Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Sre Feb 10, 2016 2:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 10, 2016 2:34 pm
Postovi: 4
Pozdravljam sve članove foruma! Ukoliko imate bilo kakvo pitanje u vezi sa fizikalnom terapijom i rehabilitacijom, povredama i bolovima kostiju, zglobova i mišićam raznim deformitetima i metodama koje se u tim slučajevima primenjuju, slobodno pitajte. Velik je broj tema i komentara na forumu pa da otklonimo sve nedoumice vezane za ovu temu, bar sa medicinskog stanovišta. Srdačan pozdrav svima!

Dr Galetić

http://drgaletic.rs/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Čet Mar 10, 2016 8:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 10, 2016 7:27 pm
Postovi: 2
Postovani doktore,
evo ja imam par pitanja, tacnije vise "bolesti" ali ne znam da li imaju veze jedno s drugim.
Pre 7 meseci sam na biciklu povredila repnu (trticnu) kost, lose sam se "docekala" kad sam silazila sa ivicnjaka. Nisam isla kod lekara, bolelo me je neko vreme a onda mi je utihnula bol (bar ja mislim). Druga stvar je da sam od pre 3 meseca imala bolove u desnom kuku, levoj preponi i na ledjima u predelu desnog bubrega. Ispitala sam bubrege i oni su dobri. Bila sam kod fizijatra, uradila rendgen donjeg dela kicme (2 snimka, od kojih je jedan bio osvetljen pa je doktorka na osnovu samo jednog snimka dala dijagnozu) koja glasi:
"Ispravljena fiziol.lordoza i laka dekstrokonveksna skolioza lumbalne kicme. Pocetne spondiloticne promene. Otisak nukl.pulpozusa u povrsine L3-L5 prsljena".
Doktorka mi je rekla da je to okostavanje.
Isla sam na obuku za vezbe u DZ, istezanje kicme (mislim da se vezbe zovu "Reganove"). Nastavila sam kod kuce sa vezbanjem i bolovi u kuku i preponi su prestali dok u predulu bubrega i dalje imam male bolove. Takodje mi se od pre 2 meseca vratila bol u repnoj kosti.
Do pre nekoliko godina sam isla na rekreativne vezbe koje sam zbog posla morala da napustim. Sada bih se vratila vezbama da ojacam misice na svim delovima tela jer su mi se opustili ali ne smem da radim nista na svoju ruku jer verovatno imam misicni disbalans. Imam i osteopeniju, jos uvek ne koristim nikakvu terapiju. Imam 50 godina. Zelim ponovo da vozim bicikl i da ojacam misice, pa Vas molim da me uputite sta da radim i sta treba da ispitujem. Da li se ista od pregleda moze obaviti u nekoj drzavnoj ustanovi, gde bih mogla da ispitam stanje misica (misicni disbalans) i ko bi mogao da mi napravi program vezbi za jacanje misica i svega sto mi je potrebno.
Jos da kazem da puno sedim na poslu.
Izvinite na opsirnom pismu, ali bicu Vam zahvalna na odgovoru.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Čet Mar 10, 2016 9:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
http://www.fizio.org.rs/2012/05/anatomi ... cne-kosti/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Sub Mar 12, 2016 1:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 12, 2016 1:28 pm
Postovi: 1
Dobar dan, nalaz RTG kicme: Naglasena lumbalna lordoza. artroticna promena malog zgloba izmedju Vs 2 i 3 sa leve strane. Nepotpuna lumbalizacija VS 1 desno.

Kolena: Razredjenja u kostanoj strukturi medijalnog kondila femura kao i bazi tibije. Znaci subluksacije u kolenom zglobu.

Interesuje me koliko je ozbiljno i kakvo je lecenje? Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Sub Mar 12, 2016 8:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 10, 2016 7:27 pm
Postovi: 2
terapeut je napisao:
http://www.fizio.org.rs/2012/05/anatomija-i-oboljenja-trticne-kosti/

Hvala na linku, citala sam to ranije ali tu nema odgovora na moja pitanja.
Moja pitanja su bila "Da li se ista od pregleda moze obaviti u nekoj drzavnoj ustanovi, gde bih mogla da ispitam stanje misica (misicni disbalans) i ko bi mogao da mi napravi program vezbi za jacanje misica i svega sto mi je potrebno". Jer, s obzirom na okostavanje koje imam ne smem sama na svoju ruku da jacam misice.
Ako sam dobro shvatila Dr Galetic je bio voljan da 'razgovara' sa clanovima foruma pa se nadam da ce se pojaviti sa odgovorima.
Pozdrav,


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Pon Mar 14, 2016 2:00 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
За опоравак нерава витамин Б6. Милгама неколицини није помогла а ни Бедоксин тако да их НЕ препоручујем. Оно што знам да ваља је: http://www.vitaminshop.rs/index.php/vitaminshop/b-6-50mg-100-tabs-detail

За регенерацију хрскавице магнети: https://www.magnet-shop.com/neodymium-magnets/discmagnets/discmagnet-200-x-50-mm-n42-nickel-holds-61-kg::245.html

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Sre Mar 16, 2016 11:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 10, 2016 2:34 pm
Postovi: 4
Pozdrav,

Izvinjavam se što kasnim sa odgovorom.

Na žalost u državnim ustanovama Vam ne mogu uraditi neophodnu dijagnostiku. Ne znam za Beograd, pretpostavljam da neke privatne bolnice ili poliklinike mogu.

Preporuke na osnovu ovoga bi bile fizikalne procedure za poboljšanje gustine kostiju i pored kineziterapije odnosno vežbi raditi i kompjutersko jačanje mišića.

Naravno sve ove nlaze bi trebalo da vidi fizijatar i da napravi program vežbi i odredi tačan broj terapija.

O raznim fizikalnim procedurama možete pročitati na sajtu poliklinike Galetić http://drgaletic.rs/
i možete pisati i direkno na naš email.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Sre Mar 16, 2016 11:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 10, 2016 2:34 pm
Postovi: 4
Pozdrav Jasmina,

Dijagnoze naravno treba ozbiljno shvatiti.

Što se tiče kolena, PRP terapija, odnosno terapija krvnom plazmom daje najbolje rezultate. Najčešće je dovoljna jedna ili dve terapije. PRP spada u regenerativne procedure i često spašava od operativnih zahvata. Detaljnije možete pogledati o PRP terapiji na sledećem linku http://drgaletic.rs/prp-terapija-platel ... mbocitima/

Što se kičme tiče kičme, preporuka bi bila kineziterapija (vežbe) u kombinaciji sa različitim fizikalnim procedurama koje. Naravno to podrazumeva pregled i individualno odrđivanje vežbi, vrste i broja terapija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Čet Mar 17, 2016 12:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Uz dužno poštovanje za Vašu titulu dr Galetiću,moram da Vam skrenem pažnju da program vežbi odredjuje fizioterapeut ,a ne lekar fizijatar,jer za to nije ni edukovan niti mu je to delokrug rada.
Pošto pretpostavljam da je to bio samo lapsus,srdačno Vas pozdravljam


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Čet Mar 17, 2016 7:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 10, 2016 2:34 pm
Postovi: 4
Eh sad, pravo na "doktorsku sujetu", nije edukovan :)

Šalu na stranu 'terapeut', u pravu ste, fizijatar kaže šta ne valja i koja je dijagnoza i na šta treba da se obrati pažnja a Vi znate koje vežbe treba raditi i sprovodite ih sa pacijentom.

Nikako nije bila namera umanjiti nečiju ulogu.

Srdačan pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Uto Mar 22, 2016 1:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 22, 2016 12:51 pm
Postovi: 1
Postovani doktore,
prije 20 dana sam na skijanju polomila kljucnu kost. Obzirom da je kost pukla na kraju, sto i nije toliko cesta pojava izvrsena je operacija i kost je spojena. Ugradjen je saraf koji spaja klj.kost i lopaticu. Od operacije je proslo 15 dana, stavljen mi je gips koji treba da nosim 4 sedmice.
Zanima me Vase misljenje kao fizijatra - tok oporavka nakon skidanja gipsa, od cega se sastoji fizikalna terapija, da li mi je potrebno banjsko lijecenje i sl?
Ortoped mi je preporucio plivanje u sto vecoj mjeri, rekao da ce mi fizijatar propisati par vjezbi, da se pokreti vracaju za 7 dana te da cu moci odmah da se vratim uobicajenim aktivnostima.
Zelim na vrijeme da se pripremim na ono sto slijedi, cijenila bih savjet i preporuku sta je najbolje u ovakvim situacijama. Hvala unaprijed


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Čet Maj 05, 2016 11:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 05, 2016 11:04 pm
Postovi: 2
terapeut je napisao:
http://www.fizio.org.rs/2012/05/anatomija-i-oboljenja-trticne-kosti/

Pozdrav.

prije 4 sedmice bio sam kod kiropraktera imam prolema sa donjim delom kicme.on me pregledao I rekao da to moze resiti I uradio je neke svoje zahvate pritisak na gruni kos I osijetio sam neko krckanje otisao sam kuci I imao sam jake bolove u grudnom kosu I izmedu plecki, trpio sam jedan dan ali sutra dan sam morao ici u hitnu pomo gdjesu mi uradili ct skener gdje se uspostavilo da imam vise od 20 napukli rebara. dali neko imao nesto slicno, koliko dugo traje oporavak I koliko je to opasno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Pet Maj 06, 2016 10:19 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Двадесет напуклих ребара?! Напукла ребра нису проблем али не знам како је то могао да изведе.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Pet Maj 06, 2016 11:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 05, 2016 11:04 pm
Postovi: 2
aaaca je napisao:
Двадесет напуклих ребара?! Напукла ребра нису проблем али не знам како је то могао да изведе.


neznam kako ali znam da imam puno bolova, neogu ni da se okrenem osjecam bolove I u prednjem dijelu grudnog kosa (prsa) moj doctor mi je rekao da mirujem ali nisam siguran na kakvo mirovanje je mislio ja neidem na posao,zanimame koliko dugo traje oporavak I dali imaju neke opasne posledice.evo vec je proslo 25 dana ja nevidim neku razliku mogu slobodno da kazem da imam vise bolova nego u pcetku



hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Pitajte fizijatra-povrede, bolovi, fizikalna terapija
PostPoslato: Sub Maj 07, 2016 11:41 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Осим тога човек има 18 ребара.

И на крају напрсла ребра не боле, ако се не варам.

Мора да је нешто друго у питању.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: