Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Hronicni kasalj
PostPoslato: Uto Feb 22, 2005 10:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 22, 2005 10:41 pm
Postovi: 1
Lokacija: Beograd
Vise od poslednjih mesec dana imam neprijatan suvi kasalj. Primecujem da je okolina na poslu i u porodici uznemirena zbog mog kaslja. Nikada nisam pusila i nikada do sada nisam imala ovako dugotrajne simptome. Moja doktorka mi je rekla da imam hronicni kasalj! Moze li neko da mi odgovori sta je to 'hronicni kasalj'?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hronicni kasalj - odgovor
PostPoslato: Sre Feb 23, 2005 12:46 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pon Feb 21, 2005 1:40 am
Postovi: 43
Lokacija: Beograd
Hronicni kasalj je onaj koji traje duze od 6 do 8 nedelja, gde se rutinskim dijagnostickim procedurama ne moze otkriti njegov uzrok. Kada se iskljuci pusenje i primena nekih lekova, u preko 90% slucajeva se detaljnim pregledima utvrdi jedan od tri njegova najcesca uzroka: 1) sindrom slivanja sekreta niz zadnji zid zdrela, 2) bronhijalna astma i 3) gastroezofagealna refluksna bolest – GERD. Njihovim lecenjem moze se izleciti ili znacajno smanjiti pridruzeni kasalj, sto je i definitivna potvrda njegovog uzroka. Zbog visokog procenta uspeha specificne terapije, ne treba da uzimate lekove protiv kaslja (antitusike).
1) U prvom slucaju pacijent oseca kao da mu se nesto stalno spusta niz grlo i ima potrebu za cestim nakasljavanjem (prociscavanjem grla), a nos mu je ili zapusen ili curi. ORL pregledom se moze otkriti hronicno zapaljenje sinusa. Ovaj sindrom se najcesce leci tzv. antihistaminicima i lokalnim kortikosteroidima primenjenim putem nazalnog spreja (npr. Beconase ili Flixonase).
2) Postoji posebna varijanta astme koja se ispoljava suvim kasljem, a pacijent nema ostale simptome astme (sviranje u grudima, nedostatak vazduha). Osim toga, plucna funkcija je najcesce normalna. Na svu srecu, ovi pacijenti dobro reaguju na primenjenu antiastmaticnu terapiju (pumpicama).
3) GERD se odlikuje vracanjem kiselog zeludacnog sadrzaja u jednjak, cega ne morate uopste da budete svesni ili da samo povremeno osetite gorusicu. Lekovi koji suzbijaju lucenje kiseline (npr. omeprazol) dovesce posle 2 do 4 nedelje primene do znacajnog smanjenja kaslja.
Zato je vazno da odete na specijalisticke preglede (kod spec. ORL, pulmologa i gastroenterologa) radi ispitivanja i postavljanja tacne dijagnoze.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hronicni kasalj
PostPoslato: Uto Jul 07, 2015 5:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 26, 2012 5:23 pm
Postovi: 16
Jedno dve godine sa prekidima muci me suvi kasalj.... Nos mi je cesto zapusen , imam tvrd sekret. Bila sam povremeni pusac ali sam prestala da pusim pre 10 meseci. Kasalj se smanjio ali nije nestao.Isla sam kod pulmologa i orl. Pluca su mi cista,pulmolog mi je prepisao inhalator Becloforte a sad pre nedelju dana Symbicort. Po pulmologu moja dijagnoza je J45....ORL mi je prepisao nisitu i fizioloski rastvor uz preporuku da kupim inhalator.Imam i J30 perf septi nasi. Tsh mi je dobar, krvna slika dobra, sedim uvecana 34 i fibrinogen malo uvecan .... gastritis i probleme sa stomakom nemam.... Sta da radim da ovaj kasalj prestane potpuno. ??? Receno mi je da radim prick test .... Da li moze da se uradi test na alergije vadjenjem krvi umesto prick testa? Kakva je razlika....??? Ja radim u zabavistu....cesto sam prehladjena verovatno od dece.... ali prehlade prodju kasalj ostaje.. Imam 41 god.. Molim za savet. Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hronicni kasalj
PostPoslato: Sre Jul 08, 2015 11:44 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Одакле излази секрет, како изгледа и које је боје?

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hronicni kasalj
PostPoslato: Sre Jul 08, 2015 6:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 26, 2012 5:23 pm
Postovi: 16
Za aaacu ako ste mene pitali.....Iz nosa, nos mi je jako suv, imam i kraste i krv mi nekad curi kad maramicom brisem nos. Nekad ne mogu da disem normalno od tog tvrdog sekreta u nosu....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hronicni kasalj
PostPoslato: Čet Jul 09, 2015 8:13 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Да, питао сам тебе tiyna. Они остали се нису јављали десет година.

Ниси ми рекла које је боје секрет.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hronicni kasalj
PostPoslato: Čet Jul 09, 2015 8:45 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 26, 2012 5:23 pm
Postovi: 16
kad koristim fizioloski rastvor malo mi je bolje i sekret je providan a ovako kad je tvrd zut je.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hronicni kasalj
PostPoslato: Čet Jul 09, 2015 8:54 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Вероватно имаш бактеријску инфекцију носа а можда и шире. Направи водени раствор соде бикарбоне - равна мала кашика у два деци млаке воде. Њиме испирај нос неколико пута дневно. Ако можеш мало да задржиш раствор у носу било би одлично.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: