Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Sub Apr 29, 2017 3:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 12, 2010 11:31 am
Postovi: 21
Pozdrav. Uskoro treba da usled bruksizmom iskripanih zubi, zamenim cini mi se 15+ komada, brusenjem i stavljanjem navlaka na njih. Pa imam dva pitanja.

Prvo, da li je pametno da to uradim? Svi zubi su mi zdravi, s tim sto su stanjeni (prednji manje nego zadnji, koji su nekih 60-70% po mojoj proceni stanjeni jer je tu najveci pritisak). Koliko bi te krunice trajale, posto nije jeftino i da li je sigurno "resiti se" svojih zuba zarad citavih vestackih? Imam 27 godina i mozda je prerano za to? Naravno nosio bih zastitu da sprecim brusenje novih zubi skripanjem.

Drugo, kako tece sam postupak, da li je bolan, a pogotovo period nakon, znaci izmedju brusenja i stavljanja krunica (sedam dana), a i nakon toga neko vreme, mogu li se javljati komplikacije i boli li puno? Kako se hraniti u tom periodu kad nema zuba, sta je preporucljivo jesti i ima li neko iskustvo koje bi mogao podeliti?

Bilo kakav savet je vise nego dobrodosao.

Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Ned Apr 30, 2017 10:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Да ти поваде нерве из толико здравих зуба и ставе навлаке?! И само због шкргутања? Нема шансе.

Па тај твој сломатолог је морао давно да ти направи штитник који се ноћу стави у уста и тако спречи шкргутање.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Pon Maj 01, 2017 2:33 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
ne bi' da ti MNOGO pisem o bruksizmu ALI ... moj ti je savet BEZI iz te ordinacije i ne okreci se sine.

*** ako imas nekih konkretnih pitanja pokusaj da "podignes" svoje rentgenske snimke na nekom od sajtova da ih pogledam.

Dabar™


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Pon Maj 01, 2017 11:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 12, 2010 11:31 am
Postovi: 21
Stvar je u tome sto ja to radim najmanje 10ak godina, a ovde sam pacijent tek mozda 3-4. Nosio sam i nosim zastitu ali steta je odavno nacinjena. Receno je i da mi vilica, tj misici iste trpe posledice toga sto su zubi sada nizi, tj iskripani.

Nisam znao da se u toj proceduri vade zivci? Mislim da na mozda 10ak treba da se povadi, imam dosta plombiranih zubi.

I dalje sam u nedoumici. Ako mozete malo opsirnije zasto mislite da je ovo losa odluka. Za snimak ce tesko ici :/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Uto Maj 02, 2017 4:59 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
spasa90 je napisao:
Stvar je u tome sto ja to radim najmanje 10ak godina, a ovde sam pacijent tek mozda 3-4. Nosio sam i nosim zastitu ali steta je odavno nacinjena. Receno je i da mi vilica, tj misici iste trpe posledice toga sto su zubi sada nizi, tj iskripani. Nisam znao da se u toj proceduri vade zivci? Mislim da na mozda 10ak treba da se povadi, imam dosta plombiranih zubi. I dalje sam u nedoumici. Ako mozete malo opsirnije zasto mislite da je ovo losa odluka. Za snimak ce tesko ici :/

===============
1. da bi se radile krunice NIJE potrebno da se vade zivci.
2. da li su ti kazali koji je razlog skripanja zubima?
3. ako imas skrgutanje zubima NE POSTOJI materijal koji neces "probiti" skrutanjem ...ako skrgutanje toliko koliko su ti kazali ... ti ces i krunice da polomis.
4. da li su ti kazali da li imas bilo kakav ortodontski problem?

voleo bi' ipak da vidim snimke a onda cu ti prezentirati 2-3 opcije. u svakom sluchaju NEMOJ da ti padne na pamet da radis krune.

Dabar™


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Uto Maj 02, 2017 11:46 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 12, 2010 11:31 am
Postovi: 21
Dabar™ je napisao:
spasa90 je napisao:
Stvar je u tome sto ja to radim najmanje 10ak godina, a ovde sam pacijent tek mozda 3-4. Nosio sam i nosim zastitu ali steta je odavno nacinjena. Receno je i da mi vilica, tj misici iste trpe posledice toga sto su zubi sada nizi, tj iskripani. Nisam znao da se u toj proceduri vade zivci? Mislim da na mozda 10ak treba da se povadi, imam dosta plombiranih zubi. I dalje sam u nedoumici. Ako mozete malo opsirnije zasto mislite da je ovo losa odluka. Za snimak ce tesko ici :/

===============
1. da bi se radile krunice NIJE potrebno da se vade zivci.
2. da li su ti kazali koji je razlog skripanja zubima?
3. ako imas skrgutanje zubima NE POSTOJI materijal koji neces "probiti" skrutanjem ...ako skrgutanje toliko koliko su ti kazali ... ti ces i krunice da polomis.
4. da li su ti kazali da li imas bilo kakav ortodontski problem?

voleo bi' ipak da vidim snimke a onda cu ti prezentirati 2-3 opcije. u svakom sluchaju NEMOJ da ti padne na pamet da radis krune.

Dabar™


Razlog skripanja ne znam sta je, ko zna i koliko to traje, nisam saznao dok prvi put nisam spavao s nekim u zajednickoj sobi.
A ne verujem da imam neki ortodontski problem, ovo je jedino.

Znaci ja sam skripao i skripao, a zastita mi je data tek kad sam presao u ovu ordinaciju, za koju nemam ni jednu negativnu rec do sada. I naravno nisam prisiljen na ovaj zahvat, samo mi je prezentovan kao najbolja opcija.
Snimke nisam u mogucnosti da izradim, ako to eventualno uspem, postavicu ih ovde.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Uto Maj 02, 2017 5:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
Razlog skripanja ne znam sta je, ko zna i koliko to traje, nisam saznao dok prvi put nisam spavao s nekim u zajednickoj sobi. A ne verujem da imam neki ortodontski problem, ovo je jedino. Znaci ja sam skripao i skripao, a zastita mi je data tek kad sam presao u ovu ordinaciju, za koju nemam ni jednu negativnu rec do sada. I naravno nisam prisiljen na ovaj zahvat, samo mi je prezentovan kao najbolja opcija.
Snimke nisam u mogucnosti da izradim, ako to eventualno uspem, postavicu ih ovde.

*** moram da te razocharam ali opcija koja ti je prezentovana je UBEDLJIVO najora mogucha opcija. zasto? zato sto zub je kost koja je najtvrdja kost u organnizmu ... zubna kost je recimo tvrdja od butne kosti. ako si ti uspeo da "pojedes" svoje prirodne zube ti ces da "pojedes" i svaki zastitnik ... mozda ne bi bilo lose da ti se napravi zastitnik koji ima metalnu mrezicu unutar zastitnika. da ne bude zabune ... ti ces i takav zastitnik da progrizes ali mnogo sporije nego klasichan zastitnik. na zalost na internetu nema nekih prikladnih slika ali ubedjen sam da ce tvoj zubar znati o chemu pricham.

- mozda ne bi bilo lose da porazgovaras sa nekim psihologom jer je vise nego ocigledno da si pod stresom (stres nije jedini faktor za "bruksizam" ali je jedan od kljuchnih faktora).
- jedan od faktora moze da bude i neki ortodontski problem
- da li shkrguches zubima danju ili nochu ili i danju i nochu?
- koliko imas godina ?
- koju vrstu zastitnika si imao do sada ... meki ili chvrsi ili kombinaciju ova dva? napravi sliku zastitnika i postavi ga ovde da ga pogledam.

Dabar™


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Uto Maj 02, 2017 5:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 12, 2010 11:31 am
Postovi: 21
Dabar™ je napisao:
Razlog skripanja ne znam sta je, ko zna i koliko to traje, nisam saznao dok prvi put nisam spavao s nekim u zajednickoj sobi. A ne verujem da imam neki ortodontski problem, ovo je jedino. Znaci ja sam skripao i skripao, a zastita mi je data tek kad sam presao u ovu ordinaciju, za koju nemam ni jednu negativnu rec do sada. I naravno nisam prisiljen na ovaj zahvat, samo mi je prezentovan kao najbolja opcija.
Snimke nisam u mogucnosti da izradim, ako to eventualno uspem, postavicu ih ovde.

*** moram da te razocharam ali opcija koja ti je prezentovana je UBEDLJIVO najora mogucha opcija. zasto? zato sto zub je kost koja je najtvrdja kost u organnizmu ... zubna kost je recimo tvrdja od butne kosti. ako si ti uspeo da "pojedes" svoje prirodne zube ti ces da "pojedes" i svaki zastitnik ... mozda ne bi bilo lose da ti se napravi zastitnik koji ima metalnu mrezicu unutar zastitnika. da ne bude zabune ... ti ces i takav zastitnik da progrizes ali mnogo sporije nego klasichan zastitnik. na zalost na internetu nema nekih prikladnih slika ali ubedjen sam da ce tvoj zubar znati o chemu pricham.

- mozda ne bi bilo lose da porazgovaras sa nekim psihologom jer je vise nego ocigledno da si pod stresom (stres nije jedini faktor za "bruksizam" ali je jedan od kljuchnih faktora).
- jedan od faktora moze da bude i neki ortodontski problem
- da li shkrguches zubima danju ili nochu ili i danju i nochu?
- koliko imas godina ?
- koju vrstu zastitnika si imao do sada ... meki ili chvrsi ili kombinaciju ova dva? napravi sliku zastitnika i postavi ga ovde da ga pogledam.

Dabar™


Svakako sta god da odlucim, menjacu stitnike nakon sto ih unistim, sta mi drugo predstoji?
Bruksizam je off topic, ali bice da je neka trauma iz detinjstva/mladosti, zaista je tesko otkriti uzork, a koliko sam upoznat ne moze bas ni da se izleci, tako da to mi je sto mi je.
Skripim nocu (mada verovatno i danju ako spavam), zubi su mi najcesce (ovo i dok sam budan) spojeni, "privlace" se poput magneta, a to pogotovo nocu kad legnem da spavam, bukvalno namagnetisani i cak i svesno mi je tesko da ih drzim odvojenima.
27 godina ovog meseca. Ne mogu sad da slikam, ali evo slika identicne zastite onoj koju imam: http://www.dentalimplant.rs/img_upload/ ... f25c_f.jpg


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Sre Maj 03, 2017 9:34 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Хм, добро за крунице и нерве. Имао сам такве информације везано за вађење живаца али добро.

У сваком случају тачно је да је кост тврђа од материјала који се користе из једног једноставног разлога. Ако би вештачки материјал био тврђи од наспрамног здравог зуба онда би овај временом био уништен, ако сам се јасно изразио.

Независно од проблема са зубима, треба да пронађеш узрок шкргутања а највероватније јесте стрес у питању. Погледај мало по литератури јер је пожељно да се решиш узрока пошто ће ти временом нанети већу штету него што је проблем са зубима.

Да ли вечераш?

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Sre Maj 03, 2017 8:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 12, 2010 11:31 am
Postovi: 21
aaaca je napisao:
Хм, добро за крунице и нерве. Имао сам такве информације везано за вађење живаца али добро.

У сваком случају тачно је да је кост тврђа од материјала који се користе из једног једноставног разлога. Ако би вештачки материјал био тврђи од наспрамног здравог зуба онда би овај временом био уништен, ако сам се јасно изразио.

Независно од проблема са зубима, треба да пронађеш узрок шкргутања а највероватније јесте стрес у питању. Погледај мало по литератури јер је пожељно да се решиш узрока пошто ће ти временом нанети већу штету него што је проблем са зубима.

Да ли вечераш?


Pa lako je to reci, a veoma tesko utvrditi. Vec mi nanosi dovoljno problema van zuba, a to je hronicna neispavanost.

Uglavnom veceram.

A za sada sam odustao od ovog zahvata, dok za ubuduce ne znam. Moj zagrizaj treba da se podigne i to je cinjenica, e sad sto sa sobom nosi rizike je druga stvar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Čet Maj 04, 2017 3:36 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
Pa lako je to reci, a veoma tesko utvrditi. Vec mi nanosi dovoljno problema van zuba, a to je hronicna neispavanost. Uglavnom veceram. A za sada sam odustao od ovog zahvata, dok za ubuduce ne znam. Moj zagrizaj treba da se podigne i to je cinjenica, e sad sto sa sobom nosi rizike je druga stvar.

==============

bravo spaso ... TACHNO tako, tebi bi trebalo da se podigne zagrizaj samo je pitanje kako jer ti ces i "dizache zagrizaja" da pojedes. dizanje zagrizaja i ako izgleda jednostavno nije posao za nekog ko se bavi generalnom stomatolgijom. evo ti jedan od nachina podizanja zagrizaja ... : https://www.youtube.com/watch?v=2s098r9 ... ncedortho1
*** mozda ipak ne bi bilo lose da mi napravis par fotografija da pogledam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Ned Maj 07, 2017 12:11 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Увек је све лако рећи а тешко урадити, шта год да је у питању, али најгоре је када то представља изговор за пасивност.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Ned Maj 07, 2017 1:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 12, 2010 11:31 am
Postovi: 21
Dabre, ako budem snimao zube pre intervencije, dobavicu ti snimak da pogledas.

Aco, nije izgovor za pasivnost, ja sam vec dosta istrazivao na tu temu i rado bih to resavao. Cini mi se da mi je preostalo jos samo da pokusam da snimim san, da se vidi jel u pitanju eventualno neka trauma koja izaziva to, na sta ja sumnjam.

U svakom slucaju vrlo sam vam zahvalan na pomoci i svako dobro vam zelim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Pon Maj 08, 2017 10:11 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Да ли си пробао са техникама опуштања пред спавање?

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Brusenje zuba i stavljanje krunica
PostPoslato: Pon Maj 08, 2017 8:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 12, 2010 11:31 am
Postovi: 21
aaaca je napisao:
Да ли си пробао са техникама опуштања пред спавање?


Hm, pa jesam, ali nema to nekog efekta na duze staze. Tacno ujutro osetim po pritisku u vilici i zubima da sam skripao.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: