Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Endodonska terapija i kompikacije?
PostPoslato: Pon Jul 25, 2016 11:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 02, 2012 7:13 pm
Postovi: 20
U martu mesecu menjala sam napuklu sivu plombu na gornjoj sestici. Sa zubom nikada nisam ranije imala problema, plomba je zamenjena belom i predoceno mi je da je moguca osetljivost i blagi bol do mesec dana nakon ovakve promene. Tri nedelje nakon intervencije ja i dalje ne mogu da grizem na taj zub jer se javlja jako ostar bol prilikom zagriza na tvdu hranu(seme kima i sl.). Zubar u dva navrata odstranjuje visak plombe medjutim nema poboljsanja. U razmacima od par nedelja dva puta mi menja plombu a bol i dalje ostaje. Bol se javljao iskljucivo samo kod zagriza i prestajao je onog momenta kada zagriz prestane. Bez osetljivosti na hladno, toplo, slatko.Zubar je odlucio da bi trebalo vaditi zivac i odraditi ciscenje kanala. Uradjen je rtg po kom je sve bilo uredno bez upale. Po zubaru zivac je bio previsoko pozicioniran i to je pravilo tegobe(mada mi je nejasno kako ih nisam imala kod sive plombe.).Zivac je umrtvljen, ciscenje kanala je uradjeno bez problema i postavljen je lek i nekakve iglice u korenove. Posle par dana javlja se bol samo prilikom nadrazaja jezikom,hranom koja prestaje kada nadrazaj prestane . Bol je tupa kao kada iznova i iznova pritiskate veliku masnicu. Nakon 10 dana ponovo je uradjeno ciscenje kanala i postavljene su ponovo te iglice novi lek. Nakon pet dana ponovo se javlja bol koji u toku jednog dana bas kulminira ali uz obican analgetik se smanjuje postepeno.Zubar je trazio da se snimak ponovi i po njemu je sve ok ali kaze da zub ne moze zatvarati dokle god ja nesto osecam. Danas je sesti dan kako je zub treci put napunjen sada drugom vrstom leka. Juce se ponovo javila ista bol s tim da je pracena povremenim blagim pulsiranjem, desni su blago natecene i na pritisak iznad zuba desni bole. Ovo je prvi put da radim endodonsku terapiju dali je moguce da na izgled zrav zub ,nakon obicne promene plombe naprav ovakve komplikacije? Dali je normalno ovoliko puta otvarati, cistiti i puniti zub? Sta bi moglo biti u pitanju znam da bez snimka tesko mogu dobiti odgovor ali se nadam da ce se barem neko javiti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Endodonska terapija i kompikacije?
PostPoslato: Čet Jul 28, 2016 5:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
bez snimka moze SAMO da se nagadja sta je uzrok bola. nije iskljuceno da tzv. dodatni kanali nisu ocisceni i popunjeni. sta su dodatni kanali? pored, nazovimo ga glavnog, kanala u kojem lezi zivac ima i sporednih kanala koji se ako se ne popune daju klinichku sliku vrlo slichnu situaciji koju ste vi opisali. pulzirajuchi bol koji opisujete NIKAKO nije dobra znak i na to vas zubar MORA da obrati paznju!!!

o "aksesornim kanalima" imate ovde:
http://www.deardoctor.com/inside-the-ma ... ot-canals/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Endodonska terapija i kompikacije?
PostPoslato: Pet Jul 29, 2016 10:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 02, 2012 7:13 pm
Postovi: 20
Hvala puno na odgovoru tj. na tekstu koji je bio veoma poucan. Predpostavlja da se ti dodatni kanali ne vide na obicnom rtg snimku tako da fakticki tesko ko moze da ih detektuje pa se iskreno nadam da nije to u pitanju. posto je u pitanju sestica jedan od korena je zakrivljeniji od drugih pa se bojim da je to ono sto zadaje probleme. E sad, mene buni jedna stvar, posto nisam stomatolog nikako se ne razumem u procedru ciscenja tim iglicama. Dali iglice treba da prodju kroz ceo koren kada se cisti tj. do mesa ili samo do kraja(ne znam kako drugacije da se izrazim pa cu to nazvati ne probijanjem vrha korena). Snimak je zubar zadrzao ali koliko se secam kada je postavio privremeno punjenje i te iglice ili sta su vec u kanal to punjenje u nakrivljenom korenu nije islo do kraj(dali tako treba)?Trenutno manje boli, nema pulsiranja koje se javilo u toku tog jednog dana.Ali trenutno pijem rapten k zbog drugih stvari pa moguce da zbog toga ne osecam nista sem povremenog osecaja svraba duboko u desnima iznad tog zuba. U svakom sl. tek sredinom sledece nedelje idem ponovo i predpostavljam da se ponovo stavljati lek posto me je bolelo, ali sam zelela da se informisem da znam da mu postavim prava pitanja jer sam ipak laik.Ne zeli da se zadovoljim odgovorom popite analgetik pa se vidimo . Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Endodonska terapija i kompikacije?
PostPoslato: Pet Jul 29, 2016 10:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 2:42 pm
Postovi: 131
Kell je napisao:
Hvala puno na odgovoru tj. na tekstu koji je bio veoma poucan. Predpostavlja da se ti dodatni kanali ne vide na obicnom rtg snimku tako da fakticki tesko ko moze da ih detektuje pa se iskreno nadam da nije to u pitanju. posto je u pitanju sestica jedan od korena je zakrivljeniji od drugih pa se bojim da je to ono sto zadaje probleme. E sad, mene buni jedna stvar, posto nisam stomatolog nikako se ne razumem u procedru ciscenja tim iglicama. Dali iglice treba da prodju kroz ceo koren kada se cisti tj. do mesa ili samo do kraja(ne znam kako drugacije da se izrazim pa cu to nazvati ne probijanjem vrha korena). Snimak je zubar zadrzao ali koliko se secam kada je postavio privremeno punjenje i te iglice ili sta su vec u kanal to punjenje u nakrivljenom korenu nije islo do kraj(dali tako treba)?Trenutno manje boli, nema pulsiranja koje se javilo u toku tog jednog dana.Ali trenutno pijem rapten k zbog drugih stvari pa moguce da zbog toga ne osecam nista sem povremenog osecaja svraba duboko u desnima iznad tog zuba. U svakom sl. tek sredinom sledece nedelje idem ponovo i predpostavljam da se ponovo stavljati lek posto me je bolelo, ali sam zelela da se informisem da znam da mu postavim prava pitanja jer sam ipak laik.Ne zeli da se zadovoljim odgovorom popite analgetik pa se vidimo . Pozdrav
*** punjenje bi trebalo da ide TACHNO do samog vrha korena a tolerise se odstupanje od 2mm. ako je koren kriv pri vrhu (a to se cesto dogadja) onda bez dodatne opreme i specijalnih iglica ne bi trebalo ni zapocinjati rad. zasto? zamislite da su u korenu bakterije ... te bakterije su u korenu ali ne samo u delu koji vas zubar moze da ocisti, one se nalaze po duzini celog korena i ZATO bi trebalo da se koren ocisti "skroz do kraja". JAKO tesko je da se bilo sta kaze bez snimaka tako da ovo sto sam vam napisao prihvatite SAMO kao drugarsku prepisku a nikako kao struchni savet. sad sam malo pogledao o leku koji uzimate (rapten) ... nije iskljuceno da zbog uzimanja "raptena" imate manje bolove jer je lek "zamaskirao" situaciju. u svakom sluchaju ako imate pulzirajuce bolove to NIKAKAKO nije dobar znak i to OBAVEZNO kazite vasem zubaru. bilo bi sjajno ako mozete da dobijete rtg. snimke i da ih "okachite" negde da ih pogledam.
https://www.youtube.com/watch?v=jSG0Y6KOVTE obratite paznju na ovaj film negde od 4 minuta pa na dalje.

***ako imate jos nekih konkretnih pitanja poredjajte ih pod 1.2.3.... i ja chu se potruditi da vam na svako pitanje odgovorim ... normalno pod uslovom da znam odgovor :o


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: