Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: molim objasnjenje - analiza krvi
PostPoslato: Sre Mar 02, 2005 11:23 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 1:34 pm
Postovi: 108
da li mi neko moze reci sta je to MCV,MCH,MCHC,hematokrit-posto sam radila analizu krvi jer sam jednostavno zelela da proverim krvnu sliku,u privatnoj laboratoriji,a nisam ih pitala sta znace navedeni termini!
Hvala unapred.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Eritrocitni indeksi - odgovor
PostPoslato: Čet Mar 03, 2005 10:30 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 9:16 pm
Postovi: 75
MCV, MCH i MCHC su eritrocitni indeksi, odnosno parametri koji ukazuju na osobine crvenih krvnih celija (zrnaca).
MCV je srednja vrednost zapremine eritrocita (referentne vrednosti su 80-97 fL), MCH oznacava srednju vrednost kolicine hemoglobina u jednom eritrocitu (26-32 pg), a MCHC je srednja vrednost koncentracije hemoglobina u svim eritrocitima (310-360 g/L). [Prikazane referentne (‘normalne’) vrednosti odnose se na cesto korisceni savremeni krvni analizator u nasoj sredini (CELL-DYN 3700), kakav, na primer, koristi prvi privatni zavod za laboratorijsku dijagnostiku na nasim prostorima - Hexalab].
Hematokrit predstavlja zapreminu eritrocita u 100 mL pune krvi, izrazenu u procentima (referentne vrednosti: 0,377-0,537).
Kada je osoba anemicna, bez obzira na vrstu anemije (koje mogu nastati zbog velikog broja uzroka i oboljenja i stanja u organizmu), dolazi do smanjenja broja eritrocita, hemoglobina i hematokrita, kao i parametara MCV, MC i MCHC. Stepen smanjenja pomenutih parametara i njihov uzajamni odnos treba da posluzi lekaru da, uz ostale klinicke nalaze, postavi pravu dijagnozu i odredi vrstu anemije i primeni odgovarajucu terapiju.
Povecane vrednosti eritrocitnog indeksa MCHC srecu se kod bolesnika sa teskim oblikom dehidratacije, dok se povecane vrednosti MCV mogu naci kod tzv. megaloblastne anemije (nedostatak vitamina B12 ili folne kiseline), bolesnika sa hronicnom opstruktivnom bolescu pluca (hronicni opstruktivni bronhitis i emfizem), smanjenom funkcijom stitaste zlezde (hipotireozom), oboljenjem jetre (ciroza) i teskih alkoholicara.
Vrednosti hematokrita mogu cesto da pomognu u mnogim klinickim situacijama. Kod akutnog krvarenja hematokrit moze da bude normalan, a u fazi oporavka se smanjuje. Kod anemije usled nedostatka gvozdja hematokrit je smanjen, jer eritrociti imaju manju zapreminu iako sam broj eritrocita ne mora da bude smanjen. Hematokrit je smanjen u trudnoci, a smanjuje se i sa godinama zivota. Takodje je smanjen kod anemija, leukemija, povecane funkcije stitaste zlezde (hipertireoze), ciroze jetre, opekotina i infekcija. Povecane vrednosti hematokrita se vidjaju kod dehidratacije i soka.
Na kraju Vam mogu preporuciti februarski broj lista APOTEKA (kao i ostale ovogodisnje brojeve), koji su namenjeni sirokom krugu citalaca i besplatno se dele u vecim beogradskim privatnim apotekama, u kojima mozete upravo procitati seriju popularnih i prilagodjenih tekstova na temu tumacenja laboratorijskih analiza.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 03, 2005 11:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 1:34 pm
Postovi: 108
Mnogo,mnogo hvala!
Posto sam ja otisla samoinicijativno na analizu krvi,da li biste na osnovu mojih nalaza mogli da mi kazete sta bih mozda mogla da koristim ( neki vitamin ili sl.) obzirom na moje rezultate:
Leukociti 7.9
Eritrociti 4.03
Hemoglobin 125
Hematokrit 0.335
MCV 83
MCH 31.1
MCHC 374
Trombociti 275
LEUKOCITNA FORMULA
Segmentirani 64.6
Limfociti 27.4
Monociti 8.0
Unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Krvna slika - odgovor
PostPoslato: Sub Mar 05, 2005 8:25 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 9:16 pm
Postovi: 75
Od pobrojanih parametara, van referentnog opsega su eritrociti i hematokrit (uz MCHC, koji je nesto iznad gornje granice). Osim toga, i hemoglobin Vam je dosta nizak. Sve to ukazuje na blazi stepen anemije, te bi dodatno odredjivanje gvozdja (Fe) i parametra TIBC bilo od koristi.
Medjutim, da li bi trebalo jos nesto da odredite od laboratorijskih analiza i da li da uzimate neku terapiju moze da kaze jedino Vas lekar, uz prethodan detaljan klinicki pregled.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: krvna slika
PostPoslato: Sub Mar 05, 2005 8:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 1:34 pm
Postovi: 108
Mnogo hvala Dr Miti!!
Provericu ovo sto ste mi predlozili,a posebno me je "obradovalo" to sto ste mi napisali da hematokrit opada u trudnoci,jer mesecima pokusavam da zatrudnim a posto je danas dan kada treba da dobijem menstruaciku,mozda je trudnoca razlog niskog hematokrita- ili je jos rano da se na taj nacin"pokaze" trudnoca? :D :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Trudnoca i krvna slika
PostPoslato: Pon Mar 07, 2005 11:49 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 9:16 pm
Postovi: 75
Najbolje bi bilo da uradite test na trudnocu (iz mokrace) i da budete 'skoro' sigurni o cemu se radi.
Puno srece u nastojanju u najlepsoj zivotnoj nameri!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hematološke analize
PostPoslato: Pet Dec 19, 2008 4:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 19, 2008 3:19 pm
Postovi: 2
Lokacija: Beograd
Radila sam redovnu kontrolu krvne slike, jer se nalazim u 31 nedelji trudnoće, pabih vas zamolila da mi protumačite rezultate.

Hemoglobin 105
Eritrociti 3.38
Leukociti 9.0
Trombociti 176
Hematokrit 30.5
unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 20, 2008 8:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 27, 2008 11:18 pm
Postovi: 62
Lokacija: Beograd
Anci,
I ja sam trudnica i postavila sam gore temu
"Hemoglobn nizak, a Fe visoko"...Meni je pre nedelju dana bilo hemog. 108.,a Fe 21, pa je delovalo nelogicno i ponovila sam jutros u drugoj lab., kad ono Fe 11.5...Kome verovati? Nosim mom ginekologu u ponedelja, bice u cudu verovatno..

Tebi je vidim isto bas nizak hemoglobin...Koliko ti je gvozdje, ono se uvek radi u trudnoci?

A pitanje za dr mitu je: Da li je siguran da je hemoglodin od 125 nizak, a i Eritrociti od preko 4 miliona?! Pa to su sasvim solodne vrednosti...Ja u zivotu nisam imala vece i kad su mi takve lekari kazu "dobra krvna slika".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 25, 2008 10:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 19, 2008 3:19 pm
Postovi: 2
Lokacija: Beograd
Hvala Babyboom, nadam se da će se i dr Mita oglasiti povodom naših pitanja. pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 24, 2009 9:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 8:18 pm
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
Mogu li ja da Vam odgovorim... Jeste da ja nisam dr ,ali sam zavrsio med. skolu za laboranta... Za obe moram da pronadjem direktan odgovor na Vasa pitanja...

_________________
Mr ph Nikola M.
spec. med.biohemije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 29, 2009 4:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 29, 2009 4:03 pm
Postovi: 2
pozdrav svima.zahvaljujem se unapred ako mi neko moze protumaciti nalaze moje trogodisnje cerkice..zanima me sledece..LEUKOCITI 10.68 HEMATOKRIT 36.400 (37.00-54.00)normalna vrednost, MCV 78.5 (80.0-100.0) PDW 36.500, RDW 15.1(8.0-14.5) TROMBOCITI 522(150-350) %NEUT19.3(40.0-74.0) %LTMPH 69.9 (19.0-48.0) Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 30, 2009 10:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 8:18 pm
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
Mislim da se radi o nekom tipu virusne ili bakterijske infekcije jer su Neutrofili i limfociti poviseni.
Ako imate kks ili joe neke podatke - analize bilo bi lepo, kako bi vam dao sto precizniji odgovor.

_________________
Mr ph Nikola M.
spec. med.biohemije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 01, 2009 12:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 29, 2009 4:03 pm
Postovi: 2
U vreme kada smo radili nalaze bila je malo prehladjena i pila je sirup aloprol.Malo je kasljucala.Da li je moguce da je od toga?Ja sam se jako uplasila a kod dr idemo tek sutra.Hvala ti puno sto si mi odgovorio na poruku.Kompletan nalaz glasi LEUKOCITI 10.68 ERITROCITI 4.64 HEMATOKRIT 36.400 HEMOGLOBIN 138 MCH29.7 MCHC 379 MCV 78.5 MPV 8.2 CHCM 375 CH 29.3 HDW 30.4 PDW 36.500 RDW 15.1 TROMBOCITI 522 %NEUT 19.3 %LYMPH69.6 %MONO 5.4 %EOS 1.5 %BASO 0.3 %LUC 3.8 Da li su ti trombociti jako povecani i taj PDW??? Hvala jos jednom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 07, 2009 12:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 8:18 pm
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
I to za trombocite vam nisam rekao, posto ni sam nisam bio 100% siguran. To je reaktivna trombocitoza prati česte infekcije respiratornog trakta, ali i neki antibiotici mogu uticati na porast trombocita. Ne zahteva nikakvo lečenje. U perifernom razmazu postoji limfocitoza koja ide u prilog virusnoj infekciji.

_________________
Mr ph Nikola M.
spec. med.biohemije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 07, 2009 12:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 03, 2008 8:18 pm
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
SVA PITANJA VEZANA ZA ANALIZE KRVI - HEMATOLOGIJU I BIOHEMIJU MOZETE OSTAVITI NA MOJOJ TEMI - BIOHEMIJSKE I HEMATOLOSE ANALIZE...
POZDRAV

_________________
Mr ph Nikola M.
spec. med.biohemije


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: