Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Test opterecenja
PostPoslato: Pet Sep 08, 2006 8:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 3:58 pm
Postovi: 3
Lokacija: zrenjanin
Pre tri godine na testu opterecenja imao sam pozitivan nalaz, tj dijagnoza angina pektoris. Redovnim uzimanjem lekova, narocito sortis, prestankom pusenja, sve do danasnjih dana nisam osetio nikada vise bolove u grudima, cak i kada igram fudbal. Da li bi sada moj nalaz testa opterecenja bio pozitivan, ili da li je tacno da jednom pozitivan ostaje uvek pozitivan? Dragan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 08, 2006 11:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Nalaz bi verovatno bi isti. Arterijski plakovi, tj. suzenja na koronarnim arterijama koja izazivaju anginu pectoris su uglavnom trajna, i mogu samo da se uspore (zaustave?) njihov rast i umnozavanje, ali ne i da se smanje. Suzenje koje uzrokuju je trajno. Anginozne tegobe, sa druge strane, mogu da nestanu jer se razvija mala, ali znacajna kolateralna vaskularizacija, odn. srcani misic dobija krv i kroz bocne "dovode", ako se mogu tako izraziti. Zavisno od mesta suzenja i tipa ishemije koji ste imali EKG bi tokom testa opterecenja mogao da pokaze manje ili vece promene. Na zalost, retko je (ja nikada nisam to video za 12 godina prakse) da se pacijentu kome je test jednom bio pozitivan, ako se ne leci i ne koristi nitro-preparate (Monizol, Dilcoran, Isosorb, Lopion, Nitroglicerin...) Test naknadno normalizuje. jedino, mozda, ako je preuranjeno i nedovoljno precizno data dijagnoza. napominjem i da testopterecenja ispituje srcanu toleranciju i rezervu na napor, a dijagnioza angine je kompletna samo kateterizacijom.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 09, 2006 6:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 3:58 pm
Postovi: 3
Lokacija: zrenjanin
Hvala dr.Ivica, ja naravno, tiho se nadam da nije tako i da procesi mogu biti i reverzibilni. Nisam bio na kateterizaciji, ultrazvuk i EKG, su mi uvek bili uredni (znam da 50% obolelih od AP i to ima), pritisak jos uvek u granicama normale po udzbeniku za moje godine (48). Otisao sam dosta punog stomaka na test pre 3 god. Suzbio sam odmah sve faktore rizika, redovno uzimam propisane terapije (25mg presolol, 100mg aspirin, 10mg sortis) i sada, na svakih 40 dana kontrolisao lipdni status i enzime i sve doveo u granice. Kolege koje nemaju anginu p. ne mogu da me prate uz stepenice. Jednom sam cuo na glasu amerike da direktnim ubrizgavanjem HDL dolazi do "pranja" krvnih sudova (njihov opit na dobrovoljcima), sto mi je potvrdio (ne 100%0 i jedan kardiolog da je cuo sa druge strane. Otuda moj optimizam, da stara masina moze ponovo da povuce!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 09, 2006 3:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Postovani,

Vasa "masina" vec vuce sasvim lepo, pa stoga o toj staroj dijagnozi nemojte ni razmisljati,. Ta je dijagnoza samo jedan zapis na nekom papiru, a zivot je drugo. Nastavite sa svojim urednim zivotom i ne razmisljajte vise o angini. U krajnjoj liniji, uradite ergometriju ako Vas zanima rezultat i to je to. Zelim vamsve najbolje u zivotu.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: