Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Uto Maj 05, 2015 10:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 13, 2014 9:27 pm
Postovi: 14
Pozdrav svima.

S obzirom da nigde nisam našao ništa na našem jeziku o ovoj bolesti, ne znam da li sam ja jedini koji ima ove probleme na ovim prostorima. Ako neko još ima, nadam se da će se javiti.

Ukratko, palinopsija je vizuelni poremećaj a manifestuje se u vidu "afterimages". Pored toga, tu često su propratni poremećaji i "visual snow" i "floaters". Takođe su tu i "visual trails". Izvinjavam se na ovim izrazima ali stvarno ne znam stručne prevode.
Ja imam problem sa svim osim sa "visual snow".

Npr. kada se zagledam u neki predmet, a nakon toga pogledam u zid, nekoliko sekundi nakon toga i dalje vidim taj predmet ali u negativu. To je tzv. negative afterimages.
Prvi put sam to primetio pre otprilike 8 godina, ali iz godine u godinu je sve gore, i izgleda da je došlo vreme da posetim lekara. Pre toga sam ipak odlučio da se javim i ovde.

Ovde imate detaljno prikazano kako to izgleda: https://www.youtube.com/watch?v=Va4KhD3WemQ - kao što sam rekao, moj problem su negative afterimages.

Što se tiče floatersa, imam ih isto jako dugo, ali na njih sam se navikao, pa mi ni ne smetaju. Ni ne primećujem ih, sem kad gledam u nešto jako svetlo.

Što se tiče "visual trails" (https://www.youtube.com/watch?v=QJeysC17PyI), oni nisu toliko izraženi. Preko dana je sve ok, ali npr. kada legnem i pomeram telefon levo-desno, onda se baš primeti problem. Senka prilikom pomeranja je prilično jasna.

U poslednje vreme, dosta vremena provodim ispred računara zbog posla, pa je moguće da je i to pogoršalo situaciju. S obzirom na to, aktivnije sam počeo da čitam iskustva drugih ljudi po stranim forumima, i za sada nisam naišao na neko rešenje. Mnogo njih je prošlo stotine pregleda i sve deluje okej.

Da li neko ima iskustva sa ovom vrstom problema?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Sre Maj 06, 2015 12:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 13, 2014 9:27 pm
Postovi: 14
Danas sam bio kod oftamologa i prvo je utvrđeno da dioptrija mora da se poveća za 0,5 na oba oka. Nakon što se priviknem na novu dioptriju, radiće mi širenje zenica, pa ćemo videti šta dalje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Pet Maj 08, 2015 1:44 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
То је све сасвим нормално.

Они "трагови" код померања предмета су последица лошег осветљења. Њих нећеш приметити код померања предмета при природном осветљењу.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Sub Maj 09, 2015 12:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 13, 2014 9:27 pm
Postovi: 14
Pa verovao sam i ja da je normalno, ali sad je došlo do toga da sam morao reći oftalmologu za to :D

Pre dve godine sam imao normalna stakla, prošle godine sam dobio fotosenzitivna, a sad ću pored toga imati i antirefleksni sloj. Još malo pa ću biti robokap :D

Čekam da mi stignu te nove naočare, da se priviknem na novu dioptriju (-4,5, -5), pa da mi radi širenje zenica i šta već ide posle toga.

Btw. hvala ti na poruci. U pravu si, te tragove vidim samo kad je baš zamračeno, ali ipak mislim i da su oni malo "duži" nego što bi trebali biti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Sub Maj 09, 2015 1:14 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Човече, узми и учи физику. Дужина трагова и број духова зависи од брзине померања предмета и фреквенције осветљења.

Е, већ ми је досадило да људе убеђујем да су здрави, а они би по сваку цену да буду болесни или би да буду здрави по неким виртуелним критеријумима које разне будале постављају по фејсглупу, јутуби и осталим местима за рекламирање глупости.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Pon Maj 11, 2015 8:34 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 13, 2014 9:27 pm
Postovi: 14
Nemaš pojma koliko bih voleo da si u pravu :)

Ako je tebi normalno da nakon jedne sekunde gledanja u svetiljke bacis pogled na nebo i vidis to isto, meni nije.

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Pon Maj 11, 2015 9:57 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Није ти нормално због тога што не знаш. А и пола лекара ће да те "лечи" од тога јер немају појма.

Постоје разни ефекти који се јављају приликом гледања у разне предмете зависно од њихове сјајности, структуре итд. Имаш чак ситуацију када гледаш у обичну слику а имаш утисак да се креће. Да ли си то видео некада?

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Pon Maj 11, 2015 12:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 13, 2014 9:27 pm
Postovi: 14
Pa nije mi normalno jer ja to vidim, a moji drugari ne. Znaci nesto nije u redu. Sta bi trebalo da radim po tebi?

Nikad mi se nije desilo da gledam u sliku a da imam utisak da se krece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Pon Maj 11, 2015 8:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Твоји другари или не обраћају пажњу или су ти нашли слабу тачку па те зезају. Само кулирај.

Ево ти неколико слика које изгледају као да се померају. Имаш сличних ефеката колико хоћеш. Потражи оптичке илузије или слично па ћеш их наћи.

Slika
Slika
Slika

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Pon Maj 11, 2015 10:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 13, 2014 9:27 pm
Postovi: 14
aaa na to si mislio kad si rekao slike koje se pomeraju. znam za te fore. al ne znam kakve veze ima to sa mojim slucajem.

No, ne znam da li pokusavas da me utesis ili stvarno mislis da i nije nista, ali da li stvarno mislis da je normalno da vidim tragove (pogotovo nocnog osvetljenja) nakon samo jedne sekunde gledanja u iste?

Imas i onu foru sa Isusom i Ce Gevarom. Nakon koliko sekundi ti vidis sliku Isusa nakon sto pomeris pogled na svetlu povrsinu? Ja samo nakon par sekundi...

Malo sam bacio pogled na tvoj sajt pa me interesuje jel imas kakav predlog za mene?

https://youtu.be/I6LL9XGY0XI?t=32s


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Pon Maj 11, 2015 10:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Познато ми је то што причаш. Има пуно ефеката који су последица нашег начина гледања и обраде светлости у мозгу, па тако и то што тебе мучи.

Мој предлог је да узмеш да пијеш витамин А. Можеш и у капима као АД витамин, или у таблетама. Он је много добар за очи. Могуће је да су ти мало осетљивије због нечега, али мислим да је све то у најбољем реду.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Čet Maj 14, 2015 4:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 13, 2014 9:27 pm
Postovi: 14
Hvala na savetu. Uzeo sam za sada u sumecim tabletama kompleks vitamina A, C, E i Selenijuma.

Od anti refleksnog sloja na naocarima nema vajda, tj. ne primecujem nikakvu razliku tako da kapiram da sam bacio pare.

U ponedeljak cu ici na kompletan pregled pa cu znati vise. Al sve u svemu, kad sam vise vremena za kompom, simptomi budu gori.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Čet Maj 14, 2015 7:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Ах, не шумеће. Ко ти рече да њих узмеш? У њима имаш вештачке боје, укуса, заслађивача, угљендиоксида итд. Ништа то не ваља.

Антирефлекс слој на стаклима има поенту да спречи ноћно заслепљивање од аутомобилских фарова и сличне ефекте. Ако си очекивао да ти помогне у том проблему то значи да се опет ниси добро информисао.

Ако су ти симптоми гори када се очи заморе, то значи да би требао да поправиш циркулацију и пренос електричних сигнала. Циркулација се најбоље поправља вежбама за очи, а пренос неуросигнала витаминима Б1 и Б6. Наравно уз незаобилазни витамин А.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Čet Maj 14, 2015 7:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 13, 2014 9:27 pm
Postovi: 14
Tek nakon kupovine sam video da uopste nisi ni napisao sumece (u tabletama nisu imali). Moja greska. Kazem ti da imam problem sa vidom :D

Kako se koristi Vitamin AD kapi?

Sto se tice antirefleksnog sloja, to mi je oftalmolog preporucio, a ja sta cu, uzeo. Nema druge kad te nevolja snadje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Palinopsija/Afterimages
PostPoslato: Ned Maj 17, 2015 7:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Хм, да, да, проблем са видом. :D

А сада да од офтамолога тражиш да ти плати беспотребни трошак око наочара.

АД капи нисам скоро пио па се не сећам баш најбоље. Најбоље је да проучиш упутство. Иначе се накапају на малко шећера или хлеба и тако посисају и поједу. Мислим да је уобичајена доза била три пута дневно по десет капи, али провери.

Само немој да их капљеш у воду. А можеш чак да их накапљеш у чисту кашику и тако попијеш.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: