Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 159 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Mar 30, 2014 1:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 26, 2014 4:24 pm
Postovi: 2
Pozdrav,

Da li u drzavi ima strucnjaka koji se bave korekcijom laterognatije sa normalnom okluzijom? Radi se o urodjenoj deformaciji koja nije jako izrazena ali je vidljiva, i o delomicno otvorenom zagrizaju. Koliko se priprema za postupak, koliko je komplikovan postupak, koliko traje oporavak? I koja je okvirna cena tog postupka?
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Pon Mar 31, 2014 2:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 31, 2014 1:58 am
Postovi: 1
Postovani, imam jedan problem. Desna strana lica mi je asimetricna malo u odnosu na levu. Zapravo, verovatno je problem sa vilicom jer mi je na toj desnoj strani vilica kao malo skracena ili ubacena unutra, pa deluje kao da mi je uvucena unutra, ali se to odnosi i na skoro pa celu desnu stranu lica. Mislio sam da ima veze sa tim sto su mi oba kutanjaka na donjoj vilici sa te strane izvadjena, ali me je zubar uverio da to ne utice na lice, ali da je mogue d ami je prethodni zubar prilikom vadjenja zuba, izvadio i deo kosti vilice. Zanima me da li znate sta moze biti u pitanju i kako se moze ispraviti. Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Pon Avg 04, 2014 5:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2014 4:59 pm
Postovi: 1
Postovani,
od nedavno sam se prikljucila vasem forumu radi preko potrebnih korisnih informacija.Mislim da je sjajno postojanje ovakvih foruma gde na svakojaka strucna pitanja,pacijenti ,vecinom laici,mogu dobiti vazne informacije od isto tako strucnih i kompetentnih ljudi.
Naime, interesuje me da li se igde u Srbiji kao terapijski metod za sijalolitijazu parotidne plj.zlezde radi lasersko ili UZ razbijanje kalkulusa(analogno litotripsiji kog kalkuloze bubrega) ili neka srodna manje invazivna terapijska procedura od parotidektomije.Citala sam nedavno na jednom britanskom sajtu da tamo cak rade i sijalendoskopiju(kako opisuju u Stenonov kanal ili druge dostupne kanale se ulazi vrlo gracilnom sondom sa kamericom i kada se prepreka tj.kalkulus osvetli i locira pristupa se njegovom izvlacenju),te me zanima ima li sanse da neko kod nas radi tako nesto.Moja majka ima dijagnostikovanu sijalolitijazu parotidne plj zlezde jednostrano od pre nekoliko godina.
Do sada je kada se zastoj pojavi uz ab preventivnu potporu,masazu i sijalogogna sredstva jos nekako i uspevala,mada sporadicno, da se kalkulusa i resi.Pre par godina UZ nalaz je pokazao konglomerat od 3 kalkulusa uz samu papilu i nekoliko manjih u parenhimu. Kako po tom pitanju nista drugo nije predlagano osim higijensko dijetetskog rezima i masaze ,sada smo dosli do kl.slike apscesa sa parenteralnom th Longacefom. Ponovili smo UZ i sada je slika kompleksnija,s obzirom da su postojeci kamenci dobili na broju .Interesuje me i bila bih zahvalna da mi kazete postoji li neki manje radikalan tretman za ovakve slucajeve od kompletnog uklanjanja iste, s obzirom da je zlezda jos uvek funkcionalna.Unapred zahvalna!!! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Pet Mar 20, 2015 5:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2015 5:25 pm
Postovi: 1
Postovani Doktore

Veoma sam zabrinut zbog izrasline na donjoj vilici. Primetio sam "tvrdu kuglicu" na tom mestu pre vise od pet godina ali joj nisam pridavao na znacaju sve do sada, kada je te velicine da izaziva asimetriju donje vilice. Snimak koji sam uradio takodje pokazuje abnormalnost u tom delu.
Gotovo da ne znam nista o tom problemu i molio bih vas za neku infomaciju, savet I hitnost intervencije

Nov sam na forumu i ne umem da attachujem shimak

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Jun 14, 2015 9:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2012 6:42 pm
Postovi: 15
Potrebno je da mi se pre operacije progenije (underbite) izvade zubi 28 & 48.

Na stranim forumima sam cuo kako je potrebno da se ceka nekoliko meseci pa i do pola godine da rupe zarastu kako bi mogao da izadjem na operaciju nakon ekstrakcije zuba. Da li je to slucaj i kod nas, da li i kod nas tako rade, ili se ne ceka da ista zaraste? Cuo sam i slucajeve gde u istom mahu i izvade zube i odmah operisu.

Znam da se kod nas dosta toga radi drugacije, pa me zanima. Posto ako je potrebno da se ceka 5-6 meseci, zasto oni meni odmah ne izvade te zube da ne moram posle terapije od ~2 godine da cekam bezveze jos pola godine.

Hvala puno. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Pon Jun 15, 2015 11:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 30, 2011 11:39 am
Postovi: 68
Meni je recimo gornja desna petica smetala, odnosno nije mogla da se vrati u niz nikako jer je urasla u nepce, pokušavali su na sto načina i bukvalno dve nedelje pred operaciju dogovoreno je da je ipak izvadim iako je potpuno zdrava, i rana je delimično zarasla kad sam operisao progeniju. E sad ne znam ako su u pitanju umnjaci da li je to drugačije. Uglavnom ja nikakvih problema nisam imao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Čet Jul 30, 2015 10:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 30, 2015 9:52 pm
Postovi: 1
Pozdrav,

Imao sam pre 10-ak dana operaciju donje vilice (zbog preloma).
Prelom je bio s leve strane. Posle operacije koza s prednje strane tj koza na bradi mi je potpuno utrnula, kad je dodirnem kao da nije moja, jel to normalna pojava i ako jeste koliko traje?
Takodje jos uvek ne mogu lepo da otvorim usta tj zinem, koliko vremena treba da zglob koji pokrece vilicu opet normalno proradi, kod preloma zglob nije bio ostecen nego se jednostavno ukocio ustvari znatno mu se smanjila pokretljivost posle operacije.

Pozdrav,
Savic


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Ned Avg 02, 2015 11:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 30, 2011 11:39 am
Postovi: 68
Utrnutost kože je normalna pojava i trajaće par meseci, meni je trajalo oko pola godine, nekome i više a nekome manje, zavisi od čoveka do čoveka. Što se tiče pokretljivosti, ako su ti vezali vilice da ne bi otvarao usta, onda ti se mišići sami ukoče od neaktivnosti, meni je trebalo skoro mesec dana po odvezivanju da normalno otvaram usta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Uto Okt 27, 2015 6:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 07, 2015 11:23 am
Postovi: 5
milanche_srb je napisao:
OVDE POSTAVLJAJTE PITANJA VEZANA ZA MAKSILOFACIJALNU HIRURGIJU


da li je neko isao u beograd-centar?nalazi se u kraljice natalije..
zakazala sam pregled kod prof.dr zorana stajčića..

polomila sam zigomaticnu kost i bila na operaciji..ali me uzasno boli pa sam resila da potrazim drugo misljenje..

da li znate koliko kosta cena pregleda u ovoj klinici?

unapred hvala!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Uto Apr 12, 2016 2:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 22, 2012 9:08 am
Postovi: 1
milanche_srb je napisao:
OVDE POSTAVLJAJTE PITANJA VEZANA ZA MAKSILOFACIJALNU HIRURGIJU


Poštovani doktore,

Majka mi ima 70. godina. Uvećanu submandibularnu pljuvačnu žlezdu levo ima, po njenim rečima, već više od 10 godina. Požalila mi se na bol u tom regionu pre nekog vremena. Pošto o tome nikad nije govorila, pre 10 dana kad sam to čuo, hitno sam je odveo kod MFH koji je konstatovao hroničnu upalu te žlezde i predložio CT. Uradili smo samoinicijativno bris grla, jezika i nosa (nalazi negativni) i biohemijsku analizu krvi. KKS je u redu, sedimentacija 50, ali takva joj je više godina unazad, fibrinogen u redu.
Radiolog je prvo hteo da uradi ultrazvuk pre CT-a, i nalaz je sledeći:
''Obe gl. parotis i submandibularis urednih dimenzija homogene. Leva gl. submandibularis 27x15.8mm homogene strukture, ali sa hipoehogenom promenom vel. 10.1 x 8.2 mm, delom neoštro konturisana bez značajnije centralne vaskularizacije. Promena ne probija kapsulu ove žlezde. Ne uočavaju se uvećane lgl. na vratu. Najverovatnije da se radi o pleomorfnom adenomu, te savetujem UZ praćenje ili CT pregled u slučaju operacije''.
U međuvremenu, uz oralnu higijenu, sisanjem limuna i blagom masažom oblogama od alkohola bol je prestala u tom regionu.
Pošto je MFH na odmoru muči me sledeće: da li je ovo slučaj za praćenje ili za operaciju, da li treba uraditi i CT ili je ultrazvučni nalaz dovoljan, odnosno interesuje me Vaše mišljenje.
Srdačan pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Pon Jul 04, 2016 10:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 04, 2016 2:32 am
Postovi: 2
Imao sam operacije vilica zbog progenie i dan danas je malo nako njezniji osjecaj u vrhu donje vilice,kolko znam da su pomjerali kosti obe vilice radi boljih rezulata,rezultati su nevjerovatni,samo sam nesto razmisljao,kako je moguce ako pomjeraji kosti,(kazu da skroz odvoje kosti od tkiva oblikuju kost pa je vrate nazad,imo sam konce oko vilica se sjecam) kako je moguce da pri tom neminovno ne presjeku veze zubnih zivaca sa nervnim sistemom :) jer mene zubi ipak mogu da bole ?Pozdrav hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Uto Jul 12, 2016 8:09 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 30, 2011 11:39 am
Postovi: 68
Rezovi se prave na tačno odredjenim mestima, a obzirom da doktori znaju gde se tačno nalaze nervi, rezovi nisu blizu nerava, seče se ispod/iznad njih.

Kod progenije, u donjoj vilici se prave dva reza i cela vilica se uvuče nazad kolko je potrebno, nešto kao da je fioka pa je uvučeš kolko je potrebno.

Kod gornje vilice je to dosta komplikovanije jer se cela gornja vilica odvaja od lobanje i rez je celom dužinom vilice ali se opet izbegavaju nervi.

I ja sam operisao progeniju, čitava je to nauka, ali srećom naši hirurzi znaju znanje, nisam imao ni najmanji problem nakon operacije, sve je prošlo ok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Sub Jul 16, 2016 11:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 04, 2016 2:32 am
Postovi: 2
Sve razumijem nako laicki kad je rijec o gornjoj vilici ako su zubi izrasli iz vilica onda zivci zuba idu kroz kost vilice gore negdje prema mozgu :) ako pomjera kost vilice zar je moguce da ih ne prekinu ??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Sub Jul 23, 2016 1:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 22, 2016 3:15 pm
Postovi: 2
Poštovana gospodo,

Kao hirurg koji je već 30 godina u ovoj grani hirurgije i 23 godine kao specijalista, ZAPANJEN sam ovim šta se ovde piše!?
Pre svega, moderator ”Milanče” alias Milan Ivanović maksilofacijalni hirurg, koliko ja znam kao takav ne postoji ili bih baš voleo da ga upoznam!?!
Zatim, saveti koje je isti davao vezano za deformitete, a bogami i za specijalizaciju na koju je navodno upućen sa fakulteta u inostranstvo, apsolutno ne stoje!?!
Da se razumemo, nemam ništa protiv da neko kompetentan daje savete pacijentima i kolegama, ali dajte bar njegov pravi identitet! Mora da se zna ko govori i šta!
Mislim da pacijenti i kolege zaslužuju preciznije odgovore, a ne dezavuisanje i okolišanje, koje ih može dovesti u zabludu!

Eto toliko o tome!

Prof.dr.Živorad Nikolić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: MAKSILOFACIJALNA HIRURGIJA
PostPoslato: Pon Nov 07, 2016 3:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 27, 2010 8:53 pm
Postovi: 5
Treba mi pomoc- operislana sam pre 3 godine , a sad treba da radim neke medicinske analize nevezane za glavu , ali imam ugradjene titanijumske plocice u gonjoj vilici posle operacije La fort I i II . Nikad nisam dobila specifikaciju sta mi je ugradjeno . Na otpusnoj listi pise da je OSTEOSINTESIS CUM LAMINA METALICA No.V (2013god)
Kako da dodjem do informacije koji tip magnetne rezonance mi je dozvoljen , ili kada treba da odem na magnetnu sta da im kazem ?
Čini mi se da se secam da je hirurg rekao da cu moci na neke megnetne a na neke ne.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 159 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: