Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Olynth sprej za nos, ne mogu bez njega.
PostPoslato: Pon Jan 26, 2015 6:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 26, 2015 12:49 pm
Postovi: 1
Pozdrav,

Prenecu vam moje iskustvo sa problemom disanja na nos.
Od ranog detinjstva sam imao problem sa zapusenim nosom. Kako sam odrastao problem je bio sve intenzivniji. Javljale su se česte upale sinusa (tj. upale su trajale tokom cele zime), bolovi u glavi u obliku pulsiranja i pritiska, te problem sa vidom, iako je sa oftalmoloske strane nalaz uredan.
Naprosto sluznica nosne školjke je reagovala na kortiko preparate i uz njihovu upotrebu sam mogao da disem na nos, ali njihova upotreba ima svoje negativne strane.

Pretpostavke o uzroku su bile razne i svaki ORL je imao svoju:

1) Alergija -- urađeni su testovi na koži i testovi krvi na inhalatorne i nutritivne alergene, ali su svi testovi bili negativni. I pored negativnih rezultata na alergiju isprobana je anti alergijska terapija koja nije urodila plodom.

2) Devijacija nosne pregrade -- iako je bila blaga devijacija ona je ipak hirurškim putem otklonjena -- bez značajnog olakšanja tegoba.

3) Vazomotorni sinuzitis -- kada nema poznatog uzroka zapušenom nosu tada to stanje proglase za vazomotorni sinuzitis. Terapija je resekcija sluznice nosnih školjki. Ovo se obavllja zahvatom koji se zove submukozna elektrokauterizacija i izvodi se monopolarnom elektrodom. Na kauter se stavlja nastavak u obliku igle ili koplja i on se uvodi submukozno (ispod površine sluznice) te se strujom definisane jačine i definisanog trajanja vrši kauterizacija. Na moje zaprepašćenje ovo je terapija koja je dala rezultat :D .
Intervencija je izvedena u lokalnoj anesteziji i trajala je 10min, a nakon intervencije se 10-ak dana koristi kombinacija kapi za nos i nakon toga sam bio u prilici da normalno dišem na nos bez ikakvih pomagala. Jedina stvar koju trebam napomenuti je da rezultati ove terapije nisu trajni, nego se terapija obično mora ponoviti nakon nekog vremena. Ja recimo nisam imao problema sa disanjem oko 2 godine, a nakon toga su se simptomi postepeno vraćali. sada se spremam da ponovim terapiju i nadam se da dobijem bar još dve godine bez kapi za nos i cestih upala sinusa.

Nadam se da ce moje iskustvo pomoći ljudima koji imaju slične tegobe.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Olynth sprej za nos, ne mogu bez njega.
PostPoslato: Uto Jun 09, 2015 3:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 09, 2015 3:27 am
Postovi: 1
Ako si zavistan od spreja za nos koji otpusava brzo nos npr. Olyn Operil i ostala sranja, slusajte moje iskustvo kako izleciti tu zavisnost. Bio sam toliko zavistan od spreja za otpusivanje nosa da sam stavljao 5 puta dnevno, i sve je bilo gore i gore, jednog dana sam trazio na net resenje kako da to promenim posto tolko napinje da ne mogu da opisem. I NASAO SAM RESENJE. Jedna boca Marisol50ml ili bio koj sprej za nos koji ima leci sluzokozu stavljati 5 puta dnevno u obe nozdrve, za nedelju dana sam smanjio dozu Olyna na jednom dnevno. Posle 2 nedelje UOPSTE. I kosta samo 220 dinara Marisol (U pocetku stavljati sprej koji otpusuje nos u minimalnim kolicinama).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Olynth sprej za nos, ne mogu bez njega.
PostPoslato: Pon Maj 09, 2016 6:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 09, 2016 6:31 pm
Postovi: 2
Pozdrav!
Sa vecinom ovde izgleda imam isti problem.
Koristim olynth sprej za nos godinu dana,sa nekim kratkim pauzama. Osecam se cesto kao da ne mogu bez njih. Ne znam vise kako da prestanem sa koriscenjem, a da mogu da disem normalno. Da li neko ima neki savet? :roll: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Olynth sprej za nos, ne mogu bez njega.
PostPoslato: Uto Maj 10, 2016 8:32 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Због чега си почео да га користиш?

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Olynth sprej za nos, ne mogu bez njega.
PostPoslato: Sre Maj 11, 2016 11:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 09, 2016 6:31 pm
Postovi: 2
Prehlada, ali sam ih koristila vise od 7 dana. I nakon toga je bilo sve teze prestati, ispalo je godinu dana vec. :roll: :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Olynth sprej za nos, ne mogu bez njega.
PostPoslato: Čet Maj 12, 2016 9:02 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Олинт користим годинама јер имам проблема са ноћним отицањем слузокоже носа па тешко дишем. Олинт спреј ме је спасао, али га користим само увече и то у једну ноздрву и свако вече другу. То препоручујем и теби.

Најважније је да ноћу можеш правилно да дишеш, а таквим системом употребе можда се постепено и одвикнеш од њега. Није искључено ни то да ти се нешто касније јавило као додатни проблем и да неме везе са дуготрајном употребом спреја за нос.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Olynth sprej za nos, ne mogu bez njega.
PostPoslato: Sre Nov 09, 2016 6:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 22, 2016 9:44 pm
Postovi: 5
Na znam da li sam slabo gledao ali čini mi se da niko ne pominje neku prirodnu varijantu koja funkcioniše
Nije moguće da te probleme nisu imali naši stari...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Olynth sprej za nos, ne mogu bez njega.
PostPoslato: Čet Nov 10, 2016 9:59 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Које проблеме? Отварање конзерви? :D

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Olynth sprej za nos, ne mogu bez njega.
PostPoslato: Čet Feb 08, 2018 10:40 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2010 10:49 pm
Postovi: 15
Ista meta, isto odstojanje, kao kod vecine. Hronican sinuzitis, devijacija.
Od aprila do oktobra nemam problema sa disajnim putevima, ali onda dodju virusi, bakterije, nos se zapusi i cao zdravo. Nikad nisam korisrio operil duze od 10-ak dana, ali sad sam se za**bo i produzio taj period uzastopnog koriscenja na 2.5 meseca svaki dan. Po dva uspricavanja u obe nozdrve, ujutro i pred spavanje. I navukoh se.
I sad se posle 12 sati automatski zatvaraju disajni putevi u nosu. Citao sam po netu da ima mnogo ljudi koji su zavisni od oxymetazolina.
Sad, lekari dizu sve na nivo panike "neee, nikako duze od 7 dana". U jednu ruku (levu) su u pravu, jer lako mozes da se navuces, u drugu ruku, nije operil bas bas bas toliko stetan. Jeste, do neke mere, ako se oseteti sluznica. Opet, citao sam izjavu njujorskog lekara koji kaze da je vidjao kod nekih zavisnika sluznicu ostecenu kao da su imali hemijske opekotine.
Jos nisam nasao resenje, ali znam koje bi mi sigurno pomoglo: samo da prestanem sa uzimanjem operila. Jednostavno da ga bacim i suocim se sa disanjem na usta.
Prolazi tako, kazu, 100%. Samo uz malo subjektivnog osecaja gusenja, maltretiranja, zamaranja prilikom disanja na usta... ali to je sto je. Proci ce, nekome za 3 dana, nekome za 2 nedelje. Ali prodje.
Kako sam citao, varijanta B je da ORL pripise kortikosteroidne kapi na pet dana dok se to ne premosti. A varijanta C je, opet, to bi nekome moglo pomoci, pokusao sam ali nisam uspeo do kraja da izguram pricu - uzimati defrinol forte samo pred spavanje, on otpusava nos, doduse, manje i krace nego operil...a danju .... stisnuti zube.
Accept what is and then see what happens.

_________________
Essentials:
- When you live in complete acceptance of what is, that is the end of all drama in your life.
- Relax. Nothing is under control.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Olynth sprej za nos, ne mogu bez njega.
PostPoslato: Čet Feb 08, 2018 11:05 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2010 10:49 pm
Postovi: 15
Za sve one koji su zabrinuti jer su navuceni na kapi, samo da dodam da postoje ljudi koji su navuceni i po 20 godina.
Ovo ne kazem da bih vas skroz opustio u smislu - "uh, pa dobro, ja sam tek na 8 meseci. Ima vremena, skinucu se." Nema sale sa tim stvarima.
Jer, ne znam posle koliko vremena nastaju ozbiljna ostecenja poput hemijskih opekotina. Da li posle 3 meseca? 6 meseci? 3 godine?
Ne znam ni da li su posledice podjednako stetne od operila, olinta, nafazola...

_________________
Essentials:
- When you live in complete acceptance of what is, that is the end of all drama in your life.
- Relax. Nothing is under control.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Olynth sprej za nos, ne mogu bez njega.
PostPoslato: Čet Feb 08, 2018 12:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Дисање на уста ствара много горе проблеме од капи за нос: сувоћа слузокоже, честе инфекције грла...

Генерално може да се бира између оштећења слузокоже носа и оштећења срца због недовољно кисеоника.

Решење је прилично једноставно. Пређеш на Олинт спреј и користиш га само пред спавање и само у једну ноздрву, наизменично: http://www.aca.rs/index.html?stranica=saveti/zdravlje/nos_zapusen

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Olynth sprej za nos, ne mogu bez njega.
PostPoslato: Čet Feb 08, 2018 1:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2010 10:49 pm
Postovi: 15
@Aca
To svakako da, ako rešenja nema za zakrčenje disajnih puteva, manja je šteta upropasatiti sluznicu nosa nego srce.

Ali, ako je u pitanju samo privremeno navlačenje na kapi, ako će se problem rešiti u par dana, ako će otok da se povuče, onda treba izdržati tih par dana sa disanjem na usta. Neće se srce oštetiti, niti pluća, u tih par dana.

Na usta se diše samo u slučaju povećane fizičke aktivnosti (tipa trčanje), kada u kratkom periodu pluća mogu dobiti veću količinu kiseonika. U ostalim slučajevima, diše se isključivo na nos.

pa, i meditacija ide na nos... sve jasno.

_________________
Essentials:
- When you live in complete acceptance of what is, that is the end of all drama in your life.
- Relax. Nothing is under control.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Olynth sprej za nos, ne mogu bez njega.
PostPoslato: Čet Feb 08, 2018 2:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Што се тиче одвикавања довољно је проређивати употребу капи за нос, повећавајући период између узастопних примена.

Мада онај ко је почео од муке да их користи, не може се ни одвићи од њих јер проблем остаје. Да ли некоме лако отекне слузокожа носа или је алергичан на све и свашта - свеједно је јер излечења нема (бар колико је мени познато).

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Olynth sprej za nos, ne mogu bez njega.
PostPoslato: Sre Feb 21, 2018 6:43 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Maj 31, 2008 2:46 am
Postovi: 122
Zavisnost od kapi za nos je losa, ali je i disanje na usta uzas. Plucima je potreban preciscen vazduh odredjene temperature i vlaznosti.

Ja sam jedan od onih navucenih na Nafazol oko 25 godina. U horizontalnom polozaju sve je u redu, dok u vertikali zapusenost bude i 100%. Nemam alergije, pokusavao sam sa sprejevima Nasonex, Avamys ... bilo je malih promena, ali nista drasticno. Ni ovi sprejevi nisu sasvim ok, istanjuju sluzokozu pa dolazi do cestih krvarenja nosa. Za vreme uzimanja sprejeva uspeo sam spavati bez kapi recimo mesec dana i to je to.

Ne radi se o tome da sluznica lako otekne kod rhinitis chronica hypertrophica. Posle 10 dana neuzimanja kapi sluznica mora biti manje upaljena. Problem je u nervu cija je uloga da skupi kapilare sluznice i koji iz nekog razloga ne funkcionise kako treba.

Zbog toga je operativni zahvat rezanja donje nosne skoljke resenje, ali se problem da vratiti posle godinu-dve i zbog krvarenja posle operacije potrebno je nositi tampone.

Drugo resenje je dosta bolje i nisam siguran da se radi u nasim drz ustanovama (mozda gresim). CTR (Coblation Turbinate Reduction) traje 10-15 minuta, nema tampona, nema krvarenja, smanji se nosna skoljka za 40-50% (neimerivo vise nego sto to urade kapi), radi se u lokalnoj anesteziji i pacijent odmah ide kuci. Cim mi neki ORL bude pri ruci popricacu sa njim o ovom.

https://www.youtube.com/watch?v=VhRrH4jwrSM


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 44 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: