Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Ubod
PostPoslato: Sre Maj 30, 2007 12:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 09, 2007 9:39 am
Postovi: 16
Ubola sam se(kaziprst) na ekser koji se nalazi na bravi.Krvarilo mi je 2 min a sada se rana jedva vidi ali me malo boli na dodir.Da li se u takvim slucajevima prima tetanus? :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 30, 2007 12:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Zavis od dubine uboda, eksera i brave. Ako se radi o bravi na Vasim vratima, a ubod nije bio dubok (a cini mi se da nije ako je krvario 2 minuta i prestao), ekser nije zardjao - nema potrebe za panikom: ako ste ranu dobro isprali vodom ili hidrogenom, stavite flaster i nema razloga da brinete.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 30, 2007 1:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 09, 2007 9:39 am
Postovi: 16
Ok,hvala.To sam vec uradila.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 30, 2007 5:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Uz duzno postovanje prema racionalnom i van svake sumnje logicnom odgovoru koleginice, u primarnoj zdravstvenoj zastiti je pravilo da se sve takve povrede pokrivaju antitetanusnom zastitom, a ako pacijent odbije, ja trazim i da mi se potpise u zdravstveni karton. Rana od uboda na ekser na bravi u kuci u 99.99999% slucajeva nije tetanogena, ali - zakonodavac nam stoji iza ledja...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 30, 2007 6:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 09, 2007 9:39 am
Postovi: 16
Koliko dugo ''traje'' tetanus?Ja sam primila pre 4 godine :roll: Htela sam danas da odem do studentske poliklinike ali sam mislila da bi me izbacili iz ordinacije jer se rana jedva vidi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 30, 2007 8:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ako je sporvedena kompletna imunizacija, onda ste "pokriveni" bar jos godinu dana.

U pravu ste, ima kolega koji tao ponekad reaguju, i ja ih razumem, zaista je besmisleno da se rane, koje ocigledno nisu tetanogene, pokrivaju AT zastitom, ali, to je postala rutina (bar u gradu i okruenju gde radim), pa se doslovno sve - sa akcentom na ubodne rane - upucuju na AT...

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 30, 2007 10:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
dr ivica je napisao:
Uz duzno postovanje prema racionalnom i van svake sumnje logicnom odgovoru koleginice, u primarnoj zdravstvenoj zastiti je pravilo da se sve takve povrede pokrivaju antitetanusnom zastitom, a ako pacijent odbije, ja trazim i da mi se potpise u zdravstveni karton. Rana od uboda na ekser na bravi u kuci u 99.99999% slucajeva nije tetanogena, ali - zakonodavac nam stoji iza ledja...


Pa to vazi samo ako se pacijent POJAVI u primarnoj zastiti, zar ne kolega?! Zakon VAs ne moze teretiti ako se pacijent racionalno ponasa, dobije racionalan i strucan odgovor da nije ugrozen i odluci - takodje racionalno - da ne ode lekaru i ne izlozi se primanju jedne vrlo BOLNE vakcine bez ikakve potrebe. Zakon je zakon za lekare i oni moraju da ga postuju, no ako pacijent ne dodje kod VAs onda nemate cega ni da se plasite, zar ne, a upucivati svakog pacijenta zato sto se uboo na iglu, ekser ili se isekao na noz u svojoj kuhinji d aprimi antitetanus ne bi mogla d aizdrze ni mnogo bogatija drustfva od naseg a drugo - pretstavlja zaista besmislenu banalizaciju tetanusa i bezrazlozno maltretiranje samog pacijenta!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 31, 2007 6:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Slazem se. Na zalost, u ovome prednjace kolege iz sekundarne zastite, koje nam cesto salju na AT zastitu razne banalne opekotine (otkad je to tetanogeno?), oguljotine, ekskorijacije i slicno... Uzgred - heheheh - pa nemojte sad da jos plasimo pacijente da je vakcina bolna, ipak je to subjektivno, zar ne?

Pozdrav.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 31, 2007 7:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Pa sve zavisi sta podrazumevate pod banalnim opekotinama - sve opekotine II stepena vode se kao tetogene i to i jesu. A to sto svasta salju za AT zastitu, to je vec stvar licnog neznanja i iz toga nesigurnosti samog lekara.

A za tetabulin - sve se moze reci sem da je to subjektivni dozivljaj: boli, bree (ne zato sto je mene bolelo, nego svi kazu koji su ga primali!). Podnosljivo je, ali zasto se tome bespotrebno izlagati, zar ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 4:30 pm 
Korisnikov avatar OffLine Moderator
Pridružio se: Ned Jan 29, 2006 9:59 pm
Postovi: 1910
Kompletna imunizacija jednom sprovedena (podrazumeva sve doze i ravakcinacije) traje 10 godina.
To je po novim standardima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 02, 2007 10:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Ne znam da li je sad nešto menjano, ali do pre godinu dana je bilo da se ako je od POTPUNE vakcinacije prošlo više od jedne, a manje od 10 godina daje se buster doza vakcine, a ako je od vakcinacije prošlo više od 10 godina daje se i humani antitetanusni imunoglobulin i buster doza.
Svakaka ubodna rana je tetanogena.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 03, 2007 12:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Menjano je, eto, imamo sada i novu shemu imunizacije, na nulti dan, na mesec dana, na 6 meseci od prve revakcinacije i na godinu dana od druge revakcinacije.

Samo ovo da malo pojasnimo za pacijente:

Tetanogena rana = rana koja u sebi ima Clostridium Tetani bakteriju, koja izaziva tetanus.

U tom kontekstu, koleginica kad napise, citiram

Citiraj:
Svakaka ubodna rana je tetanogena.


zapravo bi trebalo da stoji:

"Svaka ubodna rana je POTENCIJALNO tetanogena."

U svakom slucaju, ja se ne secam da sam i cuo za slucaj tetanusa od kako radim, a jedini slucajevi koje sam i video bili su dok sam studirao, na Institutu za infektivne bolesti. Sa druge strane, kad se prisetim par slucajeva koje sam tamo video, to je strasno - ljudi su zaglavili na respiratoru i u zivotnoj su opasnosti jer su dobili tetanus na maloj "bezazlenoj" rani na nosu, koja se nije ni videla, a ni pacijent se ne seca kad ju je i kako dobio...? Od svih slucajeva koje sam tad video, vecina je imala upravo takve rane, maltene mikro-lezije za koje prosecan covek ne bi zastao ni da ih ispere vodom, a kamoli da ide na AT zastitu... Sta reci...? Kao i obicino: 2+2 nije 4 u medicini... Ili drugim recima: "Koha hoce- hoce!"

Pozdrav svima!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 03, 2007 12:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Da, da, potencijalno tetanogena, ništa nije 100% u medicini. Potencijalno teratogena jer je Clostridium tetani anaerob i voli te ubodne rane jer je tu sredina anerobna.
Nekad je vakcinacija bila na 0 dan, posle mesec dana i posle godinu dana.
Na studijama i tokom staža sam se imala prilike da gledam tetanuse u respiratornom centru Infektivne klinike koji su nastali nakon nekih majušnih povreda, uboda na trn i sl. pa iz tog razloga mislim da bih uvek dala antitetanusnu zaštitu, a tako su nas na stažu i savetovali mentori... a i na hirurgiji uvek provere kad je bila poslednja vakcinacija i zaštite pacijenta koliko sam ja mogla da primetim...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 04, 2007 10:44 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 05, 2007 3:49 pm
Postovi: 39
Pitanje za Dr.Ivicu i DrM,molila bih za savet , objasnjenje. Primilla sam antitetanus (tetalpan i tetabulin) 14.08.2006. jer sam se ubola na zihernadlu u nesterilnim uslovima. Sledecu dozu sam dobila nakon mesec dana tj. 14.09.2006. Kad sam primila tu drugu dozu, imala sam upalu jajnika i bila sam pod terapijom longacefa( 2g u venu pet dana pre vakcine i pet dana posle). Nakon vakcine sam pet dana imala temperaturu(lekar je tvrdio da nije od jajnika zbog antibiotika a ka one bi trebala ni vakcina da daje takvu reakciju) i otok na ruci. Ja nesto sada mislim da li je ta vakcina u tom trenutku imala svoj efekat ili je nesto poremecno zbog longacefa? I moje sledece pitanje je : meni je tada receno da je sledeca doza nakon godinu dana, i u knjizici pise tetalpan 14.8.2007. A vi sada kazete da je to promenjeno i da je trebala revakcinacija nakon 6 meseci. Sta vi meni savetujete? Kad da primim i sta da primim? Da li da odem odmah sada ili je vec kasno,proslo je 10 meseci?I da li cu ja biti zasticena ako primim samo jos tu 3. dozu kako mi je receno po staroj shemi? Planiram trudnocu za par meseci i jako mi je bitno da znam? Izvinite sto sam bila opsirna i hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 04, 2007 2:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 5:34 pm
Postovi: 338
Longacef koji ste primali mislim da ne bi trebalo sa utiče na efikasnost antitetanusne zaštite .
Prva doza AT zaštita koju dobijete posle povređivanja se sastoji od vakcine i imunglobulina. Humani antitetanusni imunoglobulin je pasivna zaštita i daje se da vas pokrije do vremena dok vaš organizam ne stvori antitela kao odgovor na vakcinu koju primate takođe tog nultog dana. Vakcina sadrži tetanusni anatoksin koji je inaktivan i čija je funkcija da stimuliše vaš organizam da stvori specifična antitela u cilju odbrane od potencijalnog tetanusa. Na hirurgiji se nakon zbrinjavanja nekih rana pacijentima se vrlo često ordinira i antibiotik zajedno sa antitetanusnom zaštitom.
Za ovu novu šemu AT zaštite sam i sama prvi put saznala sada od dr Ivice, ali mislim da nemate razloga za brigu i da možete da nastavite vakcinaciju po šemi po kojoj ste i krenuli. Ako je ta šema funkcionisala tada kad ste primili zaštitu i godinama pre toga nema razloga da verujemo da nećete biti kompletno zaštićeni ako nastavite i dalje po istoj šemi. Naravno uvek sve proverite i sa svojim doktorom.

Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 99 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: