Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Kafa i anksioznost
PostPoslato: Sre Feb 02, 2005 10:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 08, 2004 2:14 pm
Postovi: 16
Hteo bih da se posavetujem sa nekima od vas o sledećem.
Naime, od pre nekoliko godina prestao sam da pušim, a pušač sam bio sa povremenim prekidima oko deset godina. Kad sam to učinio ni kafa mi se nije više pila kao pre. Ipak sam nastavio da je konzumiram i počeo da primećujem određenu preosetljivost na kofein, koja se pojačala i dovela do toga da sam dobijao napade uznemirenosti i od jednog malog espressa. Sad se to slično dešava i sa svim tim kola pićima. Ali recimo kafetin koji uzimam za povremene bolove u sinusima ne proizvodi ovaj simptom. Sad pijem kafu bez koefina i sve je ok.
Inače patim od agorafobije i delimično sam izlečen, ipak ne krećem se baš svugde. (pogledaj topic "I ja sam agorafobik").
Ima li mišljenja o ovome?

Pozdrav svima :wink:

_________________
Live Like A Man


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 02, 2005 3:35 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
.................................


Poslednji put menjao danka dana Sre Feb 23, 2005 12:55 pm, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: da, da
PostPoslato: Sre Feb 02, 2005 10:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 18, 2005 10:41 pm
Postovi: 88
Lokacija: Beograd
Što se tiče uticaja kafe na anksioznost, to je dokazano. Imam problema sa tim iako volim kafu, mada, primetio sam da mi crni čaj (koji ima mnogo kofeina, možda i više od kafe) uopšte ne škodi !!!
Izlečio sam se u potpunosti od anksioznosti ali me kafa ponekad podseti na taj pakao!
Inače, kafa koju mi pijemo (''turska'') je vrlo štetna i za želudac!!! Probaj da je izbegavaš!!!
Posavetovao bih te nešto u vezi kafe bez kofeina: ona je gora od kafe sa kofeinom jer se za uklanjanje kofeina koriste izuzetno štetne hemikalije!!!
Pozdrav :-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Da, ali...
PostPoslato: Pet Feb 04, 2005 8:45 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 08, 2004 2:14 pm
Postovi: 16
Objasnite vi meni kako ranije nisam imao tu preosetljivost na istu, a sad je imam?
Svima pozdrav.

_________________
Live Like A Man


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ;-)
PostPoslato: Ned Feb 06, 2005 12:11 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 18, 2005 10:41 pm
Postovi: 88
Lokacija: Beograd
Pa, sinko, šta da ti kaže čika ;-) (29.god)
Nemoj pogrešno da me shvatiš ali, verovatno si ranije bio zdraviji mentalno, tj. opušteniji... :-)
Kofein najčešće samo POJAČAVA efekte anksioznosti a ne izaziva! Izaziva npr.: prolazni tremor, ubrzane otkucaje srca... što dalje rezultira pojačanim efektima anksioznosti tj, uznemirenosti...
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 06, 2005 12:51 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 2:27 pm
Postovi: 97
Lokacija: Beograd
Da, imao sam jednom prilikom napad anksioznosti u autobusu nakon 2 espressa na prazan stomak, uprkos tadasnjem konzumiranju bromazepama. Skoro i da ne pijem nes (vise).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 06, 2005 11:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 18, 2005 10:41 pm
Postovi: 88
Lokacija: Beograd
Uuuuu, na prazan želudac se tek ispoljava taj efekat (još espresso!!!) jer se brzo resorbuje (kafa) kroz zidove želudca.
Isto je i sa alkoholom: Želudac je sa donje strane 'obložen' mrežom (spletom) nervnih završetaka, takozvanim 'sunčanim spletom' koji brže-bolje odmah blesavo odreaguju na bilo kakav jači nadražaj ;-) Zato nas boli želudac kada se na primer iznerviramo (reverzibilna reakcija).
Šta da ti kažem, zeznut je ovaj naš organizam! Sssaaamooo opušteno ;-) ili što bi Željko Joksimović rekao- bezbrižno (na dočeku Nove godine u Novom Sadu, ha, ha, ha, malo da se 'opustite' ;-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 06, 2005 11:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 02, 2002 2:00 am
Postovi: 36
Jao, jao, kod mene će doći do bezbriћne reverzibilne reakcije :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 07, 2005 8:15 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 2:27 pm
Postovi: 97
Lokacija: Beograd
A sta cemo sa tom dilemom: kafa i kola pojacavaju anxioznost a cajevi sa jakom koncentraciom kofeina ne?!? Da li nam to govori o uticaju placeba? Ja sam uspeo da se resim problema sa koka kolom. Ne smeta mi u pogledu anxioznosti. Jedino ne pijem je bas uz sam lek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 08, 2005 10:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 18, 2005 10:41 pm
Postovi: 88
Lokacija: Beograd
Bajaga je napisao:
A sta cemo sa tom dilemom: kafa i kola pojacavaju anxioznost a cajevi sa jakom koncentraciom kofeina ne?!? Da li nam to govori o uticaju placeba? Ja sam uspeo da se resim problema sa koka kolom. Ne smeta mi u pogledu anxioznosti. Jedino ne pijem je bas uz sam lek.

Ne bih rekao da se radi o placebu jer sam taj efekat itekako osetio na sebi u doba adolescencije a nisam ni imao pojma o anksioznosti i o uticaju kafe... o placebu...
Pre bih rekao da kafa sadrži još nešto što kofeinu pomaže da izazove taj neprijatan efekat!!! Inače, npr. koka-kola (''smrt-napitak'') nije delovala na mene (mada je ne pijem već 10-ak godina jer shvatam koje je to ZLO ).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 09, 2005 11:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 08, 2004 2:14 pm
Postovi: 16
Pa drugovi i drugarice čini se da ste svi pomalo u pravu!
Očigledno je da smo svi manje-više iskustvom došli do nekih zaključaka i to je dobro da se razmeni. Decaff kafa (bez koefeina) se pokazala kao sasvim dobra zamena za tursku čemerušu (koja mi nikad i nije bila posebo ukusna, draži mi je nes), a treba znati da se kofein iz nje izdvaja običnom vodom pod pritiskom što ne ostavlja mesta za sumnju da je štetna.
Interesantno je tvoje mišljenje MrNo da obična kafa sadrži još neku supstancu pored kofeina koja zajedno sa njim izaziva probleme.
Posebno što je manji efekat tog istog kofeina kod kola pića i čajeva ( mada tu imamo tein).
Elem, jeste malo bezveze odbijati tolike pozive na kafu (Srbi piju čaj samo kad su bolesni), ali je opet lepše da te ne "drma" ta crna tekućina.
Zato decaff!
Svima pozdrav.

_________________
Live Like A Man


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 10, 2005 3:25 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 18, 2005 10:41 pm
Postovi: 88
Lokacija: Beograd
amadman je napisao:
a treba znati da se kofein iz nje izdvaja običnom vodom pod pritiskom što ne ostavlja mesta za sumnju da je štetna..

Baš me interesuje odakle ti to jer sam ja čitao o dekofeinizaciji kafe kao procesu koji se odvija uz prisustvo štetnih hemikalija!!!
OK ako je u međuvremenu izmišljena neka savremenija tj. bolja metoda(namerno to potenciram jer termin 'savremeno' ne znači automatski i 'bolje')!
Kad si već pomenuo Turke, reći ću ti nešto što možda i znaš: u 99% slučajeva, Turci piju ČAJ, tvrdeći da je 'turska' kafa veoma štetna i da ne treba preterivati sa njenim konzumiranjem, a Srbi ko Srbi čuvaju tursku tradiciju (Srbi nebi bili Srbi kad nebi bili specifični :lol: )!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 05, 2005 5:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 05, 2005 5:05 pm
Postovi: 38
Dekaf kafa i dalje ima kafeina, samo znatno manje.

Moguca reakcija na kafein iz kafe je sasvim prirodan uzimajuci u obzir da je kafa druga agrikulturna substanca po kvantitetu pesticida i herbicida kojima je preplavljena prilikom svoga rasta (cini mi se BBC ili Discovery Channel).

Probajte sa 'organic' kafom ako je ima u Srbiji i mogli biste videti razliku, premda biste tada razumeli da vas samo kafein 'radi', a ne i hemijski otrovi...

A sta bi sa divnim srpskim vodama sa malo limuna?

Mima


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: