Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: zoladex-ko i kako se daje?za dr.Pedju ili obGyn
PostPoslato: Sre Feb 28, 2007 12:58 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 24, 2006 7:41 pm
Postovi: 73
Operoisana sam laparaskopski i tklonjena mi je endometrioza sa levog jajnika i jos po negde gde je bilo zarista,sada bih molila za odgovor o injekciji i tabletama.
Dakle da li injekcije zoladexa moze davati med.ssestra ili to mora biti dr.i da li je tacno da se ta injekcija daje na mesto u stomaku gde je bila endometrioza ili to nema veze?
Kao i da li se uz to uzimaju neke tablete koje bi nadomestile nivo estrogena drugde u organizmu, osim u jajnicima?
Hvala unapred i pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 28, 2007 1:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Mene zanima zasto ti je preporucen Zoladex jer je nama preporuceno da uzimamo Yasmin tablete? Konkretno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 28, 2007 1:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Mene zanima zasto ti je preporucen Zoladex jer je nama preporuceno da uzimamo Yasmin tablete? Konkretno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 28, 2007 10:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 24, 2006 7:41 pm
Postovi: 73
Dr-i dajte neki odgovorcic,ako imate vremena?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 09, 2007 1:05 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Jelenče,
ne postižem da odgovorim, niti je to izvodljivo, nasumice odaberem pitanje-dva, više se ne može :-?
Neznam gde su se denuli administratori!?

Zoladex kod nas obično daju lekari u stacionarnim zdravstvenim ustanovama, mada mogu i med. sestre obučene za davanje. Radi se o podkožnom implantatu, čije dejstvo traje 28 dana.
Mesto davanja injekcije je koža trbuha oko pupka, nije bitno gde je bila endometrioza.


Terapija Endometrioze je sledeća
--------------------------------------------------------------------------------

1. Danazol (Danocrine) 800 mg dnevno u 2 podeljene doze;
2. Oralni contraceptivi 1 x1 (kontinuirano tj.bez prekida ili ciklično)
3. Medroxyprogesterone (Depo-Provera) 100 mg IM svake 2 nedelje a u toku 2 meseca, potom 200 mg IM svakog meseca tokom 4 meseca ili 150 mg IM svaka 3 meseca
5. Medroxyprogesterone (Provera) 5 to 20 mg oralno dnevno,
6. Norethindrone acetate (Aygestin) 5 mg dnevno oralno tokom 2 nedelje; potom povećanje za 2.5 mg dnevno svake 2 nedelje do 15 mg dnevno,
7. Leuprolide (Lupron) 3.75 mg IM svakog meseca tokom 6 meseci
8. Gosarelin (Zoladex) 3.6 mg SC svakih 28 dana
9. Nafarelin (Synarel) 400 mg dnevno: 1 spray u 1 nozdrvu a.m.; 1 spray u drugu nozdrvu p.m.; startuje se sa treatmanom od 2 do 4 dana menstruacije,
A KAO NOVINA LEČENJA ENDOMETRIOZE:
Letrozole (Femara), aromatase inhibitor u upotrebi prevencije ponavljanja cancera dojke postmenopauzalnih žena. Serdar Bulun, M.D., chief of the Division of Reproductive Biology Research at Northwestern Memorial Hospital.

Preporuka je kombinacija operativnog (laparaskopskog) i medikamentoznog rešavanja, a pristup lečenju pacijentkinja je idividualizovan!
-------------------------------------------------------------------------------


Pozdrav i srećno Dr PeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 09, 2007 2:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Mislite NESTO od ovog. Nemoguce da sve ovo treba!? :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 09, 2007 7:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 24, 2006 7:41 pm
Postovi: 73
Hvala dragi dr.PedjaDj na odgovoru,
a interesuje me da li znate za LIVIEL tablete koje se daju u kombinaciji sa zoladexom da nadomeste estrogen u drugim delovima organizma osim u jajnicima?
Sorry,znam da nemate vremena,ali... :)
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 10, 2007 9:30 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Normalno da ne trebaju svi lekovi istovremeo već neki od nabrojanih, a što se tiče Liviela ("Organon-ov" estrogen) nema potrebe, čak smatram da poništava dejstvo Zoladexa!
Suština lečenja je upravo isključivanje estrogena pod čijim dejstvom se endometrijum a i endometrioza razvijaju.
4 do 6 meseci terapije je kratak period da bi došlo do ozbiljnije osteoporoze.

Pozdrav Dr PeđaDj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 10, 2007 9:45 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 24, 2006 7:41 pm
Postovi: 73
Hvala i svako dobro.
Srecan rad :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 21, 2007 11:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 24, 2006 7:41 pm
Postovi: 73
Opet ja :-?
Od kada sam primila prvu injekciju zoladexa pa dan-dva posle evo skoro mesec dana grudi me jako,jako bole.Imam i druge simptome i dobila sam deset dana pre roka za drugu injekciju.
Molim Vas da li je to normalno i sta i koje simptome jos da ocekujem ili su simptomi skroz individualni?
Hvala unapred i pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 26, 2007 10:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 24, 2006 7:41 pm
Postovi: 73
Dakle ja i dalje krvarim molim Vas da li je to normalno i dokle ce trajati ima li iko iskustva sa ovim,a bilo bi dobro ako mogu dr.Pedja ili dr.Obgyn da se jave i kazu mi nesto na ovu temu :o
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 27, 2007 12:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 27, 2007 12:43 pm
Postovi: 16
Nisam lekar ali sam prošla terapiju Zoladexom i znam kako ti je. Doduše moj ciklus je bio pravilan na 28 dana kada sam bila pod terapijom, pa ne mogu da ti kažem da li je to što si prokrvarila ranije uobičajeno.
Jedino što što sam htela da ti kažem je da ne brineš. Da probaš da se opustiš i ne opterećuješ. Ja sam operisana pre 4 godine i od kad sam prošla terapiju nemam nikakvih problema.
Simptomi koje sam imala u toku terapije su bili klasični simptomi klimaxa. :lol: (o Bože kako sam samo tada lepo razumela svoju majku!).
Imala sam valunge, glavobolje, nizak libido, menjala sam raspoloženje... Ali sve to prođe. Bitno je samo da izdržiš... Ajd ne brini, biće to sve o.k. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 27, 2007 4:44 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 24, 2006 7:41 pm
Postovi: 73
Hvala xia na odgovoru,
danas sam bila u DZ kod moje ginekologice da uzmem uput i ona rece da to i nije bas normalno,da kazem to dr.koja je na klinici i koja me je operisala.
Tako da ne vezano za to ja ne panicim(nisam taj tip)ali da me brine to,brine me.
Nadam se da cu sutra saznati sta i kako dalje.
Jedno pitanjce za tebe,da li ti se vratila endo i da li si ostvarila trudnocu,kao i koliko posle poslednjeg zoladexa si dobila?
Pa to je vise od jednog pitanja :wink: ne zameri.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 27, 2007 9:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Dec 25, 2005 8:45 pm
Postovi: 267
ne znam da li ste primetile, lilihip je na http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... &start=315

pisala o svojoj borbi sa endom. i o zoladexu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 27, 2007 10:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 27, 2007 12:43 pm
Postovi: 16
jelence je napisao:
Hvala xia na odgovoru,
Jedno pitanjce za tebe,da li ti se vratila endo i da li si ostvarila trudnocu,kao i koliko posle poslednjeg zoladexa si dobila?

Nije mi se vratila. Evo već skoro 4 godine, odnosno 3 ipo godine od prestanka terapije.
Ne sećam se tačno posle koliko od poslednjeg Zoladexa sam dobila, proveriću pa ću ti javiti, trenutno nemam kod sebe papirologiju.
Trudnoću nisam ostvarila jer je nisam ni planirala. Ali imam izuzetno redovne i menstruacije i ovulacije. Idem redovno na UZ kontrolu i zadovoljna sam.

Obavezno poslušaj doktorku i idi kod ginekologa koji te je operisao da ti utvrdi zbog čega krvariš ranije. Iskreno se nadam da je zbog ovog poremećenog vremena, ali ipak treba sve isproveravati. Ajde pa javi šta se dešava. :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 74 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: