Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: 4D ultrazvuk?
PostPoslato: Pet Dec 15, 2006 11:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 21, 2006 9:58 pm
Postovi: 272
Kada je najbolje da se uradi 4D ultrazvuk?Sada sam u sedamnaestoj nedelji trudnoce. Neki kazu da je najbolje da se radi u 20-oj a neki izmedju 24. - 28. nedelje. Sta vi mislite o tome?
I naravno DrObgin ili PedjaDj , kada biste vi radili ovaj ultrazvuk?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 16, 2006 1:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 21, 2006 9:58 pm
Postovi: 272
Molim za odgovor bilo koga ko nesto zna o ovome... :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 16, 2006 3:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Ovo je copy/paste...

Moram da se ponavljam, jer me ovi ultrazvukovi taaaaaaaaakooooo nerviraju, doktori koji nastoje da zarade pare i na nacin u kome je klinicka opravdanost pregleda ultrazvukom potpuno nepostojeca !!! a onda i ljudi koji procitaju fakte !!! ali opet idu i placaju 3D, 4D ultrazvukove ne znajuci uopste sta se gleda kojim i kada...samo zato sto su culi, sto neki doktori prodaju takvu robu !, a svaka roba nadje svoga kupca, pa makar i na buvljoj pijaci ! je l' to pijacni mentalitet ?! ili nesto drugo sto ja ne razumijem ?

O potrebi, broju pregleda, kvaliteti ultrazvuka i tumacenju rezultata sam pisala nekoliko puta pa cu Vas prvo uputiti da procitate prethodne komentare, a da se onda javite sa pitanjem.


Citiraj:



Dodatak o NT i "ekpertskom ultrazvuku u Srbiji "...ovo me je dobro nasmijalo, jer taj RUTINSKI ULTRAZVUK U KANADI OBAVLJA SVAKI DOBRO OBUCENI ULTRAZVUCNI TEHNICAR!!! TAKO DA NEMA POTREBE SA PREUVELICAVANJA VJESTINA LJUDI KOJI TREBA DA RADE BAZICNO ULTRAZVUCNO PRACENJE TRUDNOCE.

Tako i za obavljanje NT pregleda tehnicar ultrazvuka i ginekolog mora da ima osnovnu obuku...u tom periodu izmedju 11 i 13 nedjelja +6 dana
( razdoblje u kome se radi NT ) veoma lako se zamijeni 'ultrazvucni landmark' koji predstavlja jednu liniju nuhalnog nabora sa amnionskom ovojnicom, tako da se svaki put kada se mjeri NT a mjeri se najmanje 5-6 puta, mora da se identifikuje ta ovojnica, i tek onda izmjeri nabor...kada se ponovi kao sto rekoh najmanje 5 mjerenja uzima se najveci broj koji ste dobili.

Nakon obavljenog pregleda, ukoliko ga radi tehnicar...radiolog koji se bavi ultrazvukom ili ginekolog koji radi ultrazvuk i bavi se visoko rizicnim trudnocama, pregleda snimljene snimke, tako da VISOKO STRUCNO LICE ( pravi ekspert ) potpisuje nalaz sa velicinom NT i ako je veca od 3 mm potrebno je da se uradi ULTRAZVUK FETALNE ANATOMIJE sa posebnim fokusom na fetalnu glavu i kicmu cijelom duzinom.
Povecana vrijednost NT je povezana sa povecanim rizikom za bebu da ima neku od NEURAL TUBE DEFECTS, kao sto su otvorena i zatvorena spina bifida ( rascijepljen dio kicme sa mogucim defektom na kozi ), anencefalus, meningoencefalokela, encefalokela, meningomijelokela...

Koja je indikacija za ehokardiografiju bebinog srca ?
Fetalna ehokardiografija se ne radi u 18toj nedjelji trudnoce !!!

Moja impresija o obavljanju UZ u Srbiji i skriningu za NTD and chromosomal anomalies je slijedeca:
- vlada opsta konfuzija oko vrste testova koji se rade...kao sto su double, triple, quadriple...testovi

1 - nema objedinjenog pristupa oko vrste testiranja od strane udruzenja ginekologa i obstetricara zemalja bivse Yu ( konsenzus koji treba da bude jedinstven program i pristup u tumacenju i izvodjenju testova za sve trudnice ) tako svaki ginekolog ima svoj vlastiti pristup, a svaki od njih ima potpuno drugaciju kvalitetu od IZVODJENJA UZ, TESTOVA, A POSEBNO TUMACENJA ISTIH.

2 - obzirom da je populacija ginekologa zbunjena i nema jedinsten program niti pristup, oni koji su najvise zbunjeni jesu pacijenti, kojima se samo kaze u vecini slucajeva, da nesto treba da se uradi, ali se ne kaze zasto !, pa onda oni kazu...pa mora da to treba jer je dr rekao,...ma nije vazno koliko kosta samo da znamo da je beba normalna i zdrava...i tako onda dodju rezultati...a onda prvo mnogi ginekolozi a onda i mnogi pacijenti dobiju glavobolju jer ne znaju kako da tumace rezultate.

3 - i jos ce proci nazalost mnogo godina prije nego se u pracenje normalne trudnoce kao i detektovanje hromozomskih anomalija i NTD uvede RED, JEDAN JEDINSTVEN PROGRAM, I OBRAZUJE POPULACIJA AKUSERA TAKO DA MOGU DA DAJU NEOPHODNE INFORMACIJE RODITELJIMA OKO ZDRAVLJA NJIHOVE BEBE, DA IH SAVJETUJU OKO POTENCIJALNIH RIZIKA I PREVENCIJE, KAO I KADA ZAVRSITI TRUDNOCU ZBOG FETALNIH ANOMALIJA NESPOJIVIH SA ZIVOTOM.

Do tada srecno pacijentima.
ObGyn

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 16, 2006 4:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 21, 2006 9:58 pm
Postovi: 272
ObGin hvala na odgovoru!
Ma nije meni ultrazvuk predlozio ginekolog vec smo o tome razgovarali ja i moj muz jer bismo voleli da malo bolje vidimo bebu... :lol: Pa sam na opet nekom drugom forumu procitala kako je jednoj zeni predlozen ultrazvuk u dvadesetoj nedelji a nekima je receno da se beba najbolje vidi izmedju 22 i 28 nedelje. Eto, zbog toga sam htela to da pitam - dakle nema to veze sa mojim ginekologom vec to je nesto na moju ruku.
Jos jednom hvala na odgovoru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 17, 2006 11:36 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga Kaća!
4D ultrazvuk je relativno nova tehnologija, u narodu je poznat po "surface mod"-površnom prikazu, kada se vidi lik bebe, na šta se nažalost često i svodi ovaj pregled, mada on sam po sebi nije suština 3-4D ultrazvuka.
Pored površnog moda postoji i "X-ray" mod (skelet bebe), color doppler 3D -tzv. "ANGIO MOD" (srce i krvni sudovi). 4D ultrazvukom se meri volumen bebe za razliku od 2D gde se mere distance.
Videti lik svoje bebe pre rođenja je fascinatno, ni jednog roditelja u ordinaciji nije ostavio ravnodušnim.
U slučaju prisustva neke anomalije trodimenzionalni prikaz olakšava postavljanje dijagnoze, jer poput skenera moguće je napraviti 50-250B snimljenih preseka, tj. snimljen je objekt simultano prikazan na ekranu u tri međusobno upravna preseka: uzdužnom, poprečnom i koronarnom.
To omogućuje bolje reći olakšava prepoznavanje anomalije uz jedinstvenu analizu anatomije bebe.
Istovremeni više presečni prikaz uključuje prednost konvencionalne tehnike (2D) uz mogućnost pravljenja preseka u tri ravni x, y i z.
Vreme za 4D ultrazvučni pregled i učestalost kod normalnih trudnoća je isto kao kod 2D ultrazvuka u svakom trimestru po jedan pregled.Slika
Kao što se na snimku vidi simultano se prikazuje 2d klasičan UZ prikaz u tri ravni plus 4D.
Što se tiče toga da med.tehničari na zapadu "gledaju-snimaju" ultrazvuk to je tačno, ali čak i tamo snimljeno tumače lekari! Kao što kod nas rendgen tehničari snimaju ali Radiolozi čitaju snimke. :wink:

Pozdrav i dobro zdravlje, ako želite mogu vam uraditi 4D zakažite preko pp. Dr Peđa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 18, 2006 9:03 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 21, 2006 9:58 pm
Postovi: 272
dr PedjaDj hvala puno na odgovoru!
Koliko sam shvatila Vi radite u Beogradu sto je meni komplikovano za ovaj ultrazvuk jer sam ja u Nisu. Medjutim, mozda i "skoknem" do Beograda da posetim rodbinu... u svakom slucaju jos jednom hvala na odgovoru!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 62 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: