Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Cista na jajniku
PostPoslato: Uto Feb 15, 2005 3:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 15, 2005 3:38 pm
Postovi: 8
Pre odprilike 6 meseci mi je uocena cista na levom jajniku. Radi se o vodenoj cisti koja je na kraju porasla 7cm i bila sam operisana pre tacno 3 meseca. Oporavak je dobro prosao i sve je ok sto se toga tice, ALI... Postoperativna terapija je bila gvozhdje i vaginalete (vaginalete su na moje insistiranje date). Pre nekog vremena sam osetila neprijatnost u donjem stomaku, kao i da postoji mogucnost da imam neke bakterije (sto je sad irelevantno). Otisla sam na pregled i dr mi je rekla da mi je uvecan desni jajnik, da bi na ultrazvuku tek videla da se cista od 5cm nalazi na desnom jajniku.
NIKO od doktora (ni u bolnici, znaci hirurg-koji je ujedno i moj doktor, a ni ginekolog iz doma zdravlja) mi nije dao kontraceptivne tablete koje bi mi regulisale nivo hormona u organizmu i koje bi onemogucile pojavu nove ciste. Kao sto vec znamo, preko 2-3cm cista teshko puca... sto znaci da bih ja trebala da idem ponovo na operaciju, teoretski.

Da li se ovde radi o nesavesnom lecenju i sta mi vi preporucujete?

Razmisljam o odlasku u neku privatnu kliniku, da li mozete da mi preporucite neku?

P.S. Doktori se nisu potrudili da potraze uzrok nastanka ciste, znaci nisam radila nikakvu analizu hormona, niti bilo sta vezano za same jajnike. Da li je to praksa ili sam ja izuzetak?

Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 16, 2005 7:57 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
Svaka organska promena, kao cista na jajniku, ako predje odredjenu velicinu se operise, bez odredjivanja hormonalnog statusa, a patohistoloski nalaz ukazuje na vrstu ciste. U svakom slucaju ni sada nije kasno da se zapocne sa hormonalnim lecenjem, jer je cista oko 5 cm. ( granicna vrednost).Mozete se javiti na 3066999.to je telefon privatne poliklinike Belmedic, pa zakazite pregled.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 17, 2005 12:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 15, 2005 3:38 pm
Postovi: 8
Da li biste mogli da mi kazete sa kakvom hormonalnom terapijom bi moglo da se krene, posto meni to niko nije pominjao...

I ujedno, ako mozete da mi objasnite sta je to laparoskopija?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 20, 2005 3:31 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
Hormonalna terapija se daje individualno, uz odgovarajuce ispitivanje, te se ne moze deliti ovim putem. Laparoskopija je dijagnosticka i operativna metoda,gde se ne otvara trbuh, tj. nije kao klasicna operacija, vec se sa tri otvora , u duzini od 1,5 cm, uklone promene. Nakon 24h je pacijent spreman za svakodnevne aktivnosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 20, 2005 8:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 15, 2005 3:38 pm
Postovi: 8
Da li bi za cistu od 5-6cm mogla da se radi laparoskopija, s obzirom da su meni prosli put za cistu od 7cm radili laparotomiju?

Da, svesna sam da se hormonalna terapija daje individualno, ali moje pitanje se odnosilo na vrstu, zato sto, ponavljam, MENI TO NIKO NIJE SPOMINJAO... pa sam od vas trazila znakove koje bih iskoristila da trazim od mog doktora misljenje o tome.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 27, 2005 9:57 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
Nema znakova za koriscenje hormonalne terapije, vec je namerodavniji ultrazvucni nalaz, koji bi po izgledu cisticne promene ( a vi vec imate i HPP od prethopdne op.) indikovao upotrebu ili bar pokusaj upotrebe hormonalne terapije za zaustavljanje porasta ciste. U svakom slucaju, otvoreno o tome porazgovarajte sa svojim ginekologom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Cista na jajniku
PostPoslato: Pon Feb 28, 2005 3:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Zelim samo da prokomentarisem dijagnostiku i management ciste na jajniku...najvaznije informacije vezano za ciste na jajniku jesu godine pacijentkinje, ultrazvucni opis ciste i simptomi pacijenta.

Ako se radi o zeni u reproduktivnom periodu, i ako je cista opisana na uz manja od 8- 10 / sadasnja granicna vrijednost /, ako je obicna 'simple cyst', ispunjena tekucinom, ako zena nema simptome, onda se obicno prepourcuje ne raditi NISTA, osim kontraceptivnih tableta i kontrolnog ultrazvuka za 3 mjeseca. Dr.Presetnik je u pravu kada kaze da je jedino moguce postaviti dijagnozu ako se cista otkloni i posalje na patologiju, ali ja znam mnoge zene koje su ostale bez dijelova jajnika ili cijelih jajnika zbog obicnih folikulinskih FIZIOLOSKIH cista na jajniku, tako ako pacijentkinja nije zavrsila osnivanje porodice ili nema djece, onda se u svijetu preporucuje mnogo konzervativniji tretman, i kada ste pred korakom da uradite odstranjivanje dijela ili cijelog jajnika, dobro je konsultovati ginekologa-onkologa, mislim da u Beogradu ima bar dvoje, troje.
Druga stvar laparoskopijje nije 100% dijagnosticka metoda, jer moze da bude potpuno nemocna ako je karcinom u ranom stadiju, jedna moja pacijentinja je imala laparoskopiju i nalaz bio vrlo sugestivan za PID ( pelvic inflamatory disease ) a patolski nalaz pokazao serous-papillary carcinoma of the ovary...dakle, laparoskopija jeste dobra metoda ali kada se uradi nije 100% dijagnosticka.
Puno pozdrava i srecno.

ObGyn

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 28, 2005 10:15 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
:o Cistu ste mogli, a i ovu možete ukloniti laparaskopski!
Nevidim da iko pominje tumorski marker C-125 i kolor dopler!? A i to se radi kod nas kao i u svetu kod cisti. Ukoliko je sve u redu, a zid ciste je tanak, nema pregrada, a sadržaj je bistar dolazi u obzir i UZ punkcija ciste uz slanje sadržaja na citološki pregled. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: idemo dalje
PostPoslato: Pon Feb 28, 2005 10:25 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
o Ca 125 bas zavrsih...u nekom od prethodnih postova, drugo...zasto da se otklanja fizioloska cista koja ce vjerovatno ponovo da se javi, i da se zena podrvgava nepotrebnim ispitivanjima, operaciji, rizicima, gubicima tkiva jajnika, a Boga mi i troskovima !!!!, zato da bi tu istu cistu dobila ponovo !? Ja tu kolega ne vidim logiku...ali ako Vi vidite ubijedite me....o doppleru...pa znate da se to pokazalo jos prije jedno 10-15 godina potpuno neupotrebljivom dijagnostickom metodom u procjeni karcinoma ovarija, zar ne ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 28, 2005 11:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Ako smo zaista kolege onda znate da nema 100% sigurne dijagnostičke metode.
Transvaginalni uz +Color Doppler (PW-Pulsirajući doppler+kompjuterska kolor animacija) je relativno nova dijagnostička metoda koja je stara manje od 15 godina.
Šta reći koliko je star PAP test (1954 god.), a još uvek se primenjuje svuda u svetu? Senzitivnost mu je oko 75-80%.
Smanjeni otpor u arterijama zida ciste postavljaju sumnju na neoplazmu i mnogi je kombinuju sa nivom C-125. Senzitivnost je od 85-97%, a specifičnost 100%!
Punkcijom, pa i laparaskopijom uklanja se samo zid ciste, a ne i plemenito tkivo jajnika!
Laparaskopija se neradi samo zbog vizualizacije male karlice, već zbog uzimanja zida ciste i njegove histopatološke analize.
"Pravim patolozima" je itekako bitan makroskopski izgled, te nekad prisustvuju i sugerišu sa kog dela bi želeli da uzmemo biopsiju.
Ponekad čak i sva ova ispitivanja nedaju potpunu dijagnozu tj. ostaje dilema bordelajn tumora!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ...
PostPoslato: Uto Mar 01, 2005 12:24 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
ja radim u univerzitetskoj bolnici koja ima Cancer Reaserch Center ukomponovan u bolnicu, gdje se rade najsavremenije svjetske metode dijagnostike u medicini, ukljucujuci sve tumorske markere, 'nema sta nema', i mogu da Vam kazem da se ta metoda sa dopplerom i kako rekoste animacijom, uopste ne primjenjuje ! U januaru smo imali predavanje profesora Barry Rosen, cova koji je master za karcinom ovarija, i koji je rekao da je jedini pomak koji je on uspio da napravi za 20 godina ogromnog rada u dijagnostici karcinoma ovarija, screening pacijenata koji su BRCA 1 and 2 pozitivni i izvodjenje profilakticke ovarijektomije, ali i tu je efekat samo na tu populaciju, koja cini nedje 15-20% totalne populacije zena koja obolijeva od karcinoma ovarija.
Dakle, ja znam da u dijagnostici karcinoma jajnika nema 100 dijagnosticke metode, i zaista se trudim da u svom poslu ne izlazem pacijente nepotrebnim maltretiranjima / a tamo i troskovima / ukoliko to nece promijeniti tretman pacijenta.
Kada ste spomenuli ulogu laparoskopije u dijagnostici...to je vrlo spekulativno...kada vidite promjenu na ovariju...koja je suspektna na karcinom ?!...sjecam se jedne pacijentinje koju smo otvorili zbog ovarijalnog tumora lijevo, i poslali na ex tempore analizu i vratio se nalaz cystadenoma, a onda smo poslali desni jajnik, koji je izgledao normalno, atroficno sto je odgovaralo godinama zene, i vratio se nalaz pozitivan za karcinom...mi ovdje ne koristimo laparoskopiju kao dijagnosticku metodu kod pacijenata koji imaju suspektju klinicku sliku, anamnezu, porodicnu anamnezu, ca 125, i ultrazvucni nalaz za karcinom. Standardna terapija je laparotomija sa totalnom abdmoninalnom histerektomijom, i obostranom ovarijektomijom, tumor debulking and lymphadenectomy bil....to se smatra pravim 'standard of care' dijagnostike i terapije.
Spomenuli ste kako uzimanje uzorka fluida iz ciste/ ili zida ciste i slanje na citologiju igra ulogu u dijagnostici...s cim se ne slazem iz prostog razloga, sto mozete da promasite dio ciste u kojoj je karcinom i promasite dg, posaljete pacijentinju kuci, rekavsi da je promjena benigna, a ona se vrati za godinu dana u stage III bolesti...dakle, nema 100% metode, ali ima mnogo nepouzdanih metoda koje se koristi bez dovoljno podataka iz 'evidence based medicine'...bolje je ne ciniti nista nego nesto u ciju vrijednost i klinicku opravdanost opravdano sumnjamo.

kada ste govorili o spec. i senz. jeste li mislili na papa nalaz ili doppler ?
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 01, 2005 11:57 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
:) Ode razgovor u stručnu raspravu!
Na netu se može naći npr. www.ObGyn.net sve što ste želeli da znate, a dovoljno ste motivisani da potrošite vreme. :o Ja takođe radim na klinici doduše u Beogradu, u praksi sam više od 20 god. a od toga 17. na ginekologiji.
Neznam od kada niste u domovini, otvoreno je u Beogradu nekoliko "svetskih" laboratorije gde takođe nema šta nema, nažalost mora se platiti. Tumorski marker C-125 ima svoje mesto u ispitivanju, a niko ni ne tvrdi da je savršen.
Što se tiče dijagnostike transvaginalnim ultrazvukom imate jajnik kao na dlanu! Obučenom ginekologu ultrazvučisti zaista nije teško (bar nebi trebalo) da uoči atipičnu promenu sa koje se kasnije može uzeti biopsiju.
Color Dopplerom uočavaju se neovaskularizacije tipične za karcinom, tu je power doppler još senzitivniji bar po Dev Maulik, M.D.Ph. D. Professor and Chair Department; Department of Obstetrics&Gynecology; Winthrop-University Hospital; Mineola, NY, USA.
Nemože se promašiti pri punkciji jer se u realnom vremenu ultrazvučno posmatra vrh igle dok punktirate jajnik, takoreći vrh igle se navodi.
Laparaskopija takođe ima svoje mesto, normalno nakon ultrazvučnog pregleda, kada uz minimalno invazivnu operaciju sa željenog mesta dobije materijal za histopatološku dijagnozu, danas se u svetu i u ambulantnu praksu uvodi tzv."office" laparaskopija (Prof Betochi Italija).
Postoji "Ovarian tumor B-mode ultrasonography and color Doppler velocimetry scoring system" pa ako je manji ili jednak 2 promena je benigna senzitivnost 97,3%, a specifičnost 94,8%.
Nebih želeo da iko pomisli da smatram da je moguće otkriti sve ovarijalne karcinome ili da sve ovo treba uraditi kod svih cisti.
Niti je nažalost moguće svim ženama jednom godišnje uraditi bar transvaginalni-UZ skrining jajnika i odabir za dalje ispitivanje.
Kada bi bar Kolposkopiju uradile jednom godišnje!
[i]Ovu diskusiju shvatam upravo kao zdravstveno prosvećivanje, a ne razmetanje znanjem i razvijanje nečije kancerofobije.
Pa ako sam uspeo da ih ubedim da jednom godišnje dođu na kolposkopiju i TVUZ uspeo sam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 03, 2005 8:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 12, 2005 12:19 am
Postovi: 7
Lokacija: Beograd
Posto vidim da se strucna misljenja razlikuju, a isti je slucaj i sa mojim ginekolozima u domu zdravlja, volela bih da cujem vasa mislenja o sledecoj situaciji:
cista postoji na levom jajniku zadnjih godinu dana. Menjala je velicinu od oko 2do 5 centimetara, koliko sada iznosi. Na zadnem pregledu su mi rekli da su zidovi debeli i posto je pocela strasno da me boli cela leva strana donjeg stomaka, doktor je naglasio mogucnost operacije, da se cista ne bi uvrnula. U jednom periodu cista je bila podeljena na dva dela. UZ je pokazivao uvek vodeni sadrzaj. Nisam primala nikakvu terapiju, jer me do skora nije bolelo niti mi pravilo bilo kakve probleme. Ciklusi su redovni, na 32-33 dana.
Ca -125 je 27,4.
Posto je neko od Vas postavio pitanje znacaja godina, imam 27.
Nadam se da ce se bar dva mislenja poklopiti .
Jos samo jedno pitanje: da li Aloja Vera proizvodi zaista mogu da pomognu u ovakvim situacijama? Cula sam neke skoro fantasticne price o zakazanim operacijama koje su otkazivane jer se cista skroz povukla.
Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 05, 2005 8:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Screening Asymptomatic Women for Ovarian Cancer:
American College of Preventive Medicine
Practice Policy Statement
Evidence of effectiveness
Sensitivity of pelvic examination for detection of ovarian cancer is unknown; however, it is thought to be quite low due to the anatomic location of the ovary. Cancers detected by pelvic examination are often far advanced. Ultrasound is widely used for diagnostic testing for pelvic masses, but is limited in its usefulness as a screening tool by high rates of false-positive results and low positive predictive value. One study reported a relatively high sensitivity (100%) and specificity (94.6%) of routine ultrasound of asymptomatic women, but positive predictive value was low (2.6% ). (6) Because transvaginal ultrasound provides a higher level of detail than transabdominal ultrasound, it maintains a higher sensitivity (100%) and allows a higher specificity (98.7%) for ovarian cancer. (7) However, due to high rates of false-positive interpretations, positive predictive value is still low (22%). (8) Color flow Doppler imaging, in combination with transvaginal ultrasonography, improves specificity and ability to discriminate benign and malignant tumors, but its value in screening is unknown.

Studies on the effectiveness of ultrasound for screening are limited by small sample sizes, limited follow-up, and the use of nonrandomized volunteers. Routine ultrasound screening of asymptomatic women generates a high proportion of false-positive results, which require laparoscopy or laparotomy. One study of 805 high-risk women yielded 39 laparotomies, 1 ovarian cancer, and 8 other tumors (2 borderline tumors, 1 cecal cancer, 5 cystadenomas). (10) Another study of 5,489 asymptomatic women with or without a family history of breast or gynecologic cancer reported the detection of 5 cancers in 14,356 ultrasound screens performed over 3 years. (11) It has been estimated that ultrasound screening of 100,000 women over age 45 would detect 40 cases of ovarian cancer, with 5,398 false-positive results and more than 160 complications from laparoscopy. (12)

Biochemical markers, particularly CA 125, are useful in monitoring patients with ovarian cancer and have been suggested for screening, either alone or in combination with ultrasound. Although CA 125 is detectable in 80% of epithelial ovarian cancers, (13) it is elevated in less than half. (14) Following a single elevated CA 125 measurement with abdominal ultrasound yielded a sensitivity of 58%-79%, specificity approaching 100%, and positive predictive value of 27% in one series. (14) Molecular biomarkers, such as BRCA1, a genetic marker for familial breast/ ovarian cancer syndrome, may be useful in certain cases for detection of those at particularly high risk of ovarian cancer; however, use is still experimental.

The high association between stage of diagnosis and survival from ovarian cancer suggests that screening or early detection could decrease mortality association with ovarian cancer, but the role of lead and length-time bias remains unresolved. However, to date, no large-scale, prospective randomized trial with adequate follow-up comparing screening modalities to clinical observation has been completed. Such an investigation is underway, under the auspices of the National Institutes of Health (NIH) as part of the Prostate, Lung, Colorectal, and Ovary randomized clinical trial comparing CA 125 and transvaginal ultrasound screening to routine care.
:wink: VALJDA JE DOVOLJNO :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: hm...
PostPoslato: Ned Mar 06, 2005 5:21 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
1. Color flow Doppler imaging, in combination with transvaginal ultrasonography, improves specificity and ability to discriminate benign and malignant tumors, but its value in screening is unknown.

2. The high association between stage of diagnosis and survival from ovarian cancer suggests that screening or early detection could decrease mortality association with ovarian cancer, but the role of lead and length-time bias remains unresolved.

However, to date, no large-scale, prospective randomized trial with adequate follow-up comparing screening modalities to clinical observation has been completed.
3. Meni je I vise nego dovoljno. Da li je Vama ?

4. Ne vjerujem ja da ce moje misljenje o ne/korisnosti nekih dijagnostickih metoda promijeniti Vase misljenje I Vasu praksu, jer ocigledno da mi citamo isti clanak a izvodimo potpuno razlicite zakljucke I vidimo drugaciji smisao, pa prema tome I radimo na drugaciji nacin.

5. Puno pozdrava I uspjeha u radu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 27 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 56 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: