Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Anafilakticki sok
PostPoslato: Pon Apr 16, 2007 12:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 21, 2007 1:23 am
Postovi: 40
Dakle ovako:
1) Koji su simptomi?
2) Kako pomoci osobi koja dozivljava anafilakticki sok? (doktor je daleko)
3) Kako pomoci sebi ako shvatis da dozivljavas anafilakticki sok, a nema drugih ljudi u blizini?
4) Sta se daje od lekova (recimo idem negde na odmor, postoje li nekakvi lekovi koji bi pomogli u slucaju anafilaktickog soka negde na terenu)?
5) Ostalo za sta budete smatrali da je bitno pomenuti u vezi anafilaktickog soka.

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 18, 2007 1:23 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 11:09 pm
Postovi: 312
Odlicno pitanje!
Mene jos zanima koliko vremena u proseku imamo na raspolaganju od pojave prvih simptoma da nekom ukazemo pomoc cisto da bi se pravilno iskalkulisalo sta je najpametnije uraditi u tom momentu. I sta se podrazumeva pod ukazivanjem prve pomoci od strane nestrucnog lica?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 18, 2007 3:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
1. Adrenalin,
2. Antihistaminici
3. Kortikosteroidi

nestrucno lice-hitno do lekara i ovih supstanci. Za ostalo, nek odgovori neko sa vise iskustva.
Po mom znanju, pravi anafilakticki sok se jako brzo odigrava...
mada ima dosta angioedema, koji lice na anafilakticki sok.. e tu bi pomoglo da se mirnije dise, ali bez terapije, koliko znam- ne valja
poz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 21, 2007 2:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 21, 2007 1:03 pm
Postovi: 38
Lokacija: Beograd
etro je napisao:
Odlicno pitanje!
Mene jos zanima koliko vremena u proseku imamo na raspolaganju od pojave prvih simptoma da nekom ukazemo pomoc cisto da bi se pravilno iskalkulisalo sta je najpametnije uraditi u tom momentu.

U pitanju su sekunde i minuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 21, 2007 3:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
OK, evo, konkretna situacija... malo "case study", što bi Ameri rekli...

Porodica na kampovanju negde po vrletima Zlatibora... Zdravu osobu od, recimo, 16 godina, ubada pčela, po prvi put u životu. Ispostavlja se da je dete alergično na ubod pčele. Najbliža ambulanta je barem 30 minuta, kolima.

U idealnom slučaju, šta bi onaj, koji se nađe u blizini osobe u AŠ-u trebalo da ima kraj sebe, i na šta bi trebao da obrati pažnju? Kako sprečiti da oticanje onemogući disanje?

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 1:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
ok...sad cu reci moje iskustvo...ali se potpuno ogradjujem od medicinskih cinjenica, ovo govorim kao obican laik.

pre dosta godina, kad nikakvog pojma o medicini nisam imala, desilo mi se da mi je sestra dozivela nesto sto su lekari okarakterisali kao anafilakticki sok. Meni je bilo 16, njoj 19. bile smo same kuci, a hitna pomoc je dosla tek posle pola sata, jer smo zive jako daleko. ..odgovaracu na pitanja plasim se redom iz naseg laickog iskustva.
1) simptomi: Prvo je poceo da je svrbi jezik, pa grlo.., pa joj je i celo telo oteklo i svrbelo ju je...pa se pocela gusiti...pa je polako izgubila svest.
2) kako pomoci osobi,kad je lekar daleko?.... kad je pocela da gubi svest...ja sam je budila i dozivala imenom. Nesto mi je govorilo da sta god da radim- ne smem da je pustim da zaspi? Odrzavala sam razgovor...Malte ne vikala...A kad vec nije nista odgovarala, ja ne znajuci sta cu...ja sam je podigla i vukla po kuci, onako onesvescenu i terala je da hoda, i dalje je dozivala konstantno monotono, glasno ujednaceno imenom. onda je vise nisam mogla vuci, ona je pala..ja sam nastavila da je dozivam...i na kraju je pomerila usnu. Odreagovala je! Ja sam nastavila da pricam i pricam..onda je pocela da mumla i na kraju je cak i nesto tiho rekla. hitna pomoc je dosla, dala joj adrenalin i urbazon i sve je bilo u redu.
Sad iz ovog ugla... gledano.Da li je to sto sam uradila imalo bilo kakvog uticaja na tok zbivanja, ne znam. Dozivanje imenom nije bila greska- ali da li je pomoglo, ne znam. To sto sam je podigla, verovatno bi se sad i okarakterisalo kao greska, jer sam joj tako smanjila dotok krvi u mozak. Da li smo imale vise srece nago pameti, verovatno jesmo. S`obzirom da je to trajalo pola sata ...a sad citam i ucim da je to mnogo brze, da li je uopste bio anafilakticki sok, verovatno jeste...
3)sta ti sam da radis... s`obzirom da to brzo ide, i da se brzo gubi svest...? To vreme sto se ima da se pozove pomoc..
4) mojoj sestri su rekli da svuda sa sobom nosi adrenalin i urbazon, + igla i spric naravno... i to joj je pomoglo narednih 2 puta kada je osetila slicne simptome...svrab usta, grla i gusenje...i tad smo joj dali injekcije, nismo cekali dalje...

eto.. to je nasa prica. A sad pozivam lekare..nek kazu ako nesto od ove moje procedure, nije preporucljivo, ili je jednostavno nekorisno.

veliki pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 04, 2007 9:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
macadamia je napisao:
OK, evo, konkretna situacija... malo "case study", što bi Ameri rekli...

Porodica na kampovanju negde po vrletima Zlatibora... Zdravu osobu od, recimo, 16 godina, ubada pčela, po prvi put u životu. Ispostavlja se da je dete alergično na ubod pčele. Najbliža ambulanta je barem 30 minuta, kolima.

U idealnom slučaju, šta bi onaj, koji se nađe u blizini osobe u AŠ-u trebalo da ima kraj sebe, i na šta bi trebao da obrati pažnju? Kako sprečiti da oticanje onemogući disanje?


Planinarenje na 30 min od civilizacije pa i dalje, sve svodi pod ozbiljno planinarenje, i za njega se treba pripremiti. A to ukljucuje i opremu za prvu pomoc. Sto ukljucuje i medikamente za anafilaksu. Osoba koja je vec dozivljavala napade trebala bi to da kaze ostatku ekipe. Pred svako planinarenje treba da se odrzi sastanak, gde se planinati dogovore medjusobno o pravilima ponasanja i gde se podele zaduzenja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 11, 2007 9:26 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 11, 2007 9:15 am
Postovi: 3
Laik može dati adrenalin u obliku EpiPen, koji se može kupiti. Ostalo je isto, kisik, adrenalin, antihistaminik, kortikosteroid i blokator H2 receptora.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 11, 2007 4:36 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Sep 10, 2007 1:59 am
Postovi: 66
Za prvu medicinsku pomoc je najbolje poneti nekoliko EpiPen-a ukoliko ste udaljeni od prve ambulante vise od 10 minuta.

_________________
Disclaimer: Dr sa .(tackom) u mom potpisu ne znaci da sam dr medicine. Ja sam samo student medicine i odgovaram samo na pitanja u koja se razumem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: znate li koliko ljudi krece
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 1:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
u ozbiljna planinarenja, na recimo 3 sata od civilizacije da im se prva pomoc sastoji od tipa 2 zavoja i 3 hanzaplasta. A ono ostalo fazon....MA STA CE TI.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: jako bitno za znati!!!
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 1:00 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 24, 2007 11:55 pm
Postovi: 12
Lokacija: BiH i HR
Svi nadam se znamo sta je to anafilakticki shok!?
Za one koji neznaju to je najburnija alergijska reakcija na supstancu unesenu u organizam iz vanjske sredine(ubod insekta,premaz preko koze,aplikacija lijeka na bilo koji nacin i sl.)!
ovisno na koji je nacin supstanca stigla u organizam ovisi naravno i jacina anafilaktickog shoka te brzina razvijanja istog,te naravno sama reakcija organizma koju ne mozemo predvidjeti!!
osnovno pravilo anafilaktickog shoka jeste"ukoliko osoba dozivi puni(pravi) anafilakticki shok ona ce umrijeti bez obzira da li ga dozivjela u prirodi ili na stolu u medicinskoj ustanovi!!
no srecom takve pojave su jako rijetke....cesci su oblici upravo ovi koji se i opisuju: svrab,crvenilo,gusenje(panika),lupanje srca,pomucenje vida,nepravilan sluh(ehoo),gubitak svijesti!
ovi se simptomi mogu javljati ovim redom ali nije pravilo...znalo se desavati da pacijenti prvo izgube svijest pa tek onda pocnu dobijati ostale simptome..
ovi simptomi se razvijaju po nepisanom pravilu u vremenskom razmaku od 1 do 15 min!
dobivanje pravog anafilaktickog shoka se odvija u roku od 10 do 60 sekundi!!!(I.V aplikacija)
lijecnici znaju cesto i kad se radi o obicnom crvenilu nakon aplikacije nekog lijeka konstatirati da se radilo o anafilaktickom shoku i to podvuci u kartonu i zdravstvenoj knjizici iz preventivnih razloga da se taj medicament izbjegava zbog moguceg dobijanja pravog anafilaktickog shoka...pa ce te cesto sresti ljude koji ne primaju npr.penicilin jer su nekada davno imali blago gusenje nakon aplikacije ili blagi osip ili blagu aritmiju i sl.
znaci to se radi iz preventivnih razloga!
naravno postoje osobe koje na svoju alergijsku reakciju ne mogu uticati (alergije na polen,prasinu,ubod insekta i sl.) i njima se uvijek preporucuje nosenje sa sobom autoaplikatora adrenalina i urbasona!! no i nakon aplikacije treba sacekati lijecnicku konstataciju...
u slucaju da si ti osoba koja osjeca ove simptome..treba prvenstveno biti smiren jer povecana cirkulacija u organizmu da li zbog trcanja ili jaceg straha ubrzava simptome..treba leci na zemlju..zauzeti koma polozaj....pozvati sluzbu hitne medicinske pomoci,reci im prvo lokaciju i zatim objasniti simptome...ocekivati uglavnom kratkotrajni gubitak svijesti....

_________________
dr.Marina Mlinaric
spec. urgentne medicine


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 1:32 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Evo da opisem i ovde svoje (lose) iskustvo:

- primila inekciju penicilina
- odmah na samom kraju ubrizgavanja pocele su zvucne halucinacije (nesto slicno tehno muzici i busenju trotoara!!)
- utrnulost CELOG tela i jezika (nemogucnost da izgovorim da mi je lose)
- vizuelne halucinacije, propadanje, utisak kao da se odvaja dusa od tela- jedan deo mene je ostao gore i odatle sam "posmatrala" drugi koji se odvojio i poceo da tone, velika svetlost......

~ primljena terapija na licu mesta: sinopen i adrenalin

Pritisak 120/80, puls 120 (inace imam nizak pritisak 90/60)

- "Povratak", prvo sluha (cula sam kada su me dozivali a boga mi i samarali, a i ja sam u svemu tome bila svesna da sam digla ruke u vazduh i zapomagala da me vrate, da ne zelim da odem :( ), nakon toga je prestalo utrnuce i na kraju je nestala svetlost, prestalo je propadanje i javio se osecaj kao da idem liftom gore, ponovno "spajanje" sa onim gornjim delom i na kraju povratak vida.

Sve je to propraceno velikom drhtavicom i nagonom za malom i velikom nuzdom. Bila sam dosta izgubljena, prevezena na urgentni, tamo sam dobila i Deksazon.

Od tada, pa do dana danasnjeg, 10 godina nakon svega toga, ja i dalje nisam "svoja", imam tahikardije, zujanje u usima i glavi, vrtoglavice, panicne napade, strahove.......ma uzas!!! :o

Naravno, mnogo sam bolje nego prethodnih godina, ali je jako los osecaj kada se sa 24 godine iz hiper aktivne osobe pretvoris u biljku punu strahova i "tripova", kada se trzas na svaki shum, plasis se lifta, imas osecaj da propadas.......


Od tada sam naravno "cave penicillin"!!! :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 26, 2007 3:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 24, 2007 11:55 pm
Postovi: 12
Lokacija: BiH i HR
moram reci da su ovi simptomi manje vise poznati i slicni...i to nam govori da si imala alergijsku reakciju na unijetu supstancu....hvala bogu radilo se o nekim uobicajenim propratnim simptomima takve reakcije...kada pacijent nam svojim izgledom lica govori da nesto nije u redu jer to ne moze izgovoriti! to sto osjecas posttraumatske simptome nakon tog dogadjaja(koji sam takodje dozivjela osobno) su stvar tvoje prihicke prirode i mislim da nemaju nikakve veze vise s tom supstancom nego konkretno s tom situacijom!! savjetujem ti da se vise fokusiras na neke zivotne situacije i planove u buducnosti,te da izbijegavas sto je vise stres(koliko je to moguce u danasnje vrijeme) tu takodje spada i vanjska buka i glasna muzika...i nije ni cudno da se obratis nekom obiteljskom ili radnom psihologu koji bi ti mogao preporuciti neke lagane medicamente,mozda i na biljnoj bazi....
u njemackoj je slucaj da osobe(pogotovo mlade) nakon anafilaktickog shoka,traume ili bilo kojeg drugog stanja koje moze prouzrokovati psihicke posljedice kod osobe..osoba u roku od 48h javi odredjenom psihologu(obiteljskom,medicinskom,skolskom..itd) i nakon 30 dana! znaci obavezno je to uciniti dva puta! svakako da je na tebe ta stresna situacija imala utjecaja kojeg se moras rijesiti zbog svog buduceg zivota i stabilnosti u istom!

_________________
dr.Marina Mlinaric
spec. urgentne medicine


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 28, 2007 9:03 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
Ja bih se nadovezala sa pitanjem! Da li od nečeg zavisi od čega će se javiti reakcija na određene lekove i da li ako je čovek alergičan postoji šansa da se ta reakcija povuče kao što je i došla!

Ja imam još kao dete na knjižici ''cave penicilin'' i nikad ništa od te vrste antibiotika nisam dobila ali ni od antibiotika koji imaju ukrštene reakcije!
Pre par godina dobijem alergiju na tetracikline ,konkretno na dovicin koji sam do tad pila najnormalnije,jer mi je Eritromicin zabranjen zbog jake ''želudačne ''reakcije( završila sam na infuzijama i zabranjen mi je), od Dovicina se odjednom pojavilo neko zadebljanje na jeziku ,na prstima kao tvrdi plikovi ,na ruci.....rečeno mi je da prekinem .Ne računavši da može biti alergija ja sam sledeći put isto uzela (po preporuci lekara) Dovicin i isti simptomi ,e tad mi je zabranjen definitivno!

Od tad imam strah da uzmem bilo koji antibiotik ,mada su mi rekli da smem da popijem recimo Pentrexil ili nešto što bi možda smelo da izazove ukrštenu reakciju ......međutim nisam nikad ništa od toga progutala ,nego jedino što primam je Linkocin i Gentamicin (koktel :lol: ) i to je jedini antibiotik i Ciprocinal koji ja smem da popijem

Ne ide mi se na alergo test lekova ,mada mi ej savetovano da radim i na anestetike :o ,što mi je naknadno unet crv sumnje ! Sad nisam mirna ni kad treba do zubara da odem !

Izvinjavam se zbog ovolikog posta ali sam probala sve da obuhvatim u najkraćim crtama!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 28, 2007 10:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ogroman procenat "cave penicillin" pacijenata je imao zapravo neurovaskularnu reakciju ili (procenjuje se na oko 10%) mikroembolizme mozga. Sasvim je uputno ispitati postojanje alergije na odseku za alergologiju u Klinickom Centru, jer se ukidanjem penicilina pacijentima "napamet" uskracuje dragocen nacin lecenja. Isto vazi i za druge reakcije na lekove, koje su sumnjive.

Iako je kolega dr Mlinaric potpuno u pravu da kod prave anafilakse verovatno niko i nista nece spasiti pacijenta, na specijalistickom ispitu ja se posvadjah sa profesorom koji je insistirao da kod anafilakse prvo moramo da uspostavimo vensku liniju (?!). Eto - to pokusavaju da nas uce i da nam "prodaju". Rekoh mu: "Profesore, koliko ste anafilaksi imali u karijeri pred sobom?" Rece "Nijednu!". Time je razgovor bio zavrsen - a ja ipak polozih specijalisticki sa odlicnim :)

Pojavljivanje alergije je tako multifaktorijelno da je verovatno nemoguce znati od cega sve zavisi. Ono sto svakako moramo u medicini da izbegavamo, to je da ne uzrokujemo pojavu alergije davanjem lekova kojima je prosao rok (na primer, stari penicilin sa otvorenim beta-laktamskim prstenom), davanjem lekova u pogresnim frekvencama (uzimanje lekova po par dana, pa prestanak, pa ponovo nastavljanje - senzibilizacija organizma), davanje lekova u stetnim kombinacijama (mesanje u spricevima, peroralna polipragmazija, itd.)

Samo da pomenem dve bitne stvari: nema shoka bez hipotenzije (sve sto nije praceno hipotenzijom, nije shok); drugo - davanje kortikostroida je u poslednjem 18. izdanju Merckovog prirucnika za lekare izbaceno iz protokola, a izgleda da su ga i nasi u Ministarstvima izbacili - konkretno, Urbazon, Lemod itd. - vise NE MOZE da se daje ambulantno, vec samo u stacionarnim ustanovama.


Pozdrav svima

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: