Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: sta je to kronova bolest?
PostPoslato: Čet Jan 11, 2007 3:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 3:33 pm
Postovi: 2
da li neko moze da mi odgovori?

hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: M.Crohn
PostPoslato: Čet Jan 11, 2007 8:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 8:22 pm
Postovi: 107
Lokacija: Srbija
Ja imam Krona vec 11 godina.To je hronicna zapaljenska bolest debelog ili tankog creva.Ona se manifestuje krvavo-sluzavim prolivima i mrsavljenjem.Javljaju se periodi aktivne bolesti i periodi mirovanja(remisija).Leci se:Pronizonom,Sulfasalazinom,5-ASA,Orvagilom,Salofalkom,Imuranom i t.d.Svaki bolesnik je specifican u zavisnosti od toga koji deo creva je zahvacen.Teoretski po knjigama moze biti zahvacen svaki deo organa za varenje od usta do anusa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: M.Crohn
PostPoslato: Pon Jan 15, 2007 2:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 3:33 pm
Postovi: 2
Dux je napisao:
Ja imam Krona vec 11 godina.To je hronicna zapaljenska bolest debelog ili tankog creva.Ona se manifestuje krvavo-sluzavim prolivima i mrsavljenjem.Javljaju se periodi aktivne bolesti i periodi mirovanja(remisija).Leci se:Pronizonom,Sulfasalazinom,5-ASA,Orvagilom,Salofalkom,Imuranom i t.d.Svaki bolesnik je specifican u zavisnosti od toga koji deo creva je zahvacen.Teoretski po knjigama moze biti zahvacen svaki deo organa za varenje od usta do anusa.



hvala, i trebalo mi je samo informativno.

poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: kronova bolest
PostPoslato: Pon Jan 15, 2007 9:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 15, 2007 8:55 pm
Postovi: 4
Lokacija: vrsac
Rekli su mi da je pocetak Kronove bolesti i interesuje na koji nacin moze da se zadrzi ovaj stadijum ako vec ne moze potpuno da se izleci. Svi mi govore da je najvaznija pravilna ishrana, pa me interesuje sta je tacno dobro jesti za kron.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 16, 2007 2:23 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 26, 2006 2:41 am
Postovi: 105
Moj brat je dobio Kronovu bolest pre godinu dana ,tacnije sa 17 godina...I tada mu je nutricionista rekao sta sme da jede a sta ne....mada sada vec polako jede skoro sve,naravno pazi i dalje ali unosi dosta vitamina....na pr znam da mu pomaze cedjena cvekla,pomorandza,ren i slicne namirnice bogate vitaminima sto je najvaznije...
Zar ti lekar to nije rekao...tj nije dao spisak sta smes a sta ne da jedes?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 17, 2007 5:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 8:22 pm
Postovi: 107
Lokacija: Srbija
U knjizi “Hrana vas cudesni lek” Dz.Karper se kaze da je dokazano da agrumi i kvasac pogorsavaju simptome Kronove bolesti.Zato ne verujem da pomorandza i ren mogu da pomognu.Pa ren smeta organima za varenje i kod zdravih ljudi.On je dobar samo kao prirodan antibiotik.A sto se tice liste za dijetu mislim da je ona prevazidjena.U listi koju ja imam pise da je zabranjena masna riba.Medjutim novi stavovi kazu da Omega 3 masne kiseline vrlo povoljno deluju kod Krona i ulceroznog kolitisa.Primeceno je da smanjuje broj relapsa(aktiviranja) bolesti i produzava trajanje remisije.A Omega 3 ima najvise upravo u masnoj ribi(skusa,tunj,haringa,losos).
Ja sam iskupovao sve “Gastroenterologije” izdate na Medicinskom fakultetu u Beogradu od 1990 g. do danas.I dosta sam naucio.Treba jesti sto vise ribe.Kod Eskima koji jedu samo ribu ne postoji Kronova bolest ni colitis.Nije je bilo ni u Japanu dok nisu presli na zapadni nacin ishrane.Cujemo se.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 18, 2007 1:14 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 26, 2006 2:41 am
Postovi: 105
Dux je napisao:
U knjizi “Hrana vas cudesni lek” Dz.Karper se kaze da je dokazano da agrumi i kvasac pogorsavaju simptome Kronove bolesti.Zato ne verujem da pomorandza i ren mogu da pomognu.Pa ren smeta organima za varenje i kod zdravih ljudi.On je dobar samo kao prirodan antibiotik.A sto se tice liste za dijetu mislim da je ona prevazidjena.U listi koju ja imam pise da je zabranjena masna riba.Medjutim novi stavovi kazu da Omega 3 masne kiseline vrlo povoljno deluju kod Krona i ulceroznog kolitisa.Primeceno je da smanjuje broj relapsa(aktiviranja) bolesti i produzava trajanje remisije.A Omega 3 ima najvise upravo u masnoj ribi(skusa,tunj,haringa,losos).
Ja sam iskupovao sve “Gastroenterologije” izdate na Medicinskom fakultetu u Beogradu od 1990 g. do danas.I dosta sam naucio.Treba jesti sto vise ribe.Kod Eskima koji jedu samo ribu ne postoji Kronova bolest ni colitis.Nije je bilo ni u Japanu dok nisu presli na zapadni nacin ishrane.Cujemo se.

Pa ne znam..mozda je ipak to sve individualno...
koliko ti vec dugo imas Kronovu bolest i kakva su tvoja iskustva...Jer mi uopste nismo bili upuceni niti smo znali nesto o ovome onda kada mu je otkrivena...Koji su tvoji simptomi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 18, 2007 6:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 8:22 pm
Postovi: 107
Lokacija: Srbija
Ja sam se razboleo 1994 g. tada sam imao 34 g.Simptomi su bili krvavo-sluzavi prolivi i mrsavljenje.U pocetku su mi nasli amebe u stolici i crevima i dijagnoza je bila hronicni amebni colitis.Dve godine sam se lecio od ameba i kad sam ih se konacno resio simptomi nisu prestajaliMoje lecenje ameba je posebna prica,to me je i nateralo da pocnem da kupujem knjige sa Medicinskog fakulteta.Fakultetski sam obrazovan i to mi nije bilo tesko..Mesec dana sam bio na Klinici za infektivne I tropske bolesti.Tamo su mi amebe lecili samo metronidazolom(Orvagil).Medjutim on deluje samo na zive(tkivne) ameba a ne deluje na ciste(jaja).Posle izvesnog vremena iz cisti se izlegu nove amebe i tako sve u krug 2 godineIz knjiga sam saznao da je potrebno da se eliminisu ciste,a to radi Paromomicin koga kod nas nema,pa sam morao za njega da idem cak u Sofiju.Amebe su bile samo okidac za nastanak hronicne inflamatorne bolesti creva.Nekada to budu salmonele,sigele ili virusi.Nova kolonoskopija 1997.g. je dala novu dijagnozu:hronicni ulcerozni colitis.Tada sam imao samo 57 kg.a sada imam 92.Kolitis sam lecio pronizonom,Imuranom, 5-ASA.Usao sam u remisiju sve do rata 1999.g.Normalno svaki rat je stres i bolest se opet aktivirala.Zadnja biopsija creva koju sam radio 2000.g.je bila Morbus Crohn.Bolest je zahvatila debelo crevo do linealne fleksure(leve krivine).Razlika je sto Crohn zahvata ceo zid debelog creva a ulcerozni colitis samo sluzokozu.Dalje kod kolitisa je zapaljenje kontinuirano od rektuma a kod Crohna je na preskok,ima zdravih mesta izmedju.Dalje Crohn moze da ide i na tanko crevo a colitis ostaje samo na debelom crevu.Kolektomijom bolesnik od kolitisa postaje zdrav a kod Crohna se javlja opet posle nekoliko godina.Mogu da pisem o ovom mnogo ali dosta je.Konkretno meni su pomogle klizme pronizona(20mg.pronizona u 150 ml fizioloskog rastvora).Sam sam to pravio kuci i preko sistema za infuziju se ubacuje u rektum svako vece.Pijem maslinovo ulje hladno cedjeno ujutru a riblje ulje(Omega 3) uvece,sok od ananasa,papaja,djumbir.Nesto od toga mi je pomoglo a mozda i sve.Normalno treba piti i lekove (Sulfasalazin ili 5-ASA).Potrebna je terapija odrzavanja po nekim knjigama i dozivotno.Na zivot treba gledati vedro bez stresova i bolest ce se redje aktivirati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 19, 2007 2:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 26, 2006 2:41 am
Postovi: 105
Hvala puno na ovako iscrpnom odgovoru samo bih imala jos nesto da te pitam...
Interesuje me koliko dugo si pio Imuran i 5 ASA u kontinuitetu...tj bez prestanka i da li sada i dalje uzimas lekove ili se samo pridrzavas odredjene ishrane?
Samo jos ovo...Da li si u periodu od 11 godina imao slucajno neku operaciju i ako mozes da mi opises sta se desava u tvom slucaju kada se stanje pogorsa?
Inace,moj brat od simptoma je imao samo temperaturu i to 6 meseci dok nisu ustanovili sta je...Dok mu je stolica bila vise nego normalna...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 19, 2007 6:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 8:22 pm
Postovi: 107
Lokacija: Srbija
Imuran sam pio 3 godine.On sme da se pije najvise 4 g.jer mnogo slabi imunitet tako da je organizam podlozan razvoju raznih tumora.Ja pijem Sulfasalazin povremeno 2grama.Bitna je lokalizacija Kronove bolesti.On je dobar za debelo crevo,jer se tek tamo razlaze na komponente.Za ljude koji imaju Crohna u tankom crevu Sulfasalazin nema skoro nikakvo dejstvo.Za njih postoji lek Pentasa(Francuska).Njegove mikrogranule deluju odmah u tankom crevu.Dok 5-ASA deluje u zadnjih pola metra tankog creva i u debelom crevu.U zavisnosti od lokalizacije bira se i lek.
Sto se hrane tice jedem sve sem presnog mleka(moze jogurt).To je zato jer mi je zahvaceno debelo crevo.Da je tanko onda se izbegava hrana sa celulozom(pasulj,grasak,kupus).Svaki bolesnik je slucaj za sebe.Lekari ne mogu da se posvete svakom bolesniku,zato svako mora da upozna svoju bolest da bi je uspesno kontrolisao.Bitniji je stres i poremecaj imuniteta nego hrana.Kad ti je dobro mozes da jedes sve a kad ti je lose onda ti smeta i caj.
Sto se operacije tice ona je mnogo cesca kod tankoc creva.Zbog malog precnika javljaju se suzenja i fistule.Oko 80% ovih bolesnika ima jednu operaciju u toku zivota,oko 30% dve itd.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 21, 2007 3:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 26, 2006 2:41 am
Postovi: 105
Hvala jos jednom..Nadam se da nisam bila previse dosadna...
p.s..Koji je tacan naziv te knjige o zdravoj ishrani koju posedujes?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 22, 2007 10:21 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Evo da se javim i ja. Krona imam dijagnostikovanog vec 7 godina i jednu operaciju iza sebe. Nisam nikad imala krvave prolive, ali sam imala jake bolove i u nekim fazama bolesti jako mrsavila. U principu je to vrlo individualna bolest, tako da ces morati sama da vidis sta ti smeta a sta ne. Ja imam problema sa vocem i povrcem, jer je ono tesko za stomak. Ali najbolje je da kad jedes obratis paznju sta ti smeta a sta ne. Ne jedem nista od hrane koja nadima (sarma, sve od kiselog i presnog kupusa, pasulj, boranija, grasak.....hleb sam isto izbacila, uglavnom koristim dvopek, mesne preradjevine sam svela na najmanju mogucu meru). Ako te ne mrzi pronadji moje poruke, dosta sam pisala o Kronovoj bolesti na ovom forumu. 5-asa kod mene moze da pomogne samo kada je bolest u stanju mirovanja. Budenofalk mi pomaze kad ne zelim da uzimam obican Kortizon. Drzao mi je bolest pod kontrolom par godina. Trenutno sam trudna i bolest je zacudjujuce bez lekova potpuno mirna. Neke zene koje poznajem su rekle da im se posle porodjaja bolest primirila. Ne bih smela tome unapred da se nadam, ali mala iskra nade ipak postoji. Eto toliko, ako te jos nesto interesuje slobodno pitaj!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 22, 2007 5:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 11, 2007 8:22 pm
Postovi: 107
Lokacija: Srbija
Knjiga se zove "Hrana Vas cudesni lek"- Dzin Karper.Ali tu o Kronovoj bolesti ima samo jedna stranica.Zato ima dosta o drugim autoimunim bolestima(ulcerozni colitis,ankilozantni spondilitis,multipla skleroza,lupus…).Uzrok autoimunih bolesti je nepoznat ali su sigurno vazni geni,stres poremecaj imuniteta itd.Zato ako nesto pomaze kod spondilitisa (ananas,papaja Omega 3,maslinovo,laneno ulje) onda verovatno pomaze i kod kolitisa jer ima imunomodulatorno i antiinflamatorno dejstvo.
Pozdrav za Deu.Posto ti smeta voce verovatno imas Krona na tankom crevu.Citao sam i ja za lek Budenofalk.Ima ga i pod drugim nazivom Enterocort.To je vrsta kortikosteroida budesonid.On deluje kao pronizon samo ima jednu dobru osobinu da se vrlo malo apsorbuje iz creva pa nema stetno sistemsko dejstvo.Dosta je skup.
Trenutni hit u Svetu u lecenju Kronove bolesti je lek infliximab(Remicade).On se daje u obliku infuzije 1,2. i 8.nedelje,samo tri puta u toku godine.Kod 80 % bolesnika ispoljava povoljno dejstvo i uvodi ih u remisiju koja traje prosecno godinu dana.Medjutim ima i nezeljena dejstva.Kod oko 10 % mogu da se jave maligniteti.Zato se daje samo kod onih kojima klasicni lekovi ne mogu da pomognu.Vrlo je skup,jedna infuzija kosta oko 400 evra.Citao sam da su ga u Hrvatskoj vec ubacili na pozitivnu listu zdravstvenog osiguranja.Na zalost mi uvek zaostajemo u svemu zbog para.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 23, 2007 1:53 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 26, 2006 2:41 am
Postovi: 105
Dea i Dux...Hvala vam mnogo...
Dea...cim procitam sve sto si napisala ovde o ovoj oblasti usudicu se da ti se opet obratim ako budem imala neko pitanjce:)|
Dux...hvala za knjigu...mislila sam da je procitam ne samo zbog brata vec i zbog mene...jer mi je holesterol na gornjoj granici a imam samo 24 god:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 24, 2007 1:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 15, 2007 8:55 pm
Postovi: 4
Lokacija: vrsac
Meni su dijagnostikovali bolest pre mesec dana i rekli su da je pocetak krona na tankom crevu. Ja samsrecna sto je otkriveno u tom ranom stadijumu, da li trebam da budem srecna? Tada sam prvi put cula za krona i nisam znala nista o tome, kako napreduje, od cega to zavisi itd.
Sada pijem samo pronizon, koji mi se uskoro ukida, A do tada sam pila sulfasalazin od koga sam imala jake glavobolje. Kada mi je smanjena doza izasla mi je jakaalergija. Inace jako sam uplasena i pijem i antidepresive jer do sada mi je zivot bio jako ispunjen, i nocni i dnevni, radim prilicno naporan posao u tri smene a sada sve to necu moci. Planiram da menjam sve sto je potrebno, ne znam da li vredi? Da li sme nekad da se popije neko vino ili pivo, da li smem po malo cokolade? Mozda vam sve ovo glupo zvuci ali sam stalno u nekom grcu, da li smem ovo, da li ce da mi smeta ono....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 84 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: