Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Dali je srce upitanju
PostPoslato: Sub Okt 21, 2006 1:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 20, 2006 9:55 pm
Postovi: 10
Molila bih nekog ko je strucan, koliko sam videla aktivan je Dr.Ivica i mnogima izlazi u susret.
Unazad par meseci konstantno sam osecala blagu bol na samom pocetku leve strane grudi. Ucestalost je bila na par dana po par minuta, da bi se do danas ta ucestalost povecala na svaki dan i bol traje gotovo citav dan. Intenzitet nije jaci i skroz je podnosljiv, sa tim da sada osecam i blagu bol u ruci i u ledjima. Ne mogu povezati sta ga inicira jer boli i kad lezim, i kad prepusim, kad jedem, kad se vise nerviram a nekada i kad sam smirena. Povremeno mi se ubrza pusl bez razloga. Osecam se dosta malaksalo...
Lekar opste prakse me je uputio da izvadim nalaze krvi i kod kardiologa. Nalazi jos nisu gotovi a kardiolog ima slobodan termin tek za mesec dana.
Buduci da nisam posecivala lekara par godina (od kad su nalazi bili prosecni) lekar ne moze pretpostaviti o cemu se radi.
Dobila sam uputnicu i za neurologa (u nekoliko zadnjih godina sam imala velike stresove) kojeg sam posetila.
Molila bih samo da mi neko odgovori na osnovu mog opisa bola dali postoji mogucnost da je srce u pitanju jer sam gotovo sigurna da jeste obzirom na moj nacin zivota.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 21, 2006 4:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Obzirom na opisanu vrstu, trajanje i ucestalost bola, verovatno nije u pitanju srce - osim ako ne postoji nestabilna angina pectoris. Zanimljivo je da lekari primarne zdravstvene zastite skoro redovno krecu od laboratorije, mada im je EKG dostupan... Da ne pominjem olako upucivanje drugim specijalistima. Oblik bola koji imate podseca i na neuralgiju, obicno poreklom od vratne spondiloze. Ali, bez EKG nalaza ne verdi puno nagadjati... Takodje, potreban je i RTG grudnog kosa.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 21, 2006 6:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 20, 2006 9:55 pm
Postovi: 10
dr ivica je napisao:
Obzirom na opisanu vrstu, trajanje i ucestalost bola, verovatno nije u pitanju srce - osim ako ne postoji nestabilna angina pectoris. Zanimljivo je da lekari primarne zdravstvene zastite skoro redovno krecu od laboratorije, mada im je EKG dostupan... Da ne pominjem olako upucivanje drugim specijalistima. Oblik bola koji imate podseca i na neuralgiju, obicno poreklom od vratne spondiloze. Ali, bez EKG nalaza ne verdi puno nagadjati... Takodje, potreban je i RTG grudnog kosa.


Nisam ocekivala brz odgovor. Zahvaljujem najlepse i obzirom da sam usla na ovaj forum skoro, uspela sam videti da mnogim ljudima izlazite u susret savetima koji verujte mnogo znace sto je za svaku pohvalu.
Srdacan pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 22, 2006 6:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 10, 2006 4:16 pm
Postovi: 11
Obzirom da imam slične simptome plus povremenu vrtoglavicu i glavobolju (tup bol u predelu malog mozga više liči na neko stiskanje iznutra) interesuje me kako se dijagnostifikuje nestabilna angina pektoris, jer mi je rađen samo EKG desatak puta, laboratorija, rengen grudnog koša i sve je po rečima doktora OK, a pijem Monizol, Prinorm i Andol


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 22, 2006 11:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Za ovu anginu se kao dijagnosticka metoda preporucije takozvani farmakoloski eho-stres opterecenja, ili DIPIRIDAMOLSKI TEST. Posle njega se, ukoliko je pozitivan, ide na koronarografiju, a definitivno lecene je STENT.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 23, 2006 3:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 20, 2006 9:55 pm
Postovi: 10
zzzz je napisao:
Obzirom da imam slične simptome plus povremenu vrtoglavicu i glavobolju (tup bol u predelu malog mozga više liči na neko stiskanje iznutra) interesuje me kako se dijagnostifikuje nestabilna angina pektoris, jer mi je rađen samo EKG desatak puta, laboratorija, rengen grudnog koša i sve je po rečima doktora OK, a pijem Monizol, Prinorm i Andol


I ja sam malo trazila nesto vise o ovoj bolesti i dosta podataka nasla na ovoj stranici, mozda ti pomogne
http://72.14.221.104/search?q=cache:OYL ... hr|lang_sr


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 24, 2006 5:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 10, 2006 4:16 pm
Postovi: 11
Hvala za sajt, a doktor bi mogao da pojasni to " STENT ".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 24, 2006 10:19 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Evo, pokusacu ja onako "narodski" da ti objasnim...... :D


Infarkt se "desi" kada se stvoreni krvni ugrusak zaglavi na suzenom mestu krvne zile koja ide ka srcu. Moze se leciti lekovima (koji ce da "razbiju" krvni ugrusak), operativnim putem (ugradnjom baj pasa) ili ugradnjom stenta.

U kakvom su stanju sve te vene, najbolje se vidi koronarografijom (kada se kroz venu na preponi ubrizga kontrast i na ekranu se prate "desavanja").
Tim putem se najbolje utvrdjuje u kom su stanju sve krvne zile i gde ima suzenja na njima.

Koriste se "baloncici" koji se putem kateterizacije kroz venu na preponi "sprovedu" do obolelog mesta i onda se pod pritiskom ti baloncici naduvaju i bukvalno sire to suzeno mesto. Otprilike u oko 30% slucajeva se desi da se nakon toga opet pojavi suzenje. Da bi se to sprecilo, postavlja se stent.

Stent je kao jedan feder koji se postavlja na to suzeno mesto i tako ne dozvoljava da se krvni sud opet skupi od naslaga koje se taloze na unutrasnjim stranama krvnih zila. Te naslage nastaju od pusenja, nezdrave hrane, alkohola,stresa, nasledno.....

Medjutim, posto je to strano telo, desava se da nekada ponovo dodje do suzavanja, tako sto se celije opet "probiju" i preko tih federa (ja to zamisljam da je kao mina za hemijsku olovku??!! Mozda i gresim??!!)
Ali postoje i stentovi sa lekovima koji sluze za razbijanje tih celija i tako "brane" stent od "napada", ali oni su dosta skupi.

Nadam se da sam uspela malo da ti pojasnim sve te pojmove obicnim jezikom, a sigurno ce se javiti i neko od doktora da me ispravi ako sam negde pogresila.

Koliko sam ja uspela da propratim desavanja, to se koristi poslednjih nekoliko godina kod nas, ako ne gresim??!! :oops: Ovo sam ti opisala bas onako kako ja "dozivljavam" celu tu pricu o stentu i dilataciji (baloncicima).


Pozdrav, Majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 24, 2006 11:28 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Majjo,

Vecina stvari koju ste opisali je super, samo novi stentovi prakticno ne mogu da se zapuse. Pre ce se okluzija desiti na bilo kom drugom mestu nego u stentu.

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 25, 2006 4:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 10, 2006 4:16 pm
Postovi: 11
Dr. Ivica kaže da se za lečenje nestabilne ang.pekt. koristi stent, Majja (hvala za opširan odgovor)odgovara da "infarkt nastaje itd..." i da se ugrađuje stent. Pa jel su infarkt i nestabilna ang.pekt. isto. Nisam to shvatio baš tako.
Usput, pošto su mi danas zakačili holter srca, a nije mi baš jasno zašto, može li neko da objasni šta će ova kutija koja me žulja, a žice da ne pominjem, da utvrdi. Morao sam da prekinem sa lekovima, da se pentram se uz stepenice, a pritisak mi je sa 110/ 70 otišao na 150/70- puls je skočio i smirio se tek posle 10-tak minuta ( 130/70 i 80 u minuti) tako da mi nije bilo sve jedno. Zato i me i zanima čemu služi ovaj holter.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 25, 2006 4:44 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Postoji holter pritiska i holter EKG. Ako je u pitanju holter EKG, njime se prevashodno ispituju poremecaji ritma, a delimicno i prisustvo ishemija. Infarkt i nestabilna angina nisu isto, naravno, nestabilna angina se moze pretvoriti u infarkta, kada se otkaci nestabilni ateromski plak (naslaga) i zapusi neki uzi krvni sud, posle cega taj deo srcanog misica ostaje nbez ishrane i trpi propadanje, do nekroze ili do rekanalizacije, odn. izlecenja.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 25, 2006 4:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
zzzz je napisao:
Dr. Ivica kaže da se za lečenje nestabilne ang.pekt. koristi stent, Majja (hvala za opširan odgovor)odgovara da "infarkt nastaje itd..." i da se ugrađuje stent. Pa jel su infarkt i nestabilna ang.pekt. isto. Nisam to shvatio baš tako.
Usput, pošto su mi danas zakačili holter srca, a nije mi baš jasno zašto, može li neko da objasni šta će ova kutija koja me žulja, a žice da ne pominjem, da utvrdi. Morao sam da prekinem sa lekovima, da se pentram se uz stepenice, a pritisak mi je sa 110/ 70 otišao na 150/70- puls je skočio i smirio se tek posle 10-tak minuta ( 130/70 i 80 u minuti) tako da mi nije bilo sve jedno. Zato i me i zanima čemu služi ovaj holter.


[quote]
Pa jel su infarkt i nestabilna ang.pekt. isto. Nisam to shvatio baš tako.[quote]


Nisu isto. Infarkt je kada dodje do zacepljenja u k.s. i tada je dotok krvi u scani misic otezan (u zavisnosti od % zacepljenja zavisi ishod infarkta), a nestabilna a.p. je dijagnoza.

Holter ce ti utvrditi sve sta se tacno desava u odredjenom momentu (kada lezis, sedis, hodas, trcis, penjes se uz stepenice, spavas......)-za to sluzi!!!

Za ostalo ne znam nista da ti kazem (to za pritisak i puls... :cry: ).


Imam sad ja jedno pitanje za tebe. Jel si iz Bgd-a i da li si isao privatno kod kardiologa i gde??!!! :oops:


Pozdrav, Majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 25, 2006 5:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 10, 2006 4:16 pm
Postovi: 11
Nisam iz Bgd-a a kakvi su mi ovi ovde stručnjaci, najverovatnije je da će mi jedno od skorih pitanja biti: NA VMA ILI KOD NEKOG PRIVATNIKA I KOD KOGA.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 25, 2006 6:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 20, 2006 9:55 pm
Postovi: 10
zzzz je napisao:
Nisam iz Bgd-a a kakvi su mi ovi ovde stručnjaci, najverovatnije je da će mi jedno od skorih pitanja biti: NA VMA ILI KOD NEKOG PRIVATNIKA I KOD KOGA.


Cula sam od drugarice da je njen suprug zavrsio sve moguce pretrage u vrlo kratkom roku na VMA za cca 100 evra, da su expeditivni i veoma ljubazni


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 25, 2006 6:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 20, 2006 9:55 pm
Postovi: 10
Na samom pocetku teme izlozila sam svoj problem o kojem sam znala u onom momentu onoliko. Potrudila sam se da sto pre dodjem do EKG-a i konsultovala sam se sa 2 lekara strucne prakse i 2 kardiologa. Objasnjenje za EKG nisam dobila ni od jednog. Jedan kardiolog je bio malo skeptican za moje sumnje i dao mi konkretan odgovor "moze biti nestabilna angina pectoris ali i ne mora uopste kako ste mi opisali bolove", potom me je uputio na stacionirano lecenje u gradsku bolnicu i preporucio Nitroglicerin (po potrebi) i presolol i andol. Otisla sam u gradsku bolnicu (gde su uslovi za rad ocajni, guzve prevelike i ljudi se kontrolisu jako brzo ko na pokretnoj traci). Drugi kardiolog je rekao da batalim preporucene lekove i da ja nemam anginu pectoris, imam samo nepravilnosti u radu srca koje je ustanovio na EKG-u i da se ne "majem" po daljim pretragama. Na moje pitanje dali ima ideju sta bi mogao biti uzrok mog bola u grudima on je rekao mozda je jednjak ili hrskavica jer sam tako gradjena!!!! Poslusao je srce, dodao da nisu ni pluca, ispritiskao malo ledja i prsa i rekao da ne brinem, dao diklofenak i propafen.
Moje pitanje je dali se potpuno mogu osloniti na ovu "dijagnozu" samo na osnovu EKG-a i kom doktoru dalje jer mene definitivno boli u grudima istim intenzitetom bez obzira na diklofenak. Kupila sam 7 vrsta lekova i posle svega ne znam ni sta da pijem jer je svaki lekar pobio pretpostavke predhodnog. Primetila sam inace da svaki lekar preporucuje za svaki slucaj i neki lek za smirenje (i ovog puta su lekovi razliciti Xalol, Lorazepam, Efectin Er...). pritisak mi je relativno nizak 70/120 a posle jednog presolola sam jedva disala i izmerila 85/60


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: