Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: razlika u dioptriji izmedju sočiva i naočara
PostPoslato: Sub Sep 12, 2015 6:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 12, 2015 6:40 pm
Postovi: 3
Poštovani,
zanima me kolika je razlika u dioptriji izmedju kontaktnih sočiva i naočara? Pre neki dan sam bila na pregledu i ustanovljena mi je dioptrija -6.75 na oba oka.Cilindar nemam.Da li biste mi mogli reći kolika bi ovo dioptrija bila kada su sočiva (meka) u pitanju.Upoznata sam sa postojanjem tabela,ali pojedine me zbunjuju,te se obraćam Vama za stručno mišljenje.
Hvala puno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: razlika u dioptriji izmedju sočiva i naočara
PostPoslato: Sub Sep 12, 2015 9:05 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 13, 2014 2:35 pm
Postovi: 51
1. Koliko imate godina?
2. Kada ste poceli da nosite minus i koju jacinu?
3. Kada ste poceli da nosite sociva?
4. Koliko vremena provodite u radu na blizinu (citanje, kompjuter, telefon, bilo koja vrsta posla koja zahteva dugotrajno posmatranje predmeta koji se nalaze blizu)?
5. Mozete linavesti aproksimativnu hronologiju rasta kratkovidosti do dosadanje jacine?
6. Da li su Vam pri propisivanju dioptrije (ikad, ponekad, uvek) sirene zenice?
7. Ako su sirene zenice, da li su kapi ukapavane samo neposredno pre pregleda ili vise dana?
8. Ako su sirene zenice, nakon koliko vremena se vid normalizovao?

Dioptrija zavisi od stanja misica zaduzenih za fokusiranje. Oftalmolozi cesto propisuju mnogo jaci minus nego sto je potrebno sto izaziva dalji rast dioptrije sve dok ste mladi. Postoji realna mogucnost da je Vasa kratkovidost znatno manja nego sto mislite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: razlika u dioptriji izmedju sočiva i naočara
PostPoslato: Sub Sep 12, 2015 11:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 12, 2015 6:40 pm
Postovi: 3
Imam 36 godina,dioptriju od -1,00 i -1.25 su ustanovili u 11-oj godini,izrasla sam naglo(kažu da to ima veze sa vidom).Zenice su mi širene više puta neposredno pre pregleda,a vid bi se normalizovao nako dva do tri sata u potpunosti.Sočiva sam počela da nosim na predlog svoje lekarke 2005.godine,sa svojih nepunih 26 godina,a što se tiče računara,pisanja i sl.provodim najmanje 8 sati dnevno u tom položaju...
Dodajem da kada skinem naočare (pošto kombinujem ista sa sočivima)zavidim izuzetno mutno,i teže razaznjivo.Trenutno nisam u finansiskoj poziciji da odem na pregled samo za sočiva,a za naočare sam ga obavila,pa me interesuje koja je,ako je to na osnovu ovih podataka moguće doznam dioptriju sočiva.Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: razlika u dioptriji izmedju sočiva i naočara
PostPoslato: Ned Sep 13, 2015 12:39 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 13, 2014 2:35 pm
Postovi: 51
Postoji velika mogucnost da vam je dioptrija znacajno manja. Moj savet je da prestanete da koristite sociva i nabavite 2 para naocara. Jace za daljinu bar 0.5 slabije od trenutne dioptrije i slabije za citanje i duzi rad za kompjuterom za 2.0 D. To ce smanjiti stres uzrokovan za misice koji sluze za fokusiranje, a koji su sigrno prestimulisani kontaktnim socivima i vasim dugotrajnim radom na blizinu. Posle nekog vremena ce misici optpustiti i vid ce postati jasan sa slabijom dioptrijom, pa bi se teorijski mogli spusti dioptriju ispod toga.

Ako znate engleski jezik preporucujem da pogledate sledeci snimak gde mozete naci detaljno objasnjenje. https://www.youtube.com/watch?v=x5Efg42-Qn0

Ako bas zelite da nosite jaka sociva, onda preporucujem koriscenje plus 2 naocara preko kontaktnih sociva za citanje i rad za kompjuterom kako bi se smanjio vizuelni stres.

evo jedna od tabela za kontaktna sociva http://contactsadvice.com/wp-content/uploads/2015/02/Vertex-Chart.png


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: razlika u dioptriji izmedju sočiva i naočara
PostPoslato: Ned Sep 13, 2015 1:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 12, 2015 6:40 pm
Postovi: 3
Hvala Vam puno na savetu,svakako ću Vas poslušati i izvestiti o rezultatima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: razlika u dioptriji izmedju sočiva i naočara
PostPoslato: Ned Sep 13, 2015 4:06 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 13, 2014 2:35 pm
Postovi: 51
Poenta je da uvek budete na edge of blur (ivici zamucenja), jer tako jedino mozete naterati misic da se relaksira. S obzirom da mnogo radite na blizinu sa jakim minus kontaktnim socivima sigurno postoji veliki stepen hiperakomodacije, te sam ubedjen da je Vas realni minus mnogo manji.

Blagi defokus (zamucenje) od slabijih minus naocara je pozitivan, jer daje impuls misicima za relaksaciju.

Pogledajte i sledecu temu, pa ce Vam biti jos jasnije o cemu se radi. https://www.doktor.rs/forum/oftalmologija/promena-dioptrije-kako-t58885.html

http://www.pseudomyopia.com


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: