Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Mucanje
PostPoslato: Sre Feb 28, 2007 10:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 05, 2006 9:21 am
Postovi: 7
Moja devojcica ima dve godine, pre par dana pocela je da zamuckuje. Da li je to samo prelazna faza ili ... ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 01, 2007 11:14 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 12:33 pm
Postovi: 80
Mucanje uglavnom vezuju za stresne situacije koje deca dozive mada i za odlazak jednog od roditelja iz kuce pa cak i samo na put.

Ako je nista nije uznemirilo onda je verovatno prolaznog karaktera.

Moja cerka je u tom periodu ponavljala prvu rec iz recenice po pet puta nebili se setila ostatka teksta.

I sada krene razgovor :" Mama ja sam...ja sam...ja sam...kupila zvake". :)

Nista nenormalno jer sada znaju sta hoce da kazu ali im fali rec pa tim ponavljanjem i mucanjem dobiju na vremenu. :)

_________________
Yeckar


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 01, 2007 5:07 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 03, 2007 7:29 pm
Postovi: 64
Lokacija: Beograd
uglavnom je to prelazna faza koja se zove fiziološko mucanje. javlja se kod male dece (do četvrte godine) zato što od druge, treće godine dolazi do nagle ekspanzije rečnika i razvoja jezika kao sistema i dete treba da se prilagodi tolikim promenama. ako je sve pre toga bilo u redu sa govorom, ako nije bilo za dete posebno traumatičnih situacija, najverovatnije je da je u pitanju fiziološko mucanje. mogli biste da posetite logopeda 'uživo', da čuje dete i da vas malo posavetuje. ne brinite!

pozdrav vama i ćerkici :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 01, 2007 5:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 03, 2007 7:29 pm
Postovi: 64
Lokacija: Beograd
uglavnom je to prelazna faza koja se zove fiziološko mucanje. javlja se kod male dece (do četvrte godine) zato što od druge, treće godine dolazi do nagle ekspanzije rečnika i razvoja jezika kao sistema i dete treba da se prilagodi tolikim promenama. ako je sve pre toga bilo u redu sa govorom, ako nije bilo za dete posebno traumatičnih situacija, najverovatnije je da je u pitanju fiziološko mucanje. mogli biste da posetite logopeda 'uživo', da čuje dete i da vas malo posavetuje. ne brinite!

pozdrav vama i ćerkici :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 24, 2008 3:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 24, 2008 2:51 pm
Postovi: 7
Lokacija: Beograd
I moj sin ima isti problem, pa sam u potrazi za resenjem i dosla do ovog foruma. Jako sam zabrinuta. On ima 2 god. i 4 meseca i do pre mesec dana je govorio vrlo cisto i razgovetno, a onda je poceo da zamuckuje. U pocetku se desavalo samo kod nekih reci a sada mnogo vise. Ne ponavlja cele reci vec pocetne slogove, pa po nekad uopste ne moze da izgovori rec koju je hteo. Jako sam zabrinuta i ne znam kako se postaviti u ovakvoj situaciji. Procitala sam negde da dete ne treba ispravljati, pozurivati i da mu treba dati vremena da sam kaze sta je hteo. Takodje treba detetu dati model govora tako sto cemo sa njim govoriti sporije, u kratkim recenicama sa pauzama izmedju recenica kako dete ne bismo zbunjivali jos vise sa dugim recenicama koje sadrze previse informacija. Da li jos neko ima slican problem i kako ga resava? Molim vas za savet.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 1:16 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 03, 2007 7:29 pm
Postovi: 64
Lokacija: Beograd
odgovor vam je prethodni post :)



ivsnik je napisao:
Procitala sam negde da dete ne treba ispravljati, pozurivati i da mu treba dati vremena da sam kaze sta je hteo. Takodje treba detetu dati model govora tako sto cemo sa njim govoriti sporije, u kratkim recenicama sa pauzama izmedju recenica kako dete ne bismo zbunjivali jos vise sa dugim recenicama koje sadrze previse informacija.


jeste... ne ispravljati dete napadno i ne primoravati ga da ponavlja za vama da bi ispravno izgovarao, to je frustrirajuce za dete... to sto ste rekli, tako je u redu :)

dete posle druge godine ulazi u specificnu fazu, kada se desava usloznjavanje jezickog sistema i naglo sirenje recnika, pre svega. potrebno je da prodje vremena pre nego sto se to uravnotezi. ne brinite, dajte mu vremena, nije lako "urediti" toliko veliki pojmovni sistem (koji ima u sebi) sa novostecenim, tj. usavrsenim sposobnostima izrazavanja recima (ispoljavanje iz sebe)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 2:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 24, 2008 2:51 pm
Postovi: 7
Lokacija: Beograd
Hvala Vam na odgovoru. Znam da ste vec u predhodnom postu odgovorili na moje pitanje, ali bilo mi je potrebno da mi neko to jos jednom potvrdi. Znate kakve su majke, i kada je sve u redu i kada sve znamo ili mislimo da znamo, uvek brinemo da li smo uradili sve kako treba, jer se neke greske kasnije tesko ispravljaju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 30, 2008 2:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jan 12, 2008 5:36 pm
Postovi: 145
Istina je da na pojavu mucanja paihicki zivot ima velikog uticaja.Ponekad se mucanje moze javiti na pocetku recenice,u sredini ili na kraju.Ja sam poceo da mucam od 3 godine,i ta navika mi je ostala narednih 8 godina.Na kraju sam otisao kod logopeda,i to je reseno. :oops: Nikad,apsolutno nikad ne treba decu terati da ponove rec koju zamuckuju,ili da javni govore prema drugima. :lol: To ce samo jos vise pojacati mucanje.Zato mislim da ukoliko se mucanje leci brzo se i prevazilazi. :) :lol: :wink:

P.S.I isak Njutn je mucao. :) : 8)

_________________
Salux ae grotti,prima lex esto!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 2:44 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 03, 2007 7:29 pm
Postovi: 64
Lokacija: Beograd
ivsnik je napisao:
Hvala Vam na odgovoru. Znam da ste vec u predhodnom postu odgovorili na moje pitanje, ali bilo mi je potrebno da mi neko to jos jednom potvrdi. Znate kakve su majke, i kada je sve u redu i kada sve znamo ili mislimo da znamo, uvek brinemo da li smo uradili sve kako treba, jer se neke greske kasnije tesko ispravljaju.


naravno! i nadam se da ce se javiti jos ljudi da podele svoja iskustva sa vama...

u brzini zaboravih da dodam jednu vaznu stvar - osim recnika, detetu se od druge godine razvija recenica (iskaz od vise elemenata), koja je, naravno, uproscena, ali je to velika promena i detetu je potrebno odredjeno vreme da se prilagodi.

kao sto rekoh, svakako posetite logopeda, ako ste uznemireni. reci ce vam sve sto treba da znate

pozdrav :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 3:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 24, 2008 2:51 pm
Postovi: 7
Lokacija: Beograd
Svakako cemo posetiti logopeda ali i Vi ste mi puno pomogli i hvala Vam jos jednom. Malo sam smirenija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 31, 2008 3:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 24, 2008 2:51 pm
Postovi: 7
Lokacija: Beograd
zlett je napisao:
Istina je da na pojavu mucanja paihicki zivot ima velikog uticaja.Ponekad se mucanje moze javiti na pocetku recenice,u sredini ili na kraju.Ja sam poceo da mucam od 3 godine,i ta navika mi je ostala narednih 8 godina.Na kraju sam otisao kod logopeda,i to je reseno. :oops: Nikad,apsolutno nikad ne treba decu terati da ponove rec koju zamuckuju,ili da javni govore prema drugima. :lol: To ce samo jos vise pojacati mucanje.Zato mislim da ukoliko se mucanje leci brzo se i prevazilazi. :) :lol: :wink:

P.S.I isak Njutn je mucao. :) : 8)


Da, sigurno je da psihicki zivot ima velikog uticaja, ali moj sin nije bio izlozen nikakvim stresnim situacijama, nema brata ni sestru da bi bio ljubomoran, krenuo je u vrtic u septembru i lepo se privikao, ja ne radim i ceo dan sam sa njim i trudim se koliko mogu da mu poklonim sto vise paznje. Znam da deca ponekad ne razumeju i mozda stresno prezivljavaju neke pojave koje su nama odraslima normalne, pa to ne umeju da iskazu nego pocinju da mucaju, dobiju zatvor i sl. Ne znam, najbolje da odemo kod logopeda pa cemo videti sta nam je ciniti...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 09, 2008 1:12 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jan 03, 2007 7:29 pm
Postovi: 64
Lokacija: Beograd
javite kako je prosao sastanak sa logopedom. srecno! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: mucanje
PostPoslato: Sub Feb 23, 2008 2:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Feb 23, 2008 2:38 pm
Postovi: 77
Lokacija: srbija
moja devojcica takodje ima 2 god i par meseci do pre 3 -4 dana pricala je normalno,recitovala itd.i odjednom je pocela da muca.takodje imam decaka od 4 god.i sa njim mi se nije desavalo ovo.prestrasena sam.odmah sam pozvala dr.posto zivim u inostranstvu privremeno,ne mogu da posetim logopeda do maja,ali ako se pogorsa otici cu kuci.on mi je rekao da je to normalno kod dece u tom uzrastu i da ce proci ali svako njeno zamuckivanje ja dozivljavam kao da me neko udara cekicem po glavi.odmah zamislim sliku ako se ovo nastavi i kad krene u skolu pa ono zadirkivanje od dece.strasno.ako je neko imao slicna iskustva a ima vas vidim.ima li neko ko je ovo vec prosao i kome je dete pocelo opet normalno da prica,dajte savet.kako ste se ponasali,koliko je to trajalo itd.
unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: aaaaaa
PostPoslato: Sub Feb 23, 2008 3:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 3:50 pm
Postovi: 24
Evo i ja da se uključim u razgovor na ovu temu .Mislim da ne treba puno brinuti a to tvrdim na osnovu mog iskustva.Moja devojčica ima 6 godina.Sa dvije godine samo je znala reći nekoliko riječi ostalo je bilo na nekom nerazumnom jeziku .Sve je ona emitirala nas ali riječi nerazumne,a za mene to je bio pravi stres,nakon toga stanje se popravi ali neumije da izgovoriti neka slova nikako a napunila 4.5 godina.E vjerujte za pola godine ona je bila drugo dijete govori tečno a danas mene ispravlja kad nešto pogriješim a ima 6 godina.

Nemojte brinuti to su samo stresne situacije za roditelje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: mucanje
PostPoslato: Uto Apr 01, 2008 9:51 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Feb 23, 2008 2:38 pm
Postovi: 77
Lokacija: srbija
da li mozete da opisete karakter vase dece,kakva su,kome su privrzena itd.Moja cerka je jako privrzena meni,nikog ne slusa i manipulise nama tj.suprugom i sa mnom.i imam osecaj da kad sam stroga ili kad je malo lupim po guzi da se mucanje pogorsa,kao da to radi da bi dobila sta zeli.ne znam mozda gresim ali toliko koristi to sto ja pokusavam da budem dobra majka da ja ne smem da se usudim da budem stroga i zabranim neke stvari jer mislim da ce mucanje biti jos gore.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: