Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 17, 2006 9:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Mar 09, 2006 8:27 pm
Postovi: 77
Lokacija: Novi Karlovci
I mi smo imali bukvalno jedan dan temperaturu 40 C,a secer normalan.To nam se desilo par sati nakon primljene vakcine protiv gripa.Tesko smo mogli oboriti temperaturu,ali me je vise brinulo da mi dete nije bilo zdravo pre vakcine ,pa da se iskomplikovalo.Na srecu,bila je samo reakcija na vakcinu i brzo je proslo.Tako smo prosli prosle godine na vakcinaciji, a sad cemo videti!
Koliko vi brinete o masnocama i belancevinama,da li redukujete ili samo vodite racuna o ugljenim hidratima?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 18, 2006 12:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 10:15 am
Postovi: 39
Ja mjerim točno, skoro u gram, masti, bjelančevine, ugljikohidrate, mlijeko (dcl). Jedino povrće ne mjerim, ionako pojede kako kad, a povrće i nema veliki utjecaj na guk.
Voće ne jede, voli samo banane, a njih dajem rijetko.

Što se ukupne količine pojedinih grupa hrane tiče, koristim preporuke iz knjige koju smo dobili u bolnici i po kojoj smo imali školovanje.

Za naših 15,5 kg i 2,5 god, to bi bilo (za cijeli dan):
mlijeko ili zamjene - 2 jedinice ili ukupno 4dcl;
ugljikohidrati - 6-7jedinica
meso ili zamjene - 4 jedinice
masti ili zamjene - 4 jedinice (ukupno 4 male žličice)
povrće - trebalo bi 4 jedinice, pojede 1-3
voće - trebalo bi 4 jedinice, pojede 0-2

Kako vi to radite? Da li računate ukupan unos hrane po jedinicama? Kako to rasporedite u danu?

Što se UH tiče, kod nas je u doručku 1j, užina 1,5j, ručak 2j, užina 1j, večera 1-1,5j.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 02, 2006 11:10 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Mar 09, 2006 8:27 pm
Postovi: 77
Lokacija: Novi Karlovci
Ja sam do skoro merila sve i bila protivnik odokativne procene,medjutim toliko sam se izvestila da sad merim samo nekuvane zitarice i leguminoze.Mi smo izgleda zaostali u nacinu lecenja,pa hranu prilagodjavamo insulinu i naravno fizickoj aktivnosti.Moja cerka je starija od vase dece ,pa je to lakse izvesti,a i ona se izvestila pa sama zna da proceni koliko je potrebno UH spram glikemije i pika insulina.Posto sad izlazimo iz remisije ,prima mix 10 ujutro 28ij i to joj zahteva mnogo vise UH prepodne.Zato rucak i vecera budu samo sa jednom jedinicom UH.Trenutno nam ovo odgovara,jer je prepodne u skoli,pa jede kao sva deca,a ne kao vrapcic.Uvece prima Lantus 4ij i on joj nocu dobro odrzava GUK.Kako se vi snalazite sa skolicama,insulinima,hipo i hiper?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 03, 2006 5:52 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 10:15 am
Postovi: 39
Dosta stvari i ja sad znam procijeniti, pa ne mjerim uvijek, pogotovo kad smo negdje vani.
Što se tiče prilagodbe insulina hrani i obrnuto, poanta je da se izračuna potreban kalorijski unos za kilažu i dob (da bi dijete raslo i razvijalo se, bez mršavljenja i bez debljanja), pa se odredi koliko insulina za to treba....jer ako se po hrani određuje insulin, teoretski dijete može jesti 1 pecivo na dan ili može jesti 3kg kruha....
Hranu prilagođavam insulinu jedino u istom danu, tj. ako primjetim da je za užinu prijepodne često visok guk, a popodne nizak, pokušam prvo pola jedinice UH prebaciti iz jednog obroka u drugi, pa gledam da li se s tim šta mijenja s gukom. Često mi takve male izmjene budu dovoljene, pa ne mijenjam doze insulina.
Što se onog "zastarjelo" tiče, čini mi se da je kod nas zastarjelo to što su djeca još uvijek na Actrapidu i Insulatardu, a kontrola s tom kombinacijom i nije baš najbolja, pa planiramo razgovarati s doktoricom o eventualno Novorapid + Lantus. Još tjedan-dva do pregleda.
Oporavili smo se od osipa (alergija) i oteknute žlijezde iza uha (trajalo dan-dva), ...zanimljivo mi je da su nam šećeri u tih tjedan dana trčanja po doktorima bili skoro cijelo vrijeme od 5-8! Za nepovjerovati! Meni su ti šećeri skoro pa "science fiction", za ovako malo dijete (2,5 god), ali super,... znala sam već po šećerima (i bez ketona), da osip i oteknuta žlijezda nisu ništa ozbiljno,... hvala Bogu tako je i bilo.
Hipo...evo noćas 3.1, bez znakova, redovno kontrolno mjerenje, na spavanju. Prošli tjedan, probudi se u noći, znojan, pelena suha, viče "mama, kukaj :) cokolino", jako gladan, mjerim, guk 6.5. Prije ovog 6.5 bio je nagli pad guk, ali skoro svaki dan imamo nagle skokove i padove koji prolaze bez znakova.
Hiper...primjetim da je razdražljiv i sve ga smeta, ako je guk stvarno visok, iznad 23-24...(Ranije je bio razdražljiv već nakon guk 16, ali se vjerojatno priviknuo.)
Drago mi je da je topic "deca dijabetičari" ponovo aktivan.
Veliki pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 03, 2006 2:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 3:02 pm
Postovi: 46
Cao mame i meni je drago sto smo ponovo tu.Ja sam jos uvijek pod uticajem jutrosnjeg hipo uzasnog stanja i jos mi je uvijek u glavi njen stravicni plac.U 23h joj je bio 11.0 ,i popila 125 ml ml a terapija 1 j insulatarda ,bez velike fizicke aktivnosti,i nisam mjerila u 03 h i jutros u 6.45 min samo je jako vrisnula i .....poslije meda 6 kasicica i utrljavanja 3.9.Nisam davala glukogen jer sam mislila da ce cim pojede jednu kas. se povratiti a i pricala je,za razliku od prosle situacije kada nije,a povratila se poslije jedne kas.Uglavnom seceri su sareni i visoki i niski ,i pocela je da se penje na stolicu da dohvace hranu sa radnog stola .
Juce je bilo u Blicu o dr.Stojkovicu i njegovom istazivanju.Uvijek se obradujem kada vidim tekst .Pozdravljam vas puno,moram da se vratim poslu,caaaooo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 04, 2006 11:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 3:02 pm
Postovi: 46
...sinoc ,prije vecere gl.5.2 terapija ista 1j insul..mjerenje u 23h 11.2 i popila je 100 ml mlijeka,u 03 h 16.8,i jutros secer 14.00....ista vecera ,ista terapija cak manje mlijeka za 25 ml i potpuno suprotna situacija....da sam smanjila insulatard za pola jedinice zbog hipo ne bi onda pila mlijeko,sto ne radim inace ,samo ukljucujem actrapid po potrebi ,ako je ispred vecere visok onda dam pola jedinice i zbog noci povecamo UH....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 04, 2006 10:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 26, 2006 2:54 pm
Postovi: 32
Lokacija: Juzna Afrika
Cao brizne mame!

I kod nas svasta novo.... bili smo na kontroli pa nam dr rekla da smanjimo Lantus sa 5 na 4 ( a sada citam da Sladjanina cerka koristi isto 4 jedinice). Cekaj Sladjana kolika je cerka ? bese 13 god? koliko kila.... mozda mi preterujemo sa Tomasom on ima 17 kila...bas da uporedim pa da se konsultujem sa sestrom/ doktorom.

Inace prelazimo sa Apidre na Novorapid iz jednog jedinog razloga: novoRapid ima pen sa pola jedinice. Recicete da sam razmazena jer necu detetu da dajem spricem, ali ja ovako razmisljam: jos smo novi u svemu (evo sada 4 meseca) i nikada mu nismo davali spricem. Da sad to pocnem mislim da ce se jako naplasiti a Dr rece da su po deistvu Apidra i Novo Rapid potpuno jednaki i da ina ne moze da preporuci ni jedan posebno...da se ja odlucim koji cu na osnovu pogodnosti uredjaja za davanje...

I mi imali burnu nedelju iza nas. Seceri ludovali a mi ih valjda preterano jurili pa sam par dana imala 24 pa pad na 3, pa tako dva puta dnevno....jeva smo se stabilizovali.... Poceo da kaslje pa mi dali sirup za kasalj. Tek peti dan posumljam i na sirup pa ga izbacimo i smire mu se i seceri a i gubitak daha koji mu se pojavio tri dana za redom. Sirup je VENTEZE sa aktivnom supstancom "salbutamol sulphate" inace bez secera.

Ujutru po davanju tog sirupa insulin kao da uopste nije delovao.... i 2 sata po davanju brzog insulina bio bi na 23-25.... Obicno padne za isti obrok posle ta dva sata na 9-13. Mi onda dodali jos jednu jedinicu i on tres....bio mi pao i na 2.2 jednom ali je samo trazio da jede, nije bilo frke i placa.... E onda je verovatno skakao visoko jer je crpio glukogen iz jetre....

Uz to posle kratkog trcanja Tomas kao da izgubi dah pa pokusava da udahne par puta. Hvala Bogu odmah se disanje ustali.... bojala sam se da nije astma pa nas je doktor umirio.....

Sto se tice skolice i Hipo i hiper: ja samo strahujem od hipo tako da jos ne stizem da razmisljam u detalje kako da smanjim mogucnost hipera. Drugim recima vazno mi je da vaspitacica odprati da on pojede uzinu makar i vise nego sto teba.... ne saljem tester u skolu nego ga testiram pred pa kazem uciteljici sta je i savetujem koji od dva spakovana paketica uzine da mu da.....on je u skolici od 8-12

ZA Ducku: znam kako ti je bilo kad si cula vrisak i mislim da si/ste odlicno odreagovali. Ja se u tim trenutcima potpuno izgubim..... Vazno je da se sve lepo zavrsilo :D

Da, proveravali smo i Hb1Ac i evo drugi mesec zaredom nam je 8.1 Znam da je visoko ali sam ja trenutno zadovoljna jer smo imali i ove ludacke skokove i antibiotik 2 nedelje...vazno mi da nije gore, pa cemo se sada boriti za bolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 05, 2006 8:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Mi smo imali slicno iskustvo, a i doktor nas je na to upozorio, kada je dete bolesno dugodelujuci insulin jednostavno ne deluje i uopste, osetljivost na insulin se smanjuje! U takvim situacijama mi smo prelazili na rezim cesceg davanja iskljucivo NovoRapida. Znaci, pred svaki obrok smo davali 2-6 jedinice, zavisno od obroka i visine glikemije. Obicno je onda pre podne nesto visi, ali vec posle rucka dodje na normalu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 05, 2006 10:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Mar 09, 2006 8:27 pm
Postovi: 77
Lokacija: Novi Karlovci
Odgovor na pitanje Gocamame je da Kristina ima 48 kg i uvece prima 4 ij Lantusa,ali to je samo trenutno.Primala je i 22 ij Lantusa.Kod nje je remisija bila dosta izrazena.Onda smo imali pogorsanje ,a evo sad kao da je opet neka vrsta remisije,jer za njenu tezinu ovo je mala doza Lantusa.Da ne zaboravim da ona prima i ujutro mix 10 28ij ,a to znaci 90%dugodelujuceg.Nas endokrinolog nam kaze da je ovakva terapija tipicna za vitke devojcice u pubertetu.Sva ta nestabilnost glikemija vase dece je pored svih drugih uticaja i zbog toga sto njihove remisije jos traju.
Levemir daje stabilnije i predvidive glikemije,jer ne uticu spoljni faktori na njega(toplota,hladnoca,masiranje,fizicka aktivnost predela gde je dat i
insulin...).Ovo je samo moje misljenje,a vi vidite sa vasim dr.
Ma, ima mi da ucimo i ucimo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 13, 2006 1:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 3:02 pm
Postovi: 46
Da li ruzni snovi i budjenje uz plac mogu podici secer?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 14, 2006 1:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 13, 2006 10:15 am
Postovi: 39
Ja mislim da ne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 14, 2006 11:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 26, 2006 2:54 pm
Postovi: 32
Lokacija: Juzna Afrika
u vezi ruznih snova..placa..i "podignutih secera"

... a sta ako je to bio hipo....pa glukogen povucen iz jetre pa secer raste u trenutku budjenja, a plac zbog hipoa? Koliki je bio secer kad si merila, Ducka?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: djeca dijabeticari
PostPoslato: Čet Mar 10, 2011 11:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 10, 2011 11:35 pm
Postovi: 1
a koji su simptomi dijabetesa kod tako male dece...kako da se prepozna..kakko su se ponasala deca uzrasta od godinu do dve...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: djeca dijabeticari
PostPoslato: Pet Mar 11, 2011 1:41 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 14, 2008 11:59 am
Postovi: 92
mladenmladen je napisao:
a koji su simptomi dijabetesa kod tako male dece...kako da se prepozna..kakko su se ponasala deca uzrasta od godinu do dve...


obicno ucestalo mokrenje i zedj
usput ovo je stara tema i uvek je bolje napraviti novu nego oziveti staru


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: djeca dijabeticari
PostPoslato: Ned Mar 13, 2011 6:32 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Nema veze što je stara tema. Inače, na ovom forumu važi da se koriste stare što više, a ne otvaraju nove teme za istu stvar.
Osim jake žeđi i učestalog mokrenja, deca mogu imati povećan apetit, a gubiti na težini. Takođe, mogu biti pospana po ceo dan.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 75 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: