Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Hyrax aparat
PostPoslato: Pon Jun 24, 2019 12:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 24, 2019 12:21 pm
Postovi: 5
Dobar dan svima,nov sam na forumu i uclanio sam se pre svega da bih dobio neke konkretne odgovore,jer nisam uspeo naci puno postova od ljudi koji su nosili hyrax aparat za sirenje gornje vilice.
Imam 34 godine i pre dve nedelje sam stavio hyrax i gornji fiksni aprat(samoligirajuci).
Koliko sam mogao da pronadjem na internetu za hyrax aparat postoje dva tretmana brzi i spori,meni je doktorica rekla da hyrax navijam dva puta nedeljno,znaci imao sam do sada 5 zatezanja,neposredno posle zatezanja na poslednja dva imam osecaj kao da se cepa nepce i na prednjim zubima tacnije jedinicama kao da osetim da ce da se razdvoje,citao sam da bi to bila normalna reakcija i takav osecaj imam,stim da se jedinice jos nisu nista razdvojile.Mozda je jos rano ali sa obzirom da imam 34 godine bojim se da skeletnog pomeranja tesko da ce biti i bojim se da cu dobiti samo dentalni pomak sto mi se cini da se i desava na sedmicama jer su na njoj prstenovi(MISLIM ) imam kontrolu za neke tri nedelje ali bih zeleo da cujem vase misljenje da li u mojim godinama ima sanse da sve prodje kako teba?
Citao sam o tome da bi pre hyraxa mozda trebao i hirurski zahvat i mozda hibridni hyrah koji po meni je efikasniji od ovog obicnog jer se zasrafi za nepce i direktno ga razvlaci,pa tako nema puno tog dentalnog pomaka. Mada moj ortodont je siguran sam jedan od boljih u gradu i verovatno zna sta radi ali ja volim da preispitam sve ako je to moguce i da cujem druga misljenja.Jos da dodam da sam na internetu nasao da hyrax zaista radi ali na mladjim pacijentima,cak sam i doktorske radove citao isto se spominje da je efikasan samo do neke maksimalno 15 godine dok kost ne zaraste ali eto moja doktorica je stavila hyrax i bila je prilicno samouverena,sto se kaze nije ni trepnula,pa mi je to ulivalo poverenje,ali posle sam poceo da istrazujem,pa vas molim za misljenje?.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hyrax aparat
PostPoslato: Sre Jun 26, 2019 1:57 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
xxSasaxx je napisao:
Dobar dan svima,nov sam na forumu i uclanio sam se pre svega da bih dobio neke konkretne odgovore,jer nisam uspeo naci puno postova od ljudi koji su nosili hyrax aparat za sirenje gornje vilice.
Imam 34 godine i pre dve nedelje sam stavio hyrax i gornji fiksni aprat(samoligirajuci).
Koliko sam mogao da pronadjem na internetu za hyrax aparat postoje dva tretmana brzi i spori,meni je doktorica rekla da hyrax navijam dva puta nedeljno,znaci imao sam do sada 5 zatezanja,neposredno posle zatezanja na poslednja dva imam osecaj kao da se cepa nepce i na prednjim zubima tacnije jedinicama kao da osetim da ce da se razdvoje,citao sam da bi to bila normalna reakcija i takav osecaj imam,stim da se jedinice jos nisu nista razdvojile.Mozda je jos rano ali sa obzirom da imam 34 godine bojim se da skeletnog pomeranja tesko da ce biti i bojim se da cu dobiti samo dentalni pomak sto mi se cini da se i desava na sedmicama jer su na njoj prstenovi(MISLIM ) imam kontrolu za neke tri nedelje ali bih zeleo da cujem vase misljenje da li u mojim godinama ima sanse da sve prodje kako teba?
Citao sam o tome da bi pre hyraxa mozda trebao i hirurski zahvat i mozda hibridni hyrah koji po meni je efikasniji od ovog obicnog jer se zasrafi za nepce i direktno ga razvlaci,pa tako nema puno tog dentalnog pomaka. Mada moj ortodont je siguran sam jedan od boljih u gradu i verovatno zna sta radi ali ja volim da preispitam sve ako je to moguce i da cujem druga misljenja.Jos da dodam da sam na internetu nasao da hyrax zaista radi ali na mladjim pacijentima,cak sam i doktorske radove citao isto se spominje da je efikasan samo do neke maksimalno 15 godine dok kost ne zaraste ali eto moja doktorica je stavila hyrax i bila je prilicno samouverena,sto se kaze nije ni trepnula,pa mi je to ulivalo poverenje,ali posle sam poceo da istrazujem,pa vas molim za misljenje?.
*** i ako ja ne vidim neka konkretna pitanja potrudicu se da ti bar malo priblizim hajraks. kao sto i sam kazes, hajraks se drugacije i zove aparat za cepanje nepca. na osnovu kojih je parametara tvoja doktorka odluchila da sraf okreces tako kako ga okreces to samo ona zna, jedino mi nije jasno zasto se istovremeno odluchila da ti stavi i "brejsiz" i hajraks. obichno se prvo nosi hajraks dok se ne pojavi prostor izmedju centralnih sekutica i tek onda se stavljaji kopche/brejsiz (valjda se tako kod nas kaze). ne treba da te plasi to sto bochni zubi imaju tzv. "tiping" ... to je normalno. indikacije za hajraks su kao sto si i sam prochitao ... kod mladjih mladjih pacijenata do recimo 13,14,15 godina. posle toga nepchana sutura sraste i teze je da se ona "pokida" nego kod nekog koje mladji. ja pretpostavljam da imas teskobu i u donjoj vilici i bas me zanima kako je tvoja doktorka planirala da se iscupa iz tog problema. ako imas jos nekih pitanja tu sam.

Dabar™

p.s. ovo moze da ti bude zanimljivo ... okretanje srafa je 0.25mm sto znaci da ako si hajraks do sada 5X okrenuo znaci da bi zubi trebalo da se razmaknu 1.25mm. Jel tako? E pa nije, kost ima tzv. "ribaund efekat" (povratni efekat) i UVEK se trudi da se vrati u prvobitni polozaj. SAMO budi strpljiv i sve ce biti kako treba.
p.s.s. ovo je sutura o kojoj sam pisao:
https://www.researchgate.net/profile/Co ... ture-2.png


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hyrax aparat
PostPoslato: Sre Jun 26, 2019 4:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 24, 2019 12:21 pm
Postovi: 5
Hvala ti puno na odgovoru,ne znam zasto je zajedno stavila hyrax i bravice i to sam razmisljao jer mi je logicnije kao sto si rekao...A sto se tice donje vilice tu nemam teskobu,potrebno mi je zube samo malo izravnati.
Nije mi jasno samo taj rebound efekat iako kost tezi da se vrati zar hyrax ne moze da zadrzi... sad evo vec 6 zatezanje i danas osetim da na zagrizaj me malo bolu bocni zubi nista strasno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hyrax aparat
PostPoslato: Čet Jun 27, 2019 2:29 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
xxSasaxx je napisao:
Hvala ti puno na odgovoru,ne znam zasto je zajedno stavila hyrax i bravice i to sam razmisljao jer mi je logicnije kao sto si rekao...A sto se tice donje vilice tu nemam teskobu,potrebno mi je zube samo malo izravnati.
Nije mi jasno samo taj rebound efekat iako kost tezi da se vrati zar hyrax ne moze da zadrzi... sad evo vec 6 zatezanje i danas osetim da na zagrizaj me malo bolu bocni zubi nista strasno.
*** pazi ovako, i kost i zubi imaju memoriju i pamte polozaj u kojem su bili pre tretmana ... bilo da je hajraks, bilo da su brekets, bilo da je udarac u zube ... zubi zele da se vrate u prvobitan polozaj cak i ako je taj polozaj bio ne pravilan. kad hajraks pocne "da radi" odredjene kostane celije pocinju da umiru (zato sto se vilica shiri) ali istog tog trenutka dok jedne celije umiru, druge celije "osteoblasti" kazu "nama se ovo pomeranje, sirenje, pritisak na zube uopste ne svidja, mi moramo da pocnemo da se branimo" (ovo ti je figurativno objasnjeno). osteoblasti (celije koje su zaduzene za proizvodnju kosti pocinju da prave potpuno novu kost ili tamo gde su zubi ili gde je kost (figurativno) umrla. proces razgradnje kosti je mnogo brzi (u tvom sluchaju ja verujem da ces sa hajraksom biti 2-3 eventualno nedelje) tako da po pravilu kad se sirenje sa hajraksom zavrsi ti bi trebalo da ostanes u tzv. retencionoj fazi 3 meseca a moze i duze. zasto? zato da bi se osteoblasti organizovalli i napravili novu kost u gornjoj vilici. u 3-cem ili cetvrtom mesecu se polako skida hajraks (jer se nova kost formirala) i stavljaju se kopche i zice. zasto je tvoja doktorka odluchila da modifikuje tretman ... nemam pojma. najbolje je da je pitas pa mi ostavi poruku da pogledam. pitaj je koju vrstu zica koristi i koji je broj zice ... bice nesto 0.12,0.14, 0.16 zapamti koji ti je broj kazala i to mi ostavi da pogledam. sto se vrste zica trebelo bi da ti kaze da koristi tzv. najtaj zice ili NiTI ... ako ti ne kaze da su te zice u pitanju trazi neka ti zapise na parce papira koje koristi pa mi i to ostavi da pogledam. *** to sto ne vidis nikakvo pomeranje to ne treba da te plasi, nije ti oko utrenirano. i zubari po nekada ne vide jer je u pitanju 0.25mm ali onda se naprave rengenski snimak gde se sve jasno vidi. jos nesto, u jednom trenutku ces da osetis da kad zagrizes ne mozes bas onako lepo zatvoris zube ... zubi nece da se uzglobe. e... to je kraj prve faze. :D znaci da se gornja vilica prosirila i da treba preci u drugu fazu ... stavljanje kopchi i zica.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hyrax aparat
PostPoslato: Ned Jul 21, 2019 7:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 24, 2019 12:21 pm
Postovi: 5
Ne bih da otvaram novu temu,interesuje me da li je normalno da se zica od fiksne proteze slobodno pomera kroz bravice,primetio sam da mogu jezikom da je gurnem sa kraja gde je odsecena i onda mi se pomeri skroz do jedinica,bude onako otpustena,kada je pritisnem prstom vrati se,ali nisam siguran da li je to ok?Molim vas za odgovor,da li treba da zovem svog ortodonta?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hyrax aparat
PostPoslato: Pon Jul 22, 2019 5:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
xxSasaxx je napisao:
Ne bih da otvaram novu temu,interesuje me da li je normalno da se zica od fiksne proteze slobodno pomera kroz bravice,primetio sam da mogu jezikom da je gurnem sa kraja gde je odsecena i onda mi se pomeri skroz do jedinica,bude onako otpustena,kada je pritisnem prstom vrati se,ali nisam siguran da li je to ok?Molim vas za odgovor,da li treba da zovem svog ortodonta?
*** ne ... zica u bravici ne sme da se pomera. sto je zica u bravici cvrsce zategnuta to se zubi brze pomeraju. po nekada se cak umesto klasicnih gumica stavljaju tzv. zicane ligature da bi se izbeglo bilo kakvo pomeranje zice. https://www.youtube.com/watch?v=d2OnTvOOoPI o ligaturama. pocni da gledas video od 1'.15".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hyrax aparat
PostPoslato: Čet Jul 25, 2019 2:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 24, 2019 12:21 pm
Postovi: 5
Tako i ja nesto razmisljam,u medjuvremenu sam nazvao svog ortodonta i kaze mi posto je to samoligirajuca proteza to je kaze normalno,e sad moram verovati svom ortodontu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hyrax aparat
PostPoslato: Čet Jul 25, 2019 4:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
xxSasaxx je napisao:
Tako i ja nesto razmisljam,u medjuvremenu sam nazvao svog ortodonta i kaze mi posto je to samoligirajuca proteza to je kaze normalno,e sad moram verovati svom ortodontu.
*** ako su samoligirajuce bravice onda je tvoj ortodont 100% u pravu ... ja sam mislio da imas "obichne" bravice kao 90% pacijenta. inace, ako ti je receno da ces sa samoligirajucim bravicama brze zavrsiti tretman to je 100% laz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hyrax aparat
PostPoslato: Čet Jul 25, 2019 11:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 24, 2019 12:21 pm
Postovi: 5
Hvala na odgovoru,pa ne znam dal mi je rekla da cu brze zavrsiti tretman,mozda i jeste rekla da su bolje,ali nisam znao za ovo sto ti tvrdis,nema veze,samo da uradi posao.Ali mi je receno da su jednostavnije za odrzavanje i ne tako cesta kontrola sto mi odgovara.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: