Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Luksacija_maksiofacijalno
PostPoslato: Sre Feb 21, 2018 6:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 21, 2018 6:45 pm
Postovi: 13
Pozdrav svima. Evo resih i ja da postavim temu. Da li neko zna nesto vise o luksaciji, tj. iskakanju vilicnih zglobova, kojom orilikom usta ostaju otvorena. Zanima me da li postoji neki hirurski zahvat u vezi sa tim? Ima li neko preporuku za lekove. Procitah negde da su dobri antireumatici tipa Ibuprofen, Zglobex i sl. Takodje negde procitah da je korijander dobar za sirenje vilicnih kostiju. Ovom prilikom Vas molim za neki savet, jer su mi strucnjaci rekli da osim tih luksacija imam i tzv. vucju vilicu, tj. gotsku. Sta mislite koji su lekovi za ovakve boljke i da li ih ima kod nas u zemlji? Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Luksacija_maksiofacijalno
PostPoslato: Čet Feb 22, 2018 5:18 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
Aelder je napisao:
Pozdrav svima. Evo resih i ja da postavim temu. Da li neko zna nesto vise o luksaciji, tj. iskakanju vilicnih zglobova, kojom orilikom usta ostaju otvorena. Zanima me da li postoji neki hirurski zahvat u vezi sa tim? Ima li neko preporuku za lekove. Procitah negde da su dobri antireumatici tipa Ibuprofen, Zglobex i sl. Takodje negde procitah da je korijander dobar za sirenje vilicnih kostiju. Ovom prilikom Vas molim za neki savet, jer su mi strucnjaci rekli da osim tih luksacija imam i tzv. vucju vilicu, tj. gotsku. Sta mislite koji su lekovi za ovakve boljke i da li ih ima kod nas u zemlji? Hvala unapred.
*** pre nego sto uskocis u bilo kakve operacije moj ti je savet da te pregleda spec. za ortopediju lica i vilica. uzrok preskakanja zgloba je verovatno posledica tzv. gotskog nepca. o gotskom nepcu imas dosta toga da procitas na internetu. za pacijente koji imaju gotsko nepce je karakteristichno da:

1. stalno im se spava
2. lice im je bledo i izgledaju kao da su u varikini proprani
3. imaju velike plave ili modre podochnjake
4. jako su slabi uchenici/studenti
5. normalno, imaju teskobu (isprepletane zube) i u gornjoj i u donjoj vilici
6 .... ima jos sijaset znakova ali i ovo je dovoljno

o lekovima koje koristis ne znam nista ali uzimati lekove celog zivota je besmisleno. ako ima jos nesto da te zanima slobodno kazi.

Dabar™


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Luksacija_maksiofacijalno
PostPoslato: Čet Feb 22, 2018 5:29 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
https://i0.wp.com/img.medscape.com/slid ... lide30.gif

Dabar™


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Luksacija_maksiofacijalno
PostPoslato: Ned Feb 25, 2018 2:52 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
kako se resavaju teskobe kod pacijenata koji imaju gotsko nepce? najcesce se stavlja aparat koji se zove RPE (rapid palatalal ekspander). aparat je zacementiran za zube i ... i ako izgleda rogobatno vrlo je efikisan iz prostog razloga sto pacijent ne moze da ga skine sve dok se tretman ne zavrsi. https://www.youtube.com/watch?v=1HemcCaUy0s
aparat se nosi oko mesec dana a sraf se okrece 1X dnevno! cim se napravi prostor izmedju prednjih zuba sa tretmanom se prestaje ALI ... aparat se ne skida u narednih 4-6 meseci. da li je procedura bolna? jeste i bol/neprijatnost traje oko 5-30 min. svaki put kad se okrece sraf pacijent ima osecaj kao da ce glava da mu eksplodira a zbog okretanja srafa dolazi do VIDNOG povecanja nozdrvi ... normalno, sve ovo je prolaznog karaktera. kako spreciti/smanjiti neprijatnost? dobro je da se posete zubaru organizuju u jutarnjim casovima jer je dokazano da se bol bolje podnosi ujutru nego u kasnim posle podnevnim satima.
kad se skine aparat onda se stave klasichne ortodontske bravice i druga faza ortho tretmana pocinje. da li se RPE korisiti i kod teskoba u donjoj vilici? NE! da li se koristi kod dece? da i ako za decu postoje aparati koji nisu tako invazivni kao RPE.

Dabar™

p.s. kod izuzetnog malog broja slucajeva pristup problemu "gotskog nepca" mora da se resava saradnjom spec. za ortopediju lica i vilica (orthodontista) i spec. za maksilofacijalnu hirurgiju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Luksacija_maksiofacijalno
PostPoslato: Pon Feb 26, 2018 10:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 21, 2018 6:45 pm
Postovi: 13
Hvala na odgovorima. Da li je potreban neki specijalan uput i dal to treba uraditi na izricitoj klinici, koliko to kosta? Da li to znaci i sirenje vilicne kosti, posto je moja vilica jako uska sto ja mrzim. Ima li konacnog resenja? Tnx to all.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Luksacija_maksiofacijalno
PostPoslato: Uto Feb 27, 2018 2:59 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
Aelder je napisao:
Hvala na odgovorima. Da li je potreban neki specijalan uput i dal to treba uraditi na izricitoj klinici, koliko to kosta? Da li to znaci i sirenje vilicne kosti, posto je moja vilica jako uska sto ja mrzim. Ima li konacnog resenja? Tnx to all.
*** u pravim rukama ti si potpuno bezazlen slucaj ... tako da sa te strane mozes mirno da spavas. optimalno bi bilo da odes na konsultaciju kod spec. za ortopediju lica i vilica. u beogradu klinika stomatoloskog fakulteta (odeljenje za ortopediju vilica) se nalazi u krugu bolnice (Gastona Gravijea 2) ... za privatne klinike moraces sam da ih potrazis.

- uzece si te se dva spec. rengenska snimka zuba, otisak za ortho modele i kazace ti se koja je dijagnoza. trazi da ti se da tretman plan a ako ne mogu da ti ga daju trazi onda tzv. okvirni (tentativni) plan. sta konkretno taj plan sadrzi?

1. koja je bilo pocetna bilo tachna dijagnoza.
2. koja je terapija po etapama
3. koliko ce tretman da traje
4. koliko ce tretman da kosta


ovo sve trazi u pisanoj formi ili pisi sam ALI NEMOJ da izlazis iz ordinacije dok ne dobijes odgovore na sva svoja pitanja. ako odlucis da odes na konsultacije kod nekog drugog zubara SVE ove informacije ce ti trebati da ne bi' za istu stvar 2X placao. jos nesto, NEMOJ da dozvolis da te “zarolaju” kako rengenske snimke ne mogu da ti daju. rentgenski snimci su UVEK pacijentovo vlasnistvo a ne vlasnistvo ordinacije … ovo isto vazi i za modele, fotokopiju kartona itd.

*** tvoj slucaj (ovo je bitno da znas) NIJE za nekoga ko se vikendom ili u slobodno vreme bavi orthodoncijom … ti si sluchaj za specijalistu. na ostala pitanja ne znam odgovore jer se ne javljam iz srbije.

Dabar™


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: