Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4861 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Čet Sep 15, 2016 3:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 22, 2016 7:21 pm
Postovi: 3
I ja sam je operisala pre nekoliko dana. Ostavicu ovde neke korisne info, za osobe koje to tek planiraju da urade. Ovaj materijal sam dobila od svog lekara koji ima svoju ordinaciju na Novom Zelandu i tamo ovaj materijal mora da da svakom pacijentu sa ovim problemom da se informise i odluci da li zeli da se operise ili ne...

OPSTE INFORMACIJE
Septoplastika je operacija ispravljanja nosne pregrade. Kriva nosna pregrada se moze javiti nakon povreda nosa, ali cesto se vidja i bez nekog ociglednog razloga. Operacija je indikovana ukoliko devijacija nosne pregrade prouzrokuje simptome. Uobicajeni razlog za operaciju je da se popravi disanje kroz nos, ali takodje se izvodi da bi se popravila funkcija Eustahijeve tube, a i u nekim slucajevima bola u licu. Operacija nosne pregrade se cesto kombinuje sa drugim operacijama kao sto su odstranjenje polipa u nosu, operacije sinusa i estetskih operacija nosa - rinoplastike.

Operacija ne zahteva nikakve spoljasnje rezove na kozi nosa, ali ukljucuje mali rez na strani nosne pregrade unutar nosa. Modrice ispod oka se vrlo retko javljaju kod ove procedure. Obicno se stavi nekoliko savova u nos na kraju ove operacije. Neki od ovih savova se odstranjuju nedelju dana nakon operacije, a ostali mogu da se ostave i da se spontano razgrade.

Rezultati ove operacije su po pravilu dobri. Manje nego optimalni rezultat moze da se javi usled samog procesa zarastanja koji moze da povuce nosnu pregradu na jednu stranu ili zbog povrede nosa u prvih 6 nedelja nakon operacije, dok nosna pregrada jos nije zarasla.

Neke od procedura koje mogu da se urade istovremeno sa septoplastikom ili kao posebne operacije su redukcija ili dijatermija donje nosne skoljke. Unutar nosa na obe strane nalaze se srednja i donja nosna skoljka. Funkcija nosnih skoljki je zagrevanje i vlazenje vazduha koji se udise. Pojedine osobe imaju vrlo velike nosne skoljke i operacija moze biti veoma korisna radi sirenja prostora u nosu kroz koji prolazi vazduh.


KONTRAINDIKACIJE NA OPERACIJU - relativne i apsolutne

1. Poremecaj zgrusavanja krvi. Na ovo moze da se posumnja kada je postojalo produzeno krvarenje nakon prethodnih povreda i operacija ili kad su blizi srodnici imali takve probleme.
2. Znacjni rizik od anestezije. Na ovo moze da se posumnja kada su se javljali problemi pri prethodnim davanjima anestezije ili su pak blizi srodnici imali takve probleme.

Ukoliko mislite da neki od navedenih problema moze imati veze sa vama ili da nisu bili pomenuti tokom konsultacije pri kojoj je doneta odluka da se pristupi operaciji molimo vas da stupite u kontakt sa lekarom koji bi trebalo da vas operise da bi se to razjasnilo pre same operacije.
Takodje vas molimo da obavestite lekara koji vas operise u vezi sa eventualnim problemima sa vratom tj. vratnom kicmom ili ako imate zub koji se ljulja.


ANESTEZIJA

Operacija se moze izvesti u opstoj ili lokalnoj anesteziji.
Lokalna podrazumeva cinjenicu da ste svesni kroz celu proceduru, a da je samo deo koji ce biti operisan anesteziran tj. neosetljiv na bol.
Opsta podrazumeva da ste kompletno uspavani. I pored toga sto vam je dat opsti anestetik lokalna anestezija se takodje daje u nos. Lokalni anestetik koji se daje u nos takodje sadrzi vazokonstriktivno sredstvo koje smanjuje krvarenje u toku operacije. Trebalo bi da dobijete Operil ili Olynth nosni sprej pre vase operacije. Dva spreja u svaku nosnicu, par sati pre operacije i ponovo pred sam dolazak u operacionu salu. Nije neobicno za nekoga ko je imao opsti anestetik da oseca nelagodnost ili bol u grlu nakon operacije. Ovo se dogadja ugralvnom zbog endotrahealnog tubusa - cevcice koja vam je kroz usta i izmedju glasnih zica postavljena u dusnik tako da mozete bezbedno disati u toku operacije, i ako je prisutno obicno se smiri posle nekoliko dana.

RIZIK I KOMPLIKACIJE

Kod operacija nosnog septuma i nosnih skoljki rizici su sledeci:
1. Krvarenje - vidi br. 10a,
2. Gubitak osecaja iznad prednjih zuba ili na tvrdom nepcu odmah iza prednjih zuba, koje ponekad moze da bude permanentno, mada je najcesce privremeno,
3. Septalna perforacija - otvor u nosnoj pregradi pri cemu leva i desna nosnica komuniciraju,
4. Smanjeno culo mirisa ili potpuni gubitak cula mirisa,
5. Ulegnuce nosnog grebena,
6. Meningitis,
P.S. Pitala sam lekara pre operacije koliko cesto se desava meningitis, a on mi je rekao da se u njegovoj karijeri ni jednom pacijentu nije desilo i da je to navedeno, jer je tako moralo pisati, dok je radio na Novom Zelandu, iako mozda 1 od 1.000.000 pacijenata dobije meningitis posle operacije i da ce u sledecoj reviziji ovog teksta to izbrisati, da ne zbunjuje pacijente.
7. Retko se desava da se na nos dise teze nego pre operacije,
8. Infekcija,
9. Povremeno prva operacija nije kompletno uspesna i buduce operacije mogu biti potrebne,
10. U toku oporavka trebalo bi da se javite lekaru ako:

a. se javi obilno svetlo crveno krvarenje iz nosa koje traje duze od 10 minuta. Krvarenje se moze javiti i do dve nedelje nakon operacije, ali se najcesce javi u toku prvih 24 casa. Krvarenje je retko kad problem, ali ako se javi moguce je da morate biti ponovo primljeni u bolnicu ili retko kad uvedeni u opstu anesteziju radi kontrole krvarenja. Povremeno je i transfuzija neophodna. Za ocekivati je povremeno curenje sukrvicavog sadrzaja iz nosa u prve dve nedelje.
b. ukoliko dodje do znacajnog skoka temperature ili pak bola sto moze da znaci prisustvo infekcije.

11. Izbegavajte povredu nosa pa cak i okretanje na stomak u toku spavanja,
12. Trajanje odsustva s posla - bolovanja, zavisi od vrste operacije, ali i prirode vaseg posla ili zanimanja. Pojedini pacijenti u stanju su da se vrate na posao nakon nekoliko dana od operacije ukoliko rade kancelarijski posao, dok drugima moze biti potrebno i do dve nedelje za oporavak,
13. Pre otpusta iz bolnice tregbalo bi da vam je zakazan kontrolni pregled nakon nekoliko dana,
14. Nakon operacije nosa ili sinusa se obicno javi otok sluznice nosa, atakodje i pojacano lucenje sluzi i cesto se javljaju manja krvarenja. Krv i sluz cesto stvaraju sasuseni sadrzaj koji moze da ometa zarastanje. Sprej sa fizioloskim rastvorom ili ispiranje nosa fizioloskim rastvorom omeksavaju ovaj cesto vrlo uporan otvrdnuo sekret i pomazu ciscenje nosa od ovog materijala. To ubrzava proces zarastanja i omogucava prijatniji osecaj u nosu.
Fizioloski rastvor - slana voda se moze na nekoliko nacina unositi u nos:
a. putem spreja,
b. usmrkavanjem,
c. prskanjem unutrasnjosti nosa sa plasticnom bocom,
d. putem kapaljke. Navedni metodi su u daljem tekstu pojasnjeni i vas ORL specijalista ce vam pojasniti koji od navednih metoda je najpogodniji za vas.

Ukoliko vam sterilni fizioloski rastvor u fabrickom pakovanju nije dostupan isti moze biti napravljen mesanjem pola kafene kasicice morske soli sa jednom soljom za belu kafu prokuvane vode. U tu kolicinu se moze dodati i pola kafene kasicice sode bikarbone ukoliko je potrebno. Sprej, usmrkivanje ili ukapavanje rastvora slane vode u nos se ne koristi dok je nos nakon operacije tamponiran.

Prazna bocica spreja Beconase, Marisol i sl. se moze napuniti gora navednim rastvorom i koristiti kao sprej za nos. Obicno se koriste po dva spreja u svaku nosnicu na svakih sat vremena u toku dana. Slani rastvor il salni rastvor sa sodom bikarbonom se mogu koristiti u ovu svrhu.

Ispiranje nosa se izvodi usmrkivanjem slanog rastvora sa dlana jedne ruke te zatim izduvavanje istog kroz nos napolje. Ovo se moze ponoviti dva do tri puta u toku dana.

Ukapavanje rastvora slane vode u nos moze se izvesti putem kapaljke ili pomocu plasticnog sprica bez igle od 10 ili 20 ml. Dva do tri puta dnevno se na ovaj nacin unosi oko 15 ml slanog rastvora u nos. Rastvor treba zadrzati u nosu sto je moguce duze, a potom izduvati iz nosa.

Inhalacije vodenom parom su od koristi za razmeksavanje krusti i pomazu prijatnijem osecaju u unutrasnjosti nosa.


Nadam se da ce ove informacije biti od koristi nekima u buducnosti. Razmisljala sam da slikam tekst, da ne kucam, jer nemam drugaciji izvor podataka, ali cu tako prikazati pun naziv ustanove u kojoj je radjena operacija, a ne znam da li to smem, ako nekoga interesuje izvor neka pita preko pp.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Pon Okt 24, 2016 5:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Okt 24, 2016 5:09 pm
Postovi: 1
Posle sedam dana sam skinuo masku posle operacije nosa,nos mi je veliki,veci nego pre i sirok,znam da ce se smanjiti vremenom ali u kolikoj meri?pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Pet Nov 04, 2016 1:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 25, 2016 9:09 pm
Postovi: 6
Ima li iko iskustva sa dr Bojanom Pavlovicem?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Pet Nov 04, 2016 4:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 30, 2016 8:46 am
Postovi: 4
A Dr Bojan je sa koje klinike? U Nišu je najbolji dr Milan Stanković, koji je i meni uradio operaciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Pet Jan 13, 2017 3:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 8:43 pm
Postovi: 3
Pozdrav svima.
Zelela bih da obavim operaciju koja ukljucuje operaciju devijacije kao i estetsku operaciju. Interesuje me nacin placanja u slucaju postojanja devijacije, da li je cena operacije manja u tom slucaju i kolika je okvirno cena u drzavnim klinikama kao i u privatnim? Zanima me i da li je operacija pouzdanija u drzavnim ili privatnim klinikama i koja drzavna klinika (ili privatna ) bi bila najbolja za operaciju? Cula sam da je operacija devijacije u drzavnim klinikama besplatna a da se u slucaju da se uz operaciju devijacije vrsi i estetska operacija, onda se dodatno doplacuje. Ne znam da li je ova informacija tacna? Da li bi mi u slucaju operacije bio potreban uput nadleznog Orl lekara? . Takodje me interesuje koliko otprilike traje proces oporavka nakon operacije. Svaka informacija i dobra volja mi je veoma znacajna i
ako je neko voljan da podeli svoje iskustvo, da objektivan savet i informaciju ili neku preporuku mnogo bi mi znacilo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Pet Jan 13, 2017 3:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 8:43 pm
Postovi: 3
Pozdrav svima.
Zelela bih da obavim operaciju koja ukljucuje operaciju devijacije kao i estetsku operaciju. Interesuje me nacin placanja u slucaju postojanja devijacije, da li je cena operacije manja u tom slucaju i kolika je okvirno cena u drzavnim klinikama kao i u privatnim? Zanima me i da li je operacija pouzdanija u drzavnim ili privatnim klinikama i koja drzavna klinika (ili privatna ) bi bila najbolja za operaciju? Cula sam da je operacija devijacije u drzavnim klinikama besplatna a da se u slucaju da se uz operaciju devijacije vrsi i estetska operacija, onda se dodatno doplacuje. Ne znam da li je ova informacija tacna? Da li bi mi u slucaju operacije bio potreban uput nadleznog Orl lekara? . Takodje me interesuje koliko otprilike traje proces oporavka nakon operacije. Svaka informacija i dobra volja mi je veoma znacajna i
ako je neko voljan da podeli svoje iskustvo, da objektivan savet i informaciju ili neku preporuku mnogo bi mi znacilo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Pet Jan 13, 2017 1:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 30, 2016 8:46 am
Postovi: 4
Pozdrav, čini mi se da sam već pisala na ovu temu. Operisala sam nos, tj imala sam septorhinoplastiku na ORL klinici KC u Nišu i imam samo najpozitivnija iskustva, od tretmana hirurga, preko sestara i higijene. Da opet treba da radim isto, opet bih išla na državnu kliniku. Uput ti je svakako potreban od ORL hirurga, a posle i svi nalazi potrebni za operaciju: EKG, INTERNISTA, LABORATORIJA, KRVNE GRUPE, ANESTEZIOLOG itd. Naoružaj se strpljenjem i srećno. Operacija ne boli uopšte, radi se u endotrahealnoj anesteziji i oporavak je 7 dana ukupno. Otok oko godinu dana, tako da izgled nosa vidiš za godinu dana. Meni je prošlo 9 meseci od operacije i ja sam PREZADOVOLJNA!!! Znači sada samo hrabro i srećno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Sub Jan 14, 2017 8:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Батали операције носа осим ако ти је потпуно сломљен.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Uto Jan 17, 2017 6:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 8:43 pm
Postovi: 3
Hvala na odgovoru :) Ja sam iz Beograda, nisam sigurna koje drzavne klinike ovde su najpouzdanije za operaciju. Zanima me samo sto se tice cene operacije, ako bi mogla da podelis, tvoje iskustvo sto se tice placanja? Znas li da li se uz operaciju devijacije dodatno naplacuje i za estetsku oparaciju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Pon Jan 23, 2017 11:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 23, 2017 11:04 pm
Postovi: 1
Imam pitanje za one koje su operisali nos u Nisu na orl klinici..Kolika je cena septorhinoplastike?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Pon Mar 20, 2017 4:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 09, 2010 5:05 pm
Postovi: 9
Citam ovu temu i vidim da u vezi svakog hirurga ima nesto dobrih, nesto losih komentara, tako da nisam vise pametan i ne znam sta mi je ciniti, tj kod koga ici.
Imam poveci nos i malu grbu, pa bih hteo da se odradi estetski deo, da bude u skladu sa ostatkom lica.
Jel imate preporuku za nekog zaista dobrog hirurga, da ne moram kasnije ici kod drugog ili treceg hirurga koji ce ispravljati greske prvog ili ne daj boze da me unakaze.
Nemam uopste poverenja u ove nase hirurge, jer ni o jednom nisam procitao samo dobre komentare.
I kako se krecu orijentacione cene za operaciju nosa ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Pon Mar 20, 2017 10:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 09, 2010 5:05 pm
Postovi: 9
Do sada sto sam procitao, ispada da jedino Dusanka Milosevic ima najvise pozitivnih komentara, tj nisam procitao ni jedan negativan komentar za nju.
A dobra stvar je ako se uspe dobiti uputa od opsteg lekara, operacija je besplatna :O.

Dakle, svi vi koji ste bili pacijenti kod Dusanke Milosevic, ako vidite ovaj moj post, javite se i recite kako ste zadovoljni sa vasim rezultatima nosa nakon nekoliko meseci-godinu dana.
Jedino mi ona do sada uliva poverenje,jer sam o ostalima procitao takodje i gomilu negativnih komentara.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Sub Mar 25, 2017 5:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 25, 2017 5:42 pm
Postovi: 1
Pozdrav. Da bi neko mogao da mi kaze koji od lekara vaze za jedne od boljih u nekim od drzavnih klinika u Beogradu. Najvise me zanima sto se tice klinika Vma i Dragise Misovic, ali mogu i preporuke lekara sa ostalih drzavnih klinika. Da li mozda neko zna nesto o dr Ugrinovicu? Imam devijacuju ali operacuju zelim prvenstveno iz estetskih razloga. Jako bi mi znacio odgovor posto sam u problemu oko izbora i nisam dovoljno upucena, Ako je neko voljan moze da mi odgovori ovde ili u privatnoj poruci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Sub Mar 25, 2017 9:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 09, 2010 5:05 pm
Postovi: 9
Ja sam u istom problemu kao i ti.
Ja idem kod doktorke Dusanka Milosevic sa KBC Zvezdara, koliko vidim o njoj nema negativnih komentara, zena zna da napravi nos da bude u skladu sa licem.
Neki se zale da ona pravi prcaste noseve, ne vidim kako to moze da bude zalba, ja bi dao sve kad bi i meni napravila prcasti nos.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija nosa
PostPoslato: Pon Apr 17, 2017 10:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 09, 2013 1:03 am
Postovi: 10
Pozdrav svima.

Da li bi mogao da mi se javi u PP neko ko planira, ili ko je u skorije vreme operisao estetiku(+devijaciju) na VMA?

Hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4861 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 319, 320, 321, 322, 323, 324, 325  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: