Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: beba i upala usiju
PostPoslato: Sre Maj 10, 2006 2:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 07, 2006 3:34 pm
Postovi: 3
Lokacija: novi sad
IMAM BEBU OD 9 MESECI I VEC TRI UPALE UHA U POSLEDNJA DVA MESECA.DVA PUTA JE LECENA ANTIBIOTIKOM I JEDNOM PENICILINOM.DA LI CESTE UPALE MOGU UTICATI NA SLUH I DA LI CERUMEN MOZE DA UTICE NA UPALU.PEDIJATAR KAZE DA JE OD SEKRETA IZ NOSA,ALI I DRUGA DECA SLINAVE PA NEMAJU UPALU USIJU SVAKIH DESET DANA.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 12, 2006 11:52 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Mar 08, 2006 6:49 pm
Postovi: 63
moja kcerka ima 21 mjesec,imala je i ona ceste upale usiju.
moras nosic redovno da cistis fizijoloskim rastvorom i pumpicom,jer je sve povezano,usi i grlo i nos.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 18, 2006 7:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Nisu sva deca ista, neka boluju manje neka više...
Zato svaki put kada se razboli treba koristiti te male pumpice da bi se istresao nos i koristiti kratkotrajno kapi za nos za bebe. Do upale ušiju dođe kada se zapuši nos, pa se sekret sliva pozadi i zapuši Eustahijeve tube koje vode iz srednjeg uva do grla (deo koji se zove nazofarinks). Kada se to desi bakterije se razmnožavaju u sekretu i dovode do upale. ZATO JE VRLO BITNO REDOVNO ČIŠĆENJE NOSIĆA. Cerumen treba uklanjati (bebi štapići, ali oprezno) i on nije bitan uzrok za nastanak upale uva. Treba i da dete pije dosta tečnosti jer se tako sekret razređuje i lakše otiče.
Posledice neće ostati ukoliko se svaka infekcija leči energično i na vreme. Zato kad god dete dobije temperaturu, mnogo plače - neuobičajeno mnogo u odnosu na inače, odbija hranu, ima zelenkasto-žućkast sekret iz nosa, treba pogledati i uvo.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 19, 2006 11:14 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 02, 2005 10:18 am
Postovi: 168
Lokacija: Subotica u srcu
Moj sin ima 19 meseci i nedavno je zaradio upalu uha sa izlivom-katarom, pedijatar je prepisao antibiotik i posle terapije od 7 dana na kontroli je konstatovao da mu je to uho Ok ali drugo je jos bilo crveno. Onda smo dobili antibiotske kapi, nakon 8 dana kontrola-jos uvek crveno uho! Sad nam je prepisao neke cepice (antiimfiamatoric) zajedno sa kapima pa za 7 dana kontrola. Brine me to sto on nema nikakve druge simptome (temperaturu, ne place, ne vuce uho) a uho je pod upalom :cry: Kako onda prepoznati i na vreme leciti?
Pocela sam da razmisljam i o nekim narodskim lekovima-cula sam za cuvarkucu ali malo me strah da je upotrebim. Sta vi mislite o tome?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 19, 2006 12:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 4:09 pm
Postovi: 300
Odmah na pocetku ovo je samo iskustvo znaci nista ne govorim kao lekar ali kao osoba koja se vise od 20 godina muci sa upalama usiju i koja je zahvljaljujuci tome zaglavila sa oziljcima na bubnim opnama,ostecenim sluhom i tinitusom(konstantnim sumom u usima)dacu vam savet prevashodno zato sto su i meni svi problemi sa usima nastupili jos kao maloj bebi,dakle
1.NIKAKO ne koristi stapice za usi jer se cerumen potiskuje a on je cistac uha i trebalo bi da izlazi napolje,a i stapicem se moze povrediti unutrasnjost uha i kod nas ljudi misle da stapici se guraju u usi a ja kada su mi iz inostranstva poslali neki kozmeticki paket u kome je bilo i pakovanje stapica i ogromno upustvo za koriscenje pise lepo da je apsolutno zabranjeno guranje stapica u uho ono sluzi za cisnjenje usne skoljke okolo
2.Paziti da u uho(sve ovo narocito vazi za bebe i malu decu jer se tada upale iskomplikuju)ne ulazi voda,sampon,sapun,kisnica i slicno ako je potrebno koristiti tampone za uho
3.Uvek kada lekar konstatuje upalu uha traziti bakteriogram a nikada ne piti antibiotike onako napamet nego striktno onaj koji je za tu bakteriju
4.Ako beba dete ima vise puta problema sa usima trebalo bi je voditi na redovne kontrole bez obzira na tegobe jer ja sam imala najgore upale usiju bas onda kada nisam imala nikakve spoljasne simptome
5.Obratiti paznju kod dece da eventualno ne dolazi do curenja iz usiju jer to je znak vece upale a dete to mozda i ne registruje a bola nema
6.Izbegavanje promaje
7.I najvaznije nadjite dobro strucnjaka privatnika ako treba koji ce voditi slucaj deteta(odrasle osobe)i koji ce u potpunosti biti upoznat sa svim jer on vam moze najbolje pomoci i uraditi sve potrebno ja sam stalno isla kada sam bila manja kod lekara opste prakse koji vam obavezno prepise ili baktrim ili penicilin i tako vi prakticno svaki put samo zalecujete a ne lecite uho i tako je i kod mene bilo a onda sam u 10-oj godini zaradila tinitus od neizlecenih upala
Molim sve roditelje ako primete da im deca imaju cesce probleme sa usima da uslice ove moje savete to stvarno zelim iz najbolje namere da se ne bi dogodilo ko i meni da imam ceo zivot pred sobom i to sa jedne strane da ne cujem dobro a sa druge da zbog tinitusa vise ne znam sta to bese TISINA
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 01, 2006 10:34 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 02, 2005 10:18 am
Postovi: 168
Lokacija: Subotica u srcu
Mi bili pre par dana kod ORL, uradio mu timpanogram - rezultat: oba uha puna sekreta! Dobili smo neke sirupe za razredjivanje sekreta da pije 2 meseca, pa na kontrolu. On i dalje nema nikakve simprome, neverovatno, a srednje uho puno sekreta! Sva sreca pa sam ja sumnjicava te sam ga svaki put vodila na kontrole iako je izgledalo da je sve Ok. Nadamo se da je na vreme sve otkriveno i da ce terapija uroditi plodom.
Pozdrav

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: :o
PostPoslato: Uto Okt 10, 2006 1:05 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 10, 2006 12:54 am
Postovi: 2
ima jedan "narodni" lek koji izvanredan za bolovoe u uhu neki ce ga smatrati gnusnim i odwratnim ali je odlican.
znaci uzmete jednu teglu i nju napunite sa maslinovim uljem
sada ide los deo :-? trebaju vam mali mishevi znate one roze sitjusne e pa ubacite u to njih nekoliko i oni ce da se istope u tome u roku od nekoliko dana i posle se taj rastvor uzima i sipa u uvo.
znam da nekome nece biti ni malo prijatno ali mislim da bi trebali da probate :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 10, 2006 5:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
ne bih o narodnim lekovima, niti posebno o drugim temama, samo da kazem ukratko: pedijatar (ili drugi lekar) koji leci produzenu upalu uva (ili samo izmenjenu bubnu opnu), a da pritom ne ordinira antihistaminike i ne uradi bris uva, guse i nosa - zasluzuje da ponovo polaze neke ispite...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 10, 2006 11:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 02, 2005 10:18 am
Postovi: 168
Lokacija: Subotica u srcu
Od mog zadnjeg posta Stefan je imao jos 2 upale krajnika koje su se po obicaju prosirile na oba uha (otite bilaterale).
Ispisali smo ga iz vrtica i promenili ORL, narodni lek ni jedan nismo primenili, a onaj koji preporucuje exile ne bih da komentarisem.
Veceras smo bili na kontroli kod njega i situacija je sledeca: timpanogram se popravio, sada je tip C, ali je otkrio gljivicu na membrani desnog uha i on tvrdi da u Stefanovom slucaju antibiotici ne pomazu za lecenje usiju te mu je prepisao antihistaminik koji i dr. Ivica pominje u svom postu.
Molim dr.Ivicu ili nekog ko zna nesto vise o ovoj vrsti lekova da mi objasni kada i zasto se primenjuju.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: