Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 17, 2002 10:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 17, 2002 2:00 am
Postovi: 8
Lokacija: Beograd
Moze li neko da mi odgovori da li ovaj lek moze da deluje u dozi id 50 mg. Pre nekoliko godina on je meni pomogao u toj dozi, radilo se o anksioznosti sa distimijom. Sve je bilo pod kontrolom lekara. Vrlo brzo sam skoro izbacila bromazepam, koji sam pre toga dugo uzimala. U medjuvremenu, posle rata i nekih problema u porodici, saobracajke, decje malo ozbiljnije bolesti, ja sam pocela ponovo piti velike doze lekova za smirenje. Sada mi je doktor prepisao ponovo fevarin. Pijem ga oko mesec dana, u nekim trenucima osecam se dobro, vise volje, snage, skoro da sam euforicna, ali to me plasi. Plasi me da ne uzmem sedativ. Posebno ujutru. Budim se ranije nego sto treba (tako je bilo i ranije kad sam pila ovaj lek). Kako da se oslobodim zavisnosti od lekova za smirenje. Stalno mislim da jedino tako kontrolisem da se ne uplasim, da ne dobijem napad, da mi neskoci pritisak toliko da dobijem srcani ili mozdani udar. Ima li pomoci. Napominjemda sam pisala o svojim najgorim simptomima. Ne osecam se uvek tako. Mislim da mi je sada vec bolje, ali jednostavno ne smem da uzmemm vecu dozu ovog antidepresiva. Zasto moj lekar sada tvrdi da on moze delovati samo u dozi od 100mg, a ranije mi je prepisao50mg, akasnije, jedno vreme dozu odrzavanja 25 mg. I bilo mi je dobro. Hvala. I iZvinite na dugom pisanju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 17, 2002 11:26 pm 
OffLine Moderator
Pridružio se: Sub Jun 29, 2002 2:00 am
Postovi: 138
Lokacija: Beograd
FEVARIN (fluvoxamin) je antidepresiv iz grupe tz. SSRI. Pocetne doze se krecu od 50 do 100 mg, a terapijske se odredjuju individualno u dogovoru sa lekarom i krecu se izmedju 50 i 200 mg dnevno. U slucaju anksioznosti i/ili insomnije lek se kombinuje sa anksiolitikom iz grupe benzodiazepina, a po potrebi sa drugim lekovima. O svemu razgovarajte sa Vasim lekarom specijalistom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 18, 2002 10:52 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 17, 2002 2:00 am
Postovi: 8
Lokacija: Beograd
Hvala Vam na odgovoru. Kako sam razumela, doza od 50 mg moze se smatrati terapijskom.
Takodje, moze se i kombinovati sa anksioliticima, bez preterane bojazni od nezeljenih efekata po, na primer, srce.
Sto se tice spavanja, bez obzira na 3 mg bromazepama uvece, ja se uvek probudim posle 6 sati sna. Mozda je to meni i dovoljno, obzirom da imam 40 godina. Medjutim, kad je to u 4 sata ujutru, onda se preko dana osecam umorno.
Da li antidepresivi pojacavaju dejstvo anksiolitika i obrnuto?
Naravno, ja cu o ovome razgovarati i sa lekarom, a Vama puno hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 21, 2002 11:00 pm 
OffLine Moderator
Pridružio se: Sub Jun 29, 2002 2:00 am
Postovi: 138
Lokacija: Beograd
Dobro ste razumeli: 50 mg FEVARINA moze biti terapijska doza (cak i 25 mg u dozi odrzavanja). Naravno antidepresivi se mogu (i cesto trebaju) kombinovati sa anksioliticima, u Vasem slucaju bez bojazni od kardiotoskicnih nuspojava (obzirom da ni fluvoksamin ni bromazepam nemaju kardiotoksicna svojstva,daju se i posle infarkta miokarda).
Sto se tice spavanja, pokusajte da 1.5 mg bromazepama uzmete posle rucja a 3 mg posle vecere. Ako to ne pomaze, posle oko 7 dana smanjite Fevarin na 25 mg. Ako ni to "ne radi" Fevarin prebacite na jutro ili ga uzimajte svaki drugi dan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 24, 2002 2:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 17, 2002 2:00 am
Postovi: 8
Lokacija: Beograd
Doktore, hvala Vam.
Obzirom da antidepresivi pojacavaju dejstvo lekova za smirenje, da li Vi mislite da je potrebno smanjiti njihovu dozu. Nadam se da se tako moze postepeno smanjiti i ukinuti lek za smirenje, a onda uzimati samo po potrebi, kod izuzetnih situacija. Ovo mozda jeste moja nada, ali nada i vera su mocne stvari, zar ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 26, 2002 9:48 pm 
OffLine Moderator
Pridružio se: Sub Jun 29, 2002 2:00 am
Postovi: 138
Lokacija: Beograd
Da, vremenom se moze POSTEPENO smanjivati doza sedativa, ali se u slucaju potrebe moze i treba jednokratno dodati. U vecini slucajeva se na taj nacin moze uspesno okoncati terapija i ostati na minimalnoj dozi odrzavanja ili cak na leku po potrebi. Predlazem da to ipak radite u dogovoru sa Vasim lekarem. Srecno!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: