Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: oporavak posle skidanja gipsa
PostPoslato: Ned Okt 27, 2013 2:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 12, 2010 10:07 pm
Postovi: 10
u četvrtak sam skinula gips , koji sam nosila 9 nedelja, u pitanju je lom petne kosti (njenog gornjeg vrha)i navikularne kosti.
na snimku se (po mom laičkom mišljenju) vidi da su kosti dobro srasle .
rečeno mi je da se još ne oslanjam na nogu, hod sa stakama i pravac fizijatru.
kod fizijatra tek u ponedeljak, a do tada me zanima koliko dana je uobičajeno da se hoda bez oslanjanja posle gipsa i šta bih od terapija mogla dobiti.
da li postoje neke vježbe koje bi mogla da radim u ova tri dana do ponedeljka.
nemam otok na stopalu, nemam bolove, samo čudan osjećaj posle skidanja gipsa i noga koja je kao pečena i sasušena nakon gipsa!
svako iskustvo je dobrodošlo!
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: oporavak posle skidanja gipsa
PostPoslato: Čet Nov 21, 2013 8:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 21, 2013 8:27 pm
Postovi: 3
Sve vezbe nakon povreda i skidanja gipsa svode se na jacanje misica oko predela koji je polomljen jer logicno je da ne postoji vezba za kost koja zarasta.
To se tice oslanjanja, pa u bolnicama ti je princip - ne znamo mi nista, aj ti lepo nemoj da se oslanjas jos mesec-dva, pa onda polako kreni ( jer tako su sigurni da nece nista da se desi ), sve rade kao roboti, u knjizi na faksu im je pisalo da ne smes da se oslanjas mesec, dva(maksimum) i oni ti odmah to kazu, a nece da iskoriste ljudski cin da pogledaju i vide da je mozda odlicno zaraslo i da ti daju da hodas. Rade samo kako da sebe osiguraju da ne pogrese. A sad je tvoje da li ces da slusas doktora ili ne.. to je na tebi.. Moguce je da i vec sad mozes da hodas, a moguce je i da neces smeti jos neki period.
Inace to sto je osusena noga, to je priblizno autrofiji misica, zbog njihove nereaktivnosti. Mozda ce ti cak biti i tesko kad krenes da hodas jer misici nece moci da prave pun pokret stopala, bolece i zatezace te, ali ce vremenom da prodje. Za to su vezbe vrtenja zgloba levo desno, u krug.( ali sve ce ti na fizikalnom reci detaljno)
I moguce da ces imati upalu misica posle hodanja na listu i tako, jer ga davno nisi koristila :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: oporavak posle skidanja gipsa
PostPoslato: Sub Nov 30, 2013 4:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 12, 2010 10:07 pm
Postovi: 10
ovako: tri nedelje hod sa štakama sa "tač" osloncem i imitacijom pokreta, 10 dana hod sa štakama uz oslonac, i sad hod kombinacija jedna štaka i bez ako je moguće.
20 terapija laser, struje i magnet i vježbe.
u pravu si DomenjsN još uvijek ne mogu da uradim puni pokret stopala i zbog toga šepam.
nemam bolove, vec je to vise kao osjećaj upale misica, u početku lista, a sad kako se više oslanjam upala mišića stopala
e sad je fora što mi niko ne zna reći ispravnost hoda: da li je bolje još koristiti štaku, ali tada se ja gotovo i ne oslanjam na nogu i sva se nekako iskrivim ili hodati bez nje, ali tada od straha od bola psiha radi i ne mogu da završim taj pokret do kraja i šepam i vise se oslanjam na petu nego na prednji dio stopala
i još nešto svi govore da je moguće da iskrivim semu hoda, a niko ne kaze kako da to izbjegnem :(
ako ima neko sa iskustvima svako je dobrodošlo!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: oporavak posle skidanja gipsa
PostPoslato: Sub Nov 30, 2013 4:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 21, 2013 8:27 pm
Postovi: 3
Ma nema potrrbe za stakama, to nema efekta. To sto te zateze i sto osecas, sve je zbog ne koriscenja misica. Kada bi koristila staku, i dalje ne bi koistila misice i ko zna kad bi proslo to. Zato moras da ides uvek do granice bola, da zavrsis pokret cim osetis zatezanje i ostalo. Svakim danom granica ce se pomerati, i samim tim tvoj pokret ce biti duzi sve dok ne dodjes do punog pokreta i normalnog hoda. Ako u glavi pravis granicu pokreta, sto ti s sada desava- psihicki.. ond postoje sanse da zadrzis granicu. A ukoliko granicu pomeras prema bolu, ona ce nestati kad nestane i bol...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: oporavak posle skidanja gipsa
PostPoslato: Sub Nov 30, 2013 10:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
svakako je bolje hodati sa štakama ali pravilno.Trebalo bi da vam objasne šta je touch oslonal i onda ćete hodati lakše i brže ,a oporavak će u tom slučaju biti mnogo bolji i brži.
Šemu koje ste opisali potpuno podržavamjer ako je se ne budete pridržavali od jednog problema napravićete dugoročnih ćetiri!
Šemu hoda ćete iskriviti ne nošenjem štaka i sami kažete da gazite nepravilno.I nije mi jasno da imate touch oslonac ,a kažete da krivite petu kad gazite bez štaka,jel to znači da se vi oslanjate na tu nogu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: oporavak posle skidanja gipsa
PostPoslato: Ned Dec 01, 2013 1:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 12, 2010 10:07 pm
Postovi: 10
terapeut je napisao:
svakako je bolje hodati sa štakama ali pravilno.Trebalo bi da vam objasne šta je touch oslonal i onda ćete hodati lakše i brže ,a oporavak će u tom slučaju biti mnogo bolji i brži.
Šemu koje ste opisali potpuno podržavamjer ako je se ne budete pridržavali od jednog problema napravićete dugoročnih ćetiri!
Šemu hoda ćete iskriviti ne nošenjem štaka i sami kažete da gazite nepravilno.I nije mi jasno da imate touch oslonac ,a kažete da krivite petu kad gazite bez štaka,jel to znači da se vi oslanjate na tu nogu?


tach oslonac sam koristila 20 dana uz obe štake, onda 10 dana dve štake sa osloncem do granice bola, onda jedna štaka i sada jedna štaka ili čak i bez ukoliko mogu .Ostavljeno mi je da sama odlučim, a ujedno mi je terapeut savjetovao da se oslanjam na tu nogu, ali da se trudim da što pravilnije izvodim taj pokret, ali kao što rekoh ja taj pokret ne napravim do kraja i onda šepam , pa se bojim da ne pokvarim šemu hoda, što mi je terapeut isto rekao da se može desiti, tako da sam totalno sluđena! :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: oporavak posle skidanja gipsa
PostPoslato: Pet Jan 12, 2018 5:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 12, 2018 5:42 pm
Postovi: 1
Zdravo, vidim da je tema malo zastarela ali ko zna mozda neko i odgovori..
Polomila sam pre 8 nedelja spoljni skocni zglob, fractura maleolli lateralis i nosila sam gips 7 nedelja. Gips mi je skinut pre nedelju dana i zakazana kontrola ali mi nisu ni pomenuli fizikalnu treapiju biti dali uput za fizijatra. Receno mi je da se oslanjam sa 20-30% tezine i da vezbam zglob pokretima napred-nazad.
E sad moje pitanje je da li je moguce da ce me uputiti na fizikalnu terapiju na sledecoj kontroli i da li je moguc oporavak bez iste? Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: oporavak posle skidanja gipsa
PostPoslato: Pon Jan 15, 2018 1:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Оправак без физикалне терапије (првенствено вежбе) није могућ после осам недеља гипса без икакве повреде а камоли после озбиљне повреде.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: