Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 115 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: NE MOGU DA UDAHNEM PUNIM PLUCIMA
PostPoslato: Pet Avg 04, 2006 1:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 02, 2006 9:15 pm
Postovi: 6
KAD HOCU DUBOKO DA UDAHNEM IMAM OSECAJ KAO DA MI JE DONJI DEO PLUCA NERAZVIJEN KAO DA NE MOZE VAZDUH DA UDJE , TO TRAJE VEC DOSTA DUGO , A POGOTOVO TO OSECAM KADA JE OVAKO TESKO I SPARNO VREME , DA LI JE TO NEKI POREMECAJ ILI NESTO UOBICAJENO , HVALA ....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 06, 2006 8:36 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Da li pusite? Da li ste nervozni? Da li kasljete? Da li imate poremecaj varenja, nadimanje, podrigivanje, ranije dijagnostikovanu zeludacnu kilu? Uradite rendgen pluca i spirometriju...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 07, 2006 6:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 02, 2006 9:15 pm
Postovi: 6
ja sam u principu radio tu spirometriju ( ako je to onaj aparat u koji se duva ) pre nekih osam godina pre upisa u srednju skolu i lekar mi je rekao da mi je mali kapacitet i da ne bih smeo da pusim , ali tek poslednjih godina osecam tu teskocu kad zelim da udahnem , a jel postoji neki metod kojim bi se kapacitet povecao , jer ja imam osecaj kao da telo trazi vise vazduha nego sto pluca mogu da mu daju , hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 08, 2006 12:02 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Uradite spirometriju ponovo i javite koliki su FVC i FEV1. Vezbanjem se po malo moze povecati kapcitet, ali zavisi od konstitucije, uzrasta, itd. Nije bitan samo kapacitet pluca, vec i difuzioni kapacitet, sposobnost prolaska kiseonika kroz alveo-kapilarnu membranu, a veoma je bitan i broj eritrocita, kolicina hemoglobna, itd.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 31, 2006 7:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 31, 2006 11:23 am
Postovi: 12
Dobar dan!

Imam jedan problem. Osjecam nedostatak zraka pa stoga moram duboko udahnuti da bih osjetio da su mi pluća puna (nekad i ne uspije). Taj mi osjecaj traje tokom cijeloga dana, otkad se probudim pa sve dok ne zadrijemam). Ovo mi traje vec punih 8 mjeseci i zbilja me muci. Bio sam na RTG-u pluca i na spirometriji (FVC=90% a FEV1=97%) i doktor mi veli da je sve ok i da nema nikakvih problema a ovaj simptom me i dalje mući. Ponekad kad zijevam imam osjećaj da mi se nešto u plućima rastvori i da normalno udahnem. Takodjer se mogu baviti svim aktivnostima bez problema (doktor mi veli da je i to jedan od dokaza da mi je s plućima sve ok!!). Zamjetio sam jedan detalj a to je da kada trup (gornji dio tijela) okrecem lijevo - desno (noge su mi na mjestu) imam osjecaj kao da mi nesto struze po plucima i to me pomalo zabrinulo. Molim Vas za savjet sto bi to moglo biti i da li ste imali takvih slucajeva u svojoj praksi.

P.S. Moram napomenuti da sam imao prije te pojave nedostatka zraka (mjesec dana prije) problema s anksioznoscu (2-3- napada u stilu trnjenja ruku, osjecaja da umirem, propadanje kroz krevet i nemogucnost sna). Svi mi kazu da je to razlog mome simptomu ali ja sam i dfalje skeptican!

Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 01, 2006 12:51 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Postovani,

Vi skoro 100% bolujete od ankiozno-depresivnog sindroma sa somatizacijom, odnosno Vase je gusenje i "zedj za vazduhom" psihickog porekla. To se leci antideresivima i benzodiazepinima. Najbolja kombinacija koju preporucujem je Flunirin + Ksalol, po jedan ujutru.

Pozdrav!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 02, 2006 9:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 31, 2006 11:23 am
Postovi: 12
Citiraj:
To se leci antideresivima i benzodiazepinima. Najbolja kombinacija koju preporucujem je Flunirin + Ksalol, po jedan ujutru.


Bio sam par puta kod psihijatra prije 3 mjeseca. Trosio sam Zoloft, Xanax te Apaurin (dijazepam). Vecina mojih simptoma se povukla (ponekad mi malo utrnu ruke ali brzo prodje). No taj osjecaj nedostatka zraka me i dalje drzi pa me zanima da li bi mi kao strucna osoba mogli reci da li postoji mozda kakav drugi uzrok ovog moga gadnog simptoma. Da li postoji mogucnost da je kicma uzrok tome (iako me ne boli) ili mozda neki drugi uzrok?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 03, 2006 12:41 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 14, 2005 1:19 am
Postovi: 120
Hvala vam dr Ivica sto ste se prikljucili ovom forumu i sto pomazete ljudima sa dobrim savetima.
Ja sam prosle godine imala velikih problema sa nedostatkom vazduha, snimak pluca je bio u redu, spirometrija takodje u redu, vadili su mi i krv iz uveta valjda zbog kiseonika, i to je bilo dobro.A moja dijagnoza je glasila bronhijalna astma. Pumpice nisu imale nikakvog efekta. Sama sam prestala da ih koristim jer sam se plasila da ne lecim nesto sto i ne postoji. Mislim da bi mi vi bolje pomogli preko interneta nego oni u zivo. Pa nije svaki nedostatak vazduha astma, a niko od doktora nece da utrosi malo vremena i paznje pa da ispita i druge mogucnosti.
Svaka vam cast


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 03, 2006 4:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 31, 2006 11:23 am
Postovi: 12
Da se nadovezem na svoje prethodno pitanje: kolike su inace normalne vrijednosti FCV i FEV1 kod spirometrije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 04, 2006 1:24 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Kompjuter u spirometru sam izracuna na osnovu visine, tezine, pola i starosti testiranog ocekivanu vrednost, pa se ono sto se izdahne izrazi u procentima te ocekivane vrednosti. Ocigledno, dakle, da je normalno imati 100% ocekivanih vrednosti, ali se sasvim tolerise svaka vrednost preko 80%.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NE MOGU DA UDAHNEM PUNIM PLUCIMA
PostPoslato: Pon Sep 04, 2006 2:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Maj 16, 2006 12:15 pm
Postovi: 87
Lokacija: Valjevo
kulito je napisao:
KAD HOCU DUBOKO DA UDAHNEM IMAM OSECAJ KAO DA MI JE DONJI DEO PLUCA NERAZVIJEN KAO DA NE MOZE VAZDUH DA UDJE , TO TRAJE VEC DOSTA DUGO , A POGOTOVO TO OSECAM KADA JE OVAKO TESKO I SPARNO VREME , DA LI JE TO NEKI POREMECAJ ILI NESTO UOBICAJENO , HVALA ....


Kulito i ja sam imala isti problem, da ne mogu da udahnem dovoljno vazduha...
Od 1 do 10 avgusta sam bila na Zlatiboru i veruj mi ni jednog jedinog trenutka mi se nije dogodilo da nemam vazduha-disala sam punim plucima i mogu ti reci da mi je vise prijala planina nego more-kad je leto i sparina...

Moja preporuka-Ako mozes otidji na Zlatibor sigurno ces osetiti promenu.

POZDRAV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 10, 2006 1:26 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 10, 2006 12:54 am
Postovi: 2
ja imam isto takav problem znaci kratak dah,osecam da mi nedostaje vazduha a moram da zevam ili da se napregnem da udahnem isto tako i trnu mi ponekad odredjeni delovi tela em kao dodatak svemu tom imam slajma na izvoz ne znam sta je morammmmm da vidim ali me strasno nervira no dobro sve se desava sa razlogom :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 20, 2006 10:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 17, 2006 9:38 pm
Postovi: 108
imam isti problem samo sto uz nemogucnost da udahnem punim plucima (stalno osecam kao da mi fali kiseonika) imam jako stegnute misice u gornjem delu ledja. radim vezbe ali nikako da se oslobodim te zategnutosti i zaista ne znam kako sebi da pomognem.

da li bi akupunktura pomogla? ako imate drugi savet, ja bih bila zahvalna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 21, 2006 11:56 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ukoliko postoji "zedj za vazduhom", osecaj nemogucnosti potpunog udaha, zevanje, dispneja u najsirem smislu - a pritom su spirometrijske vrednosti u redu i nalaz na plucima je uredan, potrebno je proveriti saturaciju kiseonikom i, eventualno, gasne analize. (postoje i druge procedure: difuzioni test, bodi pletizmografija, itd). Ako su spirometrija i RTG nalaz uredni, obicno je u pitanju psihosomatska tegoba.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: NE MOGU DA UDAHNEM PUNIM PLUCIMA
PostPoslato: Čet Nov 09, 2006 1:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 13, 2006 7:27 pm
Postovi: 6
kulito je napisao:
KAD HOCU DUBOKO DA UDAHNEM IMAM OSECAJ KAO DA MI JE DONJI DEO PLUCA NERAZVIJEN KAO DA NE MOZE VAZDUH DA UDJE , TO TRAJE VEC DOSTA DUGO , A POGOTOVO TO OSECAM KADA JE OVAKO TESKO I SPARNO VREME , DA LI JE TO NEKI POREMECAJ ILI NESTO UOBICAJENO , HVALA ....
:D pa ovako: imam potpuno isti problem vec 6 godina... tako da sam otisao kod kardiologa prvo pa radio ekg i sve je ok kod mene je problem sto imam i tahikardiju koja se pojavljuje iznenada i traje prilicno dugo pa se onda postepeno smanji... ali nikada mi na pregledima nista nisu pronasli sto me tesi... pluca su mi osluskivali stetoskopom i nista drugo, kazu nema potrebe za drugim pregledima sve je u redu? kod mene se to javlja u poslednje vreme mnogo manje u pocetku je bilo bukvalno gusenje usred noci... zato sto se najcesce manifestuje nocu i kad legnem na levu stranu... danju je isto problematicno ali se brze stanje popravi... licno to sam osetio prilikom jednog napada bubreznog kamenca iz hitne su mi dali baralgin inekciju i to se sve smirilo za 10 minuta... onda sam isao da snimim bubreg na rengenu i konstatovano je da je kamenac prosao kroz kanal... preporuka je bila da pored onih perlica... koristim prolom vodu za pice i to 5 litara dnevno sto sam morao mada nerado... e od tada imam taj problem... a u cemu je problem???????????????????????? to je moje iskustvo... pozdrav Dragan


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 115 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: