Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: operacija urasle dlake i oporavak
PostPoslato: Ned Dec 14, 2014 2:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 14, 2014 2:02 pm
Postovi: 5
nadam se da ce se naci neko ko je prosao vec ovo za pomoc i savet .zakazana mi je operacija 22.12 pa me zanima s obzirom da mi je hirurg rekao da rana ostaje otvorena i da je period zarastanja oko 2 meseca sa konstantnim previjanjima na dnevnom nivou zanima me zbog cega izbegavaju drugu opciju a to je da se rana zatvori kada je tada oporavak mnogo brzi...pa ako ima neko ko je imao obe vrste da mi kaze sta je bolje i da opise malo samu operaciju i oporavak


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: operacija urasle dlake i oporavak
PostPoslato: Ned Dec 14, 2014 3:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Zato što je mnogo veća šansa da se urasla dlaka vrati i onda dzabe kraći oporavak kada posle mora sve ispočetka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: operacija urasle dlake i oporavak
PostPoslato: Ned Dec 14, 2014 11:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 14, 2014 10:42 pm
Postovi: 5
Na kom mestu ti je urasla dlaka?? Muskarci uglavnom imaju problema sa sinusom pilonidalisom, i to je teza 'operacija',pogotovo ako si odlagao odlazak kod doktora. Oni u 90% slucajeva ostavljaju otvorenu ranu i to i jeste bolja opcija jer dlaka nece ponovo urastati na tom mestu. Sto se tice oporavka, neki kazu da su to uzasni bolovi, da su imali komplikacije (gnoj i sl), a neki su bez problema prosli sve, tako da zavisi...
Ja treba da operisem uraslu dlaku na preponi,tako da ako neko ima savet za mene, bila bih veoma zahvalna :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: operacija urasle dlake i oporavak
PostPoslato: Ned Dec 14, 2014 11:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 14, 2014 10:42 pm
Postovi: 5
Na kom mestu ti je urasla dlaka?? Muskarci uglavnom imaju problema sa sinusom pilonidalisom, i to je teza 'operacija',pogotovo ako si odlagao odlazak kod doktora. Oni u 90% slucajeva ostavljaju otvorenu ranu i to i jeste bolja opcija jer dlaka nece ponovo urastati na tom mestu. Sto se tice oporavka, neki kazu da su to uzasni bolovi, da su imali komplikacije (gnoj i sl), a neki su bez problema prosli sve, tako da zavisi...
Ja treba da operisem uraslu dlaku na preponi,tako da ako neko ima savet za mene, bila bih veoma zahvalna :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: operacija urasle dlake i oporavak
PostPoslato: Čet Dec 18, 2014 11:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 14, 2014 2:02 pm
Postovi: 5
ispod kicme standardno mesto i upravo ta vrsta koju si spominjala...e sada mene zanima ja bi pre da rizikujem da mi se vrati nego da 4 meseca moram da idem svaki dan na previjanja da ne mogu da sedim i ostalo ali mi nije jasno zasto doktor ne zeli da uradi na taj nacin pa valjda ja imam pravo da biram sta je meni lakse...a sto se tice tvog problema sestra od moje devojke je imala na preponi i bas je imala problema groznica temperatura ,ali znam da sama operacija je prosla jako brzo i bez nekih daljih komplikacija


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: operacija urasle dlake i oporavak
PostPoslato: Pet Dec 19, 2014 1:05 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Mislim da je 4 meseca ipak preterano, ne verujem da je baš toliko dug oporavak.

Pa doktor verovatno nikad nije radio na taj način jer su rezultati loši i ne praktikuje, ne vidim nikakav problem što radi jednu tehniku a ne drugu. Uvek možeš da izabereš drugog doktora.


Pogledaj po forumu kakva su iskustva sa oporavkom koliko traje itd, pisali su ljudi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: operacija urasle dlake i oporavak
PostPoslato: Pon Dec 22, 2014 4:41 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Postoje tri stvari koje možeš uraditi sa pilonidalnom cistom:
I) incidiraš (otvoriš) pilonidalnu cistu i iskiretiraš sadržaj, to se radi kada je "upaljena", odnosno kada se razvije apsces - otvoriš, izdreniraš gnoj, iskiretiraš i previjaš, dok ili ne zaraste (ako proceniš da je to dovoljno) ili dok se ne smiri upala, pa uradiš neku od radikalnijih intervencija. U oko 40-60% slučajeva je to dovoljno. Srpski rečeno svaki drugi ti se vrati (makar po knjigama, u realnosti se vrate skoro svi).
II) Ekscidiraš kompletno tkivo u kome bi se mogao nalaziti pilonidalni sinus - obično je to šupljina neparavilnog oblika, sa brojnim kanalima koji se odvajaju od glavne šupljine, pa ti lepo na otvor na koži ubaciš boju da ispuni i glavnu šupljinu i sve njene kanaliće pa sečeš okolo dok ima obojenog tkiva, kad više ne vidiš boju pretpostavka je da si uklonio sve. I posle previjaš mesecima. Iz dva razloga - prvi je da ako nešto nisi odmah primetio, moći ćeš da minimalnom reintervencijom središ stvar, a drugi je da obezbediš pravilno stvaranje ožiljka - ne daš rani da zaraste prebrzo, da ne preraste samo koža odgore i ostavi šupljinu unutra koja će biti osnova za recidiv, forsiraš popunjavanje ožiljka vezivnim tkivom od dole. Tako se vraća otprilike tek svaki dvadeseti ili i ređe (2-5%), ako imaš dovoljno živaca da postoperativnu negu odradiš kako treba.
III) Sve isto kao i pod II, ali plasiraš dren u donji deo rane, koju potom slojevito ušiješ. Ovo je mnogo konformnjije i za pacijenta i za lekara - mnogo brže zaraste, uz mnogo manje maltretiranja. Ali... Otprilike 20%, ili-ti svaki peti se vrati (sekundarni rad u ožiljku gde je nešto već rađeno je nešto što niko ne voli), a infekcije su poseban problem. Nezgodna je regija, problem je sa održavanjem higijiene i dren je sam po sebi problem, a ako ćeš ušivati ne može bez njega. Ima jedna caka iz urgentne i ratne hirurgije - kada sumnjaš da je rana prljava ili bi mogla inficirati, kožu ne šiješ ili je šiješ veoma retko, jer rana koja zarasta per sekundam će kad tad zarasti, a prljava koju si ušio će samo da ugnoji i napravi ti glavobolju. Infekcije rane koje nastaju posle ušivenih pilonidalnih sinusa su obično ogromna gnjavaža. Interesantna je jedna stvar koju sam primetio - da oni koji u državnim ustanovama šiju sinuse, kada ih rade privatno (ili-ti za novce) - ostavljaju ih otvorene :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: operacija urasle dlake i oporavak
PostPoslato: Sre Dec 24, 2014 9:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 14, 2014 2:02 pm
Postovi: 5
e ovako operacija je prosla dobro nista komplikovano kako sam ocekivao i citao ....ako ne koga zanima ceo dan u dragisa misovic bolnici neka kaze pa cu napisati...bolova nemam samo malo sporije hodam i krecem se e sad reko se mi da mogu da lezim na ledjima sto i radim jer pocinjem da imam bolove kad dugo lezim na boku ...zanima me da li je to preporucljivo jer mi je tako sestra rekla...drugo odlazak u wc koja je procedura kako da olaksam ako ne mogu da sedim i kako da vodim higijenu ...u misovicu su mi rekli da kada hocu da obavim nuzdu poskidam sve obloge odradim to i da idem pravo na previjanje ..postoji li neki laksi nacin i kako rade previjanja u domu zdravlja posto mi je tesko da putujem sa nbg svaki dan na dedinje ...hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: operacija urasle dlake i oporavak
PostPoslato: Uto Apr 27, 2021 1:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 03, 2018 5:54 pm
Postovi: 104
https://zena.blic.rs/zdravlje/kako-se-l ... ka/tcmz0r7


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 59 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: