Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Uto Feb 15, 2011 10:31 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Feb 23, 2009 9:54 pm
Postovi: 93
Lokacija: Nis
Veca prava ne, ali verovatno cu imati malo vece sanse da se zaposlim zbog ovog zakona o zaposljavanju osoba sa invaliditetom... Bar se nadam... :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Uto Feb 15, 2011 3:04 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
To jeste... Ko ti je izdao ovo rešenje? Da znaju i ostali ljudi sa tipom 1, pa da probaju.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Uto Feb 15, 2011 4:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Feb 23, 2009 9:54 pm
Postovi: 93
Lokacija: Nis
Resenje mi je izdala Nacionalna sluzba za zaposljavanje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Uto Feb 15, 2011 4:49 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Hvala ti puno! Želim ti da brzo nađeš stalan posao :)

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Uto Feb 15, 2011 5:18 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Feb 23, 2009 9:54 pm
Postovi: 93
Lokacija: Nis
Hvala... :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Uto Feb 15, 2011 5:22 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Objavili smo ovu vest i na diabeta.net i na FB stranicama :) Hvala ti saradnice naša! :)

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Sre Feb 16, 2011 10:25 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Feb 23, 2009 9:54 pm
Postovi: 93
Lokacija: Nis
Nije valjda da sam ja prva koja je dobila ovo resenje??? :o Da li mozda neko zna, posto nigde to ne mogu da nadjem na netu, da li sad kao invalid 1.kategorije imam neke povlastice ili ne? Mislim i na posao i na ostale stvari...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Sre Feb 16, 2011 4:02 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Verovatno nisi prva koja je to dobila, ali si prva koja nam je javila kako se to ostvaruje :) Do sada su nas vozali iz Ministarstva samo tako i nismo znali ko je nadležan.
Prema onome što ti piše, imaš povlastice u vezi radnog mesta (da nije fizički, noćni i rad na visini). Pošto ti piše da si sposobna za zapošljavanje prema opštim uslovima, onda verovatno nemaš neke dodatne povlastice. Ono što poslodavac može da ima su olakšice prema državi i to je verovatno tvoj najveći adut.
Drugo, ako se stan vodi na tebe, možeš da tražiš umanjenje troškova komunalija, pa da isto to probaš i za struju i telefon. Ali, to samo ako računi stižu na tvoje ime. Mislim da u Ministarstvu za rad i socijalnu politiku možeš dobiti više informacija ili u gradskoj upravi. Baci pogled ovde... http://www.minrzs.gov.rs/cms/sr/propisi ... aliditetom

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 6:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 21, 2010 10:12 am
Postovi: 60
pokusacu da pojasnim neke stvari,koliko znam :)
vazeci zakon o radu poznaje samo jedan opsti uslov za zasnivanje radnog odnosa,a to je navrsenih 15.god starosti (clan 24).Ovaj clan je pretrpeo znacajne izmene u odnosu na stari zakon tj. brisana je kao obavezni uslov za zasnivanje radnog odnosa " opsta zdravstvena sposobnost",sto je u skladu sa odredbama o zabrani diskriminacije.
Sta konkretno znaci diskriminacija u sferi radnih odnosa?
recimo ovako-zabranjena je svaka neposredna i posredna disrkiminacija lica koje trazi zaposlenje,kao i zaposlenog lica,s obzirom na pol,rodjenje,jezik,rasu,ZDRAVSTVENO STANJE,ODNOSNO INVALIDNOST,nacionalnu pripadnost,bracni status...
NEPOSREDNA DISKRIMINACIJA- je svako postupanje uzrokovano nekim od navedenih osnova kojim se lice koje trazi zaposlenje,i zaposleno lice stavlja u nepovoljniji polozaj u odnosu na druga lica u istoj ili slicnoj situaciji.
POSREDNA DISKRIMINACIJA-postoji kada odredjena naizgled neutralana odredba,kriterijum ili prkasa,stavlja ili bi stavila u nepovoljniji polozaj u odnosu na druga lica lice koje trazi zaposlenje,kao i zapolsenog,zbog odredjenog svojstva,statusa,opredeljenja ili uverenja.
Zbranjena je diskriminacija u odnosu na:
1. uslove zaposljavanja i izbor kandidata za obavljanje odredjenog posla
2. uslove rada i sva prava iz radnog odnosa
3. obrazovanje,osposobljavanje i usavrsavanje
4. napredovanje na poslu
5. otkaz ugovora o radu
dalje....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 6:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 21, 2010 10:12 am
Postovi: 60
...pored opstih postoje i posebni uslovi za zasnivanje radnog odnosa koji se uglavnom odnose na vrstu i stepen strucne spreme,znanja sposobnosti,radno iskustvo i slicno...
svaki poslodavac koji ima vise od 5 zaposlenih je u obavezi da sacini akt o organizaciji i sistematizaciji poslova kojim se utvrdjuju npr-opis posla,vrsta posla,vrsta i stepen strucne spreme za obavljanje konkretnog posla,i drugi uslovi za obavljanje tog posla.Kao sto se da primetiti vise se ne koristi stari termin " radno mesto" vec se koriste termini poslovi i radni zadaci.Ovo je uradjeno iz prakticnih razloga jer je sustinski bitno koji se poslovi obaljaju a ne koje je radno mesto.U skladu sa ovim,vrsi se ocena radne sposobnosti na osnovu poslova koje radnik obavlja a ne u odnosu na zanimanje.Pa je pravilnikom o oceni radne sposobnosti predvidjeno:
Lica sa dijabetesom tipa 1 nisu sposobni za poslove:1. koji iziskuju fizicko opterecenje srednjeg i teskog stepena,kao i poslove kod kojih dolazi do vecih promena u fizickom intenzitetu
2.Poslovi gde bi bili izlozeni ekstremno visokim temperaturama
3.poslovi gde bi moglo doci do povreda-rad na visini,rudnici
4.nije im dozvoljeno da se profesionalno bave upravljanjem motornih vozila (amatri mogu ako nemaju komplikacija sa ocim,KVS,metabolicki poremecaji,nervi)
5.ne treba ih zaposljavati na mestima gde je otezana konrola glikemija,uzimanje insulina,drzanje dijete (nocni rad,terenski posao)
6.za ove osobe nisu preporucljivi poslovi sa velikom odgovornoscu i prevelikim stresom
Nekoliko reci koji se ticu invalidnosti.Invalidnost je smanjenje ili gubitak radne sposobnosti kao posledica trajnih promena u zdravstvenom stanju.
dalje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 7:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 21, 2010 10:12 am
Postovi: 60
GUBITAK RADNE SPOSOBNOSTI-postoji kada zaposleni nije u stanjua da sa normlanim radnim naprom obavlja svoj posao ili drugi odgovarajuci posao ,a ne moze ni da se prekvalifikacijom ili dokvalifikacijom osposobi za drugi odgovarajuci posao.Uovom slucaju dolazi do prekida radnog odonsa po sili zakona.
SMANJENJE RADNE SPOSOBNOSTI-postoji kada zaposleni usled trajnih promena u zdravstvenom stanju ne moze vise sa normalnim radnim naporom koji ne ugrozava njegovo zdravlje da radi na svom poslu puno puno radno vreme
PREOSTALA RADNA SPOSOBNOST-lice moze da radi sa najamnje radnog vremena ili sa punim radnim vremenom,ali na drugom poslu,ili sa punim radnim vremenom na svom poslu uz prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju.
zaposlenih kod kojih dolazi do smanjena radne sposobnosti imaju pravo da budu premesteni na druge poslove,koji odgovaraju njihovoj radnoj sposobnosti samo ako takvo mesto postoji kod poslodavca.
ZAKLJUCAK-postoji veliki broj poslova koje osobe sa dijabetesom tipa 1 mogu raditi,naravno da postoje ogranicenja,ali treba uzeti u obzir da ne postoji osoba na ovom svetu koja moze raditi sve poslove,dakle,sve ostalo je diskriminacija.Problem postoji kod privatnika koji su potpuno neobavesteni,puni predrasuda,a sve to proizilazi iz neznanja.Problem je i u tome sto zakon uvek ostavlja mogucnost poslodavcu da usled tehnoloskih,ekonomskih ili organizacionih promena raskine ugovor o radu sa zaposlenim,pod izgovorom da je prestala potreba za njegovim radom,a to je vec veliko polje za manipulaciju...
na kraju sve se svodi na to da je bitno na kakvog poslodavca covek naleti,na coveka ili imitaciju coveka :)

pozz,nadam se da sam nesto pojasnio u vezi zaposljavanja :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 7:16 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Sasvim dovoljno, precizno i jasno :) Hvala :)

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Pon Jul 18, 2011 8:28 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Feb 23, 2009 9:54 pm
Postovi: 93
Lokacija: Nis
Cim sam dobila resenje o invaliditetu pozvali su me iz Biroa za zaposljavanje i dobila sam posao u jednoj privatnoj firmi. Ali sad imam drugi problem. Do sada sa odlicno regulisala secer, Hba1c mi se uglavnom kretao od 5 do 6,5, ali od kako sam pocela da radim nije prosao jedan dan da mi secer bar jednom u toku dana ne bude preko 10! Posao jeste stresan, ali poslodavac stvarno ima razumevanja za mene, daje mi pauzu od pola sata uvek u isto vreme. Medjutim, ja nikako ne uspevam da izregulisem secer. Sve sam probala, ali ne ide... Stvarno neznam sta vise da radim, a ne bih da odustanem od posla jer sam i ovo jedva nasla. Ako neko ima neki predlog bila bih zahvalna... :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Pon Jul 25, 2011 9:02 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Povećaj bazalni insulin radnim danima, ne znam na kojoj si terapiji... Često ljudi imaju problem da na poslu održavaju dobar šećer, ali treba da vodiš računa i o tome da li više sediš nego što bi inače, itd...

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li postoji neka olaksica prilikom zaposlenja dijabeticara
PostPoslato: Pon Nov 07, 2016 8:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 11, 2006 10:37 pm
Postovi: 3
dijabeticar sam od svoje 9te godine,trenutno imam 41 godinu i vec 20 godina radim teske fizicke poslove na terenu gde nemam vc da operem ruke a kamoli dam insulin,vozim sluzbeni auto(najlaksi deo posla) i sad sam na lekarskom dobio da ne mogu vise da vozim sluzbeni auto a ostale poslove mogu.
procitao ovde na forumu da mogu da dobijem prvi stepen invaliditeta ali kad sam otisao kod lekara opste prakse za uput za komisiju za procenu radne sposobnosti ona mi kaze da treba neko predlog da joj napise za taj uput.totalno sam zbunjen...
koga bi mogao da kontaktiram da me uputi sta i kako dalje jer bi mi taj dokument pomogao da dobijem drugo radno mesto koje trenutno postoji u firmi u kojoj radim.
zivim i radim u beogradu,pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 61 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: