Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Multipli mijelom c90.0
PostPoslato: Uto Dec 17, 2013 12:46 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 16, 2013 10:11 pm
Postovi: 8
Zdravo svima..Pre dva meseca sam saznao da mi majka boluje od malignog oboljenja plazma stanica tkz.multipli mijelom ili plazmacitom. Pocela je da prima pred hemoterapiju (da je tako nazovem) i onda je dozivela mozdani udar. Posledica je oduzetost leve strane tela i dan danas. Pre dve nedelje je dozivela novi mozdani nesto slabiji i od tad otezano prica. Lek koji prima kao hemoterapijuje Dexason (40mg u 100 ml NACL). Imam hiljadu pitanja a ne znam sta prvo...Ko zna nesto oovoj bolesti mnogo ce mi znaciti....imam kod sebe i skeniranu otpusnu listu jer je trenutno na kucnom lecenju i voleo bih da razjasnim mnoge stvari...doktori u srbiji vole da sto strucnije opisu problematiku tako da je i meni kao jednom akademiku vrlo nejasna...Da pocnem ...
Koliko je opasna ova maligna bolest tj...koliko je prosecan period zivota sa njom...:(
KAko da saznam iz otpusne l. koje je faza bolesti...jer od doktora nisam uspeo
Trenutno je u KBC u UZicu...da li je bolje da se prebaci odmah za Beograd na hemoterapiju
Da li je nekome sa ovom bolesti pomogao neki prirodan lek, caj ili nesto slicno...toliko za sad od mene...pravopisnih gresaka je mnogo al svaki sekund i svaka informacija mi je bitna


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Multipli mijelom c90.0
PostPoslato: Uto Dec 17, 2013 8:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 16, 2013 10:11 pm
Postovi: 8
darkolovic je napisao:
Zdravo svima..Pre dva meseca sam saznao da mi majka boluje od malignog oboljenja plazma stanica tkz.multipli mijelom ili plazmacitom. Pocela je da prima pred hemoterapiju (da je tako nazovem) i onda je dozivela mozdani udar. Posledica je oduzetost leve strane tela i dan danas. Pre dve nedelje je dozivela novi mozdani nesto slabiji i od tad otezano prica. Lek koji prima kao hemoterapijuje Dexason (40mg u 100 ml NACL). Imam hiljadu pitanja a ne znam sta prvo...Ko zna nesto oovoj bolesti mnogo ce mi znaciti....imam kod sebe i skeniranu otpusnu listu jer je trenutno na kucnom lecenju i voleo bih da razjasnim mnoge stvari...doktori u srbiji vole da sto strucnije opisu problematiku tako da je i meni kao jednom akademiku vrlo nejasna...Da pocnem ...
Koliko je opasna ova maligna bolest tj...koliko je prosecan period zivota sa njom...:(
KAko da saznam iz otpusne l. koje je faza bolesti...jer od doktora nisam uspeo
Trenutno je u KBC u UZicu...da li je bolje da se prebaci odmah za Beograd na hemoterapiju
Da li je nekome sa ovom bolesti pomogao neki prirodan lek, caj ili nesto slicno...toliko za sad od mene...pravopisnih gresaka je mnogo al svaki sekund i svaka informacija mi je bitna

jEL ZNA NEKO NESTO....???????????????????????????????/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Multipli mijelom c90.0
PostPoslato: Čet Dec 19, 2013 9:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
Ukratko i sažeto
http://www.* REKLAMA */Plazmocitom-M ... ckness.htm

Na stranicama onkologije je mnogo puta kucano o ovoj bolesti. To što vam se lično ne odgovori to ne znači da već nema odgovor.
Ne mogu vam reći ništa jer ništa niste iskucali. Da bi bilo šta rekla treba da se iskuca otpusna lista.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Multipli mijelom c90.0
PostPoslato: Čet Dec 19, 2013 9:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 31, 2010 1:32 am
Postovi: 332
Vidim da neće da otvori link.

Multipli mijelom (plazmocitom)
Uzrok nastanka

Uzrok je kao i u drugim malignim limfomoma nedovoljno poznat. Mogući su brojni etiološki faktori kao što su infektivni, nasledni, genetski, poremećaji imuniteta, uticaj hemijskih jedinjenja, jonizujućeg zračenja i onkogenih virusa.

Klinička slika

Najčešći simptom je bol u kostima. Nastaju litičke lezije (oštećenja zbog razgradnje) kostiju, a bez stvaranja nove kosti. Mogu se razviti patološke frakture (prelomi), a oštećeni krajevi mogu stvarati pritisak na kičmenu moždinu. U 25% slučajeva ove bolesti prva tegoba može biti infekcija, i ponavljane infekcije sa zapaljenjem pluća. Povećan je nivo kalcijuma, što je povezano sa štetnim dejstvom na bubrege i može dovesti do bubrežne insuficijencije. Javljaju se takođe umor, glavobolja i smetnje vida, muka, gađenje, povraćanje, poliurija (povećano izlučivanje mokraće), polidipsija (pojačana žeđ), što nekada vodi u dehidrataciju, konfuziju i komu a mogu nastati i oštećenja nerava. Od hematoloških poremećaja (poremećaj krvi) u 80% slučajeva prisutna je anemija, a mogući su i poremećaji zgrušavanja krvi.

Dijagnoza

Za postavljanje dijagnoze bitan je trijas simptoma: plazmocitom koštane srži, litičke lezije kostiju i prisustvo M komponente belančevina u urinu ili serumu. Od laboratorijskih analiza potrebno je uraditi kompletnu krvnu sliku, broj trombocita, aspiraciju i biopsiju koštane srži, ispitivanje urina i seruma kako bi se otkrilo prisustvo M komponente, zatim kalcijum, kreatinin i viskoznost u serumu. Određuju se i imunogloblini, a karakterističan je i nalaz slepljenih crvenih krvnih zrnaca (rulo fenomen) u perifernom razmazu.

Lečenje

Smatra se kako izlečenje u mijelomu nije moguće, pa se lečenje mora prilagoditi svakom pojedinačnom slučaju. U većini slučajeva potrebno je lečenje kroz neodređeni vremenski period. Standardno lečenje sastoji se od pulsne terapije alkilirajućim lekovima (L-fenilalanin mustard, ciklofosfamid ili hlorambucil) i pronizonom (kortikosteroid). Reakcija na terapiju prosuđuje se prema poboljšanju simptoma, smanjenju M komponente u serumu. Trajanje početnog tretmana nije određeno, ali obično je 1-2 godine, a moraju se odgovarajuće lečiti i komplikacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Multipli mijelom c90.0
PostPoslato: Pet Dec 20, 2013 9:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 16, 2013 10:11 pm
Postovi: 8
protein c- 5.694, plasminogen 56.7 PT HS PLUS 14.9 INR 1.089 TT- 5 14.8 PROTEIN S 54.1 POSTO, LACs lacc - o.79
eho srca 60 %
le 4.79, hb 108, tr 132 urea 3.4
uk.prot 50, alb 16, na 144
k 4.11, ca 1.84 inr 1.66 fibrinogen 5.29
do sada primala dexason
to su najnoviji rezultati...da li moze nesto sa njih da se provali'..?
imam i prvu otpusnu listu mogu i nju da iskucam


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Multipli mijelom c90.0
PostPoslato: Pet Dec 20, 2013 10:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 16, 2013 10:11 pm
Postovi: 8
Sta je:
-monoklonski IgG lambda?
-indetifikovani monoklonski teski lanci i monokloski laki lanci lambda tipa ;Bence-Jones proteini pozitivni:
REZULTATI:IgG-43.39 IgA<0.37 IgM< 0.25(kod nje je izgleda zastupljen G tip)
Imunoloske analize:(ovo pojma nemam sta znaci):ANA neg. ,ANCA +perinuklearna pANCA 1.4 ENA Screen 1.6 Anti MPO at 0.9 ANTI PR3 at 0.7
-zakljuceno da se radi o sekundarnom nefrotskom sindromu...???
-hipercellularna srz CEL>III......?
MK povecanog broja,lako polimforni , G loza 61 % ocuvanog kontinuiteta sazrevanja Eo 1% blaSt 1% E loza 17% , Ly 4 % tipa lako polimfornih ???
Morfoloski nalaz najvise odgovara grupi MMgr I/II/ jel ovo stadijum izmedju I i II...?
Labaratorijske analize:
Se 75
Le 5.27...4.31 10^9
Er 3.68....3.85 ....
Hgb 101...104
Hct 30.3 %
MCV 82.5 fL
Tr 190...148 ....
urea 5.7....5.4 mmol/l
crea 27.0 umol/l
totalni proteini 73....64 g/l
albumini 20.0....19.0
CRP 0.26 mg/l
K 4.2...4.7 mmol/l
Na 143...140 mmol/l
Ca 2.05 mmol/l
gvozdje 15.3 umol/l
transferin 33.6 umol/l

Ovoga ima jos dosta...ostal su t markeri , trombofilni statius i td....MEne intresuje ove stvari do sad sto sam napisao sta znace i koji su parametri povecani/smanjeni u odnosu na NORMALNE vrednosti.
NIgde nisam mogao da nadjem mikroglobulin B2 i njegovu vrednost ,kao ni koji je procenat plazmocita u njenom organizmu
msm da ova dva faktora pokazuju koliko je bolest uzela maha'


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Multipli mijelom c90.0
PostPoslato: Uto Jul 18, 2017 12:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 18, 2017 11:37 am
Postovi: 2
Da li iko ima nazalost iskustva sa ovom bolesti, hitno mi trebaju savjeti.. molim vas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Multipli mijelom c90.0
PostPoslato: Čet Jan 04, 2018 11:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 04, 2018 11:05 pm
Postovi: 1
Kod MM se gleda beta 2 mikroglobulin i albumin da bi se odredila faza bolesti. To je sve, ,,


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 34 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: