. Čitam na netu da ispravljena vratna lordoza prouzrokuje simptome koje ja imam: vrtoglavica, glavobolja, bolovi u vratu i leđima. Da li se neko razume u ovo, da li se leči i kako (tj.vraća u pravi položaj) i da li su vežbe koje ste opisivali dobre za to?
Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrtoglavica, osećaj propadanja i bol u vratu i ramenima
PostPoslato: Pet Jul 24, 2015 6:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 14, 2015 11:49 pm
Postovi: 37
Identicna dijagnoza kao kod mene, kao sto sam i od samog pocetka mislila.

Ovo sto sam ti napisala od vezbi je jedina meni poznata terapija za nase tegobe. Dva puta dnevno i jednostavno usvojis to kao deo svog zivota. Kad pocnu da se smanjuju i nestaju vrtoglavice ne smes da prestanes jer ce se vratiti.

Neradjenjem vezbi prave se spazmi u rameno-vratnom tkivu, zbog toga te salju na terapiju strujom, UZ, laserom. Da razbiju spazam i omoguce prokrvljenost. A ti svakodnevnim vezbama odrzavas stanje i odlazes fizikalnu terapiju. Ja sam u pocetku na fizikalnu isla svaka 3 meseca, pa na 6 meseci i evo sada nisam bila godinu i po dana ali nemam ozbiljne tegobe. Ulenjila sam se sa vezbama.

Degenerativne promene na kicmi su proces koji kad krene mora da se drzi pod kontrolom. Veruj u vezbe jer u slucaju ispravljene lordoze vrata one nisu mit. Meni su spasle zivot draga.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrtoglavica, osećaj propadanja i bol u vratu i ramenima
PostPoslato: Pon Jul 27, 2015 12:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Одговарајућим вежбама и вид може да се поправи па и смањи диоптрија, а где неће прокрвљеност до мозга.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrtoglavica, osećaj propadanja i bol u vratu i ramenima
PostPoslato: Pet Jul 27, 2018 1:27 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 27, 2018 12:23 am
Postovi: 1
Registrovao sam se na ovom forumu, jer sam primetio da ljudi dolaze sa problemom, ali se retko ko kasnije javlja sa resenjem.

Imao sam sve opisane simptome i moje iskustvo je da je problem resiv, ali se mnogo vremena izgubi na trazenje uzroka. Meni nije trebalo prervise vremena, ali samo zato sto sam imao dovoljnu dozu sumnje u lekare. Naravno, dobar lekar ce vas na kraju izleciti, ali zaista treba da imate mnogo srece da naletite brzo na jednog takvog. Nazalost lekari ce pre da dokazuju eventualnu ms, dijabetes ili tako neko cudo, nego sto ce krenuti od verovatnijeg mehanickog problema kicmenog stuba i njegovih delova.

Elem, zujanje u usima, vrtoglavica, bol u vratu i ramenima je izuzetno cest povezan niz simptoma koje sam imao i ja, a koje ima i veliki broj ljudi koje sam na kraju upoznao u ambulanti. To su sve zapravo simptomi problema sa vratnom kicmom (C segment) i gotovo uvek je problem sa diskovima. Obicno se radi o nekoj fazi onoga sto svi mi zovemo diskus hernija. To stanje ima nekoliko faza i mozete pronaci na internetu mnogo sajtova koji to objasnjavaju. Disk koji je malo izleteo, koji je napet, ciji je sadrzaj mozda i manje ili vise iscureo u okolinu je uzrok problema. Okolno tkivo se ostecuje, nastaju problemi sa ligamentima i misicima u okolini, ali kasnije i do problema sa nervima i cirkulacijom krvi do mozga. Zapravo, od toga koje je okolno tkivo zahvaceno problemom zavisi koje cemo simptome imati. Bolovi ili ukocenje gotovo izvesno. Najcesce je to ukljesten nerv, problem sa korenom nerva najcesce i od njega se dobija trnjenje, bol u ruci, trnjenje koje se siri ka ruci i prstima sake. Zbog manjka dotoka krvi u mozak (jer su krvni sudovi, arterije u toj regiji malo pritisnuti) nastaju zujanje u usima, vrtoglavica, osecaj propadanja, neravnoteze, zanosenja...Zbog problema sa misicima i ligamentima nastaje spazam misica kojim se prokrvljenost citave regije jos vise smanjuje i tu nastaje spirala na dole. Jer se diskovi ishranjuju posredno, fizickom aktivnoscu oslobadjaju stetne materije iz sebe a uzimaju dok nisu pod opterecenjem... Ima dosta toga na netu, da ne pisem nasiroko.

Ovo sto je Biljana napisala (početno anularno bubrenje na C segmentu kičme) nije nista drugo do jedne od faza diskus hernije. U svakom slucaju ovo preporucujem kao listu koraka svakom ko ce se u buducnosti pojaviti na ovom forumu:

1. Snimanje MR C segmenta kicme.
2. Odnosenje snimka kod nekog za koga ste se dobro raspitali da ume da valjano procita snimak. Ovo je vazno jer u mnogim ordinacijama snimak tumace radiolozi a iz svega sto sam cuo i video nisu bas sjajni u proceni ovog stanja. Meni su rekli da je sve manje-vise OK (neke sitne nesavrsenosti) a zapravo sam imao 2 hernijacije na 2 diska. I moj slucaj nije usamljen. Treba procenjivati stanje i na osnovu simptoma i samog snimka. MR se radi u lezecem polozaju kada je opterecenje diskova najmanje i stanje moze da izgleda bolje nego sto jeste. Zato je vazno da procenu da neko ko ima malo vise iskustva.
3. Kada neko, ko dobro to ume, procita snimak, predlozice dalju terapiju i specijalistu za to - 99% fizijatar. I na tom polju ima mnogo nestrucnih, ja sam obavio jednu turu fizikalnih terapija kod jednog takvog, ali osim prolaznog poboljsanja nista nisam uradio.
4. Terapija treba da sadrzi fizikalnu terapiju (vise vrsta struja, laser, UZ masaza i rucna masaza) kao i manipulaciju kicme (neki ljudi to zovu REKLAMA mada se ovde ne radi o ovim "strucnjacima za atlas" i sl). Manipulacija je nesto sto mnogi izbegavaju, ali je neizostavni deo cele terapije jer se njome siri medjuprsljenski prostor i time rasterecuju diskovi koji su fakticki pritisnuti kao tuba paste za zube iz koje na kraju pasta i iscuri. Postoji, Bogu hvala par ordinacija u Beogradu koje sve ovo rade, za druge gradove ne znam...Nisam cuo da neko drzavno to radi kako valja. Privatno se cene krecu od 25 do 40 evra i obicno je potrebno 5 ili 10 tretmana u zavisnosti od procene stanja. Znam da je za nekog to ozbiljan novac ali drugog resenja nema, tvrdim.
5. Kada vam fizijatar to preporuci krece se sa vezbama koje vam on pokaze uz rezim zivota koji vam predlozi. Iz mog iskustva previse "cuvanja" i mirovanja ne donosi neku korist. Naprotiv, blagotvorno je da su misici uvek aktivni, kako bi imali snagu da odrzavaju kicmeni stub i preuzmu deo tereta sa kicme. Neke od vezbi su ovde vec napisane, mada ima i drugih. U svakom slucaju, dobar fizijatar ce vam iste pokazati.
6. Do nekih prvih povlacenja simptoma dolazi odmah, ali sam tok zavisi od slucaja do slucaja i stanja organizma. Meni je trebalo oko 2 meseca da prestane "da mi se manta", mada su me bolovi, primera radi, prosli vec posle par dana.
7. U tezim slucajevima ce mozda biti predlozena operacija, mada je ona zaista poslednji korak koji nosi neke svoje rizike. Medjutim, cak i ako operacija (koja je nista drugo do uklanjanje delova diska, njegovog sadrzaja koji je iscureo itd..) prodje kako treba, ona cesto napravi problem na susednim diskovima kroz koju godinu. Mnogi koji se operisu se oslobode simptoma vec za par dana nakon operacije, ali sam vidjao slucajeve da se onda pojave problemi na drugim mestima. Nije resenje ici pod noz na svakih 5-10 godina. Naravno, ukoliko govorimo o tezim stanjima, problemima sa potencijom, mokrenjem, praznjenjem i drugim ozbiljnijim neuroloskim problemima, operacija je nuzna.

Treba biti optimista jer organizam ima mnogo svojih mehanizama koji vode kao samoizlecenju. Na primer, sadrzaj diska koji je iscureo ce organizam vremenom apsorbovati (zato i ne treba zuriti sa operacijom). Neki ljudi imaju prirodan refleks da "nameste" sami sebi kicmu (nesto vas vuce da se savijete ovako ili onako i hop, nesto malo pukne i vama je bolje) Treba izbegavati brza cimanja glavom, dug rad bez pauze za kompjuterom ili generalno sedece poslove bez pauze...Najcesci pacijenti su piloti, vozaci, frizeri, zene koje rade u salonima lepote, koje rade nokte i sl, ljudi koji rade puno za racunarom...Dakle, napravite pauzu, uradite par vezbica, cucnjeva, prosetajte. Nakon jedne serije terapija mozda ce biti potrebna jos jedna serija za par meseci, pa opet za godinu dana...Zavsi od mnogo faktora, posla kojim se bavite itd.

Kad smo kod setnje, ona je jedna od efikasnijih terapija, po mogucstvu u prirodi, a ne na traci. Organizm tad pokrece mnoge mehanizme. Ginko je isto dobar za poboljsavanje cirkulacije. U akutnim stanjima je primena raznih medikameneta odlicna, ali na duge staze ovo stanje resavaju samo vezbe, aktivnost i, s druge strane, dovoljno odmora. Kvalitetan san narocito (nikako pored otvorenog prozore ili ispod klime).

Ima ovde jos mnogo toga da se napise, ali vec sam oduzio pa da zavrsavam :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vrtoglavica, osećaj propadanja i bol u vratu i ramenima
PostPoslato: Pon Avg 09, 2021 4:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 09, 2021 4:24 pm
Postovi: 1
Postovani,
znam da je tema stara, ali imam skoro identicne probleme.
Vrtoglavica, propadanje... Krva slika odlicna, dijagnostikovan cervikalni sindrom.

Zanima me da li ste resili vase probleme i kako.

Pocela am sa vezbama koje su ovde preporucene.

Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 74 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: