Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Analize urina i krvi - pitanje
PostPoslato: Čet Mar 03, 2005 7:55 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 03, 2005 7:41 am
Postovi: 2
Pozdrav i postovanje svima.

Zelela bih da zamolim da li bi neko bio ljubazan da napise sta, sasvim konkretno, obavezno obuhvataju analiza urina, mikrobioloska i biohemijska analiza krvi. Preciznije, sta, konkretno, treba svaka opsta analiza urina i opsta analiza krvi da obuhvate. Cinjenica je da se danas moze vrsiti veliki broj razlicitih pretraga, ali je laicima koji bi zeleli da, na licni zahtev (cesto i bez, ili pre odlaska kod lekara) dobiju analizu urina i krvi i tako provere svoje zdravstveno stanje ipak nedovoljno jasno sta te analize treba da obuhvate da bi provera bila svrsishodna, a da se istovremeno izbegnu one pretrage (i placanje istih) koje nisu neophodne pre nego sto bi to lekar, eventualno, zahtevao.

Nadam se da sam uspela da objasnim sta Vas, zapravo, molim? :D

Unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 03, 2005 9:48 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Istovetno pitanje sam ja postavila svom dr davno i evo sta mi je rekao:
Za uobicaje, preventivni pregled treba uraditi:

- KKS (kompletna krvna slika, to je ono sto se nekada zvalo "vadjenje iz prsta" i kada to kazes, to bi obuhvatalo: L, ER, Hb,HCT,MCV, MCH, MCHC, RDW Tr).

Od biohemije se (pri preventivnom pregledu) savetuje:
- Glukoza
- Holesterol (ukoliko ti je nekada bio povisen, radis i ukupan holesterol, kao i HDL i LDL holestero, sto je ukupno 3 parametra, ali ako ti nije povisen, tada je, kazu, dovoljno raditi samo Holesterol kao 1 parametar).
- Trigliceridi
- Urea
- Kreatinin
- Bilirubin
- ALT
- AST

(to je ono osnovno - ali ako si , na primer, anemicna, tada se u biohemiji radi i Fe, ako nisi, tada ne mora).

Sto se mokrace tice, radis onaj uobicajen pregled mokrace (oni koji imaju razloga, tj koji znaju da imaju neku infekciju rade i antibiogram, ali za preventivni pregle to ti ne treba).

Mrzi me da racunam, mislim da bi to bilo ukupno oko 20-30 eu (zavisno od laboratorije) (to mislim na cene u Bg, parametri su od 2-3 eu)
Eto, tako je meni receno, kao i da je dovoljno to sve uraditi ne vise od 1X godisnje.
Pozdrav,
danka


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Analize urina i krvi - odgovor
PostPoslato: Čet Mar 03, 2005 10:35 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 9:16 pm
Postovi: 75
Veoma lep i iscrpan odgovor aktivnog clana "DANKA".
Prva dopuna se tice analize gvozdja: U slucajevima sumnje na anemiju se, pored analize “krvne slike”, odredjuje i koncentracija gvozdja u serumu, uz obavezno odredjivanje parametra TIBC, koji oznacava u kojoj meri je gvozdje vezano za proteine seruma. Cesto se od laboratorije trazi odredjivanje gvozdja u plazmi, ali su nalazi retko korisni za lekara, a cesto se i pogresno tumace. Na koncentraciju gvozdja uticu (osim pola i hormona) dnevni ritam, tj. promene u toku dana. Naime, ujutro je koncentracija gvozdja visa nego uvece. Tako, samo odredjivanje koncentracije gvozdja (bez analize TIBC) nema veliki znacaj i ustvari znaci gubitak vremena i novca.
Druga dopuna se tice cena, jer je tesko govoriti o proseku (2-3 eu) s obzirom na to da se radi o razlicitim tipovima reagenasa razlicitih proizvodjaca. Informacije o cenama (prosecno nizim u odnosu na vecinu mesta) preporucujem da pogledate na Internet strani: www.hexalab.co.yu.
Kao i clanu "AMBRA", na kraju Vam mogu preporuciti februarski broj lista APOTEKA (kao i ostale ovogodisnje brojeve), koji su namenjeni sirokom krugu citalaca i besplatno se dele u vecim beogradskim privatnim apotekama, u kojima mozete upravo procitati seriju popularnih i prilagodjenih tekstova na temu tumacenja laboratorijskih analiza.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 04, 2005 8:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 03, 2005 7:41 am
Postovi: 2
Sjajni ste! Hvala puno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: