Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: STEPEN ZRELOSTI POSTELJICE
PostPoslato: Sre Avg 30, 2006 12:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 04, 2005 12:36 am
Postovi: 25
U 36. nedelji trudnoce sam. Stepen zrelosti posteljice je I. Da li je to normalno za ovu gestacijsku nedelju s obzirom da posteljica ima 4 stepena zrelosti? Kao jedan od faktora koji utice na pocetak porodjaja je upravo stepen zrelosti posteljice. Zbunjuje me sto je stepen zrelosti posteljice I, a sa druge strane doktori su mi rekli da mi preti preveremeni porodjaj i do ulaska u 37.nedelju uveli terapiju Gynipralom i strogo mirovanje.

Unapred hvala,
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 31, 2006 4:44 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Ne znam niti zasto odredjuju stepen zrelosti posteljice jer se to u savremenom akuserstvu vise ne radi !!! napusteno...dakle, grade I, II, III ili IV nema nikakvog znacenja, jer nece promijeniti vodjenje trudnoce i porodjaja, ako je biofizicki profil bebe normalan i ako ne predjete 41 nedjelju i 3 dana.

Gynipral u 36-oj nedjelji ??? ne prestajem da se cudim...napisite mi koje ste znakove prijevremenog porodjaja imali ? kako ste dijagnostikovani sa prijevremenim porodjajem ?

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 02, 2006 1:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 21, 2005 10:46 pm
Postovi: 3
Ja cu se ubaciti da ne bih otvarala novu temu,jer gotovo da imam identicna pitanja.
Naime,33 pune nedelje trudnoce sam,posteljica grad I,strogo mirovanje,pijem ginypral na svaka 4h takodje zbog moguceg prevremenog.
U 27. nedelji grlic smeksan i prolazan za prst,a vaginalnom sondom duzina izmerena 3cm. Nesto manje plodove vode-u granicama normale.
U 31. nedelji grlic takodje smeksan i prohodan za prst,ali je skracen na 1.5cm.(od tada strogo mirujem),s tim sto od tada imam konstantne kontrakcije koje su nekada samo neprijatne,ali bezbolne,a nekada bolne (bol poput menstrualnih).Od tada i uzimam ginypral.
Moje pitanje bi bilo do kada treba mirovati i uzimati ginypral? Jer ne znam da li :oops: (nemojte mi se smejati) on utice na teze uspostavljanje prirodnih kontrakcija i otvaranje cervixa? I takodje da li moze da izazove simptome kod bebe slicne onima koje ja imam(drhtanje i povremeno lupanje srca) jer ponekad osetim kao da mi beba drhti u stomaku,a ne znam da li je to uopste moguce ili umisljam?
Simona nadam se da neces pomisliti da ti miniram temu,jer nam je problem zaista vrlo slican!
Pozdrav i hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 02, 2006 5:58 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Procitajte ovaj topik, pa ako ne nadjete odgovor na Vasa pitanja, javite se opet.

http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... i+porodjaj

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 02, 2006 11:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 21, 2005 10:46 pm
Postovi: 3
Samo cu Vasjos zamoliti da mi odgovorite na ovo pitanje u vezi bebe:

uplaseni je napisao:
I takodje da li moze da izazove simptome kod bebe slicne onima koje ja imam(drhtanje i povremeno lupanje srca) jer ponekad osetim kao da mi beba drhti u stomaku,a ne znam da li je to uopste moguce ili umisljam?


Puno hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: stepen zrelosti posteljice
PostPoslato: Ned Sep 10, 2006 2:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 04, 2005 12:36 am
Postovi: 25
Postovana Obgyn,
Gynipral su mi uveli u 32.nedelji. Znake prevremenog porodjaja koje sam imala: tvrd stomak, osecaj pritiska u donjem delu stomaka, skracen grlic materice i prohodnost grlica za 1 prst (to su mi doktori rekli). Lepa vest je da sam se porodila 30. avgusta, mesec dana pre termina porodjaja. Rodila sam decaka, teskog 2790g i 49cm. Prema poslednjem ciklusu, gestacijska starost je bila 35 nedelja i 6 dana, a po rodjenju doktori su rekli da je izmedju 37 i 38 nedelje. Porodjaj je prosao ok, sve je bilo gotovo za 3 sata. Beba je otpustena sa kefalhematomom i obostrano kongen tabesom (mekane kosti glave). Rekli su mi da se kefalhematom spontano povlaci,a kosti ce postati tvrdje po pocetku apsorpcije kalcijuma.

Hvala Vam Obgyn za sve odgovore na moja pitanja tokom trudnoce,
Veliki pozdrav :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 10, 2006 3:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Cestitam Simona, i ocigledno je da Gynipral nije pomogao da sprijeci prevremeni porodjaj.
Otkuda bebi kefalohematom ? Je l' koristen vakum ?

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 10, 2006 3:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Nov 04, 2005 3:08 am
Postovi: 407
CESTITAM Simona!!! Slika


pozz, jane_doe


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 10, 2006 9:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 04, 2005 12:36 am
Postovi: 25
Tokom porodjaja nije koriscen vakuum. Rekli su mi da je to zbog brzog porodjaja. Zavrsne dijagnoze su:
Partus praetemporarius hbd XXXVI
Episiotomia
Revisio cervicis uteri et vaginae
Suturae
Da li mi mozete napisati znacenje ovih latinskih izraza(treci izraz mi je poznat)?
Da li mi mozete napisati nesto vise o kefalhematomu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 10, 2006 10:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Maj 25, 2005 9:34 pm
Postovi: 78
Lokacija: Jagodina
simona Poslao: Ned Sep 10, 2006 8:03 pm Naslov:

--------------------------------------------------------------------------------

Tokom porodjaja nije koriscen vakuum. Rekli su mi da je to zbog brzog porodjaja. Zavrsne dijagnoze su:
Partus praetemporarius hbd XXXVI
Episiotomia
Revisio cervicis uteri et vaginae
Suturae
Da li mi mozete napisati znacenje ovih latinskih izraza(treci izraz mi je poznat)?
Da li mi mozete napisati nesto vise o kefalhematomu?

ja cu ti dati laicko objasnjenje!
episiotomia - rez koji se pravi od vagine do anusa (kosi rez) kako bi se bebi "olaksao" izlazak i da ne bi doslo do eventualnog rascepa!
Revisio cervicis uteri et vaginae- revizija materice, proverava se da kojim slucajem neki deo posteljice nije ostao "prikacen" za matericu!
Partus praetemporarius hbd XXXVI - prevremeni porodjaj u 36. nedelji (ovo sam prevela na osnovu mog oskudnog znanja lat. jezika)
Suturae -cini mi se da je nesto vezano za lobanju...
Pozdrav!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 10, 2006 10:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Maj 25, 2005 9:34 pm
Postovi: 78
Lokacija: Jagodina
simona, cestitam od srca!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 11, 2006 8:37 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Mar 20, 2006 3:43 pm
Postovi: 72
Lokacija: BGD
uplaseni je napisao:
Samo cu Vasjos zamoliti da mi odgovorite na ovo pitanje u vezi bebe:

uplaseni je napisao:
I takodje da li moze da izazove simptome kod bebe slicne onima koje ja imam(drhtanje i povremeno lupanje srca) jer ponekad osetim kao da mi beba drhti u stomaku,a ne znam da li je to uopste moguce ili umisljam?


Puno hvala!


Upravo sam dosla ne bih li postavila ovo isto pitanje, medjutim kako vidim da postoji vec molila bih odgovor na njega ako je ikako moguce.
Ja sam u 29-oj nedelji trudnoce, pijem gynipral preventivno 3x1 jer su mi na pretposlednjem uz zabelezene blage kontrakcije na zadnjem zidu materice. Na poslednjem UZ ih nije bilo i otud ovo "preventivno" koriscenje. Moram da napomenem da ja kontrakcije uopste ne osecam.
Ginekoloski pregled je obavljen tada, pre 3 nedelje kada su i ustanovljene kontrakcije ali osim komentara "Grlic je sasvim u redu" ne znam sta bih vam dalje napisala- to je sve sto sam ja cula od dr.

Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: STEPEN ZRELOSTI POSTELJICE
PostPoslato: Sre Okt 11, 2006 11:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 10, 2006 3:20 pm
Postovi: 1
Prerano starenje posteljice II/III stepen Citiraj privatnu poruku
Postovanje, u 35-36 nedelji sam trudnoce....na zadnjem pregledu rekli su mi da je beba u redu ali da mi je poseljica II/III stepen , da brze stari iako nisam pusac niti sam ikada bila. Doktorka mi je dala ginipral da pijem cetiri puta po pola tablete. Malo sam se raspitala o tome i saznala sam da mi posteljica prerano stari, i da to moze da dovede do ozbiljnih posledica po bebu....Zanima me ako mozete da mi kazete da li je to toliko opasno po bebu
i da li moja posteljica ako je sada u tom stadiumu moze normalno nasaviti vrsiti svoju funkciju do 40-te nedelje. Unapred zahvalna i jako zabrinuta ....
Pogledaj profil korisnika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: STEPEN ZRELOSTI POSTELJICE
PostPoslato: Pet Dec 06, 2013 4:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 06, 2013 3:24 pm
Postovi: 2
Od juce sam u strasno depresivnom stanju jer mi je lekar na redovnom pregledu ustanovio zrelost posteljice II/III u 30. nedelji trudnoce (po amenoreji, a po ultrazvuku 28.). Nije mi cak ni objasnio sta to znaci jer je, naravno, bio u zurbi, vec sam morala da potrazim informacije po internetu. Jedino sto mi je rekao je da je to zbog pusenja i da ako nastavim da pusim mogu da ostetim bebu. Ne treba ni da napominjem moj uzas i paniku kad sam se raspitala o tome sta zrelost posteljice zapravo znaci. Posebno zbog trauma koje imam od prosle godine kada sam se porodila u 7. mesecu i nakon mesec dana izgubila bebu, sve pod nerazjasnjenim okolnostima, ali to je vec druga (i duga) prica. Malo sam se smirila kad sam naisla na ovu temu kod Vas i procitala Vase postove u vezi sa tim, kao i lezanjem u toku trudnoce i upotrebom tokolitika, kojih sam se ja u prvoj trudnoci naprimala, zajedno sa Utrogestanom od 600mg dnevno, ali i u ovoj, preventivno, nakon amniocinteze (radjene zbog mojih godina, 38).
Zivim u gradu gde je od svih specijalista najvise ginekologa koji uglavnom imaju i privatne ordinacije, ali znanje, profesionalnost i ljudskost koje oni pruzaju su zaista na uvredljivo niskom nivou, a vreme koje vam posecuju je ponizavajuce kratko.
Treba li da nesto promenim u daljem toku svoje trudnoce, ili da se prosto opustim i ne obazirem na ovakve dijagnoze? Vise ne znam ni sama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: STEPEN ZRELOSTI POSTELJICE
PostPoslato: Pet Dec 06, 2013 4:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 06, 2013 3:24 pm
Postovi: 2
Od juce sam u strasno depresivnom stanju jer mi je lekar na redovnom pregledu ustanovio zrelost posteljice II/III u 30. nedelji trudnoce (po amenoreji, a po ultrazvuku 28.). Nije mi cak ni objasnio sta to znaci jer je, naravno, bio u zurbi, vec sam morala da potrazim informacije po internetu. Jedino sto mi je rekao je da je to zbog pusenja i da ako nastavim da pusim mogu da ostetim bebu. Ne treba ni da napominjem moj uzas i paniku kad sam se raspitala o tome sta zrelost posteljice zapravo znaci. Posebno zbog trauma koje imam od prosle godine kada sam se porodila u 7. mesecu i nakon mesec dana izgubila bebu, sve pod nerazjasnjenim okolnostima, ali to je vec druga (i duga) prica. Malo sam se smirila kad sam naisla na ovu temu kod Vas i procitala Vase postove u vezi sa tim, kao i lezanjem u toku trudnoce i upotrebom tokolitika, kojih sam se ja u prvoj trudnoci naprimala, zajedno sa Utrogestanom od 600mg dnevno, ali i u ovoj, preventivno, nakon amniocinteze (radjene zbog mojih godina, 38).
Zivim u gradu gde je od svih specijalista najvise ginekologa koji uglavnom imaju i privatne ordinacije, ali znanje, profesionalnost i ljudskost koje oni pruzaju su zaista na uvredljivo niskom nivou, a vreme koje vam posvecuju je ponizavajuce kratko.
Treba li da nesto promenim u daljem toku svoje trudnoce, ili da se prosto opustim i ne obazirem na ovakve dijagnoze? Vise ne znam ni sama.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 53 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: