Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: laparaskopija - iskustva
PostPoslato: Pet Apr 27, 2007 3:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 05, 2007 10:40 pm
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
Uskoro me ocekuje laparaskopija i znacila bi mi vasa iskustva u vezi sa njom, narocito sa brzinom oporavka. Posto sam nedavno pocela da radim ne bi mogla dugo da odsustvujem sa posla. Interesuje me koliko dana da planiram odsustvo. S nestrpljenjem ocekujem laparaskopiju jer se nadam da ce dovesti do nekih odgovora jer vise od godinu dana ne mogu da ostanem u drugom stanju. MM ima smanjenu pokretljivost i oblik spermatozoida, mada mu je na poslednjoj analizi popravljena pokretljivost i otkrivene bakterije, tako da se nadam da su one uzrok malo losijih rezultata. Kod mene su cesti bolovi, rekla bih hronicni, svakog meseca u sredini ciklusa, nekad i kasnije, i izuzetno bolne menstruacije. Imala sam pre nekoliko meseci i funkcionalnu cistu. Hormoni su u redu. Na HSG koji je radjen bez anestezije tecnost nije prosla pa je dr zakljucio da su jajovodi ili neprohodni ili zbog jakih spazmi (grcenja) nije doslo do protoka tecnosti. Na test snimku pre ubrizgavanja tecnosti, nisu uocene nepravilnosti. Nadam se da ce laparaskopija da otkrije pravo stanje sa mojim organima. Takodje, interesuje me da li tokom same procedure dr moze nesto da uradi sa priraslicama, endometrizom (dr sumnja) i sa zapusenim jajovodima (cula sam da moze da se proveri da li su zaista neprohodni).
Znacila bi mi vasa iskustva sa laparaskopijom, rezultatima i oporavkom. :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 27, 2007 6:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 1:34 pm
Postovi: 108
Ja sam radila dva puta laparaskopiju u N. Frontu,bolovi nakon operacije nisu strasni,vise zateze i smeta prilikom kasljanja,kijanja,smejanja...nego sto boli. Meni je vise smetala anestezija u smislu sto me je boleo vrat i ledja cak mnogo vise nego stomak. Objasnili su mi da je to od anestezije i polozaja tela prilikom same intervencije. Oporavak je dosta brz,nakon dva dana sam izasla iz bolnice a nakon sedam dana sam skinula konce a na bolovanju sam ukupno bila dve nedelje.
Meni su zapuseni jajovodi,skidali su mi priraslice ( prvi put) a drugi put uklanjali hidrosalfings,prvi put me je za nijansu vise bolelo i duze je trajalo( zadnji put kada sam pogledala na sat u op. sali bilo je 8,00h a kad su me dovezli u sobu i smestili na krevet bilo je 9,30h pa sada ne znam koliko je sam postupak trajao!
Laparaskopijom mogu tacno da ustanove u cemu je problem,metilenskim plavim proveravaju prohodnost jajovoda i tu se odmah vidi da li imas priraslice ili je zaista na HSG-u bio spazam ( to su i meni sumnjali ali nazalost bile su priraslice) ili da li imas endometriozu.
Ne treba niceg da se plasis,nije to neki bol,vec tog popodneva ustajes,setas i skidaju ti kateter ( stavljaju ga u sali dok si u narkozi)!
Motiv zbog koga sve ovo radimo je ogroman i zaista ti mnogo pomaze da sve izguras!
Ako te jos nesto zanima,pisi na pp!
Pozdrav i svako dobro!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 27, 2007 10:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 05, 2007 10:40 pm
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
Ambra,
hvala ti prvo puno na odgovoru. Mnogo znaci kad imas s nekim da podelis iskustva i da "razgovaras" o svom problemu. Nije meni problem sama laparaskopija, vec me vise muci koliko dana posle toga mi treba za oporavak zbog posla. A znas, ja jedva cekam laparaskopiju da konacno saznam u cemu je problem. I ako moze da se resi, nek se resi. MM je popravio spermogram, mada je pokretljivost i dalje malo slabija, ali urolog kaze da je sada ok.
Ja sumnjam da imam priraslice zbog ranijih upala jajnika, a imala sam do sada i dva puta cistu na jajniku. Mada, sam i cesto imala crevne bakterije u cerviklanom i vaginalnom brisu pa zbog toga jajovodi mozda mogu da budu zapuseni. Vidi, mene dok je na HSG ubrizgavao tecnost nije nista bolelo, ali se on mucio da je ubrizga, pa sam morala vise puta da se okrecem na levu, desnu stranu i trajalo je jedno 15 min. Tek kad je dr zavrsio i rekao mi da se spremim, mene je poceo da boli stomak kao kad treba da dobijem, malo mi se zamantalo u glavi ali je sve proslo za 10 min. Znaci, nisam imala nikakve bolove tokom same procedure. Na test snimku pre tecnosti sve je bilo ok,. Jel i tebi tako bilo pa su pomislili da su ti spazmaticni a ne zapuseni jajovodi.
Nisam kod tebe razumela da li si imala priraslice ili zapusene jajovode. U stvari shvatila sam da su ti priraslice napravile zapusene jajovode. Mislim kad neko ima priraslice da je to sa spoljasnje strane organa, a ne unutra. Imam drugaricu koja je imala 5-6 neuspesnih vestackih oplodnji, da bi nakon uklanjanja hidrosalpingsa, nakon 3-4 mesac otisla ponovo na IVF i uspela. Ona je mislim radila IVF kod Dr Goce Ivanovic. Kada si tebi uklonili hidrosalpings? U kojoj si fazi sada?
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 28, 2007 4:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 18, 2007 10:57 am
Postovi: 24
Lokacija: BG
Obavezno uradi opciju "trazi" po ovom podforumu "Ginekologija" i ukucaj rec laparoskopija. Ja sam svojevremno tako traizla i nasla puno informacija i iskustava.
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 29, 2007 5:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 05, 2007 10:40 pm
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
Draga Enterokoka,
ja i jesam, pre nego sto sam postavila pitanje, trazila po ovom forumu iskustva u vezi sa laparaskopijom, ali nisam uspela da nadjem ono sto je mene bas zanimalo. Mene izludjuje to sto mi je dr rekao na HSG (bez anestezije) da su mi jajovodi ili zapuseni ili spazmaticni. Intesovalo me da li je bilo slicnih rezultata i sta je zatim na laparaskopiji otkriveno. Takodje, znacilo bi mi da saznam kolika je uspesnost laparaskopije, tj. da li ima neka zena koja je ubrzo zatrudnela prirodnim putem nakon laparaskopije, odnosno da li laparaskopija resava probleme u vezi sa zapusenim jajovodima, endometrizom ili priraslicama.
Uglavnom sam na forumu nasla zene kojima je radjena laparaskopija i koje i dalje pokusavaju da ostanu u drugom stanju ili koje su krenule sa IVF, ali nisam pronasla da li je neka i zatrudnela prirodnim putem.
Hvala i pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 29, 2007 6:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Cula sam da su neke zene zatrudnele bas posle laparaskopije, jer procisti jajovode. Mislim da je sve jako individualno, ali da treba sve probati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za Cacanu
PostPoslato: Pon Apr 30, 2007 7:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 1:34 pm
Postovi: 108
Te priraslice koliko mogu da razumem su i spolja i unutra( jajovoda) Nisam se preterano udubljivala da skapiram taj deo price,znam samo da ih je bilo dosta i da su mi zbog njih jajovodi zapuseni. Jedan jajovod mi je zapusen u rogu i to ne moze da se "otpusi" drugim recima neupotrebljiv je a na drugom sam imala hidosal. koji je uklonjen tako sto su ga rasekli i oslobodili ga te tecnosti,nisu mi izvadili taj jajovod iako sam ja to ocekivala obzirom da sam na vise mesta procitala da se to tako radi. Bitno je da ga vise nemam,na svim dosadasnjim kontrolama je bilo tako. Receno mi je da su sanse za prirodnim "zatrudnjivanjem" oko 1 %,znaci jedino IVF! Radila sam u Frontu vantelesnu u decembru i nije uspela a sada planiram da pokusam ponovo kod Dr. G. Ivanovic! Imala sam neku prilicno veliku folikularnu cistu kao posledicu svih tih silnih hormona koje sam primila ali je "nestala", verovatno je pukla!
Eto,ja sam tako prosla a znam dosta zena koje su uspele da zatrudne nakon laparaskopije i nadam se da si ti iz te grupe! Cim se oporavis,odmah se bacaj na pravljenje bebe jer se priraslice vremenom vracaju i najbolje je sto pre raditi na trudnoci!
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 31, 2007 5:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 05, 2007 10:40 pm
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
Kao prvo, zelela bih da vam se zahvalim na odgovorima. Takodje, volela bi da dam i svoje iskustvo sa laparaskopijom jer ce mozda nekome znaciti. Oporavak traje nekih nedelju dana i zaista je, u tom pogledu, prednost raditi laparaskopiju. Tokom same procedure, dr je otkrila endometriozu II stepena (od ukupno cetiri) koja je zahvatila cul-de-sac (oblast izmedju uterusa i rectuma) i malo na peritoneumu (omotac koji obavija organe u karlici) iza jednog jajnika. Dobra strana je sto jajovodi i jajnici nisu bili zahvaceni. Dr je spalila zarista endometrioze i isekla proraslice koje su se zbog nje stvorile u cul-de-sac-u. Takodje, proverena je prohodnost jajovoda. Iako na HSG tecnost nije prosla kroz jajovode, pa je dr zakljucio da su isti ili neprohodni ili zbog grcenja (spazmi) tecnost nije prosla, na laparaskopiji je utvrdjeno da su oba jajovoda u potpunosti prohodna. Zato bih savetovala svima da rade HSG sa anestezijom, ne zato da bi ih manje bolelo (ja sam radila bez anestezije jer se tako u toj bolnici radi) vec zato da HSG ne bi pokazao lazne rezultate (usled straha, grca, moze da se desi moj slucaj).
Pokretljivost i morfologija spermatozoida mm su nesto manje od normalnih vrednosti,(zadnja analiza je pokazala 85 mil. spermatozoida, pokretljivost 50% (treba 60%), a morfoloski ispravno 21% (treba 60%) ).
Dr kaze da su nam sanse za prirodno zacece 3-5% mesecno, a sto sam ja i pre toga procitala na internetu (pre laparasopije i ukljanjanja endometrioze sanse su bile 1-2% mesecno, iako su jajovodi u redu i endometrioza nije jaka, ali endometrioza je toksicna za npr. ovulaciju, spermotozoide (smanjuje pokretljivost), ometa transfer jajne celije kroz jajovode, samo oplodjenje ili implementaciju embriona). Predlozila je prvo inseminaciju, a onda IVF. Ja imam 32.g. i posto zelim da sto pre iskoristimo vreme dok se endometrioza ne vrati, resili smo da uskoro krenemo sa inseminacijom. Mada, ocekivala sam da ce dr mozda reci da su nam sanse za prirodno zacece vece. I kako to da je morfologija spermatozida losa (radjeno vise analiza), a ostali parametri u redu, kao i hormoni, i nema bakterija, ni varikocele.
Pozdrav svima i srecno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 31, 2007 6:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 09, 2006 3:04 pm
Postovi: 174
Draga Cacana,

Dok sam se pripremala za laparoskopiju stigla mi je podrska od vdj koja je glasila:

vdj je napisao:
Citajuci tvoj problem u njemu sam pronasla sebe. I ja i suprug smo imali isti problem kao i Vi i to dobrih 5 godina. 2002 su mi preporucili laparaskopiju i ja sam to sve nekako izbegavala. Medjutim u aprilu 2005 sam otisla na tu intervenciju i neces mi verovati ostala sam u drugom stanju u maju.
18.02.2006 rodio se Mateja. Moj ti je savet da sto pre ides na laparoskopiju.


Sto se same operacije tice, kod mene je radjena u martu 2007, sve je proteklo u najboljem redu. Cak mi ni klistriranje nije bilo nesto "jako" neprijatno. Kako sam zamisljala, super je proteklo! :lol: :lol: :lol:

Posto mi nije pronadjeno nista nisam imala dren, i imala sam samo dva reza. Ali i sada kada pomislim na operaciju jedino cega se secam jeste GLAD. Ja sam bila jaaako gladna i jedva sam cekala da izadjem iz soka i da mi daju nesto da jedem. :oops:

Radila sam HSG bez anestezije (vidim da si ga i ti radila na isti nacin :-? ) i mogu ti reci da mi je u mnogo gorem secanju ostalo HSG snimanje. :o

Sto se samog oporavka tice, ja sam bila na bolovanju tri nedelje, mada sam bila sposobna da se vratim vec posle 2 nedelje. Jednostavno sam zelela da se u potpunosti oporavim, pa sam ostala jos jednu nedelju kuci. :lol:

Drzim ti palceve i javi kako je sve proteklo!

Pozdrav!

P.S.
Detalje imas na http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=7172

_________________
Don't worry about the world coming to an end today, it's already tomorrow in Australia.

http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... sterilitet


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 31, 2007 7:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 05, 2007 10:40 pm
Postovi: 17
Lokacija: Beograd
Draga Gordy,
moja iskustva nakon laparaskopije su data u odgovoru ispred tvoje poruke. Znaci, laparaskopija je bila i dala sam rezultate. Hvala ti puno sto si se javila. Zelim ti uskoro jednog bebirona.
Cacana


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 63 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: