Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: hronicna opstipacija?
PostPoslato: Čet Jul 19, 2018 6:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 19, 2018 5:38 pm
Postovi: 7
Lokacija: Novi Sad
Problem je počeo početkom jula. Tvrda stolica, jako napinjanje, prvo deloci stolice, zatim veća masa. Menjam navike više voća, povrća, vode, kuvano itd. Ponavlja se još jednom i tada dolazim na ideju da koristim senu, čokoladicu sene dva dana(ako sam dobro izračunala to je oko 0,95g sene). Od sene dobijam dijareju koja pokušava da izgura formiranu tvrdu stolicu bolovi, naponi. Nastaje problem sa gasovima tj gasovi postoje u crevima ali nemogućnost izbacivanja. Stolica postaje veličine olovke ili graška i veoma oskudna (max 30g). Odlazim kod gastroenterologa dobijam dijagnozu hronične opstipacije ultrazvuk pokazuje meteoristčna creva, trbuh mek bez kontraperistaltika. čuje se crevna peristaltika. Dobijam Mucofalk (dve kesice), Meteospasmyl (dva puta na dan), Eva qu supp. Na terapiji četiri dana i dalje stolica tvrda veličine prsta ili zrna graška, oskudna (još manja nego pre početka terapije) Naknadno mi je dat portolak sa kojim sam počela danas. Ne spavam, veoma slabo jedem. Zbog iskustva sa senom plašim se efekta ovih lekova, postojanja delimične opstukcije ili fekalne impakcije, povrede creva usled pokušaja izbacivanja sadržaja itd. Savetovana kolonoskopija ali ne znam kako ako ja ne mogu da se pripremim. Očekujem pregled ginekologa zbog cisti koje imam od ranije i mogućeg pritiska na crevo. Psihički sam jako loše, ovo je kraj za mene... Čitela sam na forumu dosta o ovim problemima, da li je neko nešto slično imao, koliko traje, kako se radi kolonoskolija kada creva ne mogu da se isprazne. Koliko i da li ovi lekovi pomažu? Koliko razumem lekovi omekšavaju novoformiranu stolicu a ako postoji neki "čep" ovi lekovi to ne mogu da razmekšaju? Da li potražiiti mišljenje drugog gastroenterologa? Zašto mi je od ove terapije "gore"?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: hronicna opstipacija?
PostPoslato: Pet Jul 20, 2018 10:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 19, 2018 5:38 pm
Postovi: 7
Lokacija: Novi Sad
Danas na kontroli (Novi Sad) i dodatnih analiza ustanovili da mi je sena napravila mnogo ozbiljnih problema (creva i bubrezi), nijedan lek, čaj, vitaminski dodatak ne uzimati bez konsultacija sa lekarom, svaku priču šta je kome pomoglo uzeti sa velikom rezervom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: hronicna opstipacija?
PostPoslato: Ned Jul 22, 2018 1:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 26, 2012 8:11 am
Postovi: 20
Mia, opstipacija je nešto sa čime se ne treba igrati. Naravno, povremeno se pojavi kod svih i onda to svako rešava na svoj način. Ja sam počeo da imam prve probleme vrlo rano, negde oko 32-33 godine. Niko nije znao da mi da pravi savet, pa sam morao da krčim put sam, po sistemu pokušaja i greške. Da ne dužim - prva linija odbrane je Dulkolaks tableta. Jedna je dovoljna da izazove pozitivnu reakciju, ali se dve ne smatraju predoziranjem, a takođe i tri je moguće podneti bez problema. Ako ovo ne da rezultat, druga linija odbrane je čaj od Krušine. Vrlo je efikasan i, koliko znam, nema navikavanja. Ako se desi da ni ovaj čaj ne dovede do rezultata, poslednja linija odbrane je gorka so. Ima je po apotekama, apotekari će znati kako se uzima, a deluje tako što doslovno ispere creva kao šmrkom. Zato se ona i koristi u okviru pripreme za kolonoskopiju i slične preglede.
Naravno, mnogo je bolje probleme izbegavati pažljivim izborom namirnica koje se konzumiraju. Kod mene je kuvano žito, onako u zrnu i bez dodavanja šećera, dalo odlične rezultate. Jedem ga pomalo uveče, umesto neke druge lake večere, a poslužilo me je dobro sve do 66 godine. Nikakve druge lekove niti sredstva nisam uzimao. Ponekad pojedem malo slanine sa crnim lukom, što služi kao "podmaz" za creva, pa se sadržaj lakše transportuje. Posle početnih lutanja u mladim danima, proživeo sam decenije bez ikakvih problema, jedući praktično sve, ali u normalnim količinama, tako da preko trideset godina imam istu težinu (dobro je za zdravlje, a i zbog garderobe!).
Puno sreće!!!
Cinkler


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: hronicna opstipacija?
PostPoslato: Pon Jul 23, 2018 10:24 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Једна примена сене не може да направи такве проблеме, мада не знам каква је то "чоколадица сене".

Затвор се лако решава узимањем кабасте хране и више воде. Дакле кувана пшеница, кукуруз, компот од шљива и слично.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: hronicna opstipacija?
PostPoslato: Pon Jul 23, 2018 3:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 19, 2018 5:38 pm
Postovi: 7
Lokacija: Novi Sad
Stvari se i dalje komplikuju. Senu dok sam koristila bili su veliki grcevi i bolovi. Stolice nema vec 5 dana poslednja je bila trakasta sa krajem u vidu zagorele hrane ili gume. Sada sam se pripremam za neko snimanje irigografija. Ono sto me plase da upotreba gorke soli zbog njenog dejstva ne izazove perforaciju creva. Klizma nije pomogla


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: hronicna opstipacija?
PostPoslato: Sre Jul 25, 2018 10:54 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Не знам шта може да изазове перфорацију црева.

Треба да имаш у виду да ако не једеш не можеш да имаш ни столицу.

Иначе попијених пар кашика истопљене свињске масти сигурно подмазује црева и истерује столицу.

А можеш и да се клистираш тј. испереш дебело црево. То је можда најбезбедније.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: hronicna opstipacija?
PostPoslato: Ned Jul 29, 2018 12:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 19, 2018 5:38 pm
Postovi: 7
Lokacija: Novi Sad
I dalje problemi, regulisala ishranu, tečnost oko 2 litra na dan, trakaste nedovoljne stolice, stalan nagon za pražnjenjem (sličan kao kod dijareje samo što nema tečne stolice), od terapije mebeverin (colospa 200mg) i probiotik lactocare, nemam bolove više neprijatnost u stomaku (pretpostavljam od naprezanja), gubitak apetita, jako se znojim, smršala 5 kg. Radila irigografiju, nalaz uredan, jedino nisam uspela da izbacim barijum tokom stimanja. Dijagnoza opstipacija uz komentar doktora da su u pitanju "lenja" creva. Odnela sam uzorak na koprokulturu. Kada je sve ovo počelo pila sam nofocin zbog ešerihije koli. Ne mogu da funkcionišem. Trudim se da jedem normalno, mada mi želudac teško vari hranu zadržava hranu bar 3-4 sata


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: hronicna opstipacija?
PostPoslato: Ned Jul 29, 2018 3:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
То нису наивни проблеми. Погледај на мом сајту http://www.aca.rs здравствене савете око исхране, желуца и црева.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: hronicna opstipacija?
PostPoslato: Pon Avg 06, 2018 4:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 19, 2018 5:38 pm
Postovi: 7
Lokacija: Novi Sad
Da li je neko imaoiskistva sa COLOPUR-om za čišćenje creva? Prepisan mi je ovaj prašak, ne mogu da nadjem informacije, bila bih vrlo zahvalna ako bi neko napisao svoja iskustva


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 45 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: