Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autor Poruka
 Tema posta: indeks PSA znacenje
PostPoslato: Čet Maj 12, 2016 10:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 02, 2016 3:59 pm
Postovi: 8
Pozdrav.
Radeci analizu krvi za sasvim neki drugi problem,odlucih se da proverim i PSA u laboratoriji.Imam 48god i radio sam analizu ukupnog i free PSA,clia metoda,ng/mL.

Nalaz je ukupnog PSA 2,82 a pise na nalazu refer.vrednost do 2,5 (od 40god-49god je do 2,5 sto odgovara mojim godinama)
slobodan(free)PSA je 0,25 a pise da je refer.vrednost do 0,42
Indeks: slobodni PSA/uk.PSA je 0,096 sto je u procentima 9,6%.

Da li bih trebao otici kod urologa na TRUS pregled sa biopsijom prostate,jer na mnogim mestima citam da ovaj indeks treba da je bar 15-20% ili vise kako se ne bi sumnjalo na karcinom.A sa druge strane kako je onda refer.vrednost slobodnog PSA po toj metodi dozvoljeno DO 0,42 nije mi jasno.Da li se ovaj odnos ukupnog i slobodnog PSA odnosi samo na situacije kad je PRVO ukupni PSA povisen ili je on UVEK relevantan,kao napr. i u mom slucaju, jer kad se opet pojedinacno gleda za obe refer.vrednosti koje imam u nalazu-ispada da je skoro pa sve u redu?
Iz iskustva drugih,da li je biopsija bolna? Takodje,sta mislite o magnetnoj rezonanci MRI karlice da li je pouzdana sto se tice dijagnostifikovanja isto kao i napr.UZ prostate ali kroz debelo crevo kod urologa,tj onaj Transretktalni ultrazvuk?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 40 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: