Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 314 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 17, 18, 19, 20, 21
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Uto Jul 03, 2018 9:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 03, 2018 8:38 pm
Postovi: 1
E pa lep pozdrav svima :)
Registrovao sam se samo da bih podelio svoja iskustva sa kolonoskopijom "na zivo" :) koja je konacno odradjena i do koje sam ovde svaki moguci post iscitao barem jedno pet puta do sada za ovih mesec ipo dana od kada mi je pregled i zakazan... A znam da ima ljudi koji ce guglajuci kao i ja sigurno doci ovde ne bi li saznali kako izgleda sam pregled, pre toga priprema i sl...
Inace, na taj pregled upucen sam zbog pozitivnog fobt testa, koji je radjen zbog prisustva krvi i sluzi prilikom praznjenja, pa opet promenljive stolice, povremenih bolova i slicno (sumnja na iritabilni kolon). Kolonoskopija se morala odraditi. U mom slucaju prvi put, a nadam se I poslednji bar na par decenija :)
Uglavnom, kada je priprema u pitanju, par dana pred ona dva dana kada se pije (u mom slucaju) picoprep prasak za ciscenje, trudio sam se sto vise da smanjim ishranu (za slucaj da ne unesem u organizam nesto sto zaista ne bi trebalo), jeo sam pire, barenu piletinu, za dorucak dvopeke, pastetu itd… Prema uputstvu koje sam dobio prillikom zakazivanja kolonoskopije, dva dana pred pregled krece se sa ciscenjem creva koje ukljucuje picoprep prasak u upotrebu - u 10h I 16h. Prvog dana ciscenja moze se jesti kasasta hrana, taj dan (nisam hteo da eksperimentisem) popio sam jednu solju supe sa rezancima i to je bilo to. Na svakih sat vremena po casa vode, soka od jabuke, a popodne sam krenuo da pijem i procedjenu supu bez bilo kakvih dodataka. Prasak je u mom slucaju poceo da deluje posle nepunih pola sata :). Picoprep je okej ukusa, nalik cedeviti, treba da se dobro razmuti u hladnoj vodi, sacekati da se ohladi par minuta i na eks da se popije. Jedini problem je njegova cena - oko 1000 din po kutiji u kojoj ima dve kesice, znaci u mom slucaju to je bilo 2000 ukupno. Vec posle druge, trece stolice pocinje definitivno sama voda da se izbacuje...Naravno, tokom pripreme ne treba napustati kucu, I rezervisati toalet samo za vas :) Posle ispijanja praska oseca se blaga nelagoda u stomaku (ne bolovi), I ne kao kad je klasicna dijareja u pitanju. Prosto nije to onaj osecaj kada se ima dijareja i kada se ima osecaj da ne moze da se stigne do wc-a... Jednostavno odes kad osetis nelagodnost u stomaku, posedis par minuta na wc solji, napustis I tako opet za pola sata :) Dejstvo praska se kod mene gubilo polako posle nekog 5tog sata… Kada je dan pred pregled u pitanju, tada se unose iskljucivo tecnosti u organizam, gde sam ja poslednju supu popio negde oko 15h… I nakon toga samo i iskljucivo voda do nekih 22h... Nocu nisam imao potrebe za praznjenjem… Posle svega osecao sam se samo iscrpljenim (ne I gladnim), a anus mi je bio iziritiran za sve pare... Kao I hemoroidi, za koje definitivno sad imam crno na belo da ih imam, ranije sam samo pretpostavljao… Poslednja stolica je bila nakon budjenja na dan pregleda I to je bilo to. I rezultat - 2kg manje I neverovatno ravan stomak :)))
Dan pregleda i ja jedva cekam da se sve zavrsi. Razmisljam samo o tome da prodje pregled i da se konacno najedem ko covek :) Na prazan stomak drmnuh bromazepam, jer znajuci sebe, na samom pregledu mogu poprilicno da se uznemirim, da krene cuka da mi lupa itd. Za to sam se naravno konsultovao sa lekarom :)
Pregled je radjen bez anestezije u KBC Bezanijska Kosa. Mogao sam da zakazem pregled sa anestezijom, ali bih na isti cekao do oktobra, zbog kako kazu nedostatka anesteziologa. Nisam toliko hteo da cekam (stvarno sam hteo sve da zavrsim pre odmora), I zakazao sam pregled koji je obavljen u roku od mesec ipo dana.
Bilo je zakazano za 10h, ja sam cekao jos narednih sigurno sat ipo vremena - izgubio sam i pojam o vremenu, jer telefon nisam poneo sa sobom. Pre mene je cekalo jos 5toro ljudi. Tamo sam stajao (stajao jer je onih 10 stolica bilo zauzeto, uzasna je guzva na endoskopiji) sav onako iscrpljen i suvih usta (na dan pregleda se unosi samo gutljaj vode u slucaju da treba da se popije neka terapija i to je to). Sestra me proziva i daje mi bermude sa prorezom otpozadi koji treba da obucem iza paravana u sobi za odmor koja je inace otvorena i odmah do cekaonice. Kako sam srecom poneo duks sa sobom, isti sam vezao oko struka i cekao... Na kraju su me prozvali da udjem unutra (inace imaju dve sale za donju endoskopiju).
Legoh konacno na onaj lezaj na levi bok, okrenut prema monitoru i krenulo je... Ja verujem da je doktoru koji je to radio rutina odavno, ali on zasigurno mislim da nema osecaj koliko pacijentu moze da bude neugodno. Prvo sto posle 21 praznjenja u dva dana imam iziritiran anus i hemoroide, a drugo sam pregled.
Nije nesto sto ne moze da se podnese, moze i te kako (sve je subjektivni osecaj, naravno da sve zavisi ko kakva creva ima, prag boli i slicno) ... Jeste bilo neprijatno, jeste bolelo (da sam ja rekao u jednom momentu -jbt boli- :) ) jeste da nisam uspeo da se skoncentrisem na sam pregled - razmisljao sam samo kad ce kraj aman vise, osetio sam kad je dosao i do tankog creva, ali definitivno nisam skapirao kad se vratio nazad i gledao hemoroide zbog onog silnog uduvanog vazduha u crevima. Ja nisam bio vise sposoban da pratim monitor, citavih par sekundi jesam. Doktor tokom pregleda kad je cuo da sam rekao da boli, on je samo odgovorio ne cimaj se, zavrsices na hirurgiji. To mi bas nije normalno ali ajde. Nisam neko ko bi se uopste cimao, jer opijen onim bromazepamom definitivno nisam imao snage ni za sta realno… Kako sam izgubio pojam o vremenu, nisam siguran koliko je tacno trajao pregled, ali je prosao dosta brzo, od 10 do 15 min maksimalno.

Na kraju pregleda, kaze on slobodno pustaj gasove, rekoh neka zadrzacu za wc samo da ga nadjem :) I posle sam ispred cekao nalaze nekih 20tak minuta - za to vreme ziganje i bolovi u stomaku od tog vazduha i naravno ja sta cu, trk u wc, istutnjim se i cao. Dijagnoza su hemoroidi bez komplikacija i to bi bilo to...
Po povratku kuci opet wc i toliko prizeljkivan omlet sa slaninom ... Pametno, nema sta :)
Gasova je bilo tokom celog dana koji moraju zbog bolova da se izbacuju i definitivno ih treba ispustati na wc solji, jer su praceni vodom koja je ubacivana u kolon tokom pregleda.
Drugog dana posle pregleda jedna kasasta stolica i to je to. Inace vec odavno pijem flobian, tako da sam i njega ponovo ukljucio u upotrebu, i verujem da ce mi dodatno pomoci u normalizaciji stolice.
Jedino sto me muci, to je gorusica koja se javlja nakon konzumicaje kuvanih jela, ali zeludac je toliko iziritiran onim praskovima i nedostatkom hrane, tako da pretpostavljam da je to neka normalna reakcija.

Ako bi trebalo da ponovim kolonoskopiju na zivo, ponovio bih. Jer bar za mene, nije nesto sto ne moze da se izdrzi. Da je neugodno i da boli, jeste ali sve je to u podnosljivim granicama. Jeste da nisam bio sposoban da pratim pregled, ali da dajem 21000 kod privatnika (gde rade svi ovi isti koji su rasporedjeni po KBC-ovima) ili da cekam 5 meseci ne bi mi palo na pamet. U svakom slucaju sve je do coveka koji izvodi kolonoskopiju. Bar ja tako mislim.

Eto, toliko od mene :)))))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Ned Jul 08, 2018 4:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 24, 2011 11:45 am
Postovi: 8
Manolas,
ko ti je radio kolonoskopiju (možda dr Nikolić)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Čet Avg 09, 2018 5:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 19, 2018 5:38 pm
Postovi: 7
Lokacija: Novi Sad
Uradila kolonoskopiju bez anestezije. Nije prijatno, bol je u vidu jačih grčeva, dijagnoza iratibilni kolon bez dijareje. Interesuje me kako ste se osećali posle kolonoskopiije? Osim gasova manje nadutosti, imam stalan nagon za pražnjenjem, oko 5-6 stolica dnevno? Nisam ni u jednom uputstvu koji sam dobila naišla na takvu mogućnost.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pet Avg 10, 2018 11:41 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Пошто имаш упалу дебелог црева, због чега јесте иритабилан, а они су додатно дрндали по њему као најобичнији месари, није чудо што имаш честе столице.

Мораш да узмеш неки чај за смирење црева (против пролива) и да радиш да решавању те упале јер ти лекари неће помоћи.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Uto Avg 21, 2018 6:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 19, 2018 5:38 pm
Postovi: 7
Lokacija: Novi Sad
Molim članove foruma koji su radili kolonoskopiju, koliko dugo su imali probleme posle kolonoskopije, js vec 13 dana imam problema, poslednjih 5 dana su strašna bolovi u stomaku, pretakanja u crevima, gasovi, dijareja od 5 do 10 puta na dan. Dali mi da pijem orvazil i bulardi. Mozete mi odgovoriti i preko pp. Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Sub Dec 01, 2018 9:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2018 9:06 pm
Postovi: 1
Dobaar dan.Imam jedan problem pa reko da ne panicim nego prvo da se raspitam.U petak 30.11. sam imao kolonoskopiju zbog zatvora sa kojim imam problema vec poduze vreme.Pregled je prosao relativno brzo 5-10 minuta bio je nezgodan I pomalo bolan u jednom trenutku sam mislio da ce crevo da mi izadje kroz stomak :) ,nista nisu pronasli osim blago izduzenog levog kolona,olaknuo sam najzad da nije nista ozbiljno.taj dan sam imao tegobe u smislu gasova,cescih odlazaka u wc I praznjenja vode bar ja mislim da je bila voda I bolova u predelu anusa I anusnog kanala.Jakih bolova da nisam mogao da sedim(mislio sam da je to normalno kada ti neko gurne onoliko crevo).Bolovi su I danas prisutni ali u mnogo manjoj meri ali danas idem u wc na svakih sat do dva moram jer mislim da cu pustim nekontrolisano I izbacim kafenu kasikicu krvi kao zele koja je pomesana sa sluzi,i kada se obrisem na wc papiru ostaje mali trag krvi ali dosta te sluzi.Imam spoljasnje hemoroide za unutrasnje ne znam.Mislite da ima mesta panici ili da sacekam do ponedeljka da idem kod lekara ako se nastavi?
Hvala unapred na brzom odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Čet Mar 28, 2019 1:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 28, 2019 1:41 pm
Postovi: 1
Pozdrav ljudi,

Da li neko ima iskustva sa privatnim klinikama u vezi kolonoskopskog pregleda? Mislim da li je velika razlika izmedju pregleda koji se rade u drzavnim i privatnim klinikama? Dosta njih mi je proeporu;ilo dr Draskovica koji ima svoju privatnu klinkiu za kolonoskopiju pa ako neko ima iskustva bilo bi dobro da podeli samnom jako bi mi znacilo. Ovde mozete prociteti o bolonici dr Draskovica pa da napravite razliku ako ste radili kolonoskopiju udrzavnoj bolnici. https://www.hirurgijadrdraskovic.rs/kolonoskopija


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pon Apr 01, 2019 2:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 17, 2006 12:31 pm
Postovi: 75
U subotu radila kolonskopiju (sa gastroskopijom) u klinici Vuk Prima. Sa anestezijom, naravno.

Civilizovano, cisto, smireno i veoma brzo zavrseno. Nalaz i razgovor sa strpljivim, mirnim i ljubaznim gastroenetrologom nekih 15 min posle dijagnostike. Priprema je neprijatna ali traje samo jedan dan i to od 13h.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pet Apr 05, 2019 9:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 05, 2019 9:31 am
Postovi: 1
Postoji razlika izmedju totalne anestezije-opste anestezije pri operacijama i anestezije kada se radi gastroskopija ili kolonoskopija. Dakle kod gastroskopije i kolonoskopije u pitanju je analgosedacija što je u stvari kratkotrajna totalna anestezija i te priče da je anestezija OPASNA su samo to, priče. Telo prolazi kroz više stresa kada trpi bol, nego bilo šta drugo, tako da nemojte oko toga da brinete. Ja sam radila i gastro i kolono u analgosedaciji sve su mi lepo objasnili dr Trbojević je jedan divan čovek, moja preporuka je da radite privatno, ja sam se državno zgrozila kada sam bila prvi put.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Čet Apr 18, 2019 4:03 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Okt 17, 2006 12:31 pm
Postovi: 75
Hvala Nevenicabojovic, nisam bila precizna. Radjeno je u analgosedaciji. Lagano zaspala, lagano se probudila, bez ikakvog bola i neprijatnosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Ned Dec 08, 2019 4:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 08, 2019 4:14 pm
Postovi: 2
Pozdrav svima!

Googlao pa nasao ovu temu. Procitao sam ono sto je Manolas napisao. Imam zakazanu kolonoskopiju za kraj decembra. Za 10 dana pocinje priprema odnosno 'prilagodjavanje' organizma za kolonoskopiju koja ce se obaviti 7 dana kasnije.

Meni su, kao i svima, dali uputstvo kojeg treba da se pridrzavam. Tu stoji:

Citiraj:
Nedelju dana pre pregleda pozeljno je da ne uzimate sledece namirnice /papriku, susam, palentu, griz, kivi, grozdje, paradajz, lubenicu, spanac i sl./


Takodje za zadnja 2 dana pred sam pregled pise:

Citiraj:
Prvi dan doruckovati tecnu i kasastu hranu bez nesvarljivih sastojaka (NE UZIMATI: musli, kostunjavo voce, sveze voce i povrce...)
uzimate tecnost /bistra supa, caj

Drugi dan: CITAV DAN NE JESTI CVRSTU HRANU
8h pre podne rastvoriti 2 kesice praska Fortrans u 2 litre vode i popiti u roku od 4 sata.
U 14h popiti jos 2 litre vode u kojoj su rastvorene 2 kesice Fortransa u roku od 4 sata.
Tokom dana popiti najmanje oko 4 litre bilo kakve druge tecnosti /caj sa medom, voda, limunada/



E sad', mene zanima sledece:

Kada zapocnem sa prilagodjavanjem ishrane 7 dana pred kolonoskopiju.... sta da jedem? Moze neki predlog od vas koji ste radili kolonoskopiju? Sta ste jeli 7 dana pre kolonoskopije?
Takodje, doktorka opste prakse koja je citala isto to uputsvo koje sam joj doneo na uvid, rekla je 'znaci, ne grasak, ne pasulj i itd.'
Otprilike su mi naveli sta ne smem, ali niko da mi kaze sta smem. Neko ce reci 'sve ostalo smes', ali sta je to 'sve ostalo'?

Ako sam dobro razumeo, 7 dana pre kolonoskopije ne smem da uzimam sve sto u sebi ima neke 'semenke'. Glupo pitanje... 'jel mogu da jedem gulas od juneceg mesa sa npr. kuvanim pirincom'? Ili mozda bolje sa pire krompirom?

Sto se zadnja 2 dana pred kolonoskopiju, pise da 'prvog dana' uzimati bistru supu i caj. Pretpostavljam da smem neku kashu, ali ...kashu od cega? (razmisljao sam da kupim neku kashu za decu :)

Jel' moze neka pomoc u smislu konkretno navedene hrane koju SMEM da jedem 7 dana pre kolonoskopije?

Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Ned Dec 08, 2019 8:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Искрено нисам чуо да се неко спремао за колоноскопију сем да је испразнио црева.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pon Dec 09, 2019 12:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 08, 2019 4:14 pm
Postovi: 2
Ne znam Aco sta da mislim o tvom odgovoru. Ali dobro, hvala na pokusaju da pomognes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pon Dec 09, 2019 3:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Не знам ни ја шта да мислим јер једни праве велику науку од колоноскопије а други то онако успут раде. Као да нису завршили исти факултет.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 314 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 17, 18, 19, 20, 21

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 36 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: