Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 60 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: tumor kicmene mozdine...objasnjenje...
PostPoslato: Ned Mar 15, 2009 5:55 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 9:46 pm
Postovi: 73
Drug mi je oprisan pre mesec dana od tumora kicmene mozdine. Bio je na nurohirurgiji u Novom Sadu desetak dana .Jedan deo tumora su odstranili a drugi nisu ,jer je bilo rizicno.Jos uvek nisu stigle sve analize,al kako su njegovoj tetki rekli radi se o benignom tumoru.Sada je na rehabilitaciji,al ono sto mene zanima i brine jeste to sto on mesec dana posle operacije neoseca noge,tacnije nepokretan je od grudi pa nadole. Ponekad radi vezbe za ruke al ni to,zato sto ima temperaturu do 38,kazu da je to zbog nekih bakterija koje ima u urinu.takodje ima neredovne stolice,tacnije za ovih mesec dana imao je svega 3-4.prima infuziju na 8h,pije neke lekove ujutru i uvece,i uvece mu daju neku inekciju.ja bi volela ako bi neko mogao da mi objasni tok lecenja sada kada znaju da je benigni tumor u pitanju,dali se ide na neke teraapije i sl stvari,a ono sto me najvise brine i sto bi volela da znam jeste to ,kada bi trebalo on da pocne da d aje neke znake pokretljivosti/Jer to zavisi od njegove volje ili...?jer ja ne mogu da prihvatim ni d a verujem da ce on ostati nepokretan...:( Bila bih jako zahvalna kad bi mi odgovorili...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 15, 2009 6:28 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Ne znam da li je vama i vashem drugu iko rekao to pre operacije, ali oporavak tj rehabilitacija posle ovakvih operacija je najkomplikovaniji, dugotrajan i zahteva struchnu kineziterapiju, chak i do 3 godine.

Sve pre svega zavisi od nivoa povrede, ako kazete da nema osecaj za noge to znachi da se tumor nalazi u grudnom delu kichmene mozdine.

Ali u kom tachno nivou. Koji je nivo lezije tj tumora?

Bitno je znati sta se tachno operacijom odstranilo, da nam napishete tachnu sadashnju dijagnozu...osetljivost po ASIA skali, sve simptome i sve dijagnoze...

Urinarne infekcije jesu najcheshci sledeci problem kod neurohirurshkih pacijenata. Za to treba da prima terapiju, i da se vodi stogo kontrolisana higijena kada su u pitnaju pelene ili kateteri.

Oporavak pacijenata na neurohirurshom odeljenju je do 3 godine, tako da mesec dana nije neki period u kom dolazi do oporavka ikakvog. Tkivo je josh uvek pod traumom verovatno, zato i ima osecaj oduzetosti.

U ovom stadijumu je najbitnije da se otklone komplikacije, infekcije, da se ne dozvoli razvoj dekubitusa i drugoh infekcija i naravno kineziterapija po protokolu za datu dijagnozu.

Pasivne vezbe koje izvodi terapeut za donje ekstremitete, pasivno intencioni pokreti, aktivne za gordnje ekstremitete kako bi kada dodje vreme mogao bez problema mogao da vrshi transfere iz kreveta u kolica, kolica-terapeutski sto, kolica-krevet a kasnije kako napreduje rehabilitacija da nosi svoje telo na shtakama...

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 15, 2009 6:41 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Velicina lezije posle povrede kicmene mozdine primarno se ispoljava rasprostranjenoscu paraliza i gubitka senzibiliteta a kao posledica toga javlja se nesposobnost da se obavljaju aktivnosti dnevnog zivota.

Ostecenje kicmene mozdine predstavljeno je:

• neuroloskim nivoom lezije
• stepenom kompletnosti lezije kicmene mozdine


Neuroloski nivo oznacava najnizi segment kicmene mozdine sa normalnom motornom funkicom i senzibilitetom na obe strane tela.

Kada se senzitivni i motorni nivou razlikuju, motorni nivo podrazumeva najnizi segment kicmene mozdine sa normalnom motornom funkcijom obostrano, a senzitivni nivo podrazumeva najnizi segment kicmene mozdine sa normalnom senzitivnom funkcijom obostrano.

Medjutim kada se motorni i senzitivni nivo bitno razlikuju na obe strane, preporucuje se da se odrede: desni senzitivni, levi senzitivni, desni motorni i levi motorni nivo.

Skeletni nivo se odnosi na nivo na kojem se uz pomoc rengenskog snimka vidi najveca povreda kicmene mozdine. A senzorni i motorni skor je numericki zbir rezultata ispitivanja koji odrzava stepen neuroloskog deficita usled lezije kicmene mozdine.

Lezija kicmene mozdine moze biti

Kompletna lezija – kada ne postoji ocuvana ni senzitivna ni motorna funkcija u najnizim sakralnim segmentima kicmene mozdine ( S4, S5). Sakralnu osetljivost sacinjava prisutan osecaj u predelu mukokutanog spoja, kao i duboki analni osecaj. Test motorne ocuvanosti cini priststvo voljne kontrakcije spoljasnjeg sfinktera na digitalni pregled.


Nekompletna lezija – ako postoji bilo kakva ocuvanost senzitivnih ili motornih funkcija ispod neuroloskog nivoa lezije koji ukljucuje i najnize sakralne segmente.


Prema standardnoj neuroloskoj klasifikaciji – ASIA i skali osetecenja razlikujemo:

A – kompletno ostecenje ( ne postoji ocuvanost niti motornih niti senzitivnih funkcija u sakralnim segmentima S4-S5)

B – inkompletno osetecenje ( ocuvan je samo senzibilitet ispod neuroloskog nivoa obuhvatajuci i poslednje sakralne segmente S4-S5)

C – inkompletno ostecenje ( motorna funkcija je ocuvana ispod neuroloskog nivoa, vecina kljucnih misica ispod nivoa lezije je ocene 3 prema MMT)

D – inkompletno ostecenje ( motorna funkcija je ocuvana ispod neuroloskog nivoa. Vecina kljucnih misica ispod neuroloskog nivoa je za ocenu 3 ili vecu)

E – normalan nalaz ( motorna i senzitivna funkcija su normalne)


Svi ovi nalazi ce se menjati kako oporavak napreduje, ali je neophodno vrshiti ispitivanja zbog pracenja stanja i oporavka.

Za sada, dok je sve to josh sveze reshenje je samo puno stpljenja, voditi rachuna i higijeni, ishrani, da se suzbijaju komplikacije.

On mora da se pomiri sa tim da je oporavak manje vishe komplikovan ali pre svega dugotrajan i da nestrpljenjem i brzanjam, posebno kada pochne vezbe da radi, nece nishta postici.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 15, 2009 8:26 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
kod svih neuroloskih tumora vazan je i polozaj!
tako da, u nekim slucajevima imamo benigni tumor, ali na malignoj lokalizaciji. to znaci da tumor koji po svojoj strukturi nije rak, svojim polozajem nedostupnim operaciji stvara problem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 18, 2009 12:36 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Apr 15, 2005 9:46 pm
Postovi: 73
Ovako glasi nalaz:

ph nalaz: gliosis. Dijagnoza: Pregledani preseci imunohistohemijski nalaz biopsijskog uzorka pokazuju samo reaktivnu glialnu proliferaciju ali nema elemenata tumora.

Doktori su jos napisali da tkivo menja izgled i moze da bude progresivno.

Ako neko moze da mi nesto vise kaze o ovom nalazu. Unapred zahvalna!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: tumor kicmene mozdine...objasnjenje...
PostPoslato: Uto Jun 11, 2013 11:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 11, 2013 10:34 pm
Postovi: 1
Evo ja bih Vas zamolila za objasnjenje..Moj otac star 60 godina je operisan pre 5 meseci od tumora koji je(kasnije se pokazalo kroz analize)benignog karaktera ali je pritiskao mozdinu i ostetio je u nivou poslednjeg vratnog i prvog ledjnog prsljana :(
U prvih 1.5-2 meseca je bio kao biljka bukvalno totalno nepokretan udonjem delu t,j od pupka na dole i bez osecaja za stolicu i mokrenje(koristi jos uvek kateter),da bi potom poceo da u pocetku samo pomera po malo stopala pa sve na bolje tako da sada ustaje samostalno iz lezeceg u sedeci polozaj,prelazi iz kreveta u kolica ustaje samostalno uz setalicu i oslanjajuci se na nju stoji oko 5 minuta,medjutim prisutan je jak spazam misica nogu i nesposobnost pravljenja koraka :-?
Bio je na rehabilitaciji u banji Slankamen 2 meseca i tamo su mu preporucili da koristi ortoze..Ortoze su mi stigle tek kada se vratio na kucno lecenje i sada imamo veliki problem pri stavljanju ortoza zbog spazma a i njemu ne prijaju zbog tezine i ima problem da u njima funkcionise..Nastavio je sa fizikalnom terapijom pa 2 puta nedeljno radi vezbe sa fizioterapeutom a ostalim danima sa nekim od clanova porodice.Inace leva noga mu je dosta slabija u odnosu na desnu..Molim Vas ukoliko mozete na osnovu ovoga sto sam napisala da mi kazete da li on sa dijagnozom parapareza moze da prohoda bar uz pomoc setalice ili staka(jasno nam je svima da nikada nece biti kao ranije) i koliko je traje oporavak kod takvih pacijenata i sto se tice ortoza da li se one preporucuju i kako se koriste da li samo kada pacijent hoda ili se mogu stavljati i kada je u lezecem polozaju radi smanjenja spazma?Sta se od terapija jos preporucuje sem fizikalne?
Hvala puno unapred.Pozdrav!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: tumor kicmene mozdine...objasnjenje...
PostPoslato: Sub Jun 11, 2016 1:46 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 17, 2015 10:18 pm
Postovi: 67
Operisan sam pre 14 meseci,imao sam tumor kicmene mozdine duzine 10 cm.Pre operacije sam hodao al malo otezano-posle operacije sam bio paralizovan od grudi na dole-kao da nista nije moje.jedino sto sam osecao da mi tabani trnu,goru,kao da su mi tabani stisnuti jedno za dugo,bolu...morao sam primati morfijum jer su ti ne objasnjivi bolovi u tabanima bili ne izdrzivi.nakon 2.5 meseca sam jedva uspeo da pomerim palac na levoj nozi.gde god da su mi uboli iglu ja nista nisam osecao sto se tice tela i nogu-kao da nije moje.Mokrenje sam kontrolisao ali slabije.Cak sam se dobro popekao na stomak i nakon 2 sata ja vidim ogroman plik na stomaku-uopste nisam osetio opekotinu!

Nisam mogao da mrdnem sa kreveta-kao da sam bio zalepljen lepkom za krevet-samo ruke i glavu sam mogao pomerati.Gledam u noge i ne mogu ih mrdnuti ni milimetar-stipam se za noge ali nista kao da nisu moje!

Evo posle 14 meseci mrdam telom,nogama,prstima ali je to jako slabo da bi ja mogao ustati i hodati.leva noga mi je dosta jaca od desne.Pijem pola tablete rivotril 20mg svaki treci dan kad ne mogu izdrzati od grcenja misica oko stomaka-pre sam ga pio svaki dan al sam primetio da imam mnogo vise snage kad ga ne pijem.Pokreti su mi jako slabi s obzirom da je proslo 14 meseci.Pijem i vitamine-B,E,C.

Zanima me kakve su sanse-dal cu ikad prohodati? :cry: :cry: :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: tumor kicmene mozdine...objasnjenje...
PostPoslato: Ned Jun 12, 2016 5:00 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Брате, само гурај и буди упоран. И успећеш!

Што се тиче витамина, најтоплије бих ти препоручио ове доле. Батали оне из апотека, бевиплекси, бедоксини, милгаме, све је то без ефекта.

http://vitaminshop.rs/b-6-50mg-100-tabs?sort=pd.name&order=ASC
http://vitaminshop.rs/b-12-1000mcg-100-loz?sort=pd.name&order=ASC
http://vitaminshop.rs/b-1-100mg-100-tabs?sort=pd.name&order=ASC

Б6 мораш да пијеш за почетак 300mg дневно, Б1 200mg, а за Б12 нисам сигуран. Све се пије уз јело и подељено у две до три дозе.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: tumor kicmene mozdine...objasnjenje...
PostPoslato: Ned Jun 12, 2016 6:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 17, 2015 10:18 pm
Postovi: 67
nigde da nadjem na forumu nekog ko je slicno prosao kao ja.prvo su mi govorili da cu trcati za 2.5 meseca-to je bilo pre operacije,posle operacije im je bilo cudno sto cam skroz paralizovan od grudi pa na dole,nakon mesec dana su mi rekli da cu hodati za 2 meseca al malo otezano,posle toga da se strpim i da cu hodati nakon 6 meseci od operacije,prodje i tih 6 meseci e onda kazu da se strpim i da ce sve biti ok nakon godinu dana od operacije.Evo vec godinu i 2 meseca ja jos u kolicima i ni blizu nisam samostalnog hodanja.Sad govore da je oporavak do 3 godine!Pa sta ce biti za 3 god???-onda ce govoriti sacekaj jos 10god!!!
Vec polako gubim nadu a niko da mi da konkretan odgovor :cry: :cry: :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: tumor kicmene mozdine...objasnjenje...
PostPoslato: Ned Jun 12, 2016 6:36 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Na žalost ne može niko da ti da siguran i tačan odgovor, ali je važno da se napredak dešava.

Da li si na fizikalnim terapijama?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: tumor kicmene mozdine...objasnjenje...
PostPoslato: Pon Jun 13, 2016 9:28 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Мораш да будеш упоран и да се бориш. Добро је да си уопште жив. Чуј, тумор кичмене мождине!

Генерално смо у зајебаној ситуацији: цео живот се мучимо и на крају умремо. Ипак мора да се живи. Ко разуме схватиће.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: tumor kicmene mozdine...objasnjenje...
PostPoslato: Pon Jun 13, 2016 11:32 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 17, 2015 10:18 pm
Postovi: 67
Mislim da je bolje otvoriti novu temu u vezi ovoga da bi je ljudi bolje primetili.Hvala na odgovorima al ne pomazete mi-nikako mi ne pomazete-samo mi otezavate situaciju.To sto mi govorite to slusam svaki dan.Znam da niko ne moze sa sigurnoscu da mi kaze al moze bar otprilike ili ako je neciji prijatelj prolazio kroz tako nesto.Zamolio bi one koji nisu strucni u ovome ili oni koji nemaju sa ovim nikakva iskustva da ne komentarisu.Izdrzi i bice bolje pa to sam cuo dosad 100.000 puta-cak i oni sto su 100% ne pokretni vec godinama i njima isto govore.Ko nema bar malo konkretan odgovor nek zaobidje ovu temu-to je moja molba a ne naradjenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: tumor kicmene mozdine...objasnjenje...
PostPoslato: Pon Jun 13, 2016 11:39 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 17, 2015 10:18 pm
Postovi: 67
aaaca je napisao:
Мораш да будеш упоран и да се бориш. Добро је да си уопште жив. Чуј, тумор кичмене мождине!

Генерално смо у зајебаној ситуацији: цео живот се мучимо и на крају умремо. Ипак мора да се живи. Ко разуме схватиће.

Da sam uopste ziv??Pa ne umiru ljudi od tumora kicmene mozdine vec ostaju trenutno ili dozivotno ne pokretni.Ovde trazim pomoc od ljudi koji su bar malo imali iskustva u ovome i zamolio bi te da ne zatrpavas temu ovakvim odgovorima jer mi samo otezavas-znam da mi mislis dobro al daj prostora onima koji mi mogu bar nesto priblizno reci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: tumor kicmene mozdine...objasnjenje...
PostPoslato: Pon Jun 13, 2016 2:07 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Када би ти знао од чега људи умиру не би тако причао. Нагледао сам се свачега па због тога могу тако да пишем.

Чини ми се да је најгори случај када је дечко умро од ураслог нокта. Осим ако не рачунам оно када је човек отишао у болницу на преглед жучне кесе коју је требало оперисати због камења, а умро је од срца јер му нису дали његове лекове него неке погрешне.

Конкретно сам ти рекао које витамине да пијеш и они ће помоћи у регенерацији нерава. Не знам шта друго хоћеш?! Ако хоћеш да ти неко каже када ћеш оздравити, онда немам коментар.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: tumor kicmene mozdine...objasnjenje...
PostPoslato: Pon Jun 13, 2016 6:06 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 17, 2015 10:18 pm
Postovi: 67
aaaca je napisao:
Када би ти знао од чега људи умиру не би тако причао. Нагледао сам се свачега па због тога могу тако да пишем.

Чини ми се да је најгори случај када је дечко умро од ураслог нокта. Осим ако не рачунам оно када је човек отишао у болницу на преглед жучне кесе коју је требало оперисати због камења, а умро је од срца јер му нису дали његове лекове него неке погрешне.

Конкретно сам ти рекао које витамине да пијеш и они ће помоћи у регенерацији нерава. Не знам шта друго хоћеш?! Ако хоћеш да ти неко каже када ћеш оздравити, онда немам коментар.

Hocu da pisu ljudi koji su nastradali kao ja ili oni ciji je prijatelj prosao kao ja ili neki doktor sa ovim iskustvom koji moze bar nesto reci a ne da mi se govori-izdrzi i bice bolje.ako ne mogu dobiti ni malo konkretan odgovor onda nemojte pisati jer ce ova tema biti jedno veliko prepucavanje.to sto ljudi umiru od nekih sitnica i gluposti to ne znaci da je to kod svakog.Po tvojoj prici ispada da skoro svaki covek umre od operacije tumora kicmene mozdine cim si napisao-DOBRO DA SI OSTAO ZIV!!!Ako hoces da se prepucavas onda izvoli-ja imam vremena kolko hoces!A ako neces onda me postedi tvojih suvisnih komentara!To sto ti ne znas sta ja drugo hocu to je tvoj problem a ne moj-ja imam dosta svojih problema.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 60 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 43 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: