Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: SPONTANI POBACAJ
PostPoslato: Sub Mar 12, 2005 1:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 3:55 pm
Postovi: 31
Imala sam spontani pobacaj tj.izazvan u 19 nedelji trudnoce zbog obilnog krvarenja i sumnje na horioamnitis i oticanje plodove vode.Trudnoca je pocela ogromnim mucninama i povracanjem da bih pocela da krvarim u 8 ned.zatim mi je dr.dao utrogestan kojim je krvarenje prestalo,na redovnoj kontroli u 17 ned.dr.je rekao da je sve odlicno i da prestanem sa utrogestanom da bih za par dana ponovo prokrvarila ali obilnije,hospitalizovana sam sa prilicnom anemijom padom imun.sis.probali su sa gynpralom i antibioticima ali bezuspesno.MOZETE LI DA MI OBJASNITE O CEMU SE RADILO I DA LI MI SE TO MOZE DESITI SA SL.TRUDNOCOM?HVALA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 13, 2005 11:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 3:55 pm
Postovi: 31
A NEKI ODGOVOR NEKADA?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 13, 2005 12:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 08, 2005 5:50 pm
Postovi: 45
Pogledaj temu missed abortion. Ja sam imala pobacaj u 7-8 nedelji (sto je mnogo ranije nego kod tebe). Stetnosti po sledecu trudnocu ne bi trebalo da bude, ako je sve proslo bez komplikacija. Napisi sta te tacno interesuje pa cu probati da ti odgovorim koliko budem znala.

_________________
IVANA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 13, 2005 12:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 3:55 pm
Postovi: 31
Hvala ti Ivana,mene ustvari zanima kako je doslo do upale plodovih ovojaka tj.horioamnitisa kako to da je na svakom pregledu ultrazvucnom(cak i ekspertnom)bilo sve ok i na kraju katastrofalan ishod.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 13, 2005 8:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 3:55 pm
Postovi: 31
Da li mozda dr.Presetnik moze da mi odgovori na moje pitanje?Bila bih zahvalna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Ako zelite odgovor
PostPoslato: Pon Mar 14, 2005 4:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
postavite Vase pitanje na nacin na koji je predlozeno prvom temom,...kako da formulisite pitanja na forumu ginekologije, i ja cu Vam odgovoriti.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 14, 2005 8:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 3:55 pm
Postovi: 31
Imam 28 god.tekstilni tehnicar.
Imala sam 1 porodjaj pre 10 god,normalna trudnoca,normalan porodjaj,sve ok.Nakon pola godine spontani pobacaj u 8 nedelji i u naredne 2 godine dva namerna.2 godine sam imala spiralu(dugotrajnu).26.10.2004 imala sam poslednju menstruaciju.Zelela sam zadrzati trudnocu koja je u pocetku bila u redu zatim se desava sto je napisano.
U bolnicu sam primljena 27.02.'05.zbog sumnje na horioamnitis i oticanje plodove vode.04.03.'05.sam dobila prepidil gel te mi je uradjena intervencija koje ju protekla uredno.Lab.rezultati pri otpustu:L4,9 ER2,56 HGB78 TRC 196.Cerv bris negativan i CRP koji je od 4.03 u padu.
Nikada nikakvih problema sa zdravljem niti operacija,niti alergija.
Terapija je orvagil tbl,promergon tbl,methyl-ergometrin kapi,injekcije fedex i OHB 12.Malo preopsirno ali nisam mogla krace.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 16, 2005 10:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 3:55 pm
Postovi: 31
OBGYN DA LI STE RASPOLOZENI DA MI ODGPVORITE,MISLIM DA SAM POSLALA SVE TRAZENE PODATKE.UNAPRED HVALA.ILI BILO KO AKO ZNA NESTO O OVOME.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: O Spontanim pobacajima, Missed Abortions, Blighte Ovum...
PostPoslato: Čet Mar 17, 2005 6:57 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
definicije, faktori rizika, uzroci,...

Dakle, ova tema ne moze da se isprica kratko, ali uradicu najkrace sto moze...i nadam se da ce od ovih informacija mnoge pacijentkinje imati koristi ! Ne smatram da Vi znacajno mozete uticat na razmisljanje Vaseg ginekologa, ali mozete postavljati pitanja, traziti informacije, objasnjenja i razloge, a posebno ako imate bilo kakav test ili intervenciju u privatnoj ambulanti. Ako placate za svoje zdravlje, trazite vrhunsku uslugu !

Spontani pobacaj ( u daljem tekstu SP ) se odnosi na trudnocu koja se zavrsi spontano prije nego je fetus sposoban za vanmatericni zivot.
Svjetska Zdravstvena Organizacija je definisila ovaj klinicki entitet kao izbacivanje ( ekspulziju ) embriona ili fetusa iz materice koji tezi manje ili tacno 500g. Tu tezinu fetus obicno dostize od 20-22 nedjelje trudnoce ( racunajuci da trudnoca traje 40 nedjelja ).
Prosjecno 10-20% svih klinicki dokazanih trudnoca zavrsi SP, a 80 % od tog procenta se desi do 12 nedjelje trudnoce.Sigurno da je taj broj I veci jer se ovdje ne racunaju klinicki neprepoznate trudnoce…npr. zene koje su imale menstruaciju koja je kasnila 2 nedjelje a onda prokrvarile, pa nisu ni znale da su pobacile.
Jedno istrazivanje je obuhvatilo negdje oko 600 trudnica koje nisu nikada bile trudne, stare od 24 do 32 godine, I koje su usle u brak ili pocele da zive sa partnerom sa zeljom da imaju djecu, I kojima je odredjivan Beta HCG, hormon koji luci posteljica, I sluzi kao dijagnosticki test trudnoce I pronadjeno je slijedece:
- pobacaj se desio u 26% ispitivanih zena, a one nisu niti znale da su bile trudne
- gubitak klinicki prepoznate trudnoce se desio u 8%
- zivo donesena djeca u 64 %
- ostatak zena je imalo zeljeni prekid trudnoce, vanmatericnu trudnocu, molarnu trudocu ili mrtvorodjenost.
-
Znaci % pobacaja je I veci nego sto je prepoznato u svakodnevnom klinickom radu.

FAKTORI RIZIKA: Ima nekoliko faktora koji su povezani sa vecim % spontanih pobacaja.
1.Godine zene:
- u populaciji zena starosti od 20-30 godina spontani pobacaj se desava od 9-17%
- u populaciji od 35 g je 20%
- u 40 tim je jedino lijepa ona pjesma od Legendi…stizu I 40-te, a ovaj % se penje do 40 % ( lako je zapamtiti )
- u 45-im % spontanih pobacaja dostize 80% !

2. Prethodni pobacaj - Akuserska istorija pacijentinje je vrlo vazan factor za ponovni pobacaj.
- rizik pobacaja u buducim trudnocama je poslije 1 pobacaja oko 20%, poslije 2 pobacaja je 28%, a poslije 3 I vise pobacaja oko 43 %. Kada uporedimo broj trudnoca I % pobacaja, u prvoj trudnoci se desi samo 5% svih pobacaja ili kod zena kod kojih je prva trudoca bila bez komplikacija.

3. Kratki ( krace od 6 mjeseci ) I dugi ( duze od 60 mjeseci ) interval izmedju trudnoca kod zena koje su vec radjale ( multiparous women ). Dokazano je da su I jedan I drugi povezani sa prijevremenim porodjajem, SGA fetusima, koji su mali za starost trudnoce, IUGR ( zastojem u rastu ).

4. Pusenje u trudnoci ( vise od 10 cigareta dnevno je udruzeno sa povecanim rizikom za pobacaj ). Cak je I pusenje partnera povezano sa istim.

5. Alkohol. Konzumiranje 3 pica nedjeljno u toku prvog trimestra je povezano sa povisenim % spontanih pobacaja.
6. Koristenje kokaina u trudnoci je povezan sa prijevremenim porodjajem, abrupcijom placente I povecanim rizikom za spontani pobacaj.

7. Nesteroidni antireumatici, kao sto su naproksen, brufen, diklofenak, aspirin mogu biti povezani sa povecanim rizikom za pobacaj ako se koriste u vrijeme zaceca. Moram dodati da je dokazano brojnim istrazivanjima da je koristenje malih doza aspirina u 2. I 3. trimestru potpuno sigurno, kako I da jkoristenje istog kod embrio transfera kod pacijenata koji se podvrgavaju IVF-u nije pokazalo znacajan porast neuspjelih trudnoca.

8. Povisena temperatura od 37.8 I vise moze da poveca rizik za pobacaj, ali do sada su obavljena samo 2 istrazivanja I rezultati se smatraju nepouzdanim

9. Kafa ( I kafenisanje…salim se ), jedna studija je pokazala da je konzumiranje vise od 100mg kofeina dnevno povezano sa vecim brojem spontanih pobacaja.

10. Produzeno vrijeme / vise od 10 dana / od dana ovulacije do dana implantacije oplodjenog jajasca, koji se mogu desiti zbog nekoliko razloga…stari folikuli kod zena starijih od 35 godina, ostecenih jajovoda upalnim procesima, promijenjen kapacitet matericne duplje ( anomalije, priraslice, infekcije ).

11. Nizak nivo folne kiseline – je bio povezan sa povecanim rizikom za spontane pobacaje od 6-12 nedjelja, samo kada je fetalni kariotip bio nenormalan. Nizak lefel folne kiseline ako je plod bio genetski normalan, nije imao nikakvog uticaja na % spontanih pobacaja.

UZROCI od strane ploda I majke:

1/3 spontanih pobacaja koji se desavaju u vrijeme ili prije 8 nedjelja trudnoce zovemo Blighted Ovum ili trudnoca bez embriona ( na ultrazvuku se ne moze vidjeti zumanjcana vreca ili embrion )
U 2/3 slucajeva gdje je pronadjen embrion prosjecno 50% embriona je bilo dizmorficno, ili macerirano tako da se nije mogla niti napraviti patohistoloska dijagnoza.

Blighted ovum I nenormalni embrioni mogu biti rezultat izlozenosti teratogenim faktorima ili uzrokovani hromozomskim abnormalmostima.
Hromozomske abnormalnosti se racunaju za otprilike 50% uzrokom svih SP. Vecina anomalija su uslovljne aneuploidijama, od kojih su najcesce sturkturalne abnormalnosti, mozaicizam, ili single gene defect ( defekt samo jednog gena ) koji su odgovorni za veoma mali % SP.

Sto je ranija gestacijka starost u kome dolazi do SP, veca je incidenca citogenetskog defetka, tako da je incidenca abnormalnog fetalnog kariotipa oko 50% izmedju 8 I 11 nedjelje trudnoce, ali opada na 30% od 16-19 nedjelje.Najcesce genetske anomalije su slijedece:
a) autozomalne trisomije 52%
b) monozomije 19%
c) poliploidije 22 %
d) ostali
Moram da naglasim da se vecina ovih anomalije desava u embrionu kao izvoru anomalije a da veoma rijetko se takve anomalije naslijedjuju od roditelja. !!!


Anomalije vezane za izlozenost teratogenima: Diabetes mellitus u trudnoci za slabom kontrolom glukoze, droge, lijekovi, fizicki stress, zracenje.

Trauma…usljed interventnih procedura u trudnoci, kao sto je CVS / uzimanje horionskih resica posteljica za citogenetsku analizu /, amniocenteza, sto se povezuje sa 1 SP na 500-700 uradjenih amniocenteza.

Faktori od strane majke, kao sto su miomi, intrauterine priraslice, septumi u matericnoj duplji, mogu da interferiraju sa optimalnom implantacijom jajasca.

Insuficijencija / slabost / grlica materice, ili kako se u narodu kaze = rano otvaranje grlica, je cesti uzrok ponovljenog pobacaja u drugom trimestru. Pracena je bezbolnom dilatacijom grlica / otvaranjem / I oticanje plodne vode, krvarenjem I ekspulzijom ploda. Uzrokovano je prijasnjim intervencijama na grlicu, kao sto su kiretaze, laceracije / razdori / u toku prijasnjeg porodjaja, konizacija, laser terapija, loop ekscizija grlica, et cetera.

Akutne infekcije majke kao sto su Listeria monocytogenes, Toxoplasma gondii, Parvovirus 19, rubella, Herpes Simplex mogu da dovedu do abortusa usljed fetalne ili placentarne infekcije.
Majcina oboljenja kao sto je bolest stitne zlijezde, Kusingov sindrom, policisticni sindrom ovarija takodje mogu da doprinesu suboptimalnoj klimi za razvoj normalne trudnoce.

Stanja sa hiperkoagubilnoscu krvi / povecanom sklonoscu ka zgrusavanju / kao sto su naslijedjene I stecene trombofilije, I poremecaji imunog sistema kao sto je sistemski lupus eritematozus, antifosfolipidni sindromm, mogu da dovedu do imunoloskog odbacivanja ili ostecenja placente.

IDIOPATSKI SP. Uzrok SP kod hromozomsko I stukturalno normalnih embriona/fetusa u zdravih trudnica je nejasno = nauka ne zna uzroke, pa kazemo da su idiopatski.

O management-u HP slijedece vece.
Dobro zdravlje.
Obgyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 17, 2005 2:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 24, 2004 3:13 pm
Postovi: 19
Sigurno da je taj broj I veci jer se ovdje ne racunaju klinicki neprepoznate trudnoce…npr. zene koje su imale menstruaciju koja je kasnila 2 nedjelje a onda prokrvarile, pa nisu ni znale da su pobacile.


Pozdrav svima,

Posle ovog texta iznad sam zaista uplasena.
Naime ja planiram trudnocu uskoro,ali sada vise ne znam sta da mislim!

Ovako ide moja prica:
Pre 8 godina mi se jednom desilo da mi je menstruacija kasnila i nakon 3 nedelje sam dobila.

Posto sam nakon 10 dana kasnjenja bila kod ginekologa da proveri u cemu je rec on je ultrazvukom video fetus (da li je to moguce tako rano videti)?
Da bi bila sigurna dala sam i mokracu na analizu koja je takodje pokazala trudnocu..
bila sam pod stesom jer je tada nisam planirala.

Kada sam nakon 3 nedelje kasnjenja dobila,tada sam mislila da se menstruacija prologirala zbog stresova i da ja ustvari nisam bila trudna!
Promenila sam ginekologa i nova doktorka je gledajuci na ultrazvuku ustanovila da nema trudnoce ,(iako sam dosla odmah nakon te cuvene menstruacije) i rekla mi je da nije moglo da se onako rano utvrdi da je postojala trudnoca,i da se merenjem mokrace moglo doci do pogresnog rezultata!

Zasto sada brinem!!!!??
Evo razloga

Ja sam 0- a moj muz A+ i ako sam tada imala spontani pobocaj,a nisam dobila Rhogam,da li ce to biti rizik za moju bebu u slucaju da zatrudnim...

O Boze ovo ni u kosmaru nisam mogla da verujem da je moguce.

Molim vas da mi kazete bilo sta da moje strahove zaustavim!!!!

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 17, 2005 4:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Prije nego postavite slijedece pitanje, procitajte prvi topic "Kako postaviti pitanje ginekologu ?", jer iako se javljate ja jos uvijek nemam veoma vazne podatke o vama...godine, ranije probleme sa zdravljem, istorija menstruacija...kada ste dobili prvu, da li su redovne, obilne ili ne, pracene bolom, da li ste seksualno aktvini, da li zelite trudnocu sada ili samo zelite da se informisete o buducnosti....da li je Vas partner zdrav ? i tako dalje...

Mislim da Vi nemate trenutno razloga da budete uplaseni.
Uzevsi u obzir to sto ste rekli i naveli, Vi ste bili trudni jer je Vas Beta HCG test bio pozitivan, i pretpostavljam da je ultrasound i ono sto je kolega vidio u 5.nedjelji, bio gestacijski mesak i eventualno embrionalni odjek, ali je rano da se vidi embrion, srcana aktivnost, ili dijelovi ploda....osim ako neko zaista nije previse mastovit pa mu se ucini...
To sto niste dobili Rhogam poslije trudnoce jeste odgovornost oba doktora koji su Vas lijecili, ali sada se tu ne mozete nista promijeniti, a postoji sansa da je embrion iz te trudnoce bio Rh negativan i da niste ni trebali primiti Rhogam, tako da kada slijedeci put ostanete trudni, treba da budete testirani na antitijela i ukoliko test bude pozitivan, onda treba da budete praceni od strane akusera za visoko rizicne trudnoce. Mislim da je Dr.Plecas u Visegradskoj bio dr koji se bavio Rh senzibilizacijom i da je uspjesan u tome. Druga opcija je mnogo bolja, a to je da niste senzibilizirani, sto je mnogo vjerovatnije, i da treba da primite Rhogam u 28,nedjelji slijedece trudnoce i poslije porodjaja, ako je novorodjence Rh pozitivno na oca.
Sva ostala briga u trudnoci kao i kod svake druge zene.
Zaista nema razloga za pretjeranu brigu.
Uzivajte i ostanite u drugom stanju...godinama plodnost opada !
Srecno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 17, 2005 5:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 3:55 pm
Postovi: 31
Zahvalna sam Vam na tekstu,kao i ostali,nadam,se jer mislim da je najgore biti ne informisan.Sto se tice postavljanja pitanja ginekologu bar u mom slucaju odgovori su prilicno politicki,tacnije puno reci,malo smisla,a zavrsnica glasi nikad nemojte da zalite SP jer je priroda odbacila nesto sto je bilo nepodobno.Sto se tice teksta u njemu nalazim da je u mom sl.jedini rizik bio prethodni pobacaji sto sp sto namerni.U ostalom se ne pronalazim ali dobro je da znam za ubuduce.Volela bih da mi kazete nesto o upali plodovih ovojaka sto je kod mene bio slucaj a nista ne nalazim o tome,sta je uzrok i sl.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 17, 2005 11:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 24, 2004 3:13 pm
Postovi: 19
Kao prvo zelim da se zahvalim Obgyn-u na odgovoru,kao i da se izvinim sto nisam napisala malo detaljnije o sebi,naime desilo se da sam napisala citav roman o sebi i kada sam postovala poruku server je pukao i poruka se nije zapamtila i onda sam morala pisati sve ponovo sa "mlitavim" sadrzajem!


godine starosti-26,
nikada nisam bila trudna(ako izuzmemo da je ono bio SP) niti sam radjala,
nikada nisam imala problema sa zdravljem, a menstruacije su mi oduvek bile tacne skoro u dan (izuzimajuci opet ono jedno kasnjenje od 3 nedelje,kada se mozda desio SP))

Imam odnose cesto,udata sam i planiram dete za nekih godinu dana ,do tada zelim da naucim vise o trudnoci da me ne presecaju ovakve stvari koje sam danas iz vaseg texta saznala;a mislila sam da nikada do sada nisam bila trudna. :lol: ...ispostavilo se da jesam i da to sada nakon 8 godina saznajem na ovaj nacin!


Vi ste mi vec dali odgovore,ali me zanima jos jedna stvar:
Da li je moguce ako je moj organizam pre 8 godina stvorio antitela da u ovom periodu ta antitela vise nisu aktivna?
Negde sam procitala da nekada kada nije postojao Rhogam,onda se zenama savetovalo da naprave pauzu izmedju dece do par godina kako bi druga trudnoca bila bezbedna za bebu?

Sve najbolje i hvala puno

Andrea


[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 19, 2005 7:08 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
DIJAGNOSTIKA UZROKA HABITUALNIH POBACAJA /HP/[/b]

Veoma je vazno da zapamtite da vecina zena sa HP ima dobru prognozu da na kraju ipak ima uspjesnu trudnocu, bez obzira da li je defitivan uzrok pronadjen ili ne, I da li je ili ne terapija zapoceta. U jednom istrazivanju na Illionis University je utvrdjeno da zene sa Recurrent pregnancy loss ili istorijom habitualnih pobacaja imau opsti % zivorodjene djece izmedju 71 I 77 %, sto je odlicno !!!

Pacijentinje nakon 3 izgubljene trudnoce ostanu trudne i rode zdravo dijete u 50% slucajeva bez ikakvog ispitivanja i terapije !!!

Isto je tako razumno kod parova gdje je pacijentkinja 35 g ili starija poceti analizu tog problema nakon 2 uzastopno izgubljene trudnoce.

Minimalni dijagnosticki workup ili obrada para koji je imao HP treba da se sastoji od slijedeceg:

1. Kompletna ginekolosko-akuserska anamneza I pregled, ukljucujuci pitanja vezana za prethodne trudnoce I pobacaje, kakvi su simptomi prethodili gubitku trudnoce I starost trudnoce, jer se obicno hromozomske anomalije I hormonalni poremecaji desavaju u 1.trimestru, a pobacaji zbog anatomskih anomalija I autoimunih oboljenja u 2.trimestru, ali nekada se ti uzroci preklapaju, tako da to nije striktna podjela. U ginekoloskom pregledu tragati za cervikalne laceracije ili anomalije materice.
Uzeti i kompletnu internisticku anamnezu!
Pregled treba da ukljuci kompletni internisticki pregled, tragajuci za znacima galatkoreje / lucenje mlijeka iz bradavica na pritisak ili spontano /, pojacane maljavosti, pretjeranom tezinom…et cetera.
Ako su dostupni prethodni patoloski izvjestaji od prethonih trudnoca ili laboratorije ili ultrazvuka, HSG, MRI…potrebno je evaluirati rezultate istih I ne izlagati pacijente ponavljanju istih pretraga, ukoliko to nije neophodno.
Porodicna istorija moze da bude pozitivna za neku genetsku anomaliju I ne treba je zaboraviti.

Slijedeci testovi se preporucuju kako pocetna evaluacija pacijentinje sa istorijom ponavljanih /habitualnih/ pobacaja /HP/ :
LABORATORIJSKO ISPITIVANJE

1. TRECEG DANA POSLIJE MENSTRUACIJE treba da se odrede koncentracije FSH I estradiola kako bi se odredila ovarijalna rezerva
( Normalne vrijednosti za estradiol su <80pg/ml, I za FSH < 15 mIU/ml ). . Ako bi se level FSH odredjivao samo kod zena koje su starije od 34 g, onda bismo promasili ¼ zena koje imaju ovu dijagnozu.

2. Factor V Leiden , aktivirani protein C resistance, protein S deficiency, and prothrombin G20210A mutacija su povezani sa ranim habitualnim pobacajem

3. Minimum imunoloske analize kod zena sa HP jeste test antikardiolipinskih antitijela I lupus anticoagulantnih antitijela (anticardiolipin antibody (IgG and IgM) and lupus anticoagulant). Oba testa treba da se urade 2 puta, 6-8 nedjelja razmaka, zato sto nisko ili srednje pozitivni titri mogu da budu uzrokovani nekim virusnim oboljenje I da se vrate na normalu.


4. Kariotip roditelja ako su gore pomenuti testovi normalni

ANALIZA MATERICE

1. SONOHYSTEROGRAFIJA jeste metoda koja se sastoji od pregleda endocervikalnog kanala, povrsine matericne duplje I zida, a moze da se dopuni sa fizioloskom otopinom koja se aplicira kroz jednu specijalnu spricu sa aplikatorom u cervikalni kanal, na koji se nacin rasiri matericna duplja I otkriju potencijalni polipi, ili submukozni miomi (odmah ispod sluznice materice),a koji se drugim metodama ne bi vidjeli. Ovo je jedina metoda kojom se moze uociti razlika izmedju septuma matericne duplje I bicornuate uterus, I ovdje HSG nije koristan ukoliko se ne koristi laparoskopija istovremeno da se pregleda fundus uterusa.
ILI…jedna od slijedecih metoda koja niti jedna sama po sebi nije dovoljna za kompletnu procjenu jajovoda I materice.

2. HSG, Hysteroskopija, laparoskopija and MRI.Dodatno testiranje zavisi od radne dijagnoze koja je nastala na osnovu anamneze I pregleda.


TESTOVI KOJI NISU KORISNI, NEGO SU GUBITAK VREMENA, ENERGIJE, PARA, MALTRETIRANJE…

Mikrobioloska analiza cervikalnog brisa kod generalno zdrave zene.Rutinski cervikalni brisevi na Hlamidiju I Mikoplazmu, vaginalni bris na bakterijsku vaginozu, antitijela na Toxoplazmozu nisu pokazala korisnost u evaluaciji HP kod generalno zdravih zena.

Antinuklearna antitijela— Jos jedan test koji se nije pokazao korisnim.

Imuna funkcija Rezultati od HLA tipizacije, mijesanih limfocitotoksicnih antitijela, promjena citokina…nekorisni.

Tiroidna funkcija I secerna bolest. — Skrining za disfunkciju stitne zlijezde I secernu bolest treba da budu limitirani za zene sa klinickim manifestacijama nedijagnostikovane bolesti. Jedino lose kontrolisani dijabetes je povezan sa spontanim pobacajima.

Progesterone — Pojedinacna ili visestruka odredjivanja serum progesterone nisu pokazatelj ishoda buduce trudnoce. Taj test moze da bude koristan u procjeni da li je rana trudnoca vitalna ili ne, da li ima sansu da prezivi ili ne.

Dobro je znati sta je koriso raditi a sta ne, i informisani cete znati i saznati kojim smjeroma ide Vas ginekolog...ako ide pravim treba da uskoro ostanete trudni, bar mnoge od Vas.

Terapijski pristup se odredjuje na osnovu rezultata dobijenih analiza i strogo je individualan. Nekada / izmedju 25 i 50 %/ mi ne mozemo naci odgovor zasto se pobacaji desavaju, ali niti tada jos uvijek nije sve izgubljeno, jer ako imate matericu i jajnike i partnera, postoji indukcija ovulacije, inseminacija, IVF...i sanse da postanete majka su tu.

Moram da prokomentarisem sav taj silni progesteron koji se daje sakom i kapom za odrzavanje trudnoce, iako je to jos uvijek jedna ogromna naucna spekulacija i rezultati svih dosadasjih istrazivanja su kontroverzni.

Prije davanja progesterona trebalo bi postaviti dijagnozu 'insuficijencija zutog tijela ili luteal phase defect', koja se odredjuje izvan trudnoce, odredijvanjem progesterona u krvi izmedju 18 i 24 dana od 1.dana 28-dnevnog ciklusa, u 2 uzastoplna ciklusa i endometrijalna biopsija koja se radi 2 dana poslije ovulacije u 2 uzastopna ciklusa. Kladim se da niko ovdje ko se javio na forum nije imao ove testove niti postavljenu dijagnozu prije zapocete terapije.

Kada sam, kako rece Djoka Balasevic 'prvi put pao/bio u skoli', u Visegradskoj, bilo je 'vrlo popularno' da sve zene na patologiji trudnoce imaju progesteron u redovnoj listi lijekova....onda se pokazalo polovinom devedesetih da je to kao 'sveta vodica' niti pomaze niti odmaze, pa je bio jedno vrijeme jedan trend da su ga mnogi prestali davati, a sada ponovo 'citam' iz pacijentskih raporta da je to postao opet caroban lijek, narocito kada se da u 12 ili 13 nedjelji trudnoce, sto je potpuna besmislica.

Progesteron je hormon koji se u trudnoci u najvecem procentu luci iz zutog tijela jajnika i to do DESETE NEDJELJE, od 1.dana poslednje menstruacije. Poslije toga posteljica preuzima tu ulogu i nastavlja da ga luci u dovoljnoj koncentraciji i nepotrebno je uzimati ga DACCI u 17-oj nedjelji trudnoce, vjerujte mi !!! Ali izgleda kada kolege ne znaju sta dalje da rade ili sta je uzrok onda daju progesteron, tek da se nesto uradi...

Bilo je dosta...puno pozdrava i nadam se da ce Vam ove informacije biti od koristi.
Laku noc sa druge strane okeana.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 19, 2005 1:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 3:55 pm
Postovi: 31
HVALA PUNO na odgovoru ne samo da ste mi dali potrebne informacije vec ste me i odobrovoljili.Bila sam veoma skepticna prema sl.trudnoci iako je zelimo,ali kad bih jos jednom morala preziveti ovo kroz sta sam prosla...Mislim da ce mi biti tesko odluciti kod kog ginekologa da idem jer zbog svoje akuserske istorije htela sam da ovu trudnocu poverim nekom ko je zaista dobar u svom poslu,medjutim desilo se sto se desilo,da Vam ne spominjem koliko bacenih para.Da li mislite da bih trebala ici ubuduce zbog svega sto mi se desavalo kod ginekologa koji se bavi patologijom trudnoce?Mozda sam Vam vec dosadila ali veoma povoljno uticete na mene,bar da ste sa ove strane okeana.Hvala jos jednom i pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 52 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: