Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: kontrakcije u IV mesecu
PostPoslato: Čet Apr 12, 2007 4:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 24, 2005 1:18 am
Postovi: 19
Imam 28 godina, godinu dana u braku. Ovo mi je prva trudnoća, u četvrtom sam mesecu, tačnije šesnaesta nedelja (ranije nisam imala prekinutih trudnoća). Od skoro imam kontrakcije, osećam blagi pritisak u donjem delu stomaka (povremeno) i bol u krstima, doktor mi je prepisao gynipral prvo na 6h a sada na 4h. Zanima me koliko su kontrakcije opasne u ovom periodu trudnoće? Šta ih izaziva ( ne radim teške poslove)? Da li seksualni odnosi podstiču kontrakcije(da li ih treba izbegavati)? Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 12, 2007 11:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Sexualni odnosu su sasvim dozvoljeni i zdravi ako trudnoća protiče bez ikakvih problema, ali i tada sam mišljenja da treba da se pripazi, znači ne nešto jako, već nežni, blgai i relativno kratki odnosi.
U slučajevima kada postoji bilo kakva komplikacija mislim da je bolje da se totalno prekine do daljnjeg, ma makar i do kraja trudnoće.
Isto tako mislim ia za poslove, nikako teški, ali kada postoje komplikacije, nikakvi teži od pranja sudova!
Što više odmaranja i terapija.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 13, 2007 12:58 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Gynipral je dokazano potpuno neefikasan u prevenciji i tretmanu prijevremenih porodjaja, dakle...uzimate taj lijek koji Vam uzrokuje lupanje srca, vrtoglavicu, napade nemira i anksioznosti, bez ikakvog razloga, a onda uzimate i Izoptin da prevenirate nus pojave...dva lijeka u trudnoci bez ikakve naucne osnove.

Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 13, 2007 1:03 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Draga koleginice Olja,

Lezanje se nije pokazalo efikasnim u prevenciji i tretmanu prijevremenog porodjaja u nekoliko klinickih istrazivanja, tako da je neosnovano napraviti pacijenta od zdrave trudnice, i izloziti je riziku od venskog tromboembolizma od koga moze da umre. Rizik od VTE je u trudnoci povecan 5 puta kad se uporedi sa stanjem izvan trudnoce i kad se na to doda lezanje rizik se i povecava.

Kod ove mlade zene se najvjerovatnije radi o normalnom aktivnosti matericnog misica ( ukoliko ne dolazi do promjene duzine grlica materice i dilatacije ). Bilo kakva terapija kao i lezanje u toku dana je nepotrebno.

Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 13, 2007 8:29 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Dr. Olja je napisao:
Isto tako mislim ia za poslove, nikako teški, ali kada postoje komplikacije, nikakvi teži od pranja sudova!
Što više odmaranja i terapija.


Pa nisam ja napisala konstanto leženje osoim ako se trudnoća ne održava u bolnici, kao što vidite napisla sav što više odmaranja, da se ne zamara.
Ja sam 20- godišnja majka skoro 2-godišnjeg deteta, i u toj trudnoći ponašala sam se baš onako kako ste opisali da treba.
Ostala trudna sa nepunih 18 i na početku četvrte godine gimnazije.
Celu školsku godinu bila sam trudna, i išla u školu do kraja (ušla sam dva dana u 9-ti kada su mi zaključili ocene i raspustili me), a maturski sam polagala u avgustu, nakon porođaja.
No, poenta je da sam ja svakog dana ustajala ujutru, trčala za autobus kada kasnim, vozila se u autobusu, a na samom početku trudnoće išla sam na maturantsku ekskurziju u Grčku (znači, nespavanje i konstantno u pokretu, što nogama što truckanje po autobusu).
Na malom odmoru doručkujem, na velikom idem da pijem kafu, a nakon škole dođem kući i vrlo često odem u šetnju.
I tako je najbolje, ali eto, oktobra ostala sam ponovo trudna i imala spontani i sada se jako naplašila i jako teška ga podnela pa mislim da bih u narednoj trudnoći obzirom na ovaj spontani od prvog dana legla u krevet i ne pomakla se dok ne uđem u 9-ti.
Naravno neću to da radim kada zatrudnim, gledaću da se ponašam isto kao kada sam čekala Anastasiju, ali ako imam komlikacije.

Draga Obgin, da li možete da mi odgovorite na jedno pitanje: Šta sve može da uzrokuje pojavu braon kapi (krvarenja) na samom početku trudnoće?
Ja sam to imala sa ćerkom u 8-moj nedelji 5 dana i prošlo je samo od sebe bez ikakve terapije.
Kada sam drugi put ostala ponovo se to pojavilo, ja se nisam brinula obzirom da je prošli put sve lepo prošlo.
Ali, braon kapi 9 dana a nakon toga na moje zaprepašćenje i očajanje sveža i crvena krv koja curi i nakon čega ništa nije uspelo da mi zaustavi pobačaj.
Znači, imam 20 godina, dobila sam sa 10, oduvek imam neredovne menstruacije ali ne drastično, samo nikada nisam znala kog dana ću da dobijem (kašnjenje je išlo najviše do 20 dana poslednjih godina) u zadnjih nekoliko meseci se baš uredila.
Nikada nisam pila pilule za kontracepciju niti imala spiralu.
Nemam bolne menstruacije, boli ali vrlo podnošljivo, čak ni lek ne popijem i radim sve kao i običnih dana.
Tri meseca pre nego što sam napunila 18 ostala sam trudna i rodila dete, relativno lak i prirodan porođaj (korišćen oksitocin zbog neredovnih kontrakcija) i rađena epiziotomija.
Izlazimo iz bolnice u rekordnom roku od 3 dana.
Beba rođena sa 9-kom.
Dobijam mleko.
Vrlo brzo dobijam menstruaciju (18 jula, a porođaj je bio 28 maja) znači spojilo se krvarenje od porođaja sa prvim ciklusom nakon čega je krvarenje potpuno prestalo(do tad je bilo u tragovima od 10-tog dana porođaja pa sve do tog 18 jula)
Krajem septembra ostajem trudna, živim mnogo zdraviju život nego što sam u početku prve trudnoće (stresovi, sekiracija...) sa drugim dečkom, počinje ponovo to krvarenje, saznajem na testu urina da sam trudna i nakon 2 dana skroz iskrvarim.
Popila sam tri tabletice Utrogestana i prestala da ga pijem jer nije imalo više svrhe.
Pobačaj potpun, nije rađena kiretaža (nikada mi nije rađena kiretaža), nakon toga normalni ciklusi.
Definitivno je utvrđeno da sam bila trudno testom bHCG iz krvi dan dva nakon spontanog.
Nakon toga odlazak na kolposkopiju, blago crvenilo materice, treća grupa sekreta i druga papa.
Koristila sam vag.Betadine 14 dana svako veče po jednu.
Nemam tegoba tipa svrab, peckanje.

Plašim se braon kapi i naredne trudnoće, pa me zanima šta može da uzrokuje njih i kako da ih sprečim?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 13, 2007 4:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Ja Vas zovem kolegice a Vi imate 20 g i ne kazete da niste kolegica...sto nema veze, ali samo zbog jasnoce komunikacije.

Kao sto vidite odgovaram rado kad god mogu, ali za pitanja tipa " Sta bi moglo da bude ?" nemam vremena jer zahtijevaju mnogo vremena, a ako ste elektronski pismeni, pretrazite internet na temu krvarenja u ranoj trudnoci ili u trudnoci, i naci cete dugacku listu o potencijalnim uzrocima.

Ukratko najcesca krvarenja u 1.trimestru trudnoce su vezana za prijeteci spontani pobacaj, pocetni pobacaj, inkompletni ili kompletni pobacaj...o spontanim pobacajima mozete da procitate mnogo ako pretrazite forum ginekologije na 'spontane pobacaje'. Ako Vam jos ostane neka nejasnoca, javite se sa specificnim pitanjem.
Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 69 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: