Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: VES
PostPoslato: Ned Jun 04, 2006 11:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 09, 2006 1:19 pm
Postovi: 48
Koliki je broj ekstrasisistola koji ne moze da nanese vecu stetu? Sve ucestalije osecam preskakanje srca ili kako to vec da nazovem.... Nekad ih uopste nemam ali u poslednje vreme me bas plase. Oko 20 puta dnevno osetim kako ostanem bez daha. Inace su pregledi srca bili u redu. Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 04, 2006 2:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
Ja nisam sigurna ali ne znam koliko je bitan broj(bitan je) ali je mnogo bitnije da li su to ''bezopasne''ekstrasistole ili one koje se javljaju u paru ili se pojave sa tahikardijom što baš i nije sasvim ok.Meni su na poslednjem holteru nadjene 32 ekstrsistole,dok je na prethodnom bilo 98. Pa ako ti je lakše i ja ih osećam dnevno ,od 2 do 32-kako kad.Nisam napomenula da je kod mene (98 ekstrasistola) u to vreme dijagnostikovan BLAGI miokarditis(ne znam šta to znači).Odmirovala sam skoro 2 meseca ,malo se poboljšalo stanje ali i dallje imam te dosadne aritmije.Samo da te tad ne uhvatio panika (kao mene po neki put) jer sam provalila onda ide sve ukrug.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: VES
PostPoslato: Ned Jun 04, 2006 6:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 09, 2006 1:19 pm
Postovi: 48
Hvala na odgovoru.
Ja sam imala tahikardiju, i jos je imam s vremena na vreme ali uzimam bblokator zbog toga. Do skora VES nisam imala pa me zanima da nije to neko pogorsanje vec postojece situacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 05, 2006 10:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Pa, smatra se da do 6 VES za jedan minut koje su pojedinačne ne ukazuju na neki ozbiljan problem. Sa druge strane, ni veći broj ne znači obavezno neko oboljenje srca. U svakom slučaju svaka VES traži da se uradi barem EKG, a vi ste uradili mnogo više od toga :)

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: VES
PostPoslato: Sre Jun 07, 2006 10:52 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 09, 2006 1:19 pm
Postovi: 48
Hvala Filipe na odgovoru


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 07, 2006 11:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 11:58 am
Postovi: 7
Cao,
I ja sam imala problema sa VES i kada sam otisla kod lekara ustanovili su da imam prolaps mitralne valvule. Predlazem ti da obavezno uradis ultrazvuk srca i tada ces tacno znati da li je u pitanju nesto ozbiljnije ili samo stres. Vazno je samo da ne panicis kada osetis "preskakanje" jer strah sve pogorsava.
Pozdrav, :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 01, 2006 1:35 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 07, 2006 4:19 pm
Postovi: 7
Lokacija: Kac
Pozdrav!
Molim Vas da ukratko objasnite šta je VES? Na holteru sam imao povremene VES-Venticular Ectopics-Total bilo je 32 raspoređeno u toku radnog vremena, malo predveče i jedna u toku spavanja.

Na UZ zaključak: Blago prolabiranje A2 segmenta prednjeg mitralnog kuspisa to je verovatno Prolapsus VM-suspecta, šta znači suspecta?

Tachycardia proxysmalis, čitao sam dosta tema na ovom forumu nisam našao ovu kombinaciju tahikardije?

Šta je stenocardia?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 01, 2006 4:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 07, 2006 4:19 pm
Postovi: 7
Lokacija: Kac
Pretragom sam saznao skoro sve. NIsam uspeo da saznam šta su VES i Stenocardia, takođe šta znače dodatne reči u dijagnozi -proxysmalis i suspecta?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 01, 2006 7:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
VES = Ventrikularne (tj. komorske, poreklom iz komora) Ekstra (dodatne, prevremene), Sistole (sistola - stezanje scranog misica, faza izbacivanja krvi).

Stenocardia je zvanicno bol u grudima poreklom od srca, cak se u Medjunarodnoj klasifikaciji bolesti nalazi kaod podsifra (tj. podvrsta) angine pectoris. Otuda se STNOCARDIA kao izraz zloupotrebljava greskom, jer je mnogo bolje napisati DOLOR PECTORALIS (bol u grudima), nego STENOCARDIA, u svim slucajevima kada nismo sigurni da li je biol poreklom od srca i to specificno, poreklom od srcane ishemije.

Pogresno ste naposali rec koja znaci "nagle, iznenadne" = PAROXISMALIS.

SUSPECTA znaci "verovatna" - stavlja se u dijagnozu kad sumnjamo na nesto, ali nismo sigurni.

Inace, VES se dele u 5 klasa ili stepeni prema Lown-u, zavisno od broja na sat, dupliranja, rafala itd. Ono sto je gospodin Fili naveo je stariji, ali jos uvek veoma koristan klinicki orjentir - izolovane ekstrasistole manje od 6 u minuti, pod uslovom da poticu iz istog zarista, odnosno da su iste na EKG zapisu - uglavnom ne treba leciti posebno.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 02, 2006 12:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 07, 2006 4:19 pm
Postovi: 7
Lokacija: Kac
Najlepše Vam hvala za jasan odgovor.

Čitajući ovaj forum shvatio sam da kod mene ne treba da bude mesta za strah i paniku i da su moji problemi gotovo zanemarljivi. Sređivanjem života i motom-umerenost u svemu mogu reći da su problemi gotovo nestali.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 08, 2006 9:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 07, 2006 4:19 pm
Postovi: 7
Lokacija: Kac
Dr. Ivice molim Vas za još jedno kratko objašnjenje.
Bio sam na testu opterećenja. Test je rađen po Bruce-u na pokretnoj traci...
Mišljenje i zaključak lekara su mi uglavnom jasni izuzev sledećeg- Hronotropna rezerva srca neadekvatna?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 08, 2006 11:44 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
"Narodskim" jezikom; mnogo lako se ubrza srcani rad kod napora. To ima maltene svako ko ne vezba redovno... Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 09, 2006 1:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 07, 2006 4:19 pm
Postovi: 7
Lokacija: Kac
Hvala puno. Sad definitivno nemam razloga za brigu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: