Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 2 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Psihoza u porodici-nasledni faktor
PostPoslato: Ned Mar 06, 2005 8:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 06, 2005 3:20 pm
Postovi: 3
Da li osoba koje u najužoj porodici ima više lica obolelih od psihičkih oboljenja ima uvećan nasledni faktor rizika i da li uopšte treba da ima sopstveno dete (brat-neodredjena psihoza sa tri pokušaja samoubistva, sestra od ujaka depresija, po istoj liniji ujak koji je izvršio samoubistvo-ne znam uzrok). Svako stručno mišljenje i informacija su dobrodošli. Unapred zahvaljujem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za Administratora
PostPoslato: Sre Mar 09, 2005 9:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 06, 2005 3:20 pm
Postovi: 3
Nekako imam utisak da ova tema nije dospela na pravo mesto.
Problem nasledja postoji kod mnogih bolesti. Pitanje je samo koliko ljudi to ozbiljno shvataju, pa i da li o tome ozbiljnije razmisle kada planiraju proširenje porodice.
Sa napretkom istraživanja iz oblasti genetike mnogi negativni nasledni faktori mogu se utvrditi na vreme (u prvim nedeljama trudnoce). Čini mi se da je najmanje postignuto u domenu neuropsihijatrije i neuroloških bolesti koji mene lično najviše zanimaju. Mada se u svetu već radi odredjen broj analiza kad je ova vrsta oboljenja u pitanju kod nas je izgleda malo od toga dostupno. Npr. čula sam da se u Australiji genski kod koji je nosilac oboljenja multiple skleroze može detektovati i na vreme odreagovati. Mislim da se kod nas to još uvek ne radi. Ili grešim. Niko svom detetu ne bi poželeo da se rodi sa takvom pedispozicijom.
Možda bi za ovu vrstu tematike mogao da se otvori i poseban forum: Nasledne bolesti; Genetika ili sl. Tu bi svoje mesto mogla da nadju mnoga pitanja, miŠljenja, odgovori i članci iz ove najmanje istražene medicinske oblasti. A možda bi se našao i odgovor za mnoge koji u porodici imaju multipliciranu pojavu pojedinih bolesti i potajno strahuju a ne znaju da se odgovarajućim analizama tog straha mogu osloboditi (bar kad su neke bolesti u pitanju)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: