Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: mrtav zub boli
PostPoslato: Sub Nov 13, 2010 2:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 13, 2010 2:36 pm
Postovi: 3
Pre neka tri meseca mi je umrtvljen zub, petica gore desno. Međutim, posle nekog vremena počela je da reaguje na hladno i slatko. Zubarka me je odmah uputila da slikam zub ali na snimku se ne vidi ništa. Posumnjali smo onda da je problem u šestici pored jer je pod plombom i zubarka je pomislila da se samo bol prenosi na zub pored. Juče mi je ta šestica otvorena i stavljen lek za umrtvljivanje ali ja sam sada sigurna da boli upravo "mrtva petica" :-? Bol osećam na blag dodir jezikom i zagriz. Zanima me u čemu bi mogao biti problem ako je zub mrtav a na snimku se ne vidi bilo kakva promena.
Unapred se zahvaljujem za odgovor :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mrtav zub boli
PostPoslato: Sub Nov 13, 2010 5:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Zub ne moze da boli na slatko i hladno ako je umrtvljen. Ako zub boli da dodir jezikom i zagriz onda je najverovatnije u pitanju pariapikalni parodontitis zapravo zub je mrtav ali vas ne boli zub nego vas boli kost iznad zuba. Zub koji vas boli na dodir jezikom je mrtav zub i ne moze da boli na slatko i hladno.

Da li mozete da odredite koji vas tacno zub boli na dodir jezikom?
Da li mozete ovde da postavite snimke?

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mrtav zub boli
PostPoslato: Sub Nov 13, 2010 7:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 13, 2010 2:36 pm
Postovi: 3
Hvala na odgovoru.
Kao što sam već napisala, zub koji boli na dodir jezikom je definitivno "mrtva petica". Reakcije na hladno više nemam tako da je to ipak bila susedna šestica koja je sada pod lekom. Verovatno me od samog početka bunilo to što oba zuba nisu u redu. Ali sada sam definitivno sigurna da na dodir jezikom i zagriz boli petica.
Snimak, na žalost, ne mogu postaviti jer je ostao kod zubarke, a vas molim ako mi možete objasniti kakav je način lečenja za upalu kosti iznad zuba, ukoliko se uspostavi da je to u pitanju. Nadam se da neću ostati bez zubića :wink:
Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mrtav zub boli
PostPoslato: Ned Nov 14, 2010 10:24 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Lecenje je endodontsko ili endodontsko hirusko ili hirusko tj ekstrakcija (vadjenje) :)
U zavisnosti od toga sta se utvrdi klinickom pregledom.

_________________
Doktor stomatologije....ali nick ostaje :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mrtav zub boli
PostPoslato: Ned Nov 14, 2010 1:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 13, 2010 2:36 pm
Postovi: 3
Hvala na odgovoru :D
Nadam se da ću uspeti sačuvati zub :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mrtav zub boli
PostPoslato: Sub Avg 12, 2017 11:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 12, 2017 11:28 pm
Postovi: 1
Pre jedno dve nedelje mi je umrtvljen zub, a razlog je bio taj sto se pri brusenju zuba za krunu (cisto iz estetskih razloga) stiglo do zivca(krunica je trenutno privremeno zacementirana). Dakle, zub pre toga nije bio pokvaren, nije bilo nikakve upale zivca itd. Devitalizacija je bila masinska. Par dana nakon vadjenja zivca zub pocinje da boli na dodir i kuckanje, ali u pocetku ne jako, medjutim iz dana u dan taj bol na dodir i kuckanje je postajao sve jaci a povremeno se javljao i pulsirajuci bol(u nekim pozama, recimo kad sagnem glavu ili cucnem). Zatim sve cesce pocne da se javlja taj pulsirajuci bol ali ne toliko jak. Zato je uradjena revizija lecenja, odnosno punjenje je izvadjeno i stavljen je nekakav lek koji treba tu da bude neko vreme (a na snimku je inace sve izgledalo savrseno-punjenje tacno do kraja i sve kako treba da bude, nikakvi procesi itd). Medjutim od te revizije bol postaje nenormalan, pulsira po celu noc i bez brufena ne mogu da zaspim, a povremeno osecam kao da mi se nesto zariva u vrh korena(bol skoro da dostize jacinu poput one kada je zivac upaljen). Takodje i bol na dodir postaje sve jaci, toliko da nekad moram da drzim otvorena usta kako gornji zubi ne bi dodirnuli donje. Inace, kada je radjena revizija, nista nije bolelo(a trazila sam da bude bez anestezije kako bih primetila da li se dogadja neka promena), osim trenutka kada se stiglo do vrha(sto je valjda i normalno). Znaci rovarenje po zubu ne boli a najmanji dodir boli. Ne znam vise sta da mislim...Pitala sam da li postoji mogucnost da je negde zub pukao i rekose da nije. Ako neko ima ideju sta bi moglo da bude, mnogo bi mi znacilo. Ne bih volela da ostanem bez gornje dvojke. Hvala svima unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mrtav zub boli
PostPoslato: Pon Avg 14, 2017 9:53 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Мени једино пада на памет да ти ипак нису извадили цео нерв. Како да боли ако нема нерва?

Пробај да пронађеш форумаша Dabar™. Пошаљи му приватну поруку.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mrtav zub boli
PostPoslato: Ned Okt 29, 2017 4:10 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
millanna86 je napisao:
Pre jedno dve nedelje mi je umrtvljen zub, a razlog je bio taj sto se pri brusenju zuba za krunu (cisto iz estetskih razloga) stiglo do zivca(krunica je trenutno privremeno zacementirana). Dakle, zub pre toga nije bio pokvaren, nije bilo nikakve upale zivca itd. Devitalizacija je bila masinska. Par dana nakon vadjenja zivca zub pocinje da boli na dodir i kuckanje, ali u pocetku ne jako, medjutim iz dana u dan taj bol na dodir i kuckanje je postajao sve jaci a povremeno se javljao i pulsirajuci bol(u nekim pozama, recimo kad sagnem glavu ili cucnem). Zatim sve cesce pocne da se javlja taj pulsirajuci bol ali ne toliko jak. Zato je uradjena revizija lecenja, odnosno punjenje je izvadjeno i stavljen je nekakav lek koji treba tu da bude neko vreme (a na snimku je inace sve izgledalo savrseno-punjenje tacno do kraja i sve kako treba da bude, nikakvi procesi itd). Medjutim od te revizije bol postaje nenormalan, pulsira po celu noc i bez brufena ne mogu da zaspim, a povremeno osecam kao da mi se nesto zariva u vrh korena(bol skoro da dostize jacinu poput one kada je zivac upaljen). Takodje i bol na dodir postaje sve jaci, toliko da nekad moram da drzim otvorena usta kako gornji zubi ne bi dodirnuli donje. Inace, kada je radjena revizija, nista nije bolelo(a trazila sam da bude bez anestezije kako bih primetila da li se dogadja neka promena), osim trenutka kada se stiglo do vrha(sto je valjda i normalno). Znaci rovarenje po zubu ne boli a najmanji dodir boli. Ne znam vise sta da mislim...Pitala sam da li postoji mogucnost da je negde zub pukao i rekose da nije. Ako neko ima ideju sta bi moglo da bude, mnogo bi mi znacilo. Ne bih volela da ostanem bez gornje dvojke. Hvala svima unapred.
*** znam ja odgovor na tvoja pitanja ali valjda si se do sada vec snasao. *** ako neko i procita ovo: zub iz koga je izvadjen zivac i te kako moze da boli.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mrtav zub boli
PostPoslato: Čet Nov 02, 2017 12:37 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Okt 16, 2017 11:18 pm
Postovi: 57
Slazem se. Moze da boli. A jedan od uzroka moze da bude da nije uradjena ekstirpacija (vedjenje) kompletnog nerva iz kanala zuba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mrtav zub boli
PostPoslato: Sub Jan 06, 2018 6:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 21, 2010 7:06 am
Postovi: 30
Na gornjoj šestici mi je odrađeno liječenje kanala korijena. Stavljena i plomba na kraju.
Ali je zub nastavio da boli na pritisak.

Opet je otvoren. Zubar je sasuo "litar" hemije u njega. Stavljeno je neko privremeno punjenje.

Uzimao sam i antibiotike (amoksiklav) ali nije bilo neke koristi od njih.

Sad ne reaguje na dodir i pritisak, ali osjetim povremeno tupi neodređeni bol...
Što bi se reklo, podmukli. Desni oko korijena isto malo bole na pritisak.

Međutim, osjećam se ošamućeno danima. Kao npr. da imam temperaturu (a nemam). Teška mi je glava.

Može li zub, tj. infekcija oko korijena da bude uzrok tome?
Ako bi se ovakvo stanje nastavilo onda bolje i da se zub vadi, nego da izazove neku veću štetu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mrtav zub boli
PostPoslato: Sub Jan 06, 2018 8:52 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Ошамућеност може да буде због антибиотика. Пијеш ли га још увек?

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mrtav zub boli
PostPoslato: Sub Jan 06, 2018 9:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 21, 2010 7:06 am
Postovi: 30
Ne pijem.
Potrošio sam to pakovanje.

Inače, prošlo je 3 i po mjeseca od kako je izvađen živac tj. od kako sam prvi put otišao kod zubara vezano za ovaj zub.
A nešto preko mjesec i po od kako je opet otvoren i pokrenut novi pokušaj liječenja.

Kako je krenuo ovaj drugi pokušaj počela je da mi se pojavljuje i ošamućenost povremeno zajedno sa tupim bolom oko korijena.
Ali zadnjih nedjelju dana gotovo stalno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mrtav zub boli
PostPoslato: Ned Jan 07, 2018 2:24 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
DDPG je napisao:
Ne pijem. Potrošio sam to pakovanje. Inače, prošlo je 3 i po mjeseca od kako je izvađen živac tj. od kako sam prvi put otišao kod zubara vezano za ovaj zub.
A nešto preko mjesec i po od kako je opet otvoren i pokrenut novi pokušaj liječenja.
Kako je krenuo ovaj drugi pokušaj počela je da mi se pojavljuje i ošamućenost povremeno zajedno sa tupim bolom oko korijena.Ali zadnjih nedjelju dana gotovo stalno.
*** da li imas promenu u kvalitetu pljuvacke i onako "kao neki chudan ukus u ustima"? drugo, bilo bi dobro da se pogleda neki rentgenski snimak.

Dabar™


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mrtav zub boli
PostPoslato: Ned Jan 07, 2018 10:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 21, 2010 7:06 am
Postovi: 30
Dabar™ je napisao:
DDPG je napisao:
Ne pijem. Potrošio sam to pakovanje. Inače, prošlo je 3 i po mjeseca od kako je izvađen živac tj. od kako sam prvi put otišao kod zubara vezano za ovaj zub.
A nešto preko mjesec i po od kako je opet otvoren i pokrenut novi pokušaj liječenja.
Kako je krenuo ovaj drugi pokušaj počela je da mi se pojavljuje i ošamućenost povremeno zajedno sa tupim bolom oko korijena.Ali zadnjih nedjelju dana gotovo stalno.
*** da li imas promenu u kvalitetu pljuvacke i onako "kao neki chudan ukus u ustima"? drugo, bilo bi dobro da se pogleda neki rentgenski snimak.

Dabar™

Nema promjene sa pljuvačkom. A nemam ni snimaka trenutno.

Pošto osjećam tupi neodređeni bol sa obje strane, pretpostavljam da sam možda dobio upalu sinusa.
Svako idem kod zubara sad nakon praznika pa ću vidjeti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: mrtav zub boli
PostPoslato: Pon Maj 14, 2018 10:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 06, 2005 7:59 pm
Postovi: 28
Pre par godina mi je izvadjen zivac u girnjoj sestici, zub sve do pre neki dan bio ok, reagovao na zapusen nos blagim bolom i posto se oko njega stvorio dzep desni oko nhega su cesto bile crvene.
Pre 4 dana taj zub pocinje jako da boli, da pulsira a na dodir jos jace. Odem kod zubara, posalju me da snimim, kaze zub je fenomenalno napunjen, nema procesa, bol je sigurno od dzepa, ocisti mi dzep i da orvazil i da dodjem u ponedeljak da ponovo ocisti dzep. U subotu i nedelju ludacki bolovi, ne mogu da spavam, boli me cela leva strana glave. Odem u hitnu, tamo mi daju anesteziju da ociste dzep ponovo, mene i preko anestezije i nimulida zub boli na zagrizaj i kuckanje. Kaze doktor na snimku sve super izgleda alivrv je infekcija u vilici i uvede i amoksicilin. Nakon 24h amoksicilina tek pocinju da deluju lekovi protiv bolova duze od par sati ali i dalje boli na dodir. Doktor u hitnoj misli da je za vadjenje ali ipak da konsultujem dr koja je zub lecila. Njoj danas telefonom objasnim kakve bolove imam, da se pojacavaju kad naginjem glavu napred, da mi prija da jako pritisnem to mesto, ona me moli da ne vadim jos uvek jer veruje da je sinus u pitanju.
Ja sam sva slogirana od lekova koje uzimam, bas mi ne prijaju ti antibiotici a bojim se da ce vreme proci i da cu opet morati da ga izvadim pod bolovima za koji dan.
Da li ovo lici na upaljen sinus?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: