Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 12:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 10:39 pm
Postovi: 42
Mama je radila scintigrafiju kostiju 10. decembra, i ima zakazanu scintigrafiju za 10.mart . Planirali smo da krajem meseca uradi i PET skener. Da nije mozda previse u tako kratkom periodu i da li moze da bude opasno za nju?
Oktobra su joj otkrivene metastaze na kostima i promene na plucima pomocu PET skenera, primila je sest ciklusa hemoterapije i imala 4 zracenja prsljenova i sad konzilijum treba da odluci sta dalje, zato je i potrebna scintigrafija.
Hvala unapred na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 9:32 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 7:49 pm
Postovi: 200
Lokacija: novi sad
Ja sam imaa scintigrafiju krajem decembra i znam kako to izgleda - subjektivno nista.
Ali, da bi se uradilo snimanje ubrizgavaju radioaktivni izotop i CT sam po sebi zraci, dok PET skener je bezopasan i ne ostavlja nikakve posledice.

Da li je previse?
Pa sve to je verovatno previse, ali se procenjuje koja je veca korist. Verovatno lekari procenjuju da moraju da obave jos neka snimanja kako bi dali adekvatnu terapiju. Sigurno je nece nepotrebno snimati, pogotovu sto su ovo skupa snimanja. Kamo srece da meni ponude PET skener!

To je najbolja dijagnosticka metoda, narocito kod malignih oboljenja.

Gde planirate PET i koliko kosta, jer sam i ja zainteresovana za to?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 12:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 10:39 pm
Postovi: 42
Draga Ganadra, hvala puno na odgovoru i vremenu.

Ja sam sad dobila odgovor i jednog doktora iz nemacke i rekao nam je nam je da radimo PET skener.Ali nama je problem sto ce posle na konzilijumu biti problema sa doktorima sto nosmo uradili scintigrafiju, pa ce traziti i to pa moram ponovo sve da zakazujem.Moram dobro da razmislim .

PET scener smo radili u istambulu u jednoj klinici, i cena je 1200 eura. Mislim da je toliko i kod nas cena, ali je velika razlika u lekarima koji te prime i posvete vreme. Sve je lepo organizavano , cak smo imali i zenu koja nam je bila pratilac i pricala na srpskom da bi sve bilo lakse.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 3:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
mislim da ne treba da ide jer ako doktori nisu indikovali pet-ct onda ne treba da se radi...kad je radjen prethodni?

ja sam isao na pet-ct kod nas i sasvim sam zadovoljan,nema sta tu sad da nesto izmisljam,otisao,snimio se,posle par dana stigao rezultat i to je to...ne znam kakva bi se korist dobila od radjenja novog pet-a...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 5:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 10:39 pm
Postovi: 42
Slavko, trazila je doktorka iz turske da mama uradi pet sc kad zavrsi sa hemoterapijom, da vide da li su se metastaze povukle jer pet sc to moze najbolje da pokaze. Izvini ,mozda sam nejasno postavila pitanje. Interesuje me samo da li je neko u periodu od 6 meseci radio dve scintigrafije i dva pet sc? Plasi me toliko zracenje.
Ne moze moja mama da dobije ovde uput za pet jer ima dosta pacijenata koji imaju prednost, ti si mlad i zato si verovatno isao na pet jer se tu sve jasno vidi.
Hvala ti slavko sto si se potrudio da mi ogdovoris. Saljem ti jedan veliki pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 5:51 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
nemojte me pogresno razumeti ali i ovo mi pada na pamet...morate razmisljati u drugom smeru:mozda su to rekli jer nisu to male pare,svakako da bi na svaki nacin da privuku "korisnike"...malo glupo ali ima i takvih osoba...e sad,zracenje kao zracenje,ja sam isao na svaka 3 meseca na skener,nista mi nije ali doktori ne preporucuju...pitam tri razlicite osobe u vezi zracenja i jedna kaze:nije to nista,druga:opasno je,treca nesto novo izmisli...nazalost ne moze pet bas sve da vidi,postoje karcinomi kod kojih on nema skoro nikakvu prednost u odnosu na druga snimanja(tako mi je objasnjeno) i ja mislim da je najbolje da stedite pare i da ne izlazete majku putu i trosku,ako treba uradice se snimanje u kamenici,sad da li cete imati posebnu sobu i tv ili ce biti 3 osobe u sobi nije toliko ni bitno...imamo odlicne lekare koji bi to i ocitali tako da,ako nasi lekari tacnije ukoliko njen lekar kaze da ne treba pet onda ga nemojte raditi...videce se kakav je uspeh terapije i na drugim aparatima...

nema na cemu,kamo srece da je neka druga tema pa da pisemo o putovanjima ili sejanju baste... :D pozdrav veliki... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 9:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 10:39 pm
Postovi: 42
Ulozili smo puno truda i vremena da nadjemo lekare koji ce pomoci mojoj mami, nijednog trenutka se nismo vodili time da li ce imati dobru sobu ili tv u njoj. Imala je veliku nesrecu da naidje na jako lose lekare. 2008. je lekar pogresio, priznao gresku i trazio da mu udari samar jer je on ocenio da je to isto.2010 kad je drugi lekar posle dva meseca trazenja uzroka kaslja dao pogresnu dijagnozu izjavio mi je saucesce i nije mi dao nikakvu nadu. Zato smo morali da idemo cak i tursku da bi nasli dobre lekare i dobre ljude jer da bi bili lekari pre svega moraju da budu dobri ljudi. Nije to bilo nikakvo bacanje para vec nuzda i u tom trenutku nismo ni videli sobu u kojoj su nas primili vec samo dobre ljude koji su nam posvetili paznju i vreme. A sto se tice cene , nisu mnogo drugacije od cena kod nas, jedina razlika je u usluzi.
Mama je sad bolje i put joj ne bi predstavljao problem, ona ustvari jedva ceka jer se plasi lekara ovde, nista im ne veruje.
Nase iskustvo ne znaci da kod nas nema dobrih lekara, mi samo nismo smeli da rizikujemo i da trazimo dalje jer bi nas jos jedna greska skupo kostala.Meni je drago da si ti imao srece, jer imamo mi dobre lekare.

Ne znas koliko bih volela da je druga tema, ja sam mesec dana samo citala ovaj forum i nikako nisam smela da se ukljucim u neki razgovor, plasile svu me sve teme, valjda dok sama sebi nisam priznala da je mama bolesna.
Trudimo se da iz kuce izbacimo taj problem tako sto ga ne spominjemo, smejemo se i skoro nikad nismo tuzni.Moramo i zbog moje najmladje sestre koja ima tek 15 i ne dozvoljavamo da mnogo toga zna.Zato se svaki dan smejemo i verujemo da ce da bude bolje.I da izbacimo ono "vi" jer nisam ja mnogo starija od tebe, imam 24.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 9:53 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
ok slazem se da ima puno takvih lekara kod nas,sve zavisi na kakvog naletis,ponarocito oni losi korumpirani...ne mogu ti nista posebno reci,nisam lekar ali mislim da ne treba prenagljivati...

sto se tice teme,slazem se,mada ovde mozes cuti dosta dobrih saveta i sta kako da se radi...ali ne valja preterivati,ja sam jedno vreme pretrazivao ceo ovaj podforum i nasao brdo stvari i onda sebi u glavu uvrteo kako mi se koci ruka i da sigurno ima jos nesto... :roll: :oops:

to je jedan super korak i to vec vise od 50% sto se tice izlecenja,biti pozitivan,takva atmosfera treba i da ostane i da se drzite zajedno i da verujete da ce se izleciti...ima jos dobrih lekara,potrudite se da ih nadjete pa neka oni vode tvoju majku... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Čet Mar 03, 2011 9:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 7:49 pm
Postovi: 200
Lokacija: novi sad
Ja sam ipak za PET jer je bezopasan pre svega, a trenutno najprecizniji aparat koji moze da registruje kancer.

Scintigrafija nije bezopasna i meni je bilo veoma stresno kada su nas izdvojili u jednu posebnu sobu, kako ne bismo stetili drugim ljudima, jer smo radioaktivni, pa sad procenite koliko to nije stetno.

Ako postoji mogucnost, bolje je uraditi PET.

Samo sto ja nisam pronasla cenovnik u S.Kamenici, pa zakljucujem da se ne moze placati, vec samo na uput, a uput ne znam po kakvom kriterijumu daju.

Isto tako, slazem se da imamo dovoljno strucne doktore, ali ljudskost jos treba da uce, ako se to uopste moze nauciti. U tome je problem, sto oni nas vide ili se bar tako ponasaju, kao da smo otpisani i da su oni tu samo da nam olaksaju fizicke tesoce, dok se na nasa osecanja apsoluno ne osvrcu i misle da treba da budemo srecni sto smo jos medju zivima i da sve sto ucine treba da bude za nas dar.

Ono sto vazi za druge bolesnike, za nas ne vazi.
Mogu da nas bombarduju raznim zracenjima i kljukaju otrovima i to je za nas normalno, dok drugi bolesnici ne bi smeli ni jednom godisnje da idu na sve te zracne dijagnostike.

Ako dobijes infekciju, ili ti pucaju vene, pa i to je normalno, kakvu bolesti imas, to je samo kolateralna steta.

I sve tako......

Vidi se da sam kivna na nase lekare, zar ne?
Pa kako i ne bih, kada me ne tretiraju kao i sve druge pacijente, vec stalno taj osecaj da treba da budemo srecni sto smo jos uvek medju zivima, a da oni eto cine sve da nam produze taj limitirani zivot.

A jedno zracenje manje - vise.

Zato ja glasam za PET ako ikako moze.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Čet Mar 03, 2011 12:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 10:39 pm
Postovi: 42
Slazem se sa vama da pacijenti kod nas, nazalost imaju takav status.

Dok je mama primala hemoterapije bilo je strasno kako su joj se doktori obracali i tretirali, ne samo nju vec sve pacijente.Kad sam zamolila doktora da joj se ne obraca tim tonom, da ona nije dete i da to sto je bolesna ne znaci da vise nije deo drustva. A on me je pitao jel znam ja da on radi 20 godina i koliko je pacijenata do sad imao, a ja sam odgovorila pitanjem, jel zna on koliko ja majka imam! Samo jednu i normalno je da trazim da je postuje, jer nije ona kriva sto je bolesna.

Strasno je i to sto se pacijenti plase da pitaju doktore u vezi terapije, bolesti i nekih posledica.Bar je tako bilo u bolnici u kojoj je moja mama. I ne postoji osmeh i dobre i lise vesti govore namrsteni.

Ne znam kad pacijenti mogu da dobiju pravo na pet sc kod nas, verovatno kad bude kasno.

Mi smo odlucili, uradice pet sc za dve nedelje, i ja se nadam da ce rezultati biti dobri. Mama je sad dobro, vec je pocela da vodi normalan zivot, sve kao i ranije.
Drzitite nam palceve, da se sve bude u redu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Čet Mar 03, 2011 2:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 7:49 pm
Postovi: 200
Lokacija: novi sad
Vrlo slicno sam i ja prosla, zato sam toliko ogorcena, jer ne trazim nikakav poseban tretman, samo trazim ljudski pristup i da kad pitam nesto ne budem tretirana kao retard.

Cinjenica je da sam u bolnici srela dosta osoba koje zaista nemaju pojma sta se sa njima desava, niti znaju koji je stadijum, a mnoge ne zele ni da znaju, vec se prepustaju sa punim poverenjem, ne pitajuci nista. I to je njihovo pravo.

Ali postoji i moje pravo da ja znam, jer mene zanima tok mog lecenja i sta i kako dobijam i kako ce to uticati na mene, jer mi je lakse da se pripremim ako znam. I oni moraju to da postuju i da mi pruze bar minimum informacija, onoliko koliko ja kao laik mogu da razumem, a ne da procenjuju sami. Sem toga, nijednog momenta me nisu pitali sta sam ja u stvari, koje je moje obrazovanje, pa da na osnovu toga procenjuju da li cu razumeti ili ne.

Ali da ne budem totalno negativna, upoznala sam i jednu doktorku, koja se specijalizira u \londonu i to se vidi, jer u svakom momentu ima vremena za pacijenta, za njegova, makar i glupa pitanja, obilazi svoje pacijente po nekoliko puta u toku dana, a ne samo za vreme vizite, i uopsteno, jedina koja ima ljudski pristup.

Sto se tice PET/CT snimanja, pozdravljam odluku i zelim sve najbolje, nadam se da ce doneti dobre vesti. Javite rezultate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Pet Apr 08, 2011 11:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 10:39 pm
Postovi: 42
Da javim i ja dobre vesti, moja mama nastavlja lecenje arimidex tabletama, nema vise hemoterapija.
Uradili smo pet ct u turskoj , sve promene na plucima su se povukle kao i limfne zlezde koje su bile zahvacene a kosti su u potpunoj remisiji. Jedan mali problem je sto se pojavio mali tumor od 2 cm na plucima, ali doktorka misli da ce to ove tabletice da kontrolisu i zakazala kontrolu za 4 meseca.
Naravno mama je nastavila sa budwig dijetom, jede koscice kajsija, svaki dan vozi biciklu, ide u setnju,koristi svaki trenutak da bude na suncu, radi stvari za koje pre nije imala vremena jer tek sad vidi kako je zivot lep.
Jako sam ponosna na nju, sto je uspela da se izbori i ne izgubi volju.
Kad je uspela da se resi svih tih tumora izborice se i sa ovim jednim od 2 cm.
Zelim puno srece svima koji se bore sa ovom bolescu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Pon Jul 03, 2017 1:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 26, 2006 7:41 pm
Postovi: 23
Da li neko moze da mi kaze za koliko dana stize rezultat scintigrafije skeleta i koliko je scintigrafija stetna za funkciju bubrega to jest pacijente koji imaju kreatinin klirens oko 30, tj koliko ce da samnji vrednosti s obzirom na to da se radioizotopi izbacuju putem mokrace ( to sam procitao na netu).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Pon Jul 03, 2017 2:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Колико ми је познато сцинтиграфија је потпуно безопасна са пацијента али је веома опасна за окружење.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: scintigrafija kostiju?
PostPoslato: Pon Jul 03, 2017 2:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 26, 2006 7:41 pm
Postovi: 23
Mislio sam da li utice na vrednost kreatinina,posto nam od toga zavisi da li ce da se nastavi terapija.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 52 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: