Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 362 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Tackice, mrvice,dlacice ...
PostPoslato: Ned Dec 10, 2006 2:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 03, 2005 6:55 pm
Postovi: 20
Nekoliko meseci imam na oba oka pojavu raznih tackica mrvica dlacica koje su vidljivije na jacem svetlu i danju ...manje su vidljive nocu .... Cvikeri za sunce su danju obavezni ...
Ovo mi dosta smeta ...mada sam se nazalost vec navikla ...vise me brine da li je nesto opasno u najavi :(
Kod ocnog sam bila na pregledu receno mi je da je to "normalno" i da je sa mnom sve OK sto se njih tice .... i kao "svi mi imamo tackice "
Dakle ako ima neko slicni problem i zna sta je u pitanju neka pise
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 11, 2006 5:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 31, 2006 5:47 am
Postovi: 546
Lokacija: beograd
Najverovatnije ste te promene imali i ranije,a ako ne,moguce da ste pre nekoliko meseci imali neki intelektualni napor/dugo ucenje i citanje/.Rec je o promeni u staklastom telu koje kao loptica ispunjava oko,a sastoji se od pravilnog rasporeda molekula hijaluronske kiseline.Usled promena u strukturi staklastog tela javljaju se fenomeni koje ste opisali.Takve promene najcesce imaju kratkovide osobe,ali i ostali.To nije bolest,ali ukoliko bi se odjednom u vidnom polju naslo puno takvih mrlja,dlacica,tackica,to bi onda zahtevalo hitan pregled jer se moze raditi o rupturi jednog vaznog omotaca oka,mreznjace,sa krvarenjem.U tom slucaju,sto se pre reaguje,moguce je izbeci operaciju i sanaciju izvrsiti laserom.Puno pozdrava!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 11, 2006 7:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 03, 2005 6:55 pm
Postovi: 20
Hvala na odgovoru,
interesuje me jos da li na pregledu kod ocnog lekara *dom zdravlja je u pitanju* neke promene tog tipa koje su zabrinjavajuce mogu da se otkriju odnosno - da li je potrebno otici na neku privatnu kliniku mozda na preged?
I istina je da se to javilo nakon dosta citanja i ucenja ali se ne povlaci :(
Hvala jos jednom
Sve najbolje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 11, 2006 10:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 31, 2006 5:47 am
Postovi: 546
Lokacija: beograd
U domovima zdravlja je obicno velika guzva ,a pregled te vrste zahteva malo vise vremena.Takodje,mnogi domovi zdravlja nemaju aparat,,Dreispiegle,, tj.Goldmanovo ogledalo ili kod nas prevedeno-tri ogledala kojim se pregled vrsi.Posto ovde ne mogu da Vam dam ime lekara i privatne ordinacije gde biste to mogli da uradite,poslacu Vam pp.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: tackice
PostPoslato: Sre Dec 13, 2006 5:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 13, 2006 4:36 pm
Postovi: 4
Zvoncice i ja imam isti problem (tackice, mrvice, dlacice-ja ih zovem koncici) ali samo na desnom oku. To kod mene traje mnooooooogo duze. Jos daleke 1989 ispred desnog oka su mi se pojavile dve tacke. Otisla sam kod ocnog lekara i dobila dioptriju -0,5. Naocare sam nosila kada sam u skoli, zbog citanja sa table i kad sam gledala TV. Moje tacke su se povremeno gubile i javljale. Nekada ih je bilo vise, nekada manje. Povremeno bi se razdvajale a povremeno grupisale. Ja sam se lepo navikla na sve to kao i ti. Naočare sam prestaa da nosim 1998-1999, nisam bas sigurna kada sam ih razbila. Kao sto rekoh navikla sam se ali od pre nekoliko meseci sve ove tacke...su se grupisale u oblak koji mi smeta, ne vidim da citam. Kako ja pomeram oko tako se i on krece i par sekundi vidim jasno dok se on "ne spusti" ni sam ne znam odakle.
Forum sam otkrila prosle nedelje i razmisljal da postavim isto pitanje pre nego sto odem kod lekara na pregled ali ovog puta kod privatnika. Danas otvorim a neko vec pisao o tome.
Ja sam juce i prekjuce bila na pregledu. Dva puta jer su doktorke htele da se konsultuju. Objasnjeno mi je da su te mrlje-oblak u staklastom telu, sto i one mogu da vide pregledom. To je verovatno posledica hronicnog zapaljenja oka i pokusace sa nekom terapijom da to "poprave". U pitanju su metabolicki lekovi, sto uopste nije naivno. Ja krecem sa nekom slabijom dozom od preporucene jer im je zao da pijem tako jake lekove, kazu jos sam mlada :) . Kontrola mi je zakazana za utorak i javicu se sa novim rezultatima.
Moj savet ti je da odes kod nekog privatnog lekara na pregled (cena je 1000 din u Ks) jer su ipak savesniji. Volele bih da cujem i tvoju dijagnozu posle toga.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 23, 2006 4:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 03, 2005 6:55 pm
Postovi: 20
Iskreno receno meni je bas frka da odem na pregled kod ocnog ... Ali cu na kraju ipak otici .. sada posle ovoga sto si mi rekla :(
Do tada bih volela da cujem od tebe kako napredje terapija sa tim lekovima ima li pomoci posto su i meni *i mojoj drugarici sa istim problemom* rekli kako se to ne leci ...
Pls javi kako si ti !
Sve najbolje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 25, 2006 10:40 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 13, 2006 4:36 pm
Postovi: 4
Hvala ti.
Ja sam imala vec nekoliko kontrola. Sve ovo sporo napreduje. Doktorka kaze da je kod mene u fazi razvoja. Na prvoj kontroli (19.12.) videli su se i neki precipitati (neka vrsta taloga) u prednjem segmentu oka. Terapija je ostala ista, prednison tablete (to su ti kortikosteroidi) i neodaksicin kapi za oci. Od petka intenzivnije koristim kapi. Umesto 5 puta ukapavam ih 6 plus ujutru sat vremena ukapavam na 10 minuta. Tada mi je prosirena i zenica, verovatno da bi kapi bile delotvornije. Sada sam malo cudna sa jednom prosirenom i jednom normalnom zenicom, ali tako mora :o . Tek sada primecujem neke promene. Sve te mrlje i koncici su poceli da blede. Nisu vise crne vec nekako sive boje. Posto mi je zenica prosirena i ne vidim najbolje mozda je i ovo sto se meni cini kao poboljsanje ustvari zbog zenice. Ne znam videcu. Danas ponovo imam kontrolu i cucu misljenje doktorke i sta dalje.
Ja sam malo trazila i po internetu o ovom problemu (zovu ga: floaters) i bas sam se isprepadala. Svasta sam procitala da moze biti uzrok ovih tacaka (pucanje kapilara i krv u staklastom telu) ali me doktorka umirila, nije to kod mene. Nasla sam i neke sajtove gde su ljudi koji imaju isti problem to predstavili kompjuterski kako bi ljudi razumeli njihov problem. Jedna adresa www.floatershell.com. Pogledaj ovo kad imas vremena. Ne znam da li i ti ovako vidis ali ja sam se ovde nasla. Konacno mogu da pokazem ljudima sta ja to vidim a ne da me gledaju cudno dok pokusavam da im objasnim.
Nadam se da ces i ti uskoro otici na pregled. Znam da se plasis sta ce doktor reci ali kod mene je bio veci strah da ne bude kasno za neko lecenje.
Javicu se ponovo.
Pozdrav. I ja tebi zelim sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 26, 2006 12:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 03, 2005 6:55 pm
Postovi: 20
Bila sam na pregledu.
Dg. Vasculitis
U objasnjenju pise "U periferiji obostrano na nekoliko mesta se registruje mufiranje krvnih sudova"
doktor je rekao da to nije za intervenciju mislio je na laser ... sto ja ne bi ni dala da mi se radi.
I da za sada nije nista opasno a s obzirom da to traje 4 meseca misli da se nece pogorsavati.
Dobila sam kapi Uniclophen 3 x na dan.
... mozda mogu da mi pomognu kontrola je za 10 dana.
Nista mi nije receno o promenama u staklovini .... valjda to nije kod mene , a iskreno posle ovih kapi *ako ne pomognu* trudicu se da vise ne obracam paznju na to ... kako sam do sada funkcionisala tako cu i na dalje.
Kada sam ga pitala za uzrok sta moze da bude rekao je puno toga virusi, neke promene metabolizma ... i jos ponesto ....
Smeta mi i dalje naravno pogotovu na dnevnom svetlu jer tada se dosta toga vidi ...
Pisi kako napreduje tvoja terapija ..pisacu i ja ..
svako dobro
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: tackica
PostPoslato: Sre Dec 27, 2006 4:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 27, 2006 11:42 am
Postovi: 2
Ista prica... Kod mene se pojavilo pre jedno mesec dana i odmah (vec drugi dan) sam otisao privatnom ocnom lekaru (inace zivim i radim u Belgiji).

Doktor je ispitao sve sto se moglo ispitati (nekih desetak testova) i kaze da nije krvarenje u oku (cega se prvo plasio) vec "normalna" devijacija ocne tecnosti, sto se inace desava. Zakljucak - moracu da naucim da zivim sa tim.

Postoji mogucnost da se ta tackica pomeri u "nevidljivu" zonu, a postoji i mogucnost da se ponovo vrati kasnije. Moguce je cak i da se podeli na vise manjih, a opet je moguce i da se sintetizuje u jednu vecu "fleku". Uglavnom, nista opasno. I preporucio mi je da to tako i ostavim, normalno ukoliko se situacija ne pogorsa.

Kada sam ovo ispricao kolegama zapanjilo me je da je dosta njih imalo ili ima slican problem. Da li ovo ima veze sa poslom kojim se bavim (software consultant) ili se radi o slucajnom spletu okolnosti, ne znam.

Takodje sam cuo da neki doktori ovo tumace nedostatkom izvesnog vitamina (proteina, ili vec cega) u organizmu. U svakom slucaju, stresna situacija, preopterecenost, preterivanje u umnim aktivnostima kao i druga "mrcvarenja" tela ne mogu da imaju pozitivno dejstvo na organizam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 28, 2006 12:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 03, 2005 6:55 pm
Postovi: 20
Da !
Definitivno i ja mislim,ubedjena sam, da je u pitanju posledica preteranog umnog rada, kompjutera, citanja i naravno neizbeznog stresa :( Kod mene sigurno ..
Ono sto bi mi bilo drago ako znas da mi objasnis koje su ti to testove radili ili bar da mi ukratko opises kako su izgledali ti testovi … Nevidjeno me zanima !
Ovde (Bg.) iako sam isla kod “privatnog” oftamologa - nikome nista ne verujem ...
Ali kao sto rekoh kako sam do sada funkcionisala i dalje cu … i takodje dosta njih oko mene ima isti problem mnogo duze nego ja …

Svako dobro ti zelim
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 02, 2007 4:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 27, 2006 11:42 am
Postovi: 2
Ma ni ja nista ne verujem doktorima, ali nemam drugi izbor. Najbolje je da sa njima (uopsteno) sto manje kontakta imas, drugim recima - da si zdrava.

Sto se testova tice, ne znam ni sam o kojim testovima se radi. Secam se samo raznih cudnih naprava koje u zivotu nisam video pre toga. Pre nego sto mi je doktor uprskao nesto u oko radi sirenja zenica znam da je radio osnovni test za kratkovidost/dalekovidost, onda ispitivanje "sirine" vidnog polja i eventualnih tamnih zona, dalje merio je brzinu reagovanja oka na tamno/svetlo i na blizu/daleko, gledao je eventualna ostecenja i nepravilnosti na raznim slojevima oka, test glaukoma, ... Ostalo i ne znam cemu je sluzilo. Znam da se najvise zadrzao na "gledanju u oko" posle sirenja zenice. Tu je menjao i podesavao razne filtere i objektive. Ceo pregled je trajao oko sat vremena (ukljucujuci i pauzu dok ona tecnost nije prosirila zenice).

U medjuvremenu mi se "tackica" malo pomerila iz donjeg desnog ugla prema sredini vidnog polja. Jako sam radoznao da li ce da nastavi istim smerom i za koji mesec se totalno izgubi ili ce i dalje da je bude.

A tebi preporucujem da se odmoris i ispavas (ako ti situacija dozvoljava) i u svakom slucaju da se ne brines i ne izlazes stresu. Mnogi smatraju stres sopstvenom pokretackom snagom, motorom. Ja bih ga se ipak klonio koliko je moguce.

Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Znaci, ima nas...
PostPoslato: Sub Jan 06, 2007 1:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 06, 2007 12:51 pm
Postovi: 1
Od jula 2006. se ja mucim sa tim djavlima u ocima. Isto su mi se najprije pojavile dvije crne tackice na desnom oku, ubrzo sam primjetila i koncice,kruzice, kao da gledam pod mikroskopom neku tecnost ili kristale i to na oba oka. Bila sam kod dva oftamologa-prvi mi je rekao za ta diskretna mufiranja (evo ja sam student medicine, a taj termin sam prvi put tada cula) i zamucenost staklastog tijela, dok drugi nije mogao da vidi te promjene na krvim sudovima retine. Nije mi zbilja jasno, sad ispade da gomila ljudi ima takve promjene a doktorima moram da crtam sto mi se desava.
Kopam po netu (tako sam i naisla na vas) i sama se pokusavam informisati. Bila sam prestravljena jer ne znam sta je, zasto se javlja, da li se lijeci, da li je to refleksija na oku neke ozbiljnje bolesti krvnih sudova...Namjeravam otici i kod treceg ljekara, mozda cak na faksu pa ako ni tamo ne budu znali sto sa mnom...Uf.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 08, 2007 2:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 13, 2006 4:36 pm
Postovi: 4
Zdravo svima! Malo sam se uspavala oko javljanja.
Kod mene nekoliko kontrola i skoro bez promena. Ustvari ne bas. Prednje segment oko je cist (bez precipitata) i polako smanjujem kapi do potpunog izbacivanja. Smanjujem i prednison tablete. Vise ne znam sta da mislim o svemu ovom. Par dana sam primecivala poboljsanje. Koncici su i dalje tu ali su pokretljiviji i uspevala sam da citam jer nema onih sitnih tacaka koje se grupisu u oblak i smetaju mi. Sada imam utisak da mi se to vratilo. Izludecu.
Kako vi mislite da naucite da zivite sa tim?! Meni smeta da citam, znaci ne mogu da ih ignorisem. Naocari tu ne pomazu. Doktorka je isprobala razne dioptrije i mislim ona cilindricna stakla ali nema efekta. Mozda je ipak sve od stresa i nerviranja. Ja sam bas nercik.
Zelim vam sve najbolje i bolji vid u ovoj Novoj godini.

P.S. Ne znam sta vi mislite o lecenju cajevima, pripodnim preparatima itd. Ja mislim da je to OK, samo treba vise vremena. Citala sam o kombuhi gljivi, svima je poznata, i procitala: "...proizvodeci glukuronsku, mlecnu i sircetnu kiselinu. Prva potpomaze stvaranje nekolicine vaznih polisaharida: hijaluronske kiseline, neophodne vezivnom tkivu, kondroitin-sulfatske kiseline, koja je osnovica nase hrskavice, mukoitin-sulfatske kiseline, bitne za nasu sluz i staklasto telo oka...". Zasto ne pokusati?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 10, 2007 7:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 03, 2005 6:55 pm
Postovi: 20
Hvala svima sto ste se javili na ovu temu... reklo bi se da nas ima ovde dosta ...nazalost!
Jasno nam je da ni doktorima nije nista jasno :)
... i da je sve to sto "vidimo" neka vrsta promena koja se ocigledno ne leci .. pre ce biti da sama od sebe prolazi ili ne prolazi :(
Kod mene je prisutna 5 meseci s tim sto je u poslednjih 10-tak dana "pojacana" ili je ja malo vise primecujem ... vise ni sama ne znam.

Citala samo skoro (neka medicinska enciklopedija) o promenama u staklovini oka da se javlja dosta cesto posle 40.godine pisalo je preko polovine ljudi "vidi" takve promene ... Retko se javlja u ranijim godinama .. ja sam neki redak slucaj :)
A pitanje stresa i nacina zivota je za poseban forum ... :o

Probacemo i sa tom gljivom .. nikad se ne zna :)

Ako neko dodje do nekog saznanja ili jos bolje nacina da se ova pojava eleminise neka se javi :wink:
Hvala
Pozdrav svima i sve najbolje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 24, 2007 3:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 24, 2007 3:40 am
Postovi: 1
svrljam po forumu i vidim ovu temu :D

vidim da nas ima dosta sa ovim problemom, kod mene se javilo pre jedno godinu dana, isao sam kod ocnog i pomenuo mi je neko slivanje, i rekao mi je da ignorisem (da taj problem ima dosta ljudi u neznom obliku i da se to primeti kad se gleda u vedro nebo i da nije opasno dok se ne pojavi dosta tackica/dlacica). Tada sam imao jednu ili dve tackice. ali posle pola godine uspesnog ignorisanja :D problem mi se javio i na drugom oku sa nekoliko tackica/dlacica, i jedno mesec dana me bas izludjivalo i plasio se da mi se ne pojavi u jos primetnijem obliku, i jos uvek me nervira, ali izgleda da sam se donekle navikao.... Mislim da nema leka... :-?
vrlo je moguce da se javilo od napora (:o - buljenje u monitor. ne verujem da je od knjige :) )
pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 362 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 25  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: