Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 68 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 04, 2006 1:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 03, 2006 7:22 pm
Postovi: 7
ne, kontra... pogorsavali su mi zagrizaj... tako da sam sada u goroj poziciji nego sto sam bio na pocetku...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 04, 2006 3:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
?

Kad bi mogao da pojasnis.
Imao si nepravilan zagrizaj, pa si ispravio ali ti je estetski ispalo sad gore....kako gore??

izvini dejv, mozda sam ti malo dosadna..ali moram da pitam jer imam slican problem


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 04, 2006 3:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 03, 2006 7:22 pm
Postovi: 7
imao sam neispravan zagrizaj, donja vilica mi je bila ispred gornje. E sada meni su ove protekle 2ipo godine josh vise izbacivali donju vilicu.... nisanili da kada mi skrate istu da postave kako oni hoce....
sto se tice estetike... ja ne vidim nikakvu razliku obzirom da mi je poredak ostao isti.
Po meni to je samo obicno mucenje bilo u protekle 2 godine... odes u restoran da klopas i posle toga pravac WC - pranje zuba... cetkicu nosim sa sobom... i pored svega toga nebrojeno puta sam imao problema sa desnima... upaljene skoro non stop... moras da pazis sta grizes... slucajno zagrizes nesto tvrdo... otpada bravica... jabuku ne smes da grizes... desni krenule da mi se povlace na jednoj sestice oko koje je prsten... meni je stanje u ustima pre fixne bilo savrseno... samo obrnut zagrizaj....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 22, 2006 8:11 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Dejv,
prava progenija, koju verovatno vi imate, se resava ortodontski samo ako je izrazena do odredjenog stepena; cilj ovakve orto-terapije je da se postigne tzv. maksimalna interkuspidacija, da sto vise zuba bude u sto normalnijem kontaktu, ako je ikako moguce - tj. da se gornji zubi makar "za zeru" prebace preko donjih i pokusa se makar pribliziti normalnom preklopu.
Dakle, skeletni odnosi, duzina tela donje vilice i vilicni ugao OSTAJU ISTI, a samim tim i spoljni izgled pacijenta. Svaki veliki razmak izmedju prednjih zuba (kada zagrizete) se resava hirurski. E, sada, veliko je pitanje da li je kod vas u pitaju "samo" donja vilica, ili i "nerazvijena" gornja, no vi ste konzilijarni pregled vec prosli.

Ne znam koliko su vam objasnili, ali je kolega Drecun vec rekao: vi hocete MOZDA imati probleme sa vilicnim zglobom, ali cete sigurno pre vremena pogubiti zube zbog izrazene progenije.
Dakle, zubi koji su previse, premalo, ili nikako optereceni u zvakanju, kao kod vas, itekako stradaju zbog oboljenja desni, karijesa, a verujte mi na rec da protetsko zbrinjavanje pacijenata sa izrazenom pravom progenijom moze biti izuzetno tesko.

Ne znam koliko je izrazena vasa progenija, ali ako su vam vec sugerisali da to operativno resite, i ako vec imate problema sa desnima i zubima, onda mozda da jos jednom promislite o svemu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 23, 2006 10:42 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
:-? Ja imam progeniju. Nedovoljnu razvijenu gornju vilicu i razvijeniju donju. Ja kao neko ko je svestan svojih mana uvidjam svoj problem i vremenom sam ga prihvatila. Mnogi moji prijatelji nisu ni znali da ja imam taj problem dok im ja nisam ukazala na isti, pa stoga smatram da ocigledno progenija nije jako izrazena.Kao i svima koji imaju ovaj problem preporucena mi je operacija koja mi vremenski uopste ne odgovara (vezivanje vilice). Zato sam pre nego mi je odredjena "terapija" rekla svom lekaru da mi namesti zagrizaj da ako se ponekad u zivotu odlucim mogu da odem i na operaciju. Moj ortodont kod koga sam krenula na sredivanje ovog problema mi je rekao da ce mi srediti zagrizaj tako da cu operaciju zaboraviti. Vec sam dobila gornji pokretni aparat koji moram sto cesce da nosim kako bih sirila gornju vilicu. Uskoro stavljam donju fiksnu.Nikada nisam imala nekih vecih problema sto se tice karijesa, pritiska vilice ili glavobolje. Jos nijedan mi lekar nije rekao da ce uz zivotu da mi se kvare zube zbog progenije. Sad sam u totalnoj frci zbog toga sto si rekao.Jednom mi je samo receno da ce mi se donja mozda jos siriti, ali su mi posle lekari rekla da ni to nije tacno.
Slazem se sa predhodnikom i smatram da je ludost sto je Dejv sirio jos vise donju vilicu i sad ne zeli na operaciju. Pogotovo ako ima taj luksuz i da je plati a i vremenski sve to da pregura. Ionako se samo radi o postotku ljudi koji su imali posle problema.
Ja sam takodje svesna da estetski necu napraviti nikakav pomak. Duzina vilicne kosti ostaje ista (osim ako ne odlucim da i to promenim). Pa opet mislim da samo postavljam zagrizaja u pravilan polozaj ja dobijam puno na estetici. Znate li za takve slucajeve gde su ljudi namestali zagrizaj u pravilan a nisu se odlucili na operaciju? kako li su oni bili zadovoljni???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 23, 2006 11:14 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
Minimamama....
kako ste mislili POGUBITI ZUBE:"... ali cete sigurno pre vremena pogubiti zube zbog izrazene progenije"......? :o

Posto je progenija u vecini slucajeva nasledna, moj otac takodje je ima i nije "izgubio" zube. Izgubio ih je shodno svojim godinama, znaci kao i svi ostali.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 23, 2006 10:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Znate sta, ako okolina nije jasno videla da imate progeniju, onda to bas nije nesto posebno, vidim odavde da ste bas lepi :).
Salu na stranu, za pocetak, ovako online ja ne mogu da razlikujem da li vi imate pravu progeniju, laznu progeniju, prinudni progeni zagrizaj ili nesto trece. Varijabilnosti i mikroforme se takodje nasledjuju, da vas ovo ne buni, a ja celu situaciju posmatram malko drugacije :). Moja specijalnost je stomatoloska protetika, i - na zalost - godinama vidjam samo pacijente sa veoma izrazenom (i veoma zapustenom:() progenijom, pa je moje misljenje o tome sta je "velika" progenija, a sta ne malko za diskusiju :).
Dakle, za mene je velika progenija ona kod koje je tzv. interalveolarna crta polozena na vise od 30 stepeni - kada pacijent zagrize, ako zamislite jednu liniju koja prolazi kroz sredisnja udubljenja gornjih i donjih zuba - ako je ona nagnuta ka upolje zestoko, to je za mene mnogo. To "mnogo" cesto znaci (u zagrizaju) razmak izmedju prednjih zuba i po par santimetara.
Hocu da kazem, da je za osobu koja nije ortodont, znacajno merilo tzv. mogucnost retrakcije: ako je pacijent u stanju da povuce donju vilicu unazad priblizno do neutralnog zagrizaja, onda sam na konju :), da zubi u npr. protezi mogu da se postave makar zub na zub; ako to nije slucaj, ni priblizno, onda mi nema druge nego da preporucim hirurgiju.

I dalje odgovorno tvrdim da se kod ovako izrazenih progenija zubi itekako brze pogube nego kod zagrizaja gde prednji zubi imaju makar kontakt zub na zub; potpuno isto kao i kod otvorenih zagrizaja, kao i u svim situacijama gde zubi ili grupe zuba nisu u kontaktu, nisu u funkciji.

Nadam se da nisam jako iskomplikovala :). Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 24, 2006 9:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
Hvala vam na odgovoru. Sigurno je da ovakav deformitet dovodi do nekog ostecenja zubi, u to ne mogu da sumnjam.

Znam da nemate moje snimke i slicno, ali sam htela da vas priupitam da li vam se u praksi desavalo da "prepisete terapiju" ( ne znam kako da se izrazim) da se gornja vilica siri pokretnim aparatom, a donja suzava nakon vadjenja zuba i da joj se stavi fiksna?
I da li vam se u praksi desavalo da ljudi postavljaju zagrizaj ali se ne odluce na operaciju, i kako to estetski izgleda na kraju?

Toliko, i hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 24, 2006 11:51 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Pa, ne bas: dogadja se cesto da ortodont i ja (najcesce i spec. bolesti usta, parodontolog, hirurg) konzilijarno resavamo sta i kako treba dalje, da bi mogao da se "smesti" protetski rad; no, to takodje znaci da ne "prepisujem" ja sta treba da se ortodontski uradi i kako, nego samo kazem ortodontu precizno sta mi treba i koliko minimalno. Kako ce ona to da izvede i cime, ja cesto nemam uvida, iako dosta razgovaramo - ja "samo" dolazim na kraju cele price, kad ostali sve srede, prosto receno.

U smislu opste stomatoloske prakse mi se vise dogadjalo da pacijent direktno i odmah trazi operaciju progenije, cak i da roditelji odraslog pacijenta odmah traze operaciju (pod odrastao podrazumevam oko 25 godina :)). Najcesce je to situacija u kojoj spolja covek ne mora biti "ruzan", ali ne moze da sastavi prednje zube ni blizu, ne moze da odgriza hranu, cesto je kombinovana progenija sa otvorenim zagrizajem (zubi imaju i vertikalan razmak), zadnji zubi su preoptereceni, u predelu prednjih su stalno vise ili manje upaljene desni, itd.
Koliko sam dosad videla, svi takvi pacijenti su - posle svega - bili zadovoljni.

Sto se tice ostalih, koji su za ortodonciju, pravo sirenje gornje vilice (sa cepanjem nepca) sam vidjala samo kod dece; kod odraslih sam vidjala samo sirenje zubnih lukova, gornjeg ili donjeg. Medjutim, kako rekoh, kod pacijenata koje ja vidjam, nikad nije u pitanju estetski momenat: oni imaju itekakve konkretne probleme, te su i ortodontskom terapijom vrlo zadovoljni.

Ukratko, bas vam nisam od neke koristi :). Ali bar mogu da vam pozelim mnogo srece i sve najbolje :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 24, 2006 1:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
Koliko sam razumela vi ste maksiofacijalni hirurg? Ili gresim?

Da li se kod nas i dalje obavlja metoda vezivanje vilica koja traje 6 nedelja ili se polagano uvodi taj metod operacije kao i u inostranstvu koji ukupno i post i preoprativno traje samo 10 dana? (jedan od predhodnika je to spominjao)

Ukoliko nije, ima li sanse da se polagano to uvede kod nas?


Hvala na recima podrske.
Zaista mi je potrebna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 24, 2006 6:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
:)
Ne, stomatoloska protetika je specijalnost koja se bavi delimicno ili potpuno bezubim pacijentima, nisam hirurg :). Ja sam sorta koja brusi zube i tome slicno :). Zato i dolazimo poslednji na red....

Kod nas APSOLUTNO postoji mogucnost da se uradi sve kako se radi i "napolju", i to odavno; samo ove godine sam videla bar 2 predavanja sa izuzetno impresivnim prikazima resenih slucajeva na ovu temu, i tvrdim da je sve moguce "svetski" izvesti, ali su ljudi iz privatne prakse. Ne znam kako stvari stoje u drzavnoj.

Poz :).

EDIT: P.S. Podrska, podrska :). Sve najbolje :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 24, 2006 11:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Avg 10, 2004 11:13 pm
Postovi: 80
Citiraj:
Ne, stomatoloska protetika je specijalnost koja se bavi delimicno ili potpuno bezubim pacijentima, nisam hirurg . Ja sam sorta koja brusi zube i tome slicno . Zato i dolazimo poslednji na red....


Moram i ja da se ubacim. Niste poslednji, kazu kraljica stomatologije, postavlja krunu... :D sala


@Dejv

Istina Vam je recena za sve one silne komplikacije koje ste nabrojali ali da dodam i ovo. Vas pogled na vasu progeniju i estetiku nije isti kao i neciji drugi. Istina je da ce Vama progenije mozda doneti tegobe dalje u zivotu ali mozda i nece. Medjutim vi ste pravilno postupili time sto sve te komplikacije operacije i komplikacije zivota sa progenijom stavili na vagu i izvagali da vam je lakse da zivite sa progenijom nego da strepite dal ce posle operacije sve biti u redu.

Medjutim morate biti svesni da ima i izuzetno izrazenih progenija Slika koje pacijenti estetski veoma tesko tj nikako ne prihvataju i na toj istoj vagi su izvagali da posto poto moraju resiti problem.

Sto se tice komplikacije u stomatologiji. Da postoje, da neke od njih su teske, a neke su trajne medjutim nas je posao da ih poznajemo, pacijente upozorimo i na sve moguce nacine izbegnemo. Ali medicina nije matematika 1+1 nisu uvek 2.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 25, 2006 7:42 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
@Perakojot,
joooj, nemojte :). To je uvek govorio moj nekadasnji profesor fiksne, a ja sam - iako volim ovu granu - u dusi preventivac, i smatram (ipak) da je protetika samo... rehabilitacija. Dok ne nabavim carobni stapic :).

@Dejv,
ja vidjam samo takve progenije kao na Perinoj slici, ali 10 i 20 godina kasnije; i, kolega je u pravu, mi govorimo samo na osnovu najvece verovatnoce.
Kako god, prema nekim ADA istrazivanjima od pre nekoliko godina, zene smatraju da muskarci sa progenijom imaju jedan odlucan izraz koji im samo dodaje na sarmu :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 25, 2006 8:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
DA, a zene sa progenijom?

Pre nekoliko nedelja sam slusala jednog istaknutog doktora-maksiofacijalnog koji je pricao kako ljudi su ljudi sa progenijom odbaceni od drustva, asocijalni i sl. Sve u svemu ispadosmo kao leprozni. Inace sam prvo kod njega isla na razgovor i o njegovom ponasanju i reakciji na mene mogu da kazem sve najgore!!

Jel moze Mimina mama da malo pojasni koji tipovi progenije postoje. Nesto ste pricali o zapustenim i drugima.
I kazite mi iz prakse, koliko vremenski (ortodontski) traje sirenje gornjeg luka?Onako, neki prosek.

Nadam se da vam nisam previse dosadna sa mojim pitanjima.

Hvala jos jednom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 25, 2006 8:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Ne znam za zene, bilo je samo o muskima :).

A progenija je jako sirok pojam, znate. Ja cu da skratim maksimalno, a govoricu onako kako su mene nekad ucili, sa ogradom da ima mnogo skola i mnogo klasifikacija progenije.
Ortodoncija ne govori bas o progeniji, nego o tzv. malokluziji III klase i njenim grupama. III klasa znaci da postoji poremecaj uzrokovan kombinacijom promena na zubima, alveolarnim nastavcima, vilicama, i kranijalnoj bazi, a osnovno obelezje je obrnut preklop gornjih i donjih sekutica.
Elem, III klasa moze biti:
1. "samo" ukrsten zagrizaj kod sekutica (bocno su zubi u I klasi); mogu biti ukrsteni pojedini ili svi sekutici, a uzroci mogu biti i nasledni, i navike, i sto cudesa.
2. prinudni prognati zagrizaj; nastaje kada zbog obrnutog zagrizaja sekutica i postojanja prevremenog kontakta kod nekog od njih cela vilica prinudno skrece ka napred, kad pacijent zeli da zagrize. Ovde skeletni odnos moze lako biti u I klasi, ali je jednostavno situacija "naterala" donju vilicu da se "istura". Spolja ovo moze biti itekako vidljivo.
3. lazan prognatizam donje vilice; obicno podrazumeva da je gornja vilica nedovoljno razvijena, a donja najcesce sasvim normalna. To sam vidjala, recimo, kod urodjenog nedostatka pojedinih gornjih zuba, kod urodjenih rascepa itd.
4. pravi prognatizam dodnje vilice, tzv. prava progenija ili prava III klasa.; u pitanju je prerazvijenost donje vilice, i skeletni odnos je u III klasi, i kefalometrijska ispitivanja pokazuju i smanjenje ugla kranijalne baze, i izrazito se nasledjuje.
Ako se dobro secam, ranije je stav ortodonata bio da se sve resava "bradnom kapom"; medjutim, kad sam poslednji put pricala na tu temu, jedan mator ortodont mi je rekao da je to napusteno kao cista glupost, jer nema efekta, nego se gleda samo da se gornji sekutici "prebace", ako je moguce, a ako je velika prava progenija pomaze samo hirurgija.

Nemam pojma koliko sirenje gornjeg zubnog luka moze da traje kod odraslog. I sa ortodoncijom za decu nemam mnogo veze, a ona za odrasle je vrlo specificna i izrazito individualna. Treba da imate na umu da je potreban odredjeni perio da se zubi dovedu u zeljeni polozaj, pa jos odredjeni period nosenja da se zubi ZADRZE u zeljenom polozaju (tzv. period retencije), da se kost prestruktuira.
Kod odraslog sveta, fiksna ortodoncija moze da poredja zube za zapanjujuce kratak period (za 3-6 meseci je efekat dramatican), ali je zatim potrebno i godinu dana i vise retencije, tj. retencioni period je utoliko duzi sto je pacijent stariji.
Najbolje da to pitate vaseg ortodonta; cak i oni nekad tesko prognoziraju, jer treba prvo da posmatraju malko pacijenta i vide kojom brzinom sve ide, pogotovo ako nemaju mnogo iskustva sa odraslima.

I, niste dosadni nimalo :), samo ja ne znam koliko vam mogu pomoci.
Ako vam neko ma sta "truje" za progeniju, vi im lepo i otmeno kazite da je cela dinastija Habzburga itekako imala progeni zagrizaj :).

Sve najbolje.

P.S. Jako mi je zao da ste naisli na doktora sa... "rasistickim" stavovima :(.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 68 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: