Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Triple test ili amniocenteza?
PostPoslato: Ned Okt 01, 2006 10:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 01, 2006 10:40 pm
Postovi: 4
Molila bih strucno lice da mi da svoje misljenje.
U trinaestoj nedelji trudnoce sam radila ekspertni ultrazvuk i rezultati su sledeci:
BPD:23,CRL:70,NT:2,3; GN:13.
Analize krvi fb-hCG 33,3 ng/ml 1.03 Corr.MoM
PAPP-A 1.56 mlU/ml 0.61 Corr.MoM

Biochem. risk + NT 1: 2052 below cut off
Double test 1: 1287 below cut off
Age risk 1: 700
Trisomy 18 + NT < 1 : 10000 below cut off

S obzirom na ove rezultate, da li treba da idem na amniocentezu koja mi je predlozena ili je dovoljno da uradim triple test i ukoliko on bude u redu ne moram da radim amniocentezu. Molim Vas da mi sto pre odgovorite posto sam u velikoj frci i treba u roku od nedelju dana da odlucim sta da uradim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 02, 2006 9:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 10, 2006 5:31 pm
Postovi: 155
Zbog cega Vam je predlozena amniocenteza? Iz rezultata double testa ne postoji povecan rizik za neke genetske anomalije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 02, 2006 9:44 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
To bih i ja (ovako nestrucna) rekla!! Moja drugarica je skoro radila amnio, ali tek nakon triple testa, a rezultati su joj bila daleeeeeeko losiji :( od ovih, pa je zato morala. Noj su sve mere pokazivale od 1:101 do 1:117!!! Zato je i radila amnio, i sada ceka rezultate tri nedelje!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 02, 2006 10:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 10, 2006 5:31 pm
Postovi: 155
Da, rezultat amniocenteze se i ceka oko 3 nedelje, a s obzirom da se radi o invazivnoj proceduri, ne treba je raditi gde nije neophodno. Zato sam Vas i pitala na osnovu cega su Vam predlozili amniocentezu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 03, 2006 8:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 01, 2006 10:40 pm
Postovi: 4
I ja se pitam zbog čega bih trebala ići na amniocentezu sa ovakvim rezultatima? Zato bih volela da mi odgovori DR OBGYN ili neko ko se razume u ovu problematiku.BIla sam kod dva genetičara sa rezulatima da se konsultujem.Prvi mi je rekao da su biohemijski markeri uredu, a da je povećan rizik jer je NT preko 2mm i da razmislim o amniocentezi.Drugi genetičar mi je rekao da je PAPP-A malo snižen (Corr MoM 0.61) a takodje NT je povišen,iznad 2mm. Rekao je da uradim triple test i detaljan ultrazvuk u 16. nedelji pa da onda vidimo da li da idem na amniocentezu.Da li je neko imao slične rezultate pa mu nisu preporučili amniocentezu?Molim vas da mi sto pre pišete!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 03, 2006 1:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=2976

http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=3651
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=4449
http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=5006

Mislim da ovdje imate sve o NT ( koji je normalan do 3mm ) i ostalim testovima neophodnim da se urade prije odluke za amniocentezu.
Dobule test je nedovoljan za donosenje odluke da li necija beba ima hromozomsku ili kongenitatlnu anomaliju. Izostaljen je komentar o trizomiji 13. Raditi BPD u 13.nedjelji trudnoce je nesuvislo i nepotrebno.

Dosadasnji rezultati su uredni. Srecno.
Potrebno je uraditi MSS ili triple test, anatomiju ploda izmedju 18-20 nedjelje i onda sakupiti rezultate i ako je sve u granicama normale, nema potrebe da radite amniocentezu.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 04, 2006 9:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 01, 2006 10:40 pm
Postovi: 4
Hvala Obggyn na ovako iscrpnom odgovoru!Ja sam se dogovorila sa mojim doktorom da u 16. nedelji uradim triple test ali i detaljniji ultrazvuk gde ce pogledati butne kosti i jos neke parametre kako bih mogla da dnesem odluku o amniocentezi jer se ona radi do 18.nedelje.Htele bih da pitam OBGYN da li se na ovom UZ u 16. nedelji mogu videti bitni parametri koji ukazuju na Daunov sinrom ili se to iskljucivo radi na UZ od 18.-20.nedelje sto mi je kasno kada je u pitanju odluka o amniocentezi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 04, 2006 10:16 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
UZ je nepotrebno raditi u 16.nedjelji jer je nemoguce vidjeti sve strukture u fetusu da bi se kompletno pregledala fetalna anatomija, dakle suvisan UZ, i bacanje para.

Amniocenteza se ne radi ranije, jer ima jako malo fetalnih celija u njoj, tako da mozete imati amniocentezu ali da uzorak plodne vode, bude nekoristan ! svakako da istu mozete raditi poslije 18.nedjelje, i nije kasno, samo morate da cekate rezultate 2-3 nedjelje, ako ne rade po testu FISH ! sto traje ddo 3 dana....pretpostavljam da ne rade. Ako slucajno amnio dodje pozitivan na Down syndrome i odlucite se na kiretazu / ili indukovani pobacaj, tehnicki nije velika razlika izmedju 18 i 22 nedjelje trudnoce...nadam se naravno da amniocentezu necete niti raditi i da ce MSS biti negativan. Srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Pomozite!
PostPoslato: Sub Nov 11, 2006 8:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Iscitala sam sve ove diskusije vezane za amniocentezu i potpuno sam zbunjena. U 9 sam nedelji trudnoci. Kod ginekologa sam bila dva put, jednom u 5 kada mi je konstatovana trudnoca i ove nedelje na redovnoj kontroli. Videla sam na ultrazvuku bebu i kako joj kuca srce. Ono zbog cega sam zbunjena je sto moja doktorka uopste nije pomenula tripl screening, nego mi je rekla da u 16 nedelji treba da uradim amniocentezu. Da li s obzirom da bolujem od Kronove bolesti i imam 36 godina spadam u tako kriticnu grupu da moram odmah na takav test? Ne pusac sam i ne pijem. U pocetku sam pila Budenofalk ( i to ne redovno), ali cim sam saznala za trudnocu potpuno sam prestala sa lekom. Nemam problem da uradim taj test, ali se bojim da tako ne izgubim bebu. Da li da potrazim drugog lekara?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 12, 2006 1:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Zar nema bas nikog ko bi me posavetovao u vezi sa ovim????


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 12, 2006 4:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 07, 2004 11:26 pm
Postovi: 20
Koliko sam ja upucena, svim zenama preko 34-35 god se preporucuje amniocenteza bez double i triple testova.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ja
PostPoslato: Pon Nov 13, 2006 4:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 22, 2005 12:53 am
Postovi: 10
Nije bas tako kruto da se svim zena,preporucuje bez testa...
Pozeljno je ako su rezultati bas tako losi ,da pored rizika koje nose godine ima i rizika po triple testu...
A i to ne mora nista da znaci...

:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: triple ili amnio
PostPoslato: Pon Nov 13, 2006 4:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Avg 21, 2006 7:14 pm
Postovi: 4
Svim zenama starijim od 35 godina se preporucuje amniocinteza, iz razloga sto rizik raste sa godinama. O tome treba jos jednom da porazgovaras sa svojim doktorom, ali nemas razloga za paniku. Sve moje drugarice starije od 35 su isle na amnio i sve je bilo ok. Samo se opusti i misli na svoju bebicu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Majestic-12 [Bot] i 59 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: