Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: jak bronhitis sa gusenjem
PostPoslato: Čet Jan 18, 2007 12:40 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 16, 2006 9:02 pm
Postovi: 7
Nadam se da ce mi se gospodin kojeg i te kako preko ovog foruma poznajem obratiti vrlo brzo. Naravno mislila sam na Dr. Ivicu. Doktore obraca Vam se gospodja mladja iz vase okoline Ankica iz Gradista. Pre sam imala problema sa tahikardijom to se regulisalo sa onim propranololom ali sada imam drugi problem. Prosli mesec sam imala bronhitis kji mi se javlja cesto u ovakvim periodima kada su ucestali virusi ili prehlade. Naravno tada sam pila antibiotik Hemomicin i sredilo se, medjutim pre par dana sam ponovo krenula sa suvim kasljem zamaranjem i preznojavanjem, sve dok mi juce zaista nije bilo tesko ja nisam isprva odmah otisla do lekara jer sam mislila da ce cajevi i andoli pomoci. Naravno juce sam isla kod lekara jer u jednom trenutku sam osetila da se gusim i da ne mogu dovoljno vazduha da udahnem. Otisla sam kod interniste kardiologa misleci da je .... medjutim to je sve ok ali je ustanovio da opet imam pronhitis i to sa verovatnom alergijom koja je izazvala takvu reakciju poslao me je kod doktorke Budimke na plucno i ona je ustanovila da imam i te kako jak bronhitis i da imam gusenje, neznam kako se bas to u medicini pise i govori posto latinski i neznam. Ali data mi je sledeca terapija odmah sam istog trena dobila vensku injenkciju aminofilina i glukoze. Nisam primila celu dozu ali pola jesam jer je pocelo da mi se smracuje pred ocima i da mi se koce misici. No dobro to je bilo kazu dovoljno. Dobila sam da pijem kliacil na osam sati, aminofilin ujutro i uvece, presing jednom dnevno, i pronizon 3 dana po pola i 3 dana po 1/4. Sledece: Tokom uzimanja aminofilina nakon 30 do 40 min. dobijem ubrzan puls tj tahikardiju. Danas kada sam ustala ustala sam takodje sa tahikardijom da li od tog leka ili od mog stanja mislim taj jaki bronhitis ne znam ali sam se kosultovala sa Dr. Budimkom oko tih lekova i moje reakcije kao i sa internistom koji mi je rekao da je to normalno zbog jakog bronhitisa i da je ta reakcija podnosljiva. medjutim meni je smetalo to i te kako pa sam potom otisla i do doktorke koja mi je prepisala te lekove i koja mi je rekla da smanjim dozu aminofilina na 1/2 ujutro i 1/2 uvece i da od tog leka hoce da se javi takva reakcija. Sta vi kazete na sve ovo, jeli sve to uredu i da li kada mi se javi tahikardija u takvom slucaju moze da se uzme propranolol ili ne. Mada iskrena da budem veceras nisam osetila toliku tahikardiju kao jutros. Molim Vas da mi date neko obrazlozenje za moj izneti problem. Unapred hvala. Cisto da sam sigurna u sve ove detalje. I da li moze da se desi da sve ovo kasnije dovede do astme, jer do sada nikad nisam imala ovakav bronhitis pa jos i gusenje. Hvala jos jednom na vasem razumevanju i strpljenju Ankica iz Velikog Gradista.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 18, 2007 10:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Pozdrav.

Aminofilin zaista moze da dovede do tahikardija, ali moze i neuredno uzimanje propranolola, odnosno uzimanje "na preskok" ili nagli prekid posle duze upotrebe. Takodje, i Pronizon moze da daje tahikardije.

Aminofilin SVAKAKO treba postepeno ukidati, narocito ako su spirometrijski (ili makar obicni pikfloumetrijski) nalazi uredni.

Ako se pojavi obstruktivni bronhitis, pacijentima treba obustaviti propranolol. Sad kada to imate u svojoj "istoriji", umesto Propranolola cete za tahikardije koristiti neki od kardioselektivnih beta-blokatora, na primer Presolol. Propranolol i sam moze da pojaca ili - kod bas preosetljiovih - pokrene spazam bronhija.

Astmu nemate dok se ne dokaze da postoji (pazite, ovo su moji kriterijumi, nisu bas knjiski, ali su najposteniji prema pacijentu):
1) hipersenzibilnost bronhija bronhoprovokacijskim testom
2) reverzibilnost spazma
3) javljanje spazama mimo upala, odnosno i bez infekcija i temperature

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 18, 2007 11:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 16, 2006 9:02 pm
Postovi: 7
Pozdrav od Ankice. Ako budu bile neke nepravilnosti u pisanju teksta nemojte zameriti jer hoce da mi tastatura blokira neka slova. No da predjemo na ono sto je bitno. Pojmove koje ste mi napisali meni nisu jasni sto je normalno jer je van moje struke no ako je to moguce nekako prostije kako bi nas narod reko nasim prostim recima objasniti bila bih Vam zahvalna jer bi samo tako mogla to razumeti mislim na pojmove koje ste naveli. Ali pre toga, obstruktivno kakvo znacenje za bronhitis ima ( ucestalo ili nesto drugo ). Jer kod mene je do sada uvek i kada sam imala bronhitis bio samo bronhitis i to se lecilo sa antibioticima koji su bili prepisani od strane lekara, ali ovo je prvi put da mi se javio bronhitis jaceg inteziteta i to jos pracen gusenjem. Pretpostavljam da spazam znaci gusenje. Receno mi je da je pored bronhitisa i neka alergija u pitanju koja je samo taj intezitet bronhitisa sa gusenjem pojacala i napravila tu vrstu smetnje. Sto se tice Propranolola Vi znate da mi je prepisan jos proslog meseca da ga pijem zbog tahikardije koja mi se povremeno bila javljala, u narednih mesec dana tj. od 25 12. 2006. do 25.01.2007. medjutim se desilo i ovo sa bronhitisom, ali tahikardija se bila sredila nije je bilo naravno uz pomoc propranolola kojeg i dalje pijem 2* 1/4. I naravno smanjicu je kada mi to bude bilo receno. No povodom tahikardije koja se javlja uzimanjem ovih lekova za bronhitis ja sam se sutradan obratila doktorki koja mi je taj lek aminofilin prepisala kao i ostale, takodje joj objasnila situaciju i pitala je da li treba da ukinem propranolol ili ne. Rekla je da ga mogu slobodno uzimati kao i do sada a da smanjim dozu aminofilina na pola tablete ujutro i uvece. (Doza aminofilina koja je na kutiji je od 350 mg). Verovatno da nije u pitanju bronhitis kako ste ono naveli nisam zapamtila gde nesme da se koristi propranolol vec neki drugi lek. Ustvari Vi to bolje znate nego ja koji sam lajk za te stvari. Da li ti lekovi uopste mogu sutradan da mi naprave neku smetnju drugu ili ne. I kako da se uopste sa takvom situacijom koja me je snasla nosim tj. ako me jos koji put tako zadesi, a trudicu se da sto vise vodim racuna da do takve a i slicne situacije ne dodje. Ali sto kazu nase babe ono kad hoce hoce. Nadam se da Vas nisam toliko zamorila ovim pismom koje je i te kako dugacko. U ponedeljak idem na kontrolu pa cemo se i onda cuti no ocekujem Vas odgovor na ovo pismo. Veliki pozdrav Vasoj porodici Ankica. Pozdravi te i moju imenjakinju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 18, 2007 11:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 16, 2006 9:02 pm
Postovi: 7
:oops: da niste mozda mislili kada ste spomenuli zamenu propranolola sa presololom da je moj organizam postao preosetljiv na taj lek tokom njegovog uzimanja, kao na primer ovaj duzi period od mesec dana.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: